Jump to content
ogGY

Keburukan Merokok

Recommended Posts

Bagaimana merokok mendatangkan kesan ke atas tubuh badan anda?

* Mempunyai kedua-dua kesan jangka pendek dan jangka panjang
* Bahan-bahan kimia yang dibebaskan daripada rokok boleh merosakkan beberapa organ dalam tubuh badan kita

Apakah kesan-kesan jangka pendek?

OtaK - Pembebasan gas karbon monoksida dan pengurangan oksigen menyebabkan otak tidak dapat berfungsi dengan sepenuhnya

TelingA - Mengurangkan kadar pengaliran darah boleh menyebabkan pekak

Mata - Mata berair, radang mata yang boleh mengganggu daya penglihatan

Mulut - Mengalami deria rasa yang tidak sedap pada bibir,lidah dan tekak

Nafas - Nafas berbau dan mendapat jangkitan mulut

Gigi - Gigi menjadi kuning

Hidung - Mengurangkan deria bau

Kulit - Mengurangkan suhu badan, kulit muka cepat berkedut

Paru-paru - Kesukaran untuk bernafas dan mengurangkan tenaga untuk bersukan

Apakah kesan-kesan jangka panjang?

* Barah (cth. paru-paru, payudara, mulut, tekak, dan usus)
* Penyakit Jantung
* Angin Ahmar / Strok
* Penyakit paru-paru (cth. Penyakit lelah, bronkitis)
* Penyakit mulut dan gusi
* Ulser (perut, peptic)
* Osteoporosis
* Kemandulan (tidak boleh hamil)
* Kurang bernafsu dalam perhubungan seks
* Mati pucuk

Seperti yang korang semua baca tadi ,rasanya korang dah tahu keburukan merokok pada seorang manusia.Setiap batang rokok mengandungi 400 bahan kimia yang berbahaya dan boleh menyumbang kepada pelbagai jenis penyakit kepada si perokok dan ada di antaranya yang boleh menyebabkan maut.

Sebagai warga Putera yang perihatin dengan gejala merokok ni , aku nak mintak komen dan pandangan bagaimana caranya untuk kita membantu rakan-rakan lain dari terus terperngaruh dengan rokok , dan bagaimana juga kita nak bantu rakan kita yang dalam proses berhenti merokok ?

[quote name='fadi' date='13 May 2010 - 08:32 AM' timestamp='1273710770' post='1030445']
rokok...
klu ckp pasal rokok mmg x der la kebaikan semua keburukan jer..
bwk penyakit..
[/quote]

sape cakap??
kebaikan dia amat banyak

cube kaji balik.. -_-

rokok ni takde membawa kebaikan kepada kesihatan,semuanya keburukan membawa penyakit.

dah tau ade banyak keburukan nape nak jual gak....janganlah semata-mata nak untung jerrr...even klu dah naik RM100 sekotak pun mesti ade orang akan beli nyerrr...tutup terus takyah jual...

ps: jualan arak pun kena tutup skali...baru thrilll :lol: , bile mende2 sume nih takde sume manusia akan jadi Hikikomori...baru padan muka.. :wacko: Edited by myee

Apakah kesan-kesan jangka pendek dan segera?
~andainya perokok selamba merokok di tempat awam, bus station, tgh sesak2 pasar malam, etc, dlm bas, dll...
-ganggu ketenteraman di tempat awam utk yg tidak merokok.
-ada org tak tahan dgn asap rokok, disebabkan seorang perokok, ada yg pening, sesak nafas.
-merbahayakan org lain yg terhidu asap rokok.

minta maaf kepada perokok, bukan membenci atau menghina...
tapi ikhlas kalau aku terkena jenis merokok tempat awam, sampai terpaksa tahan nafas, ada 2 benda aku cuba buat:
-1-mengalah, lari ke tempat lain yg tak kena asap dari si perokok
-2-mengalah, tahan nafas setakat boleh
-3-menyumpah, ni tahap hlg sabar bila tempat tu takde pilihan nak lari, nak tahan nafas lama2 pun tak blh, tp perokok selamba jgk merokok di tempat sebegitu, ramai yg ttp hdg pun selamba je tak faham2, bila tegur melenting plk. Edited by sawi

