Jump to content
BasicCX

Harga Petrol 95, 97, Gula Dan Lpg Di Jangka Naik Tengah Malam Ini

Recommended Posts

dah la minyak masak tak ada,
aku pelik, kita ada ladang sawit paling luas dalam dunia.
mana pigi minyak masak? sorot ker.

dah la harga bawang 1 kilo RM6 - RM7
apa dah jadi sekarang nie.

nie belum lagi negara maju. bila dah maju nanti tak taula berapa harga barang.
negara maju??? ... perasan jer kut.

[quote name='OngBok' timestamp='1294411921' post='1058826']
dah la minyak masak tak ada,
aku pelik, kita ada ladang sawit paling luas dalam dunia.
mana pigi minyak masak? sorot ker.

dah la harga bawang 1 kilo RM6 - RM7
apa dah jadi sekarang nie.

nie belum lagi negara maju. bila dah maju nanti tak taula berapa harga barang.
negara maju??? ... perasan jer kut.
[/quote]

ladang paling luas :D
sekarang IOI, sime darby dan company seumpamanya
untuk bisnes kelapa sawit diorang lebih suke tumpu kat indonesia sane..

entah la, kita antara pengeskport terbesar minyak kelapa sawit dunia..
tapi bekalan dalam negeri kekurangan lak...

ni orang tengah nyer keje la nie..
bila harge naik, minyak macam biase ade je kat psaran

pada pendapat aku agak bodo r klu terima je sume keputusan yg dibuat..ape kt ni da kene cucok hidong ke pe?
pikir2 la sket..patut ke klu harga trus menerus naik? janji tetap tinggal janji...mane sume janji yg dibuat?

[quote name='biskut merry' timestamp='1294419914' post='1058833']
pada pendapat aku agak bodo r klu terima je sume keputusan yg dibuat..ape kt ni da kene cucok hidong ke pe?
pikir2 la sket..patut ke klu harga trus menerus naik? [b]janji tetap tinggal janji...mane sume janji yg dibuat?[/b]
[/quote]

apa nak buat...

"promises are made to be broken and lies are meant to be kept"

pasal ada org yg sokong & terima jer apa yg gov buat walau pon tak betul, tuh yg dia org makin naik lemak tuh...

sekarang nih slogan dia org "rakyat di dahulukan , pencapaian di utamakan" tuh kebanyakkan org perlekehkan jer...

slogan hanya tinggal slogan... tapi lain yg gov buat... yg tinggal hanya lah alasan utk menghalalkan tindakan dia org...

itulah masalah skang...msh ade yg sokong n terma bulat2 sume keputusan..tp klu tegor pn nt kite jgk yg kene..susah la camni..

"rakyat didahulukan pencapaian diutamakan" - rakyat mmg sangat2 didahulukan skang ni..terima kasih..

banyak barang naik sebenarnye
memang rakyat leh kate semakin tertekan,
lagi dengan pengumuman kenaikan harge minyak
walaupun RON97 tapi effect dia besar

sape yang single/bujang
takde anak
memang kurang rase (kotnyer la)

tapi yang duduk bandar nie
memang teruk.. terasa sangat..

tak termasuk keperluan barang lain lagi

dulu beras rm17 sekarang ade paling murah rm24 (kalau faedah tu dapat kat petani takde masalah, tapi orang tengah gak untung, petani-rakyat-gov gak yang rugi)
gas 14kg memasak dulu RM21-22 sekarang RM27-28 (ade kawasan jual rm29)
bawang naik mendadak gak (kenaikan hampir 60-75% kalo tak silap)
tepung
minyak masak lagi
banyak lagi barang yang dikategorikan barang keperluan/kawalan naik mendadak dalam 1-2 tahun nie

kerajaan cakap jangan naikan barang, keluar sidang akbar kate peniaga tidak dibenarkan menaikan harge barang
terutama restoran2 dan kedai2
tapi perlaksanaan ke hape ke takde

kerajaan sangat lemah dalam benda2 macam nie
cakap tapi perlaksaana takde, baik g tido jer kan?

so aku tak nampak langsung yang slogan "rakyat didahulukan, pencapaian diutamakan" tu dilaksanakan..
dan macam mane target rakyat berpendapatan tinggi nak tercapai??

