Jump to content
slaughters

Anda Ingin Berkahwin..

Recommended Posts

bila umor 25 nanti, corfirm ke semuanya dah cukup? umor tu tak kisah dik. yang penting bersedia atau tidak. kalau dah umor 40 pun, kalau tak bersedia utk pikul tanggungjawab, tak guna jugak kan? yang pentingnya, siapkan diri tu dulu......

sebab itu la saya tengah merancang.. umor 25 still ade 3 tahun.. ape 3 tahun tak cukup ke ? abis tu takkan salahkan golongan yang berkahwin awal or golongan yang berkahwin umor 25 tahun..

mengeluarkan persoalan seolah2 mempunyai fakta yang kukuh bahawa umor 25 tahun tidak sesuai untuk berumah tangga.. dengan alasan tidak besedia...

ni mule a nak ceta hal nabi, even kita tak setaraf nabi, tapi nabi bernikah dengan Siti Khadijah sewaktu umor die 25..

saya takde nak bandingkan kehebatan saya dengan nabi, tapi just nak bandingkan fakta umor.. :lol:

So ?? ada cadangan ?? or persoalan ??

silakan..

kahwin je lah...

kenapa harta menjadi penghalang???

tak salah kan jika kahwin tapi duduk ngan family lagi...

but bila dah boleh sewa/beli rumah...kene lah keluar dari rumah family/.....

saya rasa semua nak duduk rumah sendiri...

antara cepat dan lambat jek....

kawinlah oleh mu, nescaya kamu akan beroleh harta...

tak yah tunggu ada harta juta juta baru nak kawin / boleh kawin .. karang kalau dah tak laku .. benda tu dah naik berlumut... baru tau ... heheheheh

maksud aku kat sini, bukan suruh kumpul harta sampai bertimbun2 baru nak kawin. berapa lama nak tunggu? maksud aku, biar cukup semuanya dulu..... biar kita mampu utk tanggung 'keluarga' kita sendiri.....

kalau org tu baru umor 18 pun, kalau dia dah mampu, dia disarankan utk berkahwin.....

masalah yg paling besar kat sini adalah tanggungjawab....

tanggungjawab bila dah kawin ni besar wow!

tanggungjawab tu jugak termasuklah dari segi kestabilan kewangan....

bab kahwin ni, sudah menjadi adat sebuah rumahtangga akan dimulai dgn kesusahan/kerumitan dlm banyak aspek.cth dr segi ekonomi sblm seseorang itu senang ia akan mengalami masalah kewangan ini akan mengajar erti kehidupan yg mana bila nak senang seseorg itu akan berusaha malah hasil yg diperolehi dr titik peluh itu akan lebih dihargai. sudah menjadi sifat manausia ni tidak pernah puas dgn apa yg ada. cth. kalu gaji rm 1000 rasa tak cukup walhal dpt rm1500 pun masih rasa xcukup jugak. mcm tulah hidup kita tak pernak cukup.makin besar pendapatan makin besar ler keraknya.

dgn adanya tggjwab maka dgn sendirinya suami akan memikul tggjwab itu. kekadang itu bila sudah berkahwin lelaki akan lebih bertggjwab. al-maklum ketua keluarga.

rezeki yg Allah swt bagi adalah berbeza semasa bujang, kahwin dan mempunyai zuriat. jd jgn takut utk menghadapi kenyataan bg membina sebuah masjid. kita berusaha maka Allah swt akan tentukan nilai usaha kita tersebut.

sy merasa bangga kahwin di usia muda iaitu 22 thn. melihat kekawan yg masih belum kahwin hingga kini sb nak simpan duit duit tp sy tengok masih berada di tahap yg sama. bayangkan dah nak masuk 4thn sy kahwin tp mereka tiada jg perubahan. sekurang2nya dgn perkahwinan ia dpt mengubah seseorg. dlm hidup ini kita perlukan teman utk berkongsi suka duka & teman yg paling ssuai ialah suami/isteri yg tentunya akan memberi sokongan padu.

sy mmg suka kalu kekawan kahwin awal sb banyak kebaikan drpd keburukan.

betul lah kate org.bile kite dah kawin rezeki kite akan bertambah.semue tu aku dah rasainye. :D

senario skrg ni bukan nak lelaki yg gaji banyak ker??

camana kalo gaji rm900?

sapa2 pun boleh kawin sayang oi.....

kalau org tu gaji rm5000 sekali pun, kalau jenis yg boros dan jenis yg tak beringat, nescaya padahlah jawabnya.