[quote name='khairul anwar' date='13 May 2010 - 08:42 AM' timestamp='1273711335' post='1030447']
sape cakap??
kebaikan dia amat banyak

cube kaji balik.. -_-
[/quote]

ape kebaikan dia bro...
aku dah puas google nie... :wacko:

[quote name='fadi' date='13 May 2010 - 11:35 AM' timestamp='1273721738' post='1030493']
ape kebaikan dia bro...
[/quote]

[b]
Kebaikan;
1. Nikmat.
2. Kepuasan selepas makan.
3. Sejuk, recover balik suhu badan.

Keburukan paling ketare;
1. Duit habis kat rokok.

p/s: Atas kajian bersama kawan2 aku. Aku tak smoke.
[/b]

Khairul : Aku silap tulis , lebih 4000 bahan kimia dalam 1 batang rokok .

Nikmat tu memang ada bila kita dapat lepaskan gian hisap rokok lepas makan atau wat sesuatu keje, tp kesan buruk lebih panjang berbanding kenikmatannya .Deria rasa orang tu yang buatkan diri dia nak sangat hisap rokok berulang kali walaupun dah hisap sebatang beberapa jam sebelum tu.

[quote name='fadi' date='13 May 2010 - 11:35 AM' timestamp='1273721738' post='1030493']
ape kebaikan dia bro...
[/quote]

heehe..
takpe2
kaji lagi

[quote name='ogGY' date='14 May 2010 - 01:49 AM' timestamp='1273772979' post='1030638']
Khairul : Aku silap tulis , lebih 4000 bahan kimia dalam 1 batang rokok .

Nikmat tu memang ada bila kita dapat lepaskan gian hisap rokok lepas makan atau wat sesuatu keje, tp kesan buruk lebih panjang berbanding kenikmatannya .Deria rasa orang tu yang buatkan diri dia nak sangat hisap rokok berulang kali walaupun dah hisap sebatang beberapa jam sebelum tu.
[/quote]

betul tu abang oggy ku

memang tabiat rokok nie
kesan jangka pendek memang tak nampak (kalo ade pon poket kosong la kot)
tapi kesan jangka panjang dia banyak..
sangat banyak

so mungkin abang oggy kita ade cara/teknik yang leh membantu mereka2 yang digelar perokok tegar nie berubah ??
sila2 la share kat sini or 1st post tu ^_^

[quote name='khairul anwar' date='13 May 2010 - 08:42 AM' timestamp='1273711335' post='1030447']
sape cakap??
kebaikan dia amat banyak

cube kaji balik.. -_-
[/quote]

er... KA merokok ke?
perokok tegar???

[quote name='h!me' date='14 May 2010 - 08:27 PM' timestamp='1273840055' post='1030802']
er... KA merokok ke?
perokok tegar???
[/quote]

i tak rokok
i suci lagi bersih -_-

[quote name='khairul anwar' date='14 May 2010 - 08:52 PM' timestamp='1273841575' post='1030807']
i tak rokok
i suci lagi bersih -_-
[/quote]

hehehe.. bagusla.. i like... :wub:
jgn merokok tao.. ingatlah org yg tersayang.. :blush: Edited by h!me

Teknik macam2 ada cuma bergantung pada orang yang nak berubahlah , kalau dia nak berhenti sekdar cakap saja tp niat tak de ..apa guna ? serupa cakap puasa tp niat nak cover yang diri sememangnya tak puasa.

