Jump to content
Sign in to follow this  
pokmat siko

Khalid Syor Uitm Ambil 10% Bukan Bumiputera

Khalid syor UiTM ambil 10% bukan bumiputera  

67 members have voted

1. 1. cadangan MB selangor

• setuju
      16
    • tidak setuju
      51
    • tidak peduli
      0

Recommended Posts

mod... kalau dah ada tlg delete, kalau ni pasal politik, boleh jugak pindah ke ruangan politik. Terima kasih..

Oleh AZIAN AZIZ

SHAH ALAM 10 Ogos - Menteri Besar Selangor, Tan Sri Abdul Khalid Ibrahim mencadangkan 10 peratus daripada jumlah semasa kuota pelajar di Universiti Teknologi Mara (UiTM) dibuka kepada bukan bumiputera serta pelajar asing.

Abdul Khalid berkata, cadangan itu akan dapat mempertingkatkan kualiti pendidikan dan persaingan di kalangan pelajar institusi pengajian tinggi (IPT) tersebut.

Menurut beliau, syor itu juga dianggapnya sebagai wajar dan tepat dengan usaha UiTM yang mahu melahirkan pelajar daripada golongan Melayu dan bumiputera yang berdaya saing.

''UiTM perlu bersikap global dalam usaha untuk menentukan siswazahnya lebih mesra dan serasi dengan masyarakat yang berbilang kaum dan bangsa agar dapat bersaing secara sihat," kata beliau kepada pemberita selepas menyertai 'Fun Walk' anjuran Majlis Bandaraya Shah Alam (MBSA) bersama Adidas di sini hari ini.

Beliau berkata demikian ketika diminta mengulas kenyataan Pengerusi Jawatankuasa Tetap Pendidikan, Pengajian Tinggi dan Pembangunan Modal Insan, Dr. Halimah Ali dalam sebuah akhbar hari ini yang berpendapat UiTM perlu 'dibuka' kepada kaum lain jika ingin mewujudkan persaingan yang sihat.

Bagaimanapun, kata Abdul Khalid, cadangan yang dilontarkan ini perlu difikirkan sedalam-dalamnya daripada semua aspek agar tidak bercanggah dengan dasar penubuhan IPT itu dalam melahirkan generasi bumiputera yang berilmu dan berdaya saing.

Aku 100% tak bersetuju dibuka kuota tersebut, esok (12 ogos 2008) student2 uitm nak buat perhimpunan depan pejabat menteri besar.

Edited by pokmat siko

aku 110% tak setuju pasal sekarang ni pun dah ramai orang bumiputera yang pandai-pandai masuk uitm ni . So nak kata untuk mewujudkan persaingan tak valid bagi aku . Ni lebih kepada stunt untuk tarik undi/sokongan non-bumi je <_<

Sekarang ni baru 10% dorang nak open lepas ni dorang nak mintak supaya peratusan dia lagi tinggi ,takmau aku . Lagipun uitm shah alam ada apa orang luar belajar , tak silap aku ada orang arab kat kampus s.a

ps: ni berdasarkan pendapat aku,taktau la orang lain camne.

apekejadah die nie :angry:

pakai jer songkok selalu rupenye melayu yg x penah bersyukur (PKR)

apekejadah die nie :angry:

pakai jer songkok selalu rupenye melayu yg x penah bersyukur (PKR)

biasalah,ckp golongan Melayu ULTRASEKULAR~~

anak kecil main api... terbakar hatinya yang suci... airmata darah bercampur keringat... etc23...

akhirnya cino menguasai malay-sia... tahniah2...

uitm benteng terakhir orang melayu - Sultan Mizan

kalau hal ni terjadik jugak,.. nnt bumiputera jadi koli cino...

aku xstuju..tu hak bumiputera..xperlu nk letak 10%..nti lame2 jadi 20%,30% n pastu nti bumiputera yg lesap kt uitm tu..abes org len konker..

ni la hadiah pembangkang ( PKR ) kepada pengundi2 yg mengundi pembangkang.... "tahniah" la kepada orang melayu ek............

Aku sebagai ex-student memang tak setuju kalau syor ini dilaksanakan kalau la betul benda ni dari mulut Khalid. Bagi pendapat aku soal kesimbangan tak perlu dibangkitkan. Sebab UITM memang untuk Melayu/bumiputera.