[quote name='K.A.' timestamp='1294512173' post='1058898']
banyak barang naik sebenarnye
memang rakyat leh kate semakin tertekan,
lagi dengan pengumuman kenaikan harge minyak
walaupun RON97 tapi effect dia besar

sape yang single/bujang
takde anak
memang kurang rase (kotnyer la)

tapi yang duduk bandar nie
memang teruk.. terasa sangat..

tak termasuk keperluan barang lain lagi

dulu beras rm17 sekarang ade paling murah rm24 (kalau faedah tu dapat kat petani takde masalah, tapi orang tengah gak untung, petani-rakyat-gov gak yang rugi)
gas 14kg memasak dulu RM21-22 sekarang RM27-28 (ade kawasan jual rm29)
bawang naik mendadak gak (kenaikan hampir 60-75% kalo tak silap)
tepung
minyak masak lagi
banyak lagi barang yang dikategorikan barang keperluan/kawalan naik mendadak dalam 1-2 tahun nie

kerajaan cakap jangan naikan barang, keluar sidang akbar kate peniaga tidak dibenarkan menaikan harge barang
tapi perlaksanaan ke hape ke takde

kerajaan sangat lemah dalam benda2 macam nie
cakap tapi perlaksaana takde, baik g tido jer kan?

so aku tak nampak langsung yang slogan "rakyat didahulukan, pencapaian diutamakan" tu dilaksanakan..
dan macam mane target rakyat berpendapatan tinggi nak tercapai??
[/quote]

huhuhu. lame aku tak reply kat sini.

while FYI, harga barang naik 1 dunia. tempiasnya, seluruh dunia kena.

bawang merah kecik sebab india banjir. bawang putih sebab pemborong2 dari china dah jumpa taktik utk simpan bawang putih lame sampai 3 tahun, so diorang lepaskan sikit2. akibatnya, harga yang dibeli dari petani2 bawang murah, sebab orang tengah kontrol. aku bukan bercakap orang tengah yang bawak lori tolak kat kedai2 runcit tu, tapi orang tengah yang ada millions of dollars and boleh manipulate harga bawang sukati je.

minyak sawit pon sama. pemborong2 pakat2 (memang stail cina diorang punyer persatuan peniaga power, united abis) dan akibatnya terjadilah bende yang sama kat komoditi2 lain.

bende ni mula dengan koko. kenapa harga komoditi koko antarabangsa rendah gilebabeng tapi harga coklat godiva boleh trade in ngan sebijik htc touch pro 2ndhand? same je. tokeh2 coklat 1 dunia manipulate harga.

people are not incorrigible. the thing are worsen bila negara jadi makin maju. especially people with money and power. statistik corruption yang menunjukkan salah guna kuasa tu hanya applicable kat kes2 yang kantoi je. yang tak kantoi?????

what happen to the middle class people (especially malay which live in urban areas)?

slowly, kalau tak mengubah cara hidup, cara berbelanja, cara mengurus kewangan sendiri dan rumahtangga, alamat memang ke laut la. temptation makin hari makin dahsyat. shopping mall makin banyak. diorang tengok research kepadatan penduduk, bukan nak pikir anak bini kat rumah. ape diorang peduli. even banyak shopping mall kat bukit bintang dimiliki syarikat singapura, bukan kita.

nak tak nak, kita jugak la nak kene kesiankan diri kita dan keluarga kita.

harga barang naik.
rumah makin mahal.
harga makanan naik
kos sana sini naik

time ni sepatutnya segala jus2 dalam kepaleotak masing2 tu dikeluarkan, pikir sikit macam mana nak suap mulut sendiri. lagi2 bila fresh graduate baru keje nak pakai keter itu ini. tengok citer hollywood cambest je. hakikatnya amat berbeza, dan sangat perit.

