Jump to content
ogGY

Keburukan Merokok

Recommended Posts

rokok strawberry jarang kawan2 ai isap

tapi kalo cigar tu ade la :lol:

paling mereka suke beli cigar coklat dan vanila
strawberry mahal 2.5 kali ganda dari cigar atas ni

memang kuat rase dia haha
ai pun ade try gak (try bau)

elok??
semua jenis rokok tak elok sebenarnye :P

[quote name='TOYSЯUS' date='07 June 2010 - 04:16 PM' timestamp='1275898578' post='1035403']
Iyek.

Saya lagi benci bau rokok berperisa tu..
Bau ubat gegat tandas awam.. yuckkk!
Dulu member saya isap dlm bilik, time tido rasa mcm tido dalam tandas.
[/quote]
itu tahan lagi,klu rokok suria...pehhhh lagi2 duk dlm bilik ekon...kai 1 btol minyak wangi pun tak guna,melekat kat baju,dah wife ingat kita merokok.. ekekkeke(rasa nak jitat ajer kepalanyer)

[quote name='khairul anwar' date='07 June 2010 - 04:25 PM' timestamp='1275899135' post='1035405']
rokok strawberry jarang kawan2 ai isap

tapi kalo cigar tu ade la :lol:

paling mereka suke beli cigar coklat dan vanila
strawberry mahal 2.5 kali ganda dari cigar atas ni

memang kuat rase dia haha
ai pun ade try gak (try bau)

elok??
semua jenis rokok tak elok sebenarnye :P
[/quote]

eh awk.. tak tao la hime
cigar ada perisa cokelat dgn vanila..
ekekeke.. kelakar la pulak...
nampak nye lg susah la nk berhenti kalo cmtu..
hehehehe... :blush:

[quote name='TOYSЯUS' date='07 June 2010 - 04:16 PM' timestamp='1275898578' post='1035403']
Iyek.

Saya lagi benci bau rokok berperisa tu..
Bau ubat gegat tandas awam.. yuckkk!
Dulu member saya isap dlm bilik, time tido rasa mcm tido dalam tandas.
[/quote]

oh.. ye ke.. aritu hime tak hidu betul2 la bao die..
tak tao pulak same cm bao ubat gegat tandas awam..
toy tak merokok eh... bagus la.. ;)

[img]http://img520.imageshack.us/img520/9890/smoking85wb4qa2ituv4.gif[/img]

[quote name='h!me' date='07 June 2010 - 11:33 AM' timestamp='1275881631' post='1035345']
salam,err.... hime nk tanye nih..

ada sape2 isap rokok strawbery tak??
hime dpt tao rokok strawbery tu tak heavy mcm
rokok2 sedia ada.. dan sape2 yg berniat nk stop
merokok tu digalakkan mencube rokok strawbery nih..
betul ke?? penah terhidu bao rokok nih..
mmmm.. mmg ada bao strawbery la... tak la seteruk bao rokok biasa..
tp kalo dh name rokok tu mst ada bahaya gak kan??? ^_^
[/quote]

Itu samada rokok gulung sendiri (Harvest, Domingo etc) atau rokok SKL (aka rokok maknyah, rokok pelacur :P)

Rokok gulung sendiri tu lagi dahsyat. Aku isap seminggu dua, mampeh, macam 30 tahun isap rokok biasa.

Klo aku kat Melaka @ Kedah, aku lagi prefer isap rokok daun. Murah pon murah (total cost: Rm2.00 tahan 2 minggu), takde ape chemical pelik2.

Tapi bau dia....aku rase orang Melaka isap, sampai Mentakab boleh bau. :P :lol:

[quote name='e_X' date='04 June 2010 - 09:15 AM' timestamp='1275614158' post='1034818']
[b]Rase nak merokok = gula2 getah. Kalau sehari sekotak = 20 batang ganti gula2 getah = 20x. Kang kencing manis lah pulak.[/b]
[/quote]
takdenye...pastikan minum air masak lebih la,nak seribu daya sebenarnya...itu saja,kalau org tu bagi mcm2 alasan so hadiah yang terbaik korang boleh beri ialah kain kapan... -_-

[quote name='loy_azloy' date='09 June 2010 - 08:55 AM' timestamp='1276044926' post='1035793']
takdenye...pastikan minum air masak lebih la,nak seribu daya sebenarnya...itu saja,kalau org tu bagi mcm2 alasan so hadiah yang terbaik korang boleh beri ialah kain kapan... -_-
[/quote]

[b]Perhatikan sekeliling dulu sebelum nak cakap, memember bila duduk minum (mamak, seafood etc) pernah lak order air suam je, paling koman teh o ice, dah makan tengok kawan hisap rokok teringin pulak, mintak sepam due dah terjebak balik.