BTW cadangan memberi peluang kepada bukan bumiputera untuk masuk ke UITM bukan perkara baru. Malah ada beberapa kali cadangan dibuat beberapa tahun sebelum ini . Tetapi ditolak..dan harap kali ini juga ditolak.

Aku sebagai Ex student tak nampak soal daya saing antara bumiputera dan bukan bumi putera....Kalau di universiti lain pun (yang bercampur pelbagai bangsa) tidak jugak memberi impak positif pada pelajar bumiputera. Jika pelajar melayu/bumiputera tersebut kurang dari segi pencapaian akademik itu disebabkan masalah sikap sestengah pelajar itu sendiri. Kalau sikap sesorang itu malas berusaha dan belajar tak kira kat mana sekali pun diletak akan jadi macam tu jugak.

BTW aku percaya syor ini akan ditolak tak kira dari golongan pemerintah dan dari golongan parti pembangkang. UiTM atau dulunya ITM (zaman aku :) ) merupakan satu khazanah untuk orang melayu/bumiputera.

Apa yang penting bagi kita yang mengaku bumiputera/melayu ubah sikap terutama dalam menuntut ilmu...Bila diberi peluang gunakan sepenuhnya. Jangan sambil lewa

I miss ITM ....(terlalu banyak jasa institusi ini kepada aku dan bini aku hehehhehe)

sebagai salah sorang warga UiTM, ak tak setuju 500%....

apa dorang ingat, bila semua bumiputera maka takda persaingan ke antara pelajar???

ak baru je tandatangan borang utk bantahan 10% kemasukan dibuka kpd bukan bumiputera.. :ph34r:

kalu bukan kita, sapa lagi nak pertahankan hak bumiputera....

org melayu yg dipimpin dan diperalat kaum lain..

biasalah org Melayu,sejak zaman dahulu hinggalah sekarang,senang sangat diperalatkan dan diperkotak-katikkan oleh bangsa lain.kadang2 ada juga terasa kekesalan dilahirkan sebagai bangsa Melayu ni~~~

Hi,

1st skali aku nak minta maaf sbb pendapat aku lain dari korang smua.

Aku setuju sbb 10% tu sikit je.

Aku ramai kawan cina n india. Jadi, kalau sembang bab2 hak melayu ni je aku jadi tak syok la.

Bila dorang komplen pasal ni, aku tak boleh nak cakap apa.

Kita semua lahir lepas merdeka, jadi apa bezanya (dorang cakap la).

At least dgn 10% ni dorang tak la terasa sangat nanti. :unsure:

mod... kalau dah ada tlg delete, kalau ni pasal politik, boleh jugak pindah ke ruangan politik. Terima kasih..

Aku 100% tak bersetuju dibuka kuota tersebut, esok (12 ogos 2008) student2 uitm nak buat perhimpunan depan pejabat menteri besar.

iye ke topik ni pasal politik?? :huh:

Hi,

Aku ramai kawan cina n india. Jadi, kalau sembang bab2 hak melayu ni je aku jadi tak syok la.

Sikit2 lama-lama jadi bukit , bukannya student uitm makin lama makin sikit , tapi bertambah ramai pulak tu sampaikan orang yang layak masuk pun terpaksa ditolak pasal tak cukup tempat inikan nak reserve 10% untuk orang lain . "Kita sume lahir lepas merdeka " tapi ..

Spoiler :
Apabila mengambil alih jawatan presiden UMNO, Tunku Abdul Rahman (kemudian menjadi Perdana Menteri Malaysia pertama) menyatakan bahawa “…apabila kami (orang-orang Melayu) menentang Malayan Union (yang menjejaskan kedudukan hak-hak orang Melayu), kaum-kaum lain tidak mengambil bahagian kerana mereka mengatakan ini hanya merupakan masalah Melayu, dan bukan masalah mereka. Mereka juga menunjukkan bahawa kesetiaan mereka adalah kepada negara-negara asal mereka dan oleh itu, menentang Laporan Barnes yang bertujuan untuk menjadikan bahasa Melayu menjadi bahasa kebangsaan. Jika kami menyerahkan orang-orang Melayu kepada orang-orang yang dikatakan orang Malaya ketika kerakyatan mereka masih belum ditakrifkan, kami akan menghadapi banyak masalah pada masa hadapan.†Bagaimanapun, dia menambah bahawa “Bagi mereka yang mencintai dan berasa bahawa mereka terhutang kesetiaan yang tidak berbelah bagi, kami menyambut mereka sebagai orang Malaya. Mereka harus merupakan orang Malaya yang benar, dan mereka akan mempunyai hak-hak dan hak-hak istimewa yang sama dengan orang-orang Melayu.â€

