Jump to content
Sign in to follow this  
pokmat siko

Khalid Syor Uitm Ambil 10% Bukan Bumiputera

Khalid syor UiTM ambil 10% bukan bumiputera  

67 members have voted

1. 1. cadangan MB selangor

• setuju
      16
    • tidak setuju
      51
    • tidak peduli
      0

Recommended Posts

Kita kena terima hakikat dunia global masa sekarang, kalau 10-20 tahun dulu uitm masih relevan. Tapi sekarang dengan lambakan syarikat-syarikat multinasional yang ada tengok berapa ramai graduan bumi yang menganggor di Malaysia tak bekerja. Lepas grad tak tau nak kerja apa pasal skill yg ada tak memenuhi kehendak pasaran, kebolehan bertutur dalam bahasa inggeris pun tak ada. Last-last terlibat dengan politik. Senang je, tanya diri kita di mana kita berada sekarang. Kalau uitm dibuka 50% kepada non-bumi pun aku setuju. Kenapa kita takut untuk terima cabaran? Kalau kita rasa dengan sistem quota ni sistem pendidikan kita dijajah, ia cuma alasan.. Penjajahan akan sentiasa tetap berlaku sepanjang masa samada secara sedar atau tak, yang paling penting bagaimana cara untuk kita menghadapinya. Kalau dalam hal-hal lain kita nak sekat takpe la, tapi dalam hal pendidikan ni baik tak usah la. Ilmu tu sendiri asalnya pun bukan dari sini.

bukan takut terima cabaran,takut dipijak kepala,ape lagi yg kita perlu korbankan,dah terlalu byk kaum kita korbankan utk kesenangan kaum lain,tak cukup2 lagi ke?kalau nak kata takut terima cabaran maka dgn membenarkan 10% non bumi masuk uitm maka ini bukan caranya...

Salam...

Mula-mula secara peribadinya bukan la pendapat aku ni berdasarkan politik tetapi sebagai rakyat Malaysia...hmm kenapa orang tak setuju dengan kenyataan MB Selangor tu? dan kenapa ada jugak yang setuju...

Pada pendapat aku macam ni..sebelum ni dah ada jugak cadangan yang sama pemberian kuota untuk kemasukan bukan bumiputera ke dalam UiTM dan tindakbalas dari rakyat kita tidak la seemosi yang terjadi macam sekarang ni. Jadi kenapa ia berlaku sekarang?? adakah orang yang buat kenyataan tu disebabkan oleh parti politik? hmmm tanya diri sendiri...

Jadi apa bezanya dulu dengan sekarang???masih sama jugakkan isu ni???yang tu tanya diri sendiri jugak.Kita jugak boleh samakan dengan kuasa Raja-Raja yang tidak seperti dulu dan tidak ada pun tindakan seperti ini walaupun kesannya terhadap orang Melayu lebih teruk dalam jangka masa panjang. Jadi kenapa kita baru nak bising sekarang?? Boleh pulak ada perarakan la, kenyataan terbuka la.....hmm tak faham dan tak faham...mana satu betul ni??? sebab tu kita sendiri kena berfikir dulu sebelum bertindak. Jangan hanya jadi pengikut je.. Nak bela orang Melayu konon tapi berani bila ramai je. Apa yang kita buat kalau betul-betul bela Melayu?? tunjuk aib bangsa sendiri untuk tontonan semua?? macam tu??

Haha maaf la buat korang angin sikit...nak bagi contoh senang je... kenapa sampai sekarang masih ada yang tak suka atau tak yakin pada peniaga Melayu? Yang ni sebab persepsi kita pada perkataan MELAYU tu sesuatu yang 'tak meyakinkan' atau 'cakap je boleh la'...

Jadi dimana la nilai bangsa kita ni di sebuah negara yang dinamakan MALAYSIA?... yang ni pun kita kena fikir sendiri la kan..Hmm berbalik pada isu kuota tadi tu janganla guna perkataan MELAYU kalau taknak memalukan MELAYU pada bangsa lain.Kan rambut sama hitam tapi otak tu tak sama jadi pendapat MB tu je untuk kuota bukan keputusan kita.