Truthfully, kerajaan cuba sedaya upaya nak menampan kenaikan sini sana. Tapi kalau negara maju macam Britan dah riot pasal kenaikan yurang pengajian tinggi, New Zealand punyer GST naik sampai 15% tahun lepas, nak negara membangun pulak? Bangladesh akt banglore merusuh sebab kejatuhan pasaran saham. Tahun lepas indeks hang seng jatuh 1500 mata. Kire ok la kalau kte lapar nak beli megi pukul 3 pagi kat 7-11 takde orang nak bunuh kita. Syukur alhamdulillah.

Sistem ekonomi yang seluruh dunia gunapakai ada masalah. Duit kertas tu, xde nilai. Xde sandaran. Kalau Bank Negara USA na cetak extra 3 trillion dollar, pastu edarkan, peh, mampossss banyak manusia bunuh diri satu dunia. Dr M penah nak suruh kita negara2 Islam, Asia pakat2 sama2 nak guna dinar emas. Diorang xnak. Sebab semua berkepentingan dengan USA.

Aku cube tulis dengan ringkas agar ade la sebilangan kecil manusia kat Malaysia ni paham sebenarnya apa yang berlaku. Korang pilih goverment ke, opposition ke, same je. Barang tetap naik.

*Salah satu tanda2 kecil/besar (x sure) hari kiamat:

Kezaliman berlaku disana sini.

Kalau korang terbayang zalim tu kene cucuh besi panas, kene sebat cemeti, itu cerita 1000 tahun lepas (walaupon ade similarities dekat iraq, west bank ngan guantanamo bay). Zalim moden ni bila kita ditindas dengan orang2 kaya dan berkuasa dan yang kaya terus kaya, yang miskin bertambah2 sempit, yang tak miskin pon banyak jadi miskin.

Wallahualam.

[quote]slowly, [b]kalau tak mengubah cara hidup, cara berbelanja, cara mengurus kewangan sendiri dan rumahtangga, alamat memang ke laut la[/b]. temptation makin hari makin dahsyat. shopping mall makin banyak. diorang tengok research kepadatan penduduk, bukan nak pikir anak bini kat rumah. ape diorang peduli. even banyak shopping mall kat bukit bintang dimiliki syarikat singapura, bukan kita.[/quote]
nasihat biasa yang diberikan kerajaan yang menyuruh rakyat mengubah cara hidup, cara berbelanja, urus wang dengan cekap..tapi kerajaan sendiri masih lagi tidak berubah..masih membazir..berbelanja macam negara kaya..gaji menteri2 taknak potong lak?renovate sri perdana (kediaman rasmi PM) RM65juta..rosmah aka bini PM, belanja RM4.5 juta duit rakyat utk 3 hari program first lady nye tu..ape yg rakyat kebanyakkan dapat?

nak suruh rakyat ubah cara hidup?ubah dulu cara pentadbiran kerajaan..baru suruh rakyat ubah..

[quote name='NeoLogy' timestamp='1295076243' post='1059459']
nasihat biasa yang diberikan kerajaan yang menyuruh rakyat mengubah cara hidup, cara berbelanja, urus wang dengan cekap..tapi kerajaan sendiri masih lagi tidak berubah..masih membazir..berbelanja macam negara kaya..gaji menteri2 taknak potong lak?renovate sri perdana (kediaman rasmi PM) RM65juta..rosmah aka bini PM, belanja RM4.5 juta duit rakyat utk 3 hari program first lady nye tu..ape yg rakyat kebanyakkan dapat?

