Jump to content
slaughters

Anda Ingin Berkahwin..

Recommended Posts

Cube ceritakan kat sini, adakah dikalangan ahli2 putera.com ni menghadapi masalah untuk melangsungkan perkahwinan ? halangan keluarga ? Si dia tak mahu ?

Aku mule dengan diri aku a..

aku baru 22, so, belum cukup umur nak kahwin. ( pada hakikatnya aku memang nak sangat kahwin nie )

:lol: pada yang dah kenal aku cam ahmades, prontoxp, cenekang dan lain2, jangan gelakkan aku.. korang yang lain tak kenal aku takpe.

Family aku selalu kata suruh aku kahwin umor 29.. maknanya lagi 7 tahun.. alasan die sebab pakcik aku baru2 ni kahwin umor 29 umor.. nanti aku sambung.. ade keje sket.. :lol:

korang ceta a sket.. ok..

klao takde sambutan aku delete je thread nie.

:lol:

ade jugak topik mcm ni yea. :lol: aku kawin mase umur 24 tahun.rasenye keluarge aku tak halang pade mase tu.cume mak aku terkejut je bile aku beritahu aku nok kawin dgn tibe2. :lol: tapi dah rancang awal2 lagi.barang2 kelengkapan rumah aku dah beli sikit2.jadi lepas kawin tak adelah beban sangat nok beli ape yg patut.

p/s: tak rugi kalu ko kawin awal sebabnye, ditakdirkanlah ko umur panjang sempatlah ko menimang cucu ke atau cicit.

Manusia mmg merancang .. contohnya ni sluter ni kut kunun nak kawin lagi 7 tahun.. mana la tau tetiba seruan datang awal... baik la hang bersedia dari segi fizikal , mental dan harta kebendaaan.. yg penting sekali Ilmu...

Cube ceritakan kat sini, adakah dikalangan ahli2 putera.com ni menghadapi masalah untuk melangsungkan perkahwinan ? halangan keluarga ? Si dia tak mahu ?

Aku mule dengan diri aku a..

aku baru 22, so, belum cukup umur nak kahwin. ( pada hakikatnya aku memang nak sangat kahwin nie )

:lol: pada yang dah kenal aku cam ahmades, prontoxp, cenekang dan lain2, jangan gelakkan aku.. korang yang lain tak kenal aku takpe.

Family aku selalu kata suruh aku kahwin umor 29.. maknanya lagi 7 tahun.. alasan die sebab pakcik aku baru2 ni kahwin umor 29 umor.. nanti aku sambung.. ade keje sket.. :lol:

korang ceta a sket.. ok..

klao takde sambutan aku delete je thread nie.

:lol:

hohoho...

ader gak yg sama nasib ngan aku....

tp aku lain sikit, umur aku 23...hehe... tua setahun je...

problem aku pun mcm ko gak, fmly aku ckp jgn kawin awal2..

kene umur 28 to 30...

maner aku tahan, awek aku lak dh la sebaya...

jd andartu lak awek aku, sian dier....

nk tmbh lg serabut nye, awek aku lak plan nk kawin umur 26...

mcm maner ni, sape2 bleh advise aku....

tolong2...tolong2....

:wacko:

haha.. tapi dalam perancangan aku, aku nak kahwin time umor 26..

and start bulan ni aku nak simpan RM500 sebulan ( tak tau jadi ke tak ). Mujur awek aku ni kerja kerajaan. So takde masalah sangat a. :lol:

Aku rasa kalo kahwin awal daripada saranan ibu bapa, tak menjadi masalah.. :lol: tak berdosa pun.. tapi memang kene bersedia betul2 a..

Aku ade rancang gak nak bertunang hujung tahun nie ! Hahaha !.. mak aku tau abis.. ( 3 tahun ok ape )

aku tunggu perempuan plak reply.. :lol:

haha.. tapi dalam perancangan aku, aku nak kahwin time umor 26..

and start bulan ni aku nak simpan RM500 sebulan ( tak tau jadi ke tak ). Mujur awek aku ni kerja kerajaan. So takde masalah sangat a. :lol:

Aku rasa kalo kahwin awal daripada saranan ibu bapa, tak menjadi masalah.. :lol: tak berdosa pun.. tapi memang kene bersedia betul2 a..

Aku ade rancang gak nak bertunang hujung tahun nie ! Hahaha !.. mak aku tau abis.. ( 3 tahun ok ape )

aku tunggu perempuan plak reply.. :lol:

uihhh...

giler la ko, hehe..

best2... aku pun igt nk simpan, tp duit pinjaman je dh nk tolak rm600...

nnti tunamg bg tau la eh, best lak aku dgr cite ko ni...

exited lak aku, hehe....