http://mymassa.com/news/118/ARTICLE/1235/2008-04-24.html

Kita ni kadang2 kena bertegas , kalau tak makin lama macam2 dia mintak. Hati dorang kita kena jaga , hati kita sape yang peduli ? .Nak tanya sikit ko dulu masuk universiti mana ?

Edited by hampeh

Sikit2 lama-lama jadi bukit , bukannya student uitm makin lama makin sikit , tapi bertambah ramai pulak tu sampaikan orang yang layak masuk pun terpaksa ditolak pasal tak cukup tempat inikan nak reserve 10% untuk orang lain . "Kita sume lahir lepas merdeka " tapi ..

Spoiler :
Apabila mengambil alih jawatan presiden UMNO, Tunku Abdul Rahman (kemudian menjadi Perdana Menteri Malaysia pertama) menyatakan bahawa “…apabila kami (orang-orang Melayu) menentang Malayan Union (yang menjejaskan kedudukan hak-hak orang Melayu), kaum-kaum lain tidak mengambil bahagian kerana mereka mengatakan ini hanya merupakan masalah Melayu, dan bukan masalah mereka. Mereka juga menunjukkan bahawa kesetiaan mereka adalah kepada negara-negara asal mereka dan oleh itu, menentang Laporan Barnes yang bertujuan untuk menjadikan bahasa Melayu menjadi bahasa kebangsaan. Jika kami menyerahkan orang-orang Melayu kepada orang-orang yang dikatakan orang Malaya ketika kerakyatan mereka masih belum ditakrifkan, kami akan menghadapi banyak masalah pada masa hadapan.†Bagaimanapun, dia menambah bahawa “Bagi mereka yang mencintai dan berasa bahawa mereka terhutang kesetiaan yang tidak berbelah bagi, kami menyambut mereka sebagai orang Malaya. Mereka harus merupakan orang Malaya yang benar, dan mereka akan mempunyai hak-hak dan hak-hak istimewa yang sama dengan orang-orang Melayu.â€

http://mymassa.com/news/118/ARTICLE/1235/2008-04-24.html

Kita ni kadang2 kena bertegas , kalau tak makin lama macam2 dia mintak. Hati dorang kita kena jaga , hati kita sape yang peduli ? .Nak tanya sikit ko dulu masuk universiti mana ?

Aku dulu masuk politek je... seberang perai.

Aku dulu masuk politek je... seberang perai.

oooo.cam aku pernah tengok masa aku duk seberang perai dlu :D.. tapi cam aku kata tu la , kita duk jaga hati dorang je , hati kita sape nak jaga .:( . Bila majoriti menolak kata menindas tapi bila minoriti mendesak kata tolak ansur/adil :(

Untuk mengelakkan rasa bersalah ko jangan join dorang bila sembang hal ni :P

ps: walaupun hal ni disebabkan orang kita sendiri yang gile nak masuk paper kot .

Edited by hampeh

Hi,

At least dgn 10% ni dorang tak la terasa sangat nanti.

soh la diorang bace balik sejarah :lol:

sedar2 la diri tu

Hi,

Oh 10% bukan melayu kat Uitm ke?