nak suruh rakyat ubah cara hidup?ubah dulu cara pentadbiran kerajaan..baru suruh rakyat ubah..
[/quote]

er nak tanya apa kaitan rosmah dengan minyak eh?
a) dia pakai minyak atar masa pergi urusan rasmi-tak salah asalkan jangan berlebihan
B) dia beli minyak masak dan guna- tak salah juga sebab dia pun seorang wanita
c) dia sogok orang sorok minyak-hmm sebagai isteri perdana menteri-rasanya dia tak lepas dari pandangan perdana menteri
d) dia nak mandi minyak dan jadi orang minyak? opps wait a minute...... orang minyak lelaki

dia guna duit rakyatkah? ada sumber yang asli yang membolehkan saya tengok? tapi kalau nak fikirkan..... sri perdana tu dah lama...... so spend money untuk renovate ok la...... takkan nak orang2 luar datang ziarah sri perdana ni macam jadi rumah orang batu zaman mesopolitan?

menteri buat kerja betul kena potong kaji? aik? patutnya menteri2 yang beruk mak nyeh sepatutnya kena potong gaji(al maklum la siapa golongan2 ini)
berbelanja? diorang berbelanja kerana siapa ek? kerana planet mars? kerana cacing dalam batu?
sorry friend- diorang berbelanja untuk keselamatan rakyat memodulasikan apa yang tak cukup......(biasalah cakap cukup tapi dalah hati X PERNAH CUKUP2 MACAM RAKYAT tuuuuuut)

[quote name='NeoLogy' timestamp='1295076243' post='1059459']

[/quote]
pemikiran sempit ko nie.

RM65 juta utk renovate sri perdana adalah perlu. kat situ lah sume dewan, bilik mesyuarat, kemudahan fasiliti dsb utk orang2 yang berkunjung especially wakil2 dari negara2 asing yang datang atas urusan diplomatik tak kirela dari sudut politik mahupon ekonomi. In negotiations, 1st impression is always the first. While sri perdana bole membuatkan wakil2 berkunjung jumpe PM dapat impresi bagus dan akan lead ke good result, ape salahnya? While kalau ko nak carik mane sudut saintifiknye perkara ni, baik ko bace buku2 pasal business and marketing tactics. There's a lot about negotiations. Ko ingat Sri Perdana tu tempat PM ngan Rosmah nak bercengkerama dan bersuka2 semata2 ke? Tengok White House. Lebih kurang sama la dengan Sri Perdana. Tau tau White House? Google.

Gaji menteri dah kene potong dah. Sape cakap tak. Pegi korek arkib2 sokkabar area tahun 2008. Kene antara 10-45% kot seingat aku.

While Rosmah kalau dapat gain something dari pertemuan First Lady yang boleh membawa manfaat kepada sesetengah pihak, ape salahnya. Kenapa korang asyik carik salah dier, while program PERMATA yang dier asaskan tu mampu memberikan hasil jangka panjang yang amat bernilai kepada negara dari segi sumber tenaga professional. Bangkai gajah depan mata tak nampak, hati nyamuk nun jauh yang dilihat. ;)

Ko bace sebahagian komen aku je ke? A group of people (target: golongan eksekutif kerajaan) yang jumlahnya hanya seberapa nak handle dengan perfect semua masalah dalam negara? Gile ke. [b][color="#FF0000"]THEY ARE NOT INCORRIGIBLE[/color][/b] kalau ko tak nampak la statement ni sebelum ni.

Cara pentadbiran kene ubah? Ko ni duduk dalam gua lame sangat kot. What about NKEA, ETP, and other projects?

Najib tekankan, kita perlu mempunyai pendapatan tinggi. Ini merujuk kepada rakyat tu sendiri. Mari kita lihat pendapatan tinggi dari sudut "Rakyat didahulukan, pencapaian diutamakan".