Jangan cepat melatah nooo... :P

saya pun pelik..kenapa dlu isu pemberian kuota Uitm dlu x sehangat skrng..bkn isu nie saje..banyak lagi isu2 pemberian kuota yang lain..hmmm..ntah la x faham dgn manusia..setiap manusia ade pelbagai ragam tersendiri..

kalo nak ikut pendapat saya mmg sy x setuju pemberian kouta..ini bukan isu masalah persaingan atau benda lain..UiTM=Universiti Teknologi MARA..dah tertera MARA di hujungya..kite sendiri dah tau ape tujuan MARA..MARA untuk siapa..mungkin kalo nak masukkan kuota perlu dibuang perkataan MARA di hujungya..pendapat sy x yah guna perkataan MARA lagilah kalau kuota diberikan non bumiputera..sdgkan kite dah tau ape matlamat dan tujuan MARA..begitu juga MRSM..

p/s nie just opinion..

Edited by SiR_FAiZ

saya pun pelik..kenapa dlu isu pemberian kuota Uitm dlu x sehangat skrng..bkn isu nie saje..banyak lagi isu2 pemberian kuota yang lain..hmmm..ntah la x faham dgn manusia..setiap manusia ade pelbagai ragam tersendiri....

sebab idea nie kluar daripada mulut pembangkang.....sebab tu yg hangit tu :unsure:

mainan politik semua ni..

dulu buat ladang b4b1 terbesar dan skrg ni nak usik uitm lak

WARNING UNTK AWAK KHALID..JGN DI USIK HAK KEISTIMEWAAN MELAYU

lepas ni apa plak yg berlaku taktau la..

mainan politik semua ni..

dulu buat ladang b4b1 terbesar dan skrg ni nak usik uitm lak

WARNING UNTK AWAK KHALID..JGN DI USIK HAK KEISTIMEWAAN MELAYU

lepas ni apa plak yg berlaku taktau la..

bukan keistimewaan bangsa Melayu tp,secara tersiratnya KEISTIMEWAAN UMAT2 ISLAM~~~

hehe graduan uitm banyak tu orang nak amik keje pasal apa secara detailnya aku taktau . Sape yang kata kene ajak non bumi masuk uitm untuk "mewujudkan" persaingan memang "pandai" kerana mengharapkan orang lain untuk mewujudkan "suasana persaingan" . .

BTW aku nak tanya sesape yang setuju atau pun suka open uitm , korang dulu masuk universiti mana ?

sebab idea nie kluar daripada mulut pembangkang.....sebab tu yg hangit tu unsure.gif

Sesape tak kira pembangkang atau pun kerajaan yang kluarkan idea ni memang akan ditentang , tolong la jangan buat lawak kata uitm tak suka pasal cadangan ni kluar dari pihak pembangkang.

walaupun UiTM ni banyak cawangan, tp bilangan pelajar UiTM hanya 35% je dari jumlah keseluruhan pelajar universiti di malaysia..

so, kalu tgk kat universiti lain pun ramai pelajar non-bumi yg conquer especially yg swasta punya...

jadi UiTM ni xyahla susah2 nk dibuka kat non-bumi....

dorang dh byk peluang kat universiti lain...

berkenaan idea ni dari pembangkang or not, ak taknak comment..

coz kalu ikut keratan akhbar yg lepas, isu ni timbul lepas Khalid mengulas kenyataan asal dari Pengerusi Jawatankuasa Tetap Pendidikan, Pengajian Tinggi dan Pembangunan Modal Insan (Dr. Halimah Ali - yg ak taktau dia ni dari parti mana) bahawa UiTM perlu dibuka kpd kaum lain utk wujudkan persaingan yg sihat...kononnya selama ni cm xde persaingan yg sihat je <_<

Personally, sama ada wujud atau tak berbilang kaum di sesuatu IPT belum tentu atau mungkin boleh mewujudkan persaingan. Ada pun boleh wujud, takde pun boleh wujud. Kita boleh ambil example di IPTA lain. Contohnya dari pemerhatian aku sendiri masa aku belajar kat IPTA selatan semenanjung dulu, dalam fakulti aku sendiri yang merupakan fakulti yang pada pandangan mata umum bidang kejuruteraan yang agak heavy, dari segi purata memang terbukti dari segi prestasi akademik dipegang oleh kaum Cina, bukan nak kata orang Melayu takde yang berkebolehan, tapi tak seramai diorang, ni secara umum. Tapi pelajar Melayu berkebolehan dalam bidang teknikal dan praktikal, tu sebabnya kalau dalam exam bertulis susah nak score, tapi kalau ujian praktikal sebaliknya berlaku.