kalau pandai jimat cermat, pandai simpan duit, gaji sikit pun rasanya takde masalah kot. yg penting diri sendiri tu....

semuanya bermula dengan diri sendiri ok?

yg nak kawin pun diri sendiri. yg keluar duit pun diri sendiri. yg pikul tanggungjawab pun diri sendiri. yg akan ada masalah nanti pun diri sendiri......

dalam solat kita.. time kita duduk antara dua sujud tu... selalu kita baca

"Ya Allah ampunilah daku, rahmatilah daku, kayakan daku, angkatlah darjatku, rezekikanlah aku, berilah aku hidayah, sihatkanlah aku dan maafkanlah aku."

kalau korang faham benda nih .rasanya. tak de masalah kut .. kalau gaji RM 800-900 bile berkahwin..

lain lah . time kawin .. mau grand bagai nak rak.. lepas kawin . mau honeymoon ke langit biru... bila dah dapat anak .. mau bina banglow 14 tingkat... .. keh keh keh .. sendiri mau ingat la...

dalam solat kita.. time kita duduk antara dua sujud tu... selalu kita baca

"Ya Allah ampunilah daku, rahmatilah daku, kayakan daku, angkatlah darjatku, rezekikanlah aku, berilah aku hidayah, sihatkanlah aku dan maafkanlah aku."

kalau korang faham benda nih .rasanya. tak de masalah kut .. kalau gaji RM 800-900 bile berkahwin..

lain lah . time kawin .. mau grand bagai nak rak.. lepas kawin . mau honeymoon ke langit biru... bila dah dapat anak .. mau bina banglow 14 tingkat... .. keh keh keh .. sendiri mau ingat la...

betul......

tapi perempuan selau memilih lelaki yg paling stabil....

gaji rm1.5k?

gaji rm2k?

cuba try meminang dgn gaji rm900....

sayang oi....... kenapa nakkan perempuan yg mata duitan?

kan ramai perempuan yg jujur kat luar sana tu.....

honestly, gaji aku lebih besar dari (jgn marah ek aku sebut ni) bf aku.....

aku tak tengok poket dia. aku tengok hati dia, kejujuran dia. susah woi nak cari org macam dia.....

aku tak tengok poket dia. aku tengok hati dia, kejujuran dia. susah woi nak cari org macam dia.....

awek aku pun aku rasa gaji die lagi banyak dari aku.. Hahaha.. tapi takpe.. die kerja kerajaan.. so lambat dapat kenaikan gaji.. sementara 3 tahun, insyaAllah, aku yakin boleh beat gaji die.. eheheh..

die dah bagitau mak die yang aku nak masuk minang die hujung tahun nie, siap perli aku, bileh aku nak bagitau mak aku ? aih.. kan aritu dah bincang dengan mak... eheheh... aku cakap a, ok la.. bulan depan a bagitau mak aku.. huhu..

Banyak dugaan..

aku tak pergi lagi kursus perkahwinan..

bile sepatutnya aku pergi ?? tahun depan ?? or sebelum nak nikah ?? or sekarang better aku pergi ?? :lol:

cik adik oii.kalu zaman tok2 kite dulu bulehlah nok cakap kite tak perlu memandang hartanye baru nok kawin dgn die.kononnye cinte mengatasi segala2nye. :lol: kalu zaman zakarang ni ko tak tengok kedudukan kewangan bakal suami ko alamaknye makan siputlah nanti. :lol: aku tak salahkan perempuan bermate duitan, sebab die mahu hidup die terjamin dikemudian hari.kalu dah bercinte memanglah cakap sanggup harungi bersame kerane kite rase sayang je mase tu.lepas kawin kite dah ade tanggungjawab beb.jadi tugas kaum lelaki hendaklah berusaha keras utk sediekan keperluan utk mencapai2 cite2 perkahwinan tu. :D

bila aku nak jumpa awek cam ni?.

harap tak ckp kat forum jek...mesti dilakukan gak....

Edited by normeck

hmmm.. topic menarik...

banyak yang kata duit jadik halangan... memang la nak kawin kena pakai duit... tapi jgn ler sampai tak kawin2 hanya disebabkan duit tak cukup...

perkataan 'cukup' tu bergantung pada diri memasing ler... kalau simpanan ada RM20K pon, tapi plan nak buat majlis ngalahkan CT nurhaliza.. memang ler tak cukup...

yang penting kita back to basic..

1) mas kawin - rasanya tak mahal mana

2) hantaran - bawak bincang dengan bakal tunang.. nih bab yang susah sket gak nih sebab kekadang ada mak bapak yang jenis macam nak jual anak...