Rakyat didahulukan = They care about people's future. Kita akan jatuh miskin kalau tak mempunyai pendapatan tinggi. Dunia berubah dan negara2 diseluru dunia menjadi sangat2 kompetetif untuk memajukan ekonomi negara yang membawa manfaat kepada rakyat. Rakyat ang perlu berpendapatan tinggi. Sebab kenaikan harga2 makanan adalah berlaku diperingkat antarabangsa dan aku cube bagi contoh apa yang dilakukan Kementerian Pertanian dan Asastani dengan pendekatan diorang dalam problem kenaikan harga makanan. Kita perlu produce makanan sendiri. They give out lotsa incentives while RAKYAT YANG TAK NAK AMBIK. TAKUT. TAK BERANI. While satu dunia berlumba2 untuk memajukan dan mempunyai pendekatan masing2 untuk menyelesaikan masalah ni.

Pencapaian diutamakan = Bile kita dapat pendapatan tinggi, kuasa beli kita tinggi dan kita masih boleh terus menikmati apa yang ada sekarang tanpa masalah while if us lucky, dapat yang jauh lebih baik sepertimana yang dinikmati negara2 maju yang lain.

Term 'negara maju/developed country' itu sendiri ialah impression kepada negara2 luar bahawa kita berkebolehan dan mereka tertarik untuk bekerjasama dengan kita yang berkebolehan yang mampu melaksanakan projek/ ekonomi/whatsoever dengan berkesan.

Kene kikis budaya salahkan orang lain, budaya nak free, budaya nak semua senang, sebab hakikatnya semuanya bukan begitu. Kerajaan dah 'penat' nak distract rakyat bahawa mereka mampu while kalau tukar kepada opposition sekali pon, AKU GERENTI diorang akan buat bende yang sama sooner or later.

Pikir sikit demi negara. Sebab negara dah banyak pikir pasal kita. Pasal nak tolong, subsidi itu ini dan bermacam2 lagi. Cube niatkan dalam hati tu buat demi jihad, demi memakmurkan diri sendiri dan orang lain. Kan pahala besar tu.

Aku petik quote JFK kat sini:

[i]"And so, my fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country."[/i]
[b]John F. Kennedy[/b]

Tak tau sape JFK? Google/wiki pasal dier dan selidik apa yang keluarga Kennedy buat kepada negara Amerika. Edited by Nezict

kalau selalu dengar dalam berita.. " pihak pembangkang mengunakan tektik kotor / munggunakan bahasa kesat / kasar " bla bla bla...
tapi dalam ni?

^ bahasa dah baik....
,ama ada bahasa kotor.......

yang pihak pembangkang cakap ketuanan melayu boleh pergi jahanam tu bahasa baik sangat lah tu

[quote] Kerajaan dah 'penat' nak distract rakyat bahawa mereka mampu while kalau tukar kepada opposition sekali pon, AKU GERENTI diorang akan buat bende yang sama sooner or later.[/quote]
Kalau dah penat, turun je la dari kerajaan..biar orang 'muda' yang kuat dan cergas plak yang buat kerja kerajaan..dan ko menilai sesuatu benda secara prejudis dan penilaian ko cuma berdasarkan emosi ko yang benci pembangkang seolah2 apa sahaja yang dibuat pembangkang tidak btol..

Sooner or later...hurmm..BN masa awal2 dulu..memang terbukti mengutamakan kesejahteraan rakyat..aku memang setuju dan bersyukur..tapi macam ko kata la kan..sooner or later mereka akan 'menyusahkan' rakyat macam yang terjadi pada hari ini..kalo opposition ko berani JAMIN akan buat benda yang sama..then everyone sooner or later akan buat benda yang sama..

So, adakah kita akan biarkan rakyat terus disusahkan?sebab sooner or later..benda yang sama akan dilakukan oleh sape2 saje yang perintah?
adakah rakyat rugi sekiranya angkat pemimpin baru yang mengutamakan kesejahteraan rakyat sebelum ia bertukar jadi menyusahkan rakyat?semestinya ada satu tempoh masa sebelum ia ulang apa yang terjadi pada hari ini(let say 20 years before dia menyusahkan rakyat)..rakyat akan untung 20thn..kalo dah start susahkan rakyat..then turunkan mereka dan ganti yang baru utk 20thn lagi...rakyat tak rugi..