Kalau nak berenti merokok terperap kat rumah itu aku caye lah.[/b] Edited by e_X

[quote name='ogGY' date='12 May 2010 - 11:31 PM' timestamp='1273678268' post='1030396']
Bagaimana merokok mendatangkan kesan ke atas tubuh badan anda?

* Mempunyai kedua-dua kesan jangka pendek dan jangka panjang
* Bahan-bahan kimia yang dibebaskan daripada rokok boleh merosakkan beberapa organ dalam tubuh badan kita

Apakah kesan-kesan jangka pendek?

OtaK - Pembebasan gas karbon monoksida dan pengurangan oksigen menyebabkan otak tidak dapat berfungsi dengan sepenuhnya

TelingA - Mengurangkan kadar pengaliran darah boleh menyebabkan pekak

Mata - Mata berair, radang mata yang boleh mengganggu daya penglihatan

Mulut - Mengalami deria rasa yang tidak sedap pada bibir,lidah dan tekak

Nafas - Nafas berbau dan mendapat jangkitan mulut

Gigi - Gigi menjadi kuning

Hidung - Mengurangkan deria bau

Kulit - Mengurangkan suhu badan, kulit muka cepat berkedut

Paru-paru - Kesukaran untuk bernafas dan mengurangkan tenaga untuk bersukan

Apakah kesan-kesan jangka panjang?

* Barah (cth. paru-paru, payudara, mulut, tekak, dan usus)
* Penyakit Jantung
* Angin Ahmar / Strok
* Penyakit paru-paru (cth. Penyakit lelah, bronkitis)
* Penyakit mulut dan gusi
* Ulser (perut, peptic)
* Osteoporosis
* Kemandulan (tidak boleh hamil)
* Kurang bernafsu dalam perhubungan seks
* Mati pucuk

Seperti yang korang semua baca tadi ,rasanya korang dah tahu keburukan merokok pada seorang manusia.Setiap batang rokok mengandungi 400 bahan kimia yang berbahaya dan boleh menyumbang kepada pelbagai jenis penyakit kepada si perokok dan ada di antaranya yang boleh menyebabkan maut.

Sebagai warga Putera yang perihatin dengan gejala merokok ni , aku nak mintak komen dan pandangan bagaimana caranya untuk kita membantu rakan-rakan lain dari terus terperngaruh dengan rokok , dan bagaimana juga kita nak bantu rakan kita yang dalam proses berhenti merokok ?
[/quote]