:D

aku rasa aku takde masalah nak simpan duit..

firstly sebab gaji aku naik sket.. RM1600 ( selepas tolak EPF )

RM 280 - Kerete

RM170 - Umah Sewa

RM 300 - Bagi Family

RM 500 - Awek aku simpankan. ( mesti ramai yang tak setuju ) sebabnya aku takleh simpan sendiri, nanti habis.

Dah RM 1250, so belen tu aku buat makan and beli pakaian + minyak kereta.

tak cukup, aku mintak a duit kat awek aku sket. :lol:

mak aku ade cakap, kalo dah boleh bantu family and adik2, takpe la kalo nak kawin

actually aku dah bawak awek aku balik umah. Hahaha !!

hm..topik kawin ek..sume laki jerk.saya yg pompuan pon nak post jgk..saya umo baru 22 tapi dah tunag so secara tak langsung akan berkahwin la.tapi tu la zaman sekarang ni untuk kawin bajet paling tak pun mau cecah 10k.so pada korang sumer simpan la dari sekarang.. untuk mase depan.. :lol:

aku rasa aku takde masalah nak simpan duit..

firstly sebab gaji aku naik sket.. RM1600 ( selepas tolak EPF )

RM 280 - Kerete

RM170 - Umah Sewa

RM 300 - Bagi Family

RM 500 - Awek aku simpankan. ( mesti ramai yang tak setuju ) sebabnya aku takleh simpan sendiri, nanti habis.

Dah RM 1250, so belen tu aku buat makan and beli pakaian + minyak kereta.

tak cukup, aku mintak a duit kat awek aku sket. :lol:

mak aku ade cakap, kalo dah boleh bantu family and adik2, takpe la kalo nak kawin

actually aku dah bawak awek aku balik umah. Hahaha !!

ko mmg best...

siap bwk rmh lg tu, aku punye basic kecik je..

keje technician je, sbln ader la bersih dpt rm1125..

tlong sewa rmh..pinjaman blajar..prepaid..bg fmly la...

abis...

nk simpan pun kadang2 tk cukup...

tp tkpe, aku sabar..

msti ader hikmah kan??/

ADER SAPE2 NK SPONSOR AKU KAWIN???

hehe...

:blink:

slaughters kita sama umor!!!

tapi kita berlainan..coz ko nak kawen 29...

aku nak kawen kalau boleh paling lambat 27

nak kumpul harta dulu..gaji dah la ciput..ni pon rancang nak berenti kejer sakit badan aku..

kalau takde keje best camnae aku nak kawen kan??

jalan terbaik adalah aku buat bisnes pasni..ingat nak jadik usahawan internet lepas berenti keje ni..

aku nak ubah hidup aku supaya target kawen tu tidak menjadi beban dalam hidup..skang ni tunang pon belu..huuhu..kawan dah hampir setahun...arr biarlah ..biar masa dan takdir yang menentukan..kita hanya kayuh dan usaha jer..

bukan apa kalau pikir sangat buat sakit otak jer..huh :ph34r:

Kalau umor aku 27 selewat-lewat-lewatnya nanti masih tak dapat nak kawen ngan amoi ..maka aku lepaskan jer amoi tu..kecian plak dia menunggu hahaha (gurau*) :ph34r:

konon la..arhhhh poyo la topic ni..

memang kalo gaji Rm1200 susah sket nak menyimpan..

aku pun baru je nak mule menyimpan, sebab baru je dapat tukar kerja so, gaji naik a sket..

aku dulu, tiap2 bulan memang tak cukup duit..

huhu.. so, bersabar aje la..

kene carik awek yang memahami. :lol: penyayang.. and sabar..

oh bagus gtu..berkat restu org tua amat penting.papehal bincangla ngan mak ayah dulu sebelom masuk meminang ke pape..mintak pandangan dan nasihat.jgn sesekali membelakangkan mak ayah..tak berkat nanti.

bertunang lama sket pun takpe..yg penting dua2 pihak,yakni pihak family ko dan family pompuan understanding.aku pun bertunang setahun setengah,insya Allah bulan 6 ni menikah la aku.bukan saje2 nak bertunang lama2,tp aku tension sebab ada je ntah mak bapak dari mana2 hala ntah datang merisik awek aku,mak bapak dia pun dah mula bersuara last2 aku slow talk ngan mak bapak aku dan alhamdulillah diorang understanding.so..bertunangla aku pada bulan disember 2005.masa bertunang tuh aku sem 5 degree aku.

Sapa2 nak kawin awal memang digalakkan sebab ini boleh mengelakkan dari terjerumus dalam perkara2 tak sihat. Tetapi ada beberapa perkara perlu diambik kira sbelum anda membuat keputusan nak kahwin iaitu:

1. Kemampuan dari segi kewangan untuk menyara keluarga.

- berapa banyak $$ diperlukan sebulan untuk menyara keluarga.