[quote name='NeoLogy' timestamp='1295210060' post='1059584']
Kalau dah penat, turun je la dari kerajaan..biar orang 'muda' yang kuat dan cergas plak yang buat kerja kerajaan..

So, adakah kita akan biarkan rakyat terus disusahkan?sebab sooner or later..benda yang sama akan dilakukan oleh sape2 saje yang perintah?
[/quote]
aku rasa apa yang ko persoalkan,ko sendiri dah jawab...

majoriti yang dok bising2 'membazir wang rakyat' ni aku nak tanya,korang bayar cukai tak? cukai pendapatan?cukai perniagaan?dan lain2 cukai lagi? cakap mcm la duit dia yang digunakan.padahal tak pernah bayar pun cukai...

tu haa! subsidi2 beras,minyak masak,gula dll...sume tu duit rakyat...membazir beli rokok boleh pulak...aku tak paham...adoi hahaha!!!

[quote name='Hijikata Toushiro' timestamp='1295232175' post='1059601']
aku rasa apa yang ko persoalkan,ko sendiri dah jawab...

majoriti yang dok bising2 'membazir wang rakyat' ni aku nak tanya,korang bayar cukai tak? cukai pendapatan?cukai perniagaan?dan lain2 cukai lagi? cakap mcm la duit dia yang digunakan.padahal tak pernah bayar pun cukai...

tu haa! subsidi2 beras,minyak masak,gula dll...sume tu duit rakyat...membazir beli rokok boleh pulak...aku tak paham...adoi hahaha!!!
[/quote]

aku bayar

[quote name='ne7za' timestamp='1295232647' post='1059605']
aku bayar
[/quote]
bagus! silakan mengkritik coz u deserve it!

tak leh cakap macam tu loy,
dari perspektif islam
dalam pemerintahan, kerajaan itu adalah penjaga/pelindung kepada rakyat bawahan dia,

so, rakyat ade hak untuk mengkritik pemimpin/pemerintah
tak kisah la, dia tu bayar atau tidak cukai
kan..

meng-kritk bukan bermaksud membenci :D
memuji bukan bermaksud suka...

[quote name='K.A.' timestamp='1294512173' post='1058898']
tapi [b]perlaksanaan ke hape ke takde[/b]

[/quote]
yg nie mmg aku setuju mahal kot mkn skrg nasi ayam kt jb je skrg rm5 dah padahal dulu rm3.50 huhu teh-o ais dgn sirap pun dah jd rm1.20...huhu student ar sakit cam aku huhu takkn ar nk mkn roti je ari2 huhu ddk hostel tak leh masak..lau leh dah lama dah huhu biasiswa jpa pn tak masuk2 sakit ooo ikat perut...kerajaan nie huhu jgn ar bt tak endah je

ko kena tau,pihak atasan dah bagi arahan...tapi org2 bawahan yang tak laksanakan...dan kadangkala buka sebab tak nak laksanakan...tapi karenah birokrasi tu yang menyebabkan seseuatu misi tu tak tercapai.

kata ketua,ketua kene ar pantau anak2 buah buat keje k tak

[quote name='mon678' timestamp='1295250564' post='1059641']
yg nie mmg aku setuju mahal kot mkn skrg nasi ayam kt jb je skrg rm5 dah padahal dulu rm3.50 huhu teh-o ais dgn sirap pun dah jd rm1.20...huhu student ar sakit cam aku huhu takkn ar nk mkn roti je ari2 huhu ddk hostel tak leh masak..lau leh dah lama dah huhu biasiswa jpa pn tak masuk2 sakit ooo ikat perut...kerajaan nie huhu jgn ar bt tak endah je
[/quote]

kalau benda nak sedap je...... memang la sapa x nak
hari2 makan roti biasa je
rm2.60 + air tea o kurang gula-lagi kenyang