U yg lain2 yg bagi bidang2 lebih kritikal dah bagi banyak peratus untuk org2 bukan melayu.

matrikulasi dah ada peratus org bukan melayu

bagi org2 melayu yg tak dapat U yg besar2 org kata dapat Uitm ok apa

bawak bertenang jgn sedih, takbleh nak salahkan org2 bukan melayu

srkg pulak nak bagi 10% kat diorang, ingat diorang nak berterima kasih ke kita bagi diorang 10% tu?

tak, diorang balik kat diorang2 sembang bab2 hak2 melayu. so kalau kita tak nak bagi diorang terasa so kita tambah lagi jadi 20%? uhm bila nak habis ni? sampai 50-50%? tak sampai no quota at all. bila dah tak berquota maka boleh jadi melayu yg dapat masuk nanti tinggal 10% je.. sedih bila ingat masa depan melayu dipijak2

mcm yg spoiler sejarah kat atas, mmg kita dah lama merdeka, merdeka yg sedikit pun org2 diorang tak peduli dan tak bantu masa nak dapat dulu. Lagipun mmg patut diorang ni kalau tak puas hati tentang hak2 melayu ni dulu, boleh la diorang balik ke negara asal diorang. kita dah merdeka, kita dah free, diorang ada otak boleh memilih sendiri samada nak stay dan tak mempertikaikan hak2 melayu atau balik ke negara asal diorang, so kita dah nampak jawapan nenek moyang diorang. Kalau nak stay kat Malaysia jgn buat hal nak bangkitkan isu2 hak2 melayu.

Oh 10% bukan melayu kat Uitm ke?

U yg lain2 yg bagi bidang2 lebih kritikal dah bagi banyak peratus untuk org2 bukan melayu.

matrikulasi dah ada peratus org bukan melayu

bagi org2 melayu yg tak dapat U yg besar2 org kata dapat Uitm ok apa

bawak bertenang jgn sedih, takbleh nak salahkan org2 bukan melayu

srkg pulak nak bagi 10% kat diorang, ingat diorang nak berterima kasih ke kita bagi diorang 10% tu?

tak, diorang balik kat diorang2 sembang bab2 hak2 melayu. so kalau kita tak nak bagi diorang terasa so kita tambah lagi jadi 20%? uhm bila nak habis ni? sampai 50-50%? tak sampai no quota at all. bila dah tak berquota maka boleh jadi melayu yg dapat masuk nanti tinggal 10% je.. sedih bila ingat masa depan melayu dipijak2

mcm yg spoiler sejarah kat atas, mmg kita dah lama merdeka, merdeka yg sedikit pun org2 diorang tak peduli dan tak bantu masa nak dapat dulu. Lagipun mmg patut diorang ni kalau tak puas hati tentang hak2 melayu ni dulu, boleh la diorang balik ke negara asal diorang. kita dah merdeka, kita dah free, diorang ada otak boleh memilih sendiri samada nak stay dan tak mempertikaikan hak2 melayu atau balik ke negara asal diorang, so kita dah nampak jawapan nenek moyang diorang. Kalau nak stay kat Malaysia jgn buat hal nak bangkitkan isu2 hak2 melayu.

betul 2..bukan nak kate dieorg nie pendatang..tp dlu semua org melayu setuju nak bagi kerakyatan kat dieorg nie dgn syarat2 tertentu..ape yang diorg dpt kadang2 lebih dari kite..sape diorg nak ungkit2..die org ditindas ke atau kat cini??x de kan??so pikir2 kan lah..hak melayu perlu diutamakan jugak begitu jugak islam..

betul 2..bukan nak kate dieorg nie pendatang..tp dlu semua org melayu setuju nak bagi kerakyatan kat dieorg nie dgn syarat2 tertentu..ape yang diorg dpt kadang2 lebih dari kite..sape diorg nak ungkit2..die org ditindas ke atau kat cini??x de kan??so pikir2 kan lah..hak melayu perlu diutamakan jugak begitu jugak islam..

betul2...ini kesilapan drpd kita jugak,dulu t.a.r ckp boleh duduk skali dgn golongan melayu..tp apa boleh buat nasi dah jadi bubur... tp aku bantahlah bukan melayu nak masuk uitm(bumiputera) cukuplah mahathir dulu masukkan non bumi dlm mrsm

sudah tentunya x setuju...

tengokla iklan MAS, org india wat apa...? org melayu wat apa...? org cina...? <- tokei MAS...

klau rakyat malaysia masih lg buta ttg masalah ni, x tahu la nak ckap apa...

dia duk kikis skit, skit, skit...

DAP duk printah Penang, nati tengokla die nak mintak Penang kluar dr malaysia plak...

mule2 nk amik tanah, skarang mintak 10% uitm... nie sbnrnya tujuan parti roket... dorang nie makin melampau pulak... jangan berulang 13 mei suda...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...