Alhamudullillah....saya sudah berhenti rokok juga sudah 8bulan lalu bulan 2.feb 2010 dan selama [b]8tahun [/b]sy hisap rokok.Syukur!!..sejak berhenti rokok ni tentu la duit jimat kalau nak purata RM6 sehari(itu paling kurang r).Bukan sekadar duit Makayah adik2(semua tak isap rokok kecuali adik bongsu tu tp dia sudah berhenti awl dari saya).bertambah sayang dan kami makin rapat sbb takde bau rokok lagi pun dulu isap rokok sorang2 lepas makan pastu nak tgk movie dgn fam mesti lepak sorang2..ok selain dari tuh kita rasa selesa,bebas buat apa2.kalau dulu resah jerk takde kotak rokok dgn ligther btl tak perokok? rasa mcm mising je takde ligter dan rokok selain hp."pepatah perokok"biar takde rokok ada lighter jnji pinjam gua nak steng hehe"
bukan tu je sy paling kurang suka tgk tmpt2 tak boleh merokok mcm hospital ke pejabat ke dan lain2 lah..skrang sy bebas! nak kemana2 nak wat pe tak payah ada rkok atau tak perlu berhenti wat kerja atau something yg wat kita mcm terkongkong! tak sangka tanpa rokok sy jimat 150-200 kdang2 cecah gak rm300 sebulan.kalau dulu kerja pun masih mintak duit ayah lagi sebb tak pernah cukup lari bujet.alhamudlillah..selain tuh segi kesehatan..nafas sy lebih baik(tahan nafas,jogging,panjat bukit),tidur lebih nyenyak dan sedap badan takde panas2 badan,takde lesu,deria bau dan rasa makan bertanpa baik dan nikmat,menjalani ibadah puasa pun selasa takde rasa gian biasa je la lebih bertenaga rasa mudah..badan pun berisi skit..awek pun suka dan bangga tanpa rokok!..harap2 sy kekalkan benda sampai sy hembus nafas terakhir.ok mcm mana sy boleh berhenti? mmg semua nak berhenti selama 4thn figth been addicted to psychoactive drug called nicotine.mcm produk dah cuba lagi gulagetah nicoret tuh ada nicotine gak bila dalam badan abis kena ambil gak.yg palng berkesan berhenti terus dan nekad dalam istilah english dipanggil [b]COLD TURKEY[/b] mmg susah gak makan masa bulan2 kenapa sy cakap begitu?.org akan gagal pada 7 hari pertama..sy pun nyaris tercudang sebb kerinduan dan tabiat(bukan kerana ketagian)..ye la boring ke bersembag dgn member2 ke ada masalah ke tgk movie ke Tv ke lepas makan,mesti isap rokok kan? itu terjadi mana2 perokok tegar mcm aku dulu.ok ni pengalaman sy..apa yg buat sy gila2 azam quit smoking ni? sy berfiki'eh kalau sat g nak lagi , esk nak lagi nak lagi..pastu nak lagi hari makan hari.bulan tahun sampai mampus aku hisap rokok,kalau aku berhenti dari sekarang mendatang aku tak perlu merokok.[b]3hari(72jam mana2 dadah hilang gian dan clear dari system badan[/b]).mmg 3hari ke 7 hari gian anda akan hilang tp ingat kerinduan dan tabiat anda tuh kena jaga..lama2 dia hilang r mmc kita putus cinta dgn bf/gf apa mcm? korang mcm tak boleh terima kenyataan kan.teringat je rokok-rokok-rokok-nak isap lama hilang la rindu dan tabiat tuh percaya la kawan2 nnt pasti anda be better tanpa dan selesa be normal mana2 p senang...best kawan2 isap rokok.anda kena nekad gak jangan layan..lawan! sy selama 3bulan baru la rasa mcm btl2 sehat! baru mcm benci nak rokok ni bukan kata teringat nak tgk pun rasa benci apa lagi bau.dalam bulan pertama ada gak rindu2 tgk2 kawan isap nak jerk tp lama2 takde pe la..biasa je..dan anda sendri jd alah pada rokok.ok sy cerita skit pengalaman 1-7hari pertama..memang seksa sebb fizikal withdrawal(gian badan) mcm penagih2 dadah lain gak semua dadah psycoacvite ni gian cuma nicotine ni halal di dagangkan.hari pertama ya Allah cuma tuhan jerk tau..dada mcm nak sedut asap .tgk jiran2 kawan2 isap rokok kena plak lepas makan mcm nak gila jerk..hari 2 plak tak boleh tahan kepala berdenyut lagi2 lepas makan tak senang duduk resah kena lak bau rokok jiran aku..mata mcm merah2..hari ke.3-7 badan panas..deman teruk gak la(body nak recover dan penyembuhan dan otak kita mula bertidak balas) berhingus(Mcm penagih heroin jerk)..sakit perut gak ada pagi2 tuh..dan paling benci hari 3-10 tuh aku tak boleh nak tidur nyeyak(restless) skit2 bangun dan teringat itu di panggil tak blh tdo[b]"insomnia"[/b].lepas tu alhamudulillah la anda cuma nekad jerk dalam hati lawan.mesti anda dalam minggu 1-3bulan pasti mcm rindu tp semua akan hilang mcm sy ckp td"baru putus cinta dgn awek lama2 hilang la n be normal" satu jerk sy ingat pesan mak sy"aku nak sebelum hang kawin hang kena berhenti rokok kesian bini hang" ni semua berkat doa mak aku hari2 mak aku hari2 nasihat quit smoking bayangkan dari fom 1 isap masa fom3 kantoi.ayah aku senyap jek lagi2 lepas habis sekolah ikut kawan2 lagi kuat aku isap rokok kadang2 duhill 14 tuh dalam 2jam abis lagi2 lepak.itu jerk aku dapat kongsi "setengah org cakap aku bukan tak mo berhenti nak enjoy haha aku nasihat enjoy sampai mati takkan abis mcm org isap rokok sampai mati berpenyakit.dan rawatan rokok even dadah atau alkohol la ni seumur hidup anda yg kawal diri anda."true hero ur heart coz u only control ur self.org tak isap rokok takpe better tak yah stat.sekian..