- kos seperti pengangkutan, rumah, elektrik, air, bil2 lain.

- makan, minum, ibubapa dan sebgainya.

2. Kemampuan dari segi tanggungjawab sebagai suami/isteri.

- nie berat gak nie, especially kalo dapat isteri yang ngade2..

3. Kemampuan nafkah batin (nie takyah cerita, semua mampu punya.. kekeke)

Edited by LanoG

slaughters kita sama umor!!!

tapi kita berlainan..coz ko nak kawen 29...

aku nak kawen kalau boleh paling lambat 27

weh, masa bile aku cakap aku nak kawin umo 29 ?? aku nak kawin awal.. tak sanggup dah aku nak nunggu lame2.. ehehe..

insyaAllah, aku boleh simpan duit.. lagipun aku tak merokok or tak bersosial ( gi pub or disko )..

:lol: :lol: :lol:

nak kawen awak rupenyer..ingatkan nak kawen 29 kui kui kui..

Calon ko malay gurl or not..kalau malay girl ofcoz ko kene bertunang dulu.. :ph34r:

Aku dapat none malay pon ,..kene ikut adat..kene umpul budget bertunang jugak..

Bab nak kumpul duit saket sangat....

Bayar loan blaja PTPTM dan PRKESO= RM500

Duet kete dan petrol= RM 4xx

Makan= RM 2xx

Keluarga=RM 200

Snooker= RM 100

Cyber Cafe = RM 45

Saving= RM 300

Kasi Pomuan aku= RM 150

Gaji aku RM 22??.00 lepas tolak EPF kejer Supervisor kilang

Dalam perancangan nak berenti..huhu

weh, masa bile aku cakap aku nak kawin umo 29 ?? aku nak kawin awal.. tak sanggup dah aku nak nunggu lame2.. ehehe..

insyaAllah, aku boleh simpan duit.. lagipun aku tak merokok or tak bersosial ( gi pub or disko )..

:lol: :lol: :lol:

Good boy, baguslah kalau gitu, aku dulu? susah nak cerita.. sedih, ehehe, umur 29 gitu baru dapat hidup bersama

kahwin nanti jemputla aku ok :blush:

my girl kadazan dusun + bajau = aku tak tau.. eheh..

tapi islam a. :lol: comel. menarik.. Hahahaha..

adoila.. stop la ceta pasal aku kat sini je..

ceta pasal orang lain plak..

ok.. sape2 nak ceta, silakan a..

p/s: aku tunggu mat_tenuk( md5_crypto) reply, kalo ongbok ( tongkat ali ) nak reply sklai pun takpe..

Hahaha.. ( diorang berdua ni just boleh cerita pengalaman, bukan perancangan )

pasal kawen ni awek aku dah ready but aku pulak yg bulum :(

dia dah jadi pegawai but aku still ader satu sem nak abiskan study :(

harap2 abis master ni ader la rezeki kat mane2...tak ada duit, tapi hati mau kawen....apa daya ku....huhu

pasal kawen ni awek aku dah ready but aku pulak yg bulum :(

dia dah jadi pegawai but aku still ader satu sem nak abiskan study :(

harap2 abis master ni ader la rezeki kat mane2...tak ada duit, tapi hati mau kawen....apa daya ku....huhu

study bukan penghalang bro...if u want it..u can do it..wakka..

lain la kalau ada sebab lain....lain? :blink: ...aura tak kuat..kalau bab tu selagi tak ok sampai tua la tak ready2..wakakaka..

locco ..jange mare..huhu

Perkara yg tidak elok dilengah-lengahkan(lagha):

1.Kematian

2.Sembahyang

3.Perkahwinan

perkara diatas perlulah dipercepatkan agar mendapat keredhaan Allah.

Perkara yg tidak elok dilengah-lengahkan(lagha):

1.Kematian

2.Sembahyang

3.Perkahwinan

perkara diatas perlulah dipercepatkan agar mendapat keredhaan Allah.

kahwin??

aku tak tahu bila boleh kawin,

kadang2 terpikir plak sempat kawin ke aku nii?? :blink:

kot2 mati awal lagi tak sempat kawin akuu.. :blush:

ada org nasihat kawin umur awal bagus zaman skrg nii,

takut kawin lewat2 banyak terlibat dosa,

tapi aku rasa belom sedia lagi,

walaupon byk kelebihan kawin awal,

tak sedia nak pikul tanggungjawab nak jaga bini,

sbb diri sendiri pon tak teruruss... :lol:

sbb diri sendiri pon tak teruruss... :lol:

haha....aku ader membe baru kawen bulan lepas...asalnye org yg selekeh amat, umah mcm sarang tikus....skrg ni seme nyer clean and clear :lol: dia dah 'diuruskan' oleh bini dia :lol: rajin dah cuci baju, mop lantai...huhu

macam macam plan yang dibentangkan dalam minit mesyuarat kali ni.. huhu. menarik .. tapi bagus la . semua ada plan ..