So merujuk kepada kes ni, berdasarkan pemerhatian peribadi aku, kalau dibawa masuk pelajar bukan Melayu atas alasan meningkatkan persaingan, aku rasa bukan satu alasan yang kukuh. Aku tak kata aku setuju atau tak setuju. :)

boleh bukak. tapi ngan syarat sekolah jenis kebangsaan tuh mansuhkan.

tp problemnya kita nih baik sgt kasi bende kita kat org lain... org lain kita usik sikit bende diorang mula lah melenting... kata kita x adil, racist dsb...

boleh bukak. tapi ngan syarat sekolah jenis kebangsaan tuh mansuhkan.

tp problemnya kita nih baik sgt kasi bende kita kat org lain... org lain kita usik sikit bende diorang mula lah melenting... kata kita x adil, racist dsb...

SETUJU , bila kita open kena la ada benda yang close :D .

weh..aku dgr dulu uitm dah penah buka utk non bumi dulu 10% tapi cina dan india x berminat nak msk uitm betul ke

Hmm.. tak kiralah cadangan dari parti mana skalipun aku juga tak berkenan dgn peruntukan kuota untuk non-bumi. Aku gagal melihat kebaikan dan faedahnya dari mana2 sudut pun. Maybe ada positive sidenye tapi yang aku nampak banyak lagi negative sidenya.

ITM stands for Institute Tolong Melayu pada zaman dulu-dulunya. Kira ajukan orang dulu2. Mak aku yang cakap la coz at that time bebudak Melayu yang tak dapat tempat di local u, ITM adalah harapan terakhir yang menerima student dgn kelayakan minima.

Ini bertujuan memberi peluang pada budak2 yang bersungguh-sungguh nak sambung belajar ke peringkat tertinggi tapi tak score SPM dgn baik to have a second chance.

Bila dah naik taraf UiTM ni syarat kelayakan dah tinggi. Bukan sesapa blh masuk. Then klu tak buat betul2 alamat kena tendang kluar le. So aku berkesimpulan graduate UITM ni berkualiti jugak la. Rata2 bebudak grad UITM snang dpt keje. Lgpun UITM ni rajin berkoloberasi dgn syarikat2 besar in terms of hantar student diaorang buat praktikal dan ada link untuk memudahkan graduate diaorang dpt keje.

Suppose MRSM pun takyah ada kuota untuk non-bumi la kan. Bukan apa, diaorang blh buat institute n sekolah khas untuk bangsa dorang selama ni kan. Klu kat Indonesia semua bangsa dah diIndonesiakan sampai cina sana pun bertutur dlm bahasa Indonesia.

Tapi tahap kemajuan dan daya saing masyarakat Cina di sana tetap di tahap tertinggi wlupun diIndonesiakan. Sapa nak jawab tu..??

aku memang tak setuju...

aku dulu pun student uitm....

bukan nak cakap apa...org cina ni pandai sgt...

pandai amik kesempatan tau...yg baik..yg halal..yg haram(diorang mana ader haram ek)...

pada aku...kalo uitm ni dibka utk non bumi...kesempatan yg paling baik adalah kemudahan belajar yg paling murah atas dunia ni...

yg belajar mahal2 pun diorang best student..apatah lagi yg paling low fees dier...

bukan sceptic tapi org melayu sdr tanak superbkan uitm...

maksud ak..budak2 yg blaja nih...

janji abis blaja dah...tanak langsung amik kesempatan buat yg paling best..

bgtau aku..bape ramai study btl2 waktu ader kat dalam uitm dulu?

boleh bilang ngan jari ma...

au da ngantuk sebenarnya nih...tatau tulis apa...

tapi aku nak cakap ni je....

BUKAN AKU SAYANGKAN SANGAT UITM NI...

AKU SAYANGKAN KEPIMPINAN MELAYU...ORANG ISLAM KITE.....

aku x setuju 1000%

bukan masalah global x global,

bukan masalah lahir sebelum atau selepas merdeka,

tp masalahnya kenapa nak kacau hak orang melayu,

kenapa kita perlu sentiasa memberi padahal puak2 pendatang tu

x pernah nak bertimbang rasa dgn kita....

aku bukan marah pada khalid saja...

tetapi pada politikus2 yang hanya mementingkan perut sendiri...

sedih dgn keadaan politik melayu skrg....

rindu dgn semangat org2 dahulu yg berpolitik utk memperjuangkan bangsa melayu.......

p/s: kalau nak merasa jadi mcm singapore, bagi ajelah ruang utk kaum2 pendatang ni

mengikis hak melayu sedikit demi sedikit....

betul tu weh..x lama nanti jdi cam singapore,meluat gile aku dgn kaum pendatang.... tp apsal mrsm dulu dan matrikulasi buka 10% non bumi org x bising ye... heran aku... kesian kat org2 melayu kita

Khalid ttp mahu teruskan...

die ckap x yah nak sibuk, x yah panjang2kan hal ni...