Assalamualaikum.

Pada saya merokok ini adalah satu pembaziran yang melampau.Umpama duit itu dibakar dan asapnya disedut dan penyakit pula yang datang..merokok juga dikategorikn sebagai perbuatan yang sia2..beruntung la yang amat orang yg tak merokok kerana pandai mentadbir diri anda..saya bukanlah perokok tapi dulu sy ketagih sisha.Alhamdulillah lah atas nekad diri sendiri benda melibatkn asap ini sy dah tinggalkn..bila dah dewasa kita boleh pikir mana baik dan buruk..pemikiran jadi bertambah matang..jadi saya rasa nak behenti merokok kenalah yg utama pada diri.nekad dgn diri dahulu baru orang lain.Contoh nak berhenti merokok disebabkan awek tak jadi kerana pada diri sendiri belum ikhlas nak berhenti merokok.

Superbandung - Wow tahniah berjaya berhenti merokok !

Mr iz - betul tu,kalau keyakinan dan nekad dah ada dalam diri,insya allah boleh berhenti.2 hari lepas aku berbual dengan sorang pesakit aku,dia merokok dah berpuluh tahun dan dia tergerak nak berhenti disebabkan niat dia nak berhenti,memang dia berhenti terus xde prasaan nak ketagh ke apa..

Semuanya terpulang pada diri masing2 samada nak hisap atau tak,ada yang kata "ni badan aku,aku punya suka" , "ko x merokok xpayahlah nak bebel nak ajar aku" .bila dengar je aku da malas nak cakap banyak.kat kedai aku tuh kalau orang nak ubat brhenti merokok,aku sebut harga je dulu,bru tunjuk barang...bukan malas nak amik barang tp malas nak melayan,90% bila dengar harga ubat tuh dan senyum lebau dan mengelak lari.Orang sanggup X MENCEGAH dari MENCEGAH .

Superbandung, caya lah !! bro mmg hebat.. aku pon dalam proses nak benti gak nih.. aku dah 10 tahun smoking.. harap2 berjaya ar.. kawan2, tolong doakan ye.. :)

nak tumpang tanya kalau shisha macam mane pulak ye? ada orang cakap bnde ni alternatif roko.ada yang cakap lagi bahaya daripada rokok
[img]http://jagonews.com/wp-content/uploads/2010/05/shisha_goood.jpg[/img].. Edited by darkpink

Insya allah hotfloppy..ko boleh buat asalkan keyakinan dalam diri ada dan kuat,sebagai mana ko kawal nafsu makan masa bulan puasa,begitu jugak ko kene kawal nafsu nak hisap rokok. :D

Sisha aku lum tahu lagi kesan dia,nt aku tanya doktor... :) Edited by ogGY

shisha , ada pernah dibuat kajian secara saintifik, kesannya lebih merbahaya dari rokok.

[s]dan SirPyan ada pernah tulis di blog dia perbandingan antara rokok dan shisha..aku try cari kot2 ada..[/s]

blog sir-pyan : http://goo.gl/k70em
antara rokok dan shisha Edited by Panglima Khalid

tu lah aku pun baru beberapa kali cuba shisha ni.tapi alhamdulillah tak ketagih. Kalau pergi keluar makan dengan kawan-kawan mesti order shisha.aku dah lama konfius dengan shisha ni. Ada kawan aku isap shisha diselangi dengan rokok.macam mana tu.

[quote name='ogGY' date='12 November 2010 - 12:14 AM' timestamp='1289492041' post='1053133']
Insya allah hotfloppy..ko boleh buat asalkan keyakinan dalam diri ada dan kuat,sebagai mana ko kawal nafsu makan masa bulan puasa,begitu jugak ko kene kawal nafsu nak hisap rokok. :D
[/quote]
thanks.. go go !! hahahaha..

sisha ade perasa.. coklat ke, strawberi ke.. macam2 la..

kalo rokok, rasa rokok la.. hahahaha..

Eiyek, aku paling benci org isap rokok berperisa stroberi ke, vanila ker etc..
Bau dier, mcm bau ubat gegat tandas awam.
Bayang ar dulu kat hostel, housemate isap rokok jenis ni.
Aku da rase mcm duduk menyewa public toilet. Duk dalam bilik pun bau dia masuk ikut bawah pintu.
Nasib baik skrg tak duk hostel dah..