tak ramai plak barisan bapa bapa / bakal bapa yang masuk ke thread nih .. tapi tak pe lah . aku cuba bagi sedikit tips untuk adik adikku yang bujang trang tang tang nih . huhuhu.. nak kawin ye.. heheheheh...

insya allah . jika ada niat tang tu .. kuat kan azam dan berusaha bersungguh sungguh ke arah tersebut.. yang penting skali niat... kalau niat" nak benda tu ajer" mmg dok jadi ahh... kita mesti berniat yang baik baik.. . untuk elakkan berlaku perkara perkara yang tidak di ingini.. dan juga menambahkan umat Nabi.. moga allah bantu kita dalam urusan nikah kawin nih.. perbetulkan niat dulu ...

umur ... antara 24,25,26 tu molek lah . 27-28-29-30 tu terlalu tua . nanti anak baru umor 20 tahun . kita dah pencen ... kalau mak bapak cakap kena kawin umor 27, 28 .. kamu convince la dia org.. bagi penerangan skit .. tak kan dia org nak siksa zahir dan batin korang.. dia org mesti faham ...

aku tengok kat sini rata rata dalam 20, 21,22,23... ok kalau yang dah kerja tu .. kumpul duit dulu . di samping tu . bantu keluarga.. ringankan beban ayah dan ibu .. sesapa yang tak pernah bagi duit kat mak tu . tolong beri duit..kalau tak bagi duit pun . beli barangan keperluan asas di rumah bonda/ayahnda... . bukan sebagai balasan atas melahir/menjaga dsb. tapi sebagai tanda ingatan kita, nak bagi wang berjuta mmg kita tak mampu .. .. masa ni kita nak tolong mak bapak pun. sat lagi dia org akan pergi selama lamanya...

perihal aku kawin ..

ada member aku cakap masa aku nak kawin dulu .. dia kata nabi pernah pesan ." kawinlah kamu, kamu akan beroleh harta" . dan dia tambah lagi kat aku ... "mung kawin lah adi, rezeki akan berlimpah ruah bile mung kawin kekgi..." .. ternyata dan terbukti apa yang dia cakap tu mmg benar.

jika kita punyai niat yang baik. dan satu lagi, jika perkahwinan itu diredhai allah, rasulnya juga kedua ibu bapa .. berkat .. insya allah..

walaupun gaji mung RM 800... insya allah cukup .. .. aku dulu pun terfikir gak.. gaji aku kecik ajer.. cam mana nak kawin. tapi .. allah sentiasa mencukupkan rezeki aku .. alhamdulillah .. skrg aku dah kawin ...

cuma aku minta adik adikku sekelian .. jgn sekali kali berlebih lebihan dalam berbelanja . semasa bujang .. atau dah kawin nanti...

jgn carik betina .. sebaliknya.. carilah perempuan solehah

restu orang tua amat penting dalam konteks perkahwinan . jadi carilah calon isteri yang direstui oleh ibu bapa ..

nanti bile dah kawin, jgn fikir . semua kerja rumah isteri yang kena buat... silap tu wahai adik adik ku..

ni aku nok royak ke mung semua.. dia ( isteri ) boleh menolak untuk membuat semua benda tetapi satu benda yang dia tidak boleh tolak .. iaitu jima' . so kalau isteri kamu nanti tak mahu masak. basuh baju. jgn pula kamu marah kat dia.. sebab tugas dia hanya satu saja... iaitu melahirkan zuriat untuk mu... heheheh...

di sini perlu ada toleransi lah.. kalau basuh pinggan tu .. sama sama la.. basuh baju tu .. kalau dia tak sempat.. kamu yang tolong.. angkat kain di jemuran pun sama gak... jgn takut di kritik oleh teman / jiran .. kononnya isteri kamu queen control.. .. heheheh...

Edited by psychoX

ape2 pun bagi gentleman2 di luar sana...kalau ade perancangan nak kahwin or dah kahwin...bantu2 isteri anda melakukan kerja2 rumah...jage isteri elok2..."Isteri adalah anugerah yang tak ternilai"... ;) : untk support kaum wanita pula..

aku kena kawin cepat sebab aku kena elakkan benda2 maksiat nie,dah ler aku nie "kuat" ckit benda2 tu,wakakaka..huhuh,umur baru 20..awek dah ready nak kawin..tapi huhuh,keja pun tarak lagi..=P,xper2 lagi 5 tahun XD