Khalid ttp mahu teruskan...

die ckap x yah nak sibuk, x yah panjang2kan hal ni...

banyak bende lain lagi nak dipikirkan kenapa nak 'usik' sensitiviti 'melayu' ni ??

pergi lunaskan janji piliharaya tu dulu.. kalau brani pegi tutup kilang arak tu dulu.. haramkan ladang babi tu dulu .. kalau nak minum arak nak makan babi IMPORT la hehehe kenapa takut nak sentuh benda² sensitif kaum lain ??KENAPA??

jawapan nya.. takut hilang undi .. bukan sebab ikhlas atau nak perkasakan rakyat untuk bersama bersaing secara sihat pun...

politician .. now their starting *&*&%$%#@

banyak bende lain lagi nak dipikirkan kenapa nak 'usik' sensitiviti 'melayu' ni ??

pergi lunaskan janji piliharaya tu dulu.. kalau brani pegi tutup kilang arak tu dulu.. haramkan ladang babi tu dulu .. kalau nak minum arak nak makan babi IMPORT la hehehe kenapa takut nak sentuh benda² sensitif kaum lain ??KENAPA??

jawapan nya.. takut hilang undi .. bukan sebab ikhlas atau nak perkasakan rakyat untuk bersama bersaing secara sihat pun...

politician .. now their starting *&*&%$%#@

janji pun tak boleh tunai...ke dia kuat menipu...?

Tun Mahathir kata ok cuma timing (kalah teruk Mac lalu :P) dia tak tepat :rolleyes:

MRSM dah start buka 10%.

UiTM belum bersedia lagi.

Lagipun, dulu rasanya pernah bukak 10% tapi takde sambutan.

Bila sebut 'benteng terakhir Melayu'...terancam sangat ke bangsa kita ni?

Bila dah berarak ramai2 camtu...ketuanan Melayu/jangan cabar Melayu etc. lagi ramai la orang bukan Melayu prejudis pada UMNO-BN :lol:

UMNO-BN gak yang rugi.

Edited by yusri

Untuk pengetahuan umum, secara kasar berdasarkan kenyataan VC

Pelajar UiTM sekarang adalah 119,000. Tak termasuk pelajar kolej bersekutu.

10% dari 119,000 adalah 11,900 orang.

Satu bilangan yang amat ramai. Bayangkan betapa banyak tempat yang terpaksa kita korbankan atas nama persaingan? Adakah pasti dengan membuka 10% itu akan ada persaingan ataupun menambahkan lagi masalah yang ada? Bagi aku, ini bukan isu politik, tapi ini adalah isu ketuanan Melayu.

Tentang MRSM dan matrikulasi dulu, orang mmg ramai yang membantah, tapi keadaan ketika itu membataskan berita tersebar kerana ketika itu media tak boleh cakap lepas. Tp hakikatnya, masa isu MRSM dan matriks dulu pon ramai yang membantah walaupun tanpa highlight dari media.

Apa2 pon, UiTM adalah hak kita dan bagi aku, bkn pelajar UiTM sahaja yang harus bertanggungjawab mempertahankan UiTM, tetapi setiap orang Melayu yang sayangkan bangsa.

Petikan dari lagu UiTM Di Hatiku

"

Watikah yang kumiliku akan ku semat di hati

Janji ku pada pertiwi untuk menabur bakti

Ku sempurnakan seikhlas hati membela negara

Doa restu ayah bonda ku untuk mu semua

UiTM Usaha Taqwa Mulia (ITM Usaha Jaya MARA - ITM Version)

"

Kita dah berikrar untuk mempertahankan dan membela negara yang tercinta ini dan kita harus tunaikannya.

betul tuh... kerajaan pun dulu penah bukak gak.... yg kalid ni baru cadangan je bukan wat lagipun,yg dulu dah laksana dah pun abis mrsm,matrik suma masuk org yg non bumi... hairan? semua parti sama ja nak trik undi....aku jadi malas nak p mengundi,tp kewajipan aku esok mati kena tanya

Salam

best lar melayu nie..asal kena cucuk sikit baru nak melenting,kalau tidak asyik 'tido' jer...no offence,berbeza plak dengan melayu yg belajar di oversea,bila kaum kita jadi minority,baru ler sibuk nak berpersatuan sana sini,and active buat perjumpaan..the fact is,bila satu2 kaum jadi majority,semuanya buat xkisah,padahal si minority sedang berusaha atas hak diorang..

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...