3) kenduri - sekadar hebahan yang kita dah kawin

teringat dulu masa aku kawin.. mak aku beriya ler nak buat kenduri besar2 ler.. nak grand giler ler... kalau boleh pelamin nak ribu2 ler... tapi aku cakap kat mak aku.. buat aper ler nak membazir bebenda camtu... baik aku buat ala kadar je.. semampunya... yang paling penting ialah lepas kawin tu nanti.. lagi banyak nak pakai duit... last2 mak aku paham gak so semuanya OK...

yang penting kekadang kita kena bawak bincang dengan orang tua.. pasal umur pon satu gak... tua ke muda ke kalau jenis bertanggungjawab tak de hal.. nih kekadang umur je kata 30 tahun tapi tahap kematangan macam budak umur 15 tahun.. nak wat camner tu? selalunya nasihat orang tua nih berdasarkan pengalaman... serasa aku ler.. (rasa-rasa je).. sebab kenapa orang tua nih kalau boleh tak bagi anak2 dia kawin awal (especially lelaki ler) ialah kerana:

1) kalau boleh biar ler diroang merasa duit gaji korang sikit.. nih dah ler balajar mak bapak tanggung.. pastu bila baru dapat keje kekadang mak bapak gak kena top up kalau2 tak cukup (especially time ujung bulan tu).. nih bila dah stabil sikit je terus nak kawin pulak.. pastu nanti mula la bagi alasan tak cukup duit nak bagi mak bapak sebab duit nak guna untuk itu ler.. ini ler... bila ler diorang nak merasa duit gaji korang tu.. so nasihat aku hulur2 ler sikit kat mak bapak kita tu.. walaupon sedikit.. tapi ber'hulur' ler jugak... dari tak de langsung... balas jasa mereka tu... lagipon bagi duit kat mak bapak nih... tuhan lagi murahkan rezeki kita...

2) dari pengalaman mereka dalam menempuh alam berumahtangga... memang ler perkahwinan tu kena ada sumber kewangan yang stabil... sebab mak bapak korang risau nanti kalau tak de duit nak bagi anak bini makan apa?

tapi komen aku untuk point aku no 2 yang kat atas tu.. rezeki tuhan tu ada... percayalah... cuma kena berusaha je.. aku masa memula kawin dulu tu abis duit simpanan sumer KOSONG... gaji nak masuk lambat lagi so kitorang pakat makan telur ngan ikan bilis je tiap2 hari sementara nak tunggu duit gaji masuk... no hal.. pastu idup jgn ler plak nak bermewah2 kalau boleh nak beli harta (kerusi, meja makan, dan sewaktu dengannya) tu time2 tu jugak.. sikit2 kumpul harta beb.... now nih dah stabil balik hutang2 kawin sumer dah abis bayar... umah aku walau tak de ler sehebat mana tapi barang keperluan asas ada... and kitorang suami isteri keje so pakat2 ler kongsi2 apape yang perlu... hehe

ok ler.. berjela ler plak aku tulis nih... sori ler eh... saja nak kongsi pengalaman...

hmmm.. topic menarik...

banyak yang kata duit jadik halangan... memang la nak kawin kena pakai duit... tapi jgn ler sampai tak kawin2 hanya disebabkan duit tak cukup...

perkataan 'cukup' tu bergantung pada diri memasing ler... kalau simpanan ada RM20K pon, tapi plan nak buat majlis ngalahkan CT nurhaliza.. memang ler tak cukup...

yang penting kita back to basic..

1) mas kawin - rasanya tak mahal mana

2) hantaran - bawak bincang dengan bakal tunang.. nih bab yang susah sket gak nih sebab kekadang ada mak bapak yang jenis macam nak jual anak...

3) kenduri - sekadar hebahan yang kita dah kawin

teringat dulu masa aku kawin.. mak aku beriya ler nak buat kenduri besar2 ler.. nak grand giler ler... kalau boleh pelamin nak ribu2 ler... tapi aku cakap kat mak aku.. buat aper ler nak membazir bebenda camtu... baik aku buat ala kadar je.. semampunya... yang paling penting ialah lepas kawin tu nanti.. lagi banyak nak pakai duit... last2 mak aku paham gak so semuanya OK...

yang penting kekadang kita kena bawak bincang dengan orang tua.. pasal umur pon satu gak... tua ke muda ke kalau jenis bertanggungjawab tak de hal.. nih kekadang umur je kata 30 tahun tapi tahap kematangan macam budak umur 15 tahun.. nak wat camner tu? selalunya nasihat orang tua nih berdasarkan pengalaman... serasa aku ler.. (rasa-rasa je).. sebab kenapa orang tua nih kalau boleh tak bagi anak2 dia kawin awal (especially lelaki ler) ialah kerana:

1) kalau boleh biar ler diroang merasa duit gaji korang sikit.. nih dah ler balajar mak bapak tanggung.. pastu bila baru dapat keje kekadang mak bapak gak kena top up kalau2 tak cukup (especially time ujung bulan tu).. nih bila dah stabil sikit je terus nak kawin pulak.. pastu nanti mula la bagi alasan tak cukup duit nak bagi mak bapak sebab duit nak guna untuk itu ler.. ini ler... bila ler diorang nak merasa duit gaji korang tu.. so nasihat aku hulur2 ler sikit kat mak bapak kita tu.. walaupon sedikit.. tapi ber'hulur' ler jugak... dari tak de langsung... balas jasa mereka tu... lagipon bagi duit kat mak bapak nih... tuhan lagi murahkan rezeki kita...

2) dari pengalaman mereka dalam menempuh alam berumahtangga... memang ler perkahwinan tu kena ada sumber kewangan yang stabil... sebab mak bapak korang risau nanti kalau tak de duit nak bagi anak bini makan apa?

tapi komen aku untuk point aku no 2 yang kat atas tu.. rezeki tuhan tu ada... percayalah... cuma kena berusaha je.. aku masa memula kawin dulu tu abis duit simpanan sumer KOSONG... gaji nak masuk lambat lagi so kitorang pakat makan telur ngan ikan bilis je tiap2 hari sementara nak tunggu duit gaji masuk... no hal.. pastu idup jgn ler plak nak bermewah2 kalau boleh nak beli harta (kerusi, meja makan, dan sewaktu dengannya) tu time2 tu jugak.. sikit2 kumpul harta beb.... now nih dah stabil balik hutang2 kawin sumer dah abis bayar... umah aku walau tak de ler sehebat mana tapi barang keperluan asas ada... and kitorang suami isteri keje so pakat2 ler kongsi2 apape yang perlu... hehe

ok ler.. berjela ler plak aku tulis nih... sori ler eh... saja nak kongsi pengalaman...

haha...agree with u dude...

banyak pengajaran nie... :wacko:

die just bagi amaran, jangan post gambar die kat sini.. :lol: korang nak nengok ke ?

stakat ni ahmades je dah nengok awek aku.. huhu.. yang laen belum lagi.. cikgu aku sendiri tak nengok lagi..

Garang gak siap ada amaran lagi tu..wakaka..

slaugthers....amoi aku pon pernah bagi amaran jangan post pic dia..tapi aku post gak diam2..ada dalam server putera. ni kalau pandai search...

kalau kantoi kompom gado2 hahah :lol:

dukun ingat Tulip_Ungu ni pompouan... :lol:

mesti ko tak kawin ni pasal masalah2 ko sebut di atas kan, ko nie menakutkan Slaughter betul, kesian dia nak kawin, ko lak bagi masalah pada dia..

slaughter,

jangan pedulikan dia, kawin jer walaupun tak sampai umur 27..

ape2 pun bagi gentleman2 di luar sana...kalau ade perancangan nak kahwin or dah kahwin...bantu2 isteri anda melakukan kerja2 rumah...jage isteri elok2..."Isteri adalah anugerah yang tak ternilai"... : untk support kaum wanita pula..

..."Suami juga adalah anugerah yang tak ternilai"... sama2 la bantu membantu

Edited by madaya

adoi.. kan aku dah kata, stop cerita aku.. hijaulaut dengan ahmades nak kene nie.. hampes..

anyway, aku dah kasi nengok kat awek aku thread nie. die gelak aje. die kata, kumpul duit dulu.. :lol:

die just bagi amaran, jangan post gambar die kat sini.. :lol: korang nak nengok ke ?

stakat ni ahmades je dah nengok awek aku.. huhu.. yang laen belum lagi.. cikgu aku sendiri tak nengok lagi..

:lol:

pada kengkawan semua, terima kasih a sebab rajin kasi nasihat kat aku nie, menambahkan semangat aku. insyaAllah, aku ajak korang sume, yang dekat2 boleh datang, ( kalo jadi la )

Takleh nak tolong laaaa. Aku kenal kak dia (kak dia rakan business aku) so dia dah cerita habis dah kat aku pasal korang berdua. :D

Nanti kita jumpa kita sembang lain pasal nih. hehehehe