1 - Salah 1 teknik yang aku dapat dari pelanggan aku ialah dengan cara kunyah padi bila terasa sangat nak merokok .
2 - Simpan gula2 getah dalam poket dan kunyah bila terasa nak merokok.
3 - Lepas makan , terus buat aktiviti yang melalaikan kita dari merokok macam berbual dengan anak2 atau mak ayah .Sebb kita akan rasa segan sikit merokok depan diaorang.

dan banyak lagilah yang aku dapat dari pelanggan aku.

yap betul

perlu niat dan tekad yang tinggi dan istiqamah kalau nak benti rokok nie

[b]
Ayah aku berenti merokok sebab jage aku kat Hospital beberape bulan, malas nak turunnye pasal die berenti dah. Malas vs. Rokok.
[/b]

[quote name='e_X' date='15 May 2010 - 02:11 PM' timestamp='1273903894' post='1030939']
[b]
Ayah aku berenti merokok sebab jage aku kat Hospital beberape bulan, malas nak turunnye pasal die berenti dah. Malas vs. Rokok.
[/b]
[/quote]

hehe.. menarik gak cerita ayah ko nie
tapi tak kan suh orang2 perokok tegar nie kene masuk hospital dulu baru nak suh benti

hermmm...^_^

pada aku, nak benti nie senang,
tapi nak bertahan/istiqamah tu susah
yela, kene lepak2 dengan perokok,
tangan pun tak sedar terambik dan mulut terhisap

lepas abes sebatang baru perasan azam benti rokok dia tu heheh...
da alang2 sebatang, tambah lagi 2 3 batang
so terus hanyut di buai keenakkan/kenikmatan tu

[quote name='e_X' date='15 May 2010 - 02:11 PM' timestamp='1273903894' post='1030939']
[b]
[/b]
[/quote]
itu salah tu merokok vs hospital = berhenti ler ....cuba merokok vs kedai makan vs rekan2 yg menyudut tu = mau kering ati hisap balik ekekekkekek :rolleyes: ..(tp klu dah berhenti tu ok la tuhhh)

banyak jugak kebaikan merokok ni...hoho

jangan cerita bab kesihatan, pasal sepanjang aku hidup ni, 2-3 kerat je yang prihatin nak jaga kesihatan(dalam kata lain, semua sapu jugak fast food walau dah tahu keburukan, still malas nak bersenam, bukan nak buat medical-checkup kalau tak diwajibkan. makan tak hingat dunia...tidur tak hingat jam, etc2)...so, hampir semua yang tak merokok dari asal(i.e: yang bukan berhenti pasal kesihatan) bukan tak hisap rokok pasal nak jaga kesihatan, tapi sebab2 lain seperti, memang dari dulu tak suka rokok atau bau rokok, duit lagi baik belanja awek, taknak orang ingat buang tebiat, etc...so, soal kesihatan boleh dikira tak masuk book (i.e: nak berkempen supaya jangan merokok tak payah cerita pasal kesihatan pasal manusia ni, perokok atau tak, bukan betul2 nak jaga kesihatan sangat so kemepn macam tu tak berkesan :D)...

dan dari pemerhatian aku, perokok ni lebih peramah...
takde api, pergi meja lain pinjam api, dahh mengeratkan silaturrahim sesama manusia...kadang2 terjumpa kawan lama masa pinjam api, kalau tak, takdenya nak pandang nak perasan...ada tu siap boleh start borak pulak walaupun tak kenal...

pemurah...
rokok share2..arini aku pau ko, esok ko pao aku...jarang sangat perokok ni jenis berkira...dan kalau kat kedai, yang isap rokok tu la yang bagi derma kat pakcik-makcik kurang upaya..yang tak merokok tu berkira sangat(i.e: cakap diorang tu malas la, taknak cari kerja la, penipu la, bil akupun blom bayar lagi la)...

suka berkawan...
isap rokok lagi bagus ramai2...bila ramai2, banyak idea yang boleh dikongsi bersama...so, kiranya merokok ni boleh mengembeleng idea2 dari ramai pihak...

penyabar...
kerajaan naik harga pun, marah macam tu je..takde nak pergi berpiket sana-sini bawak sepanduk bakar kedai ceramah pung-pang2 pasal rasuah tapi padahal rasuah ambik jugak...

lebih kreatif...
maybe tak merokok pun, diorang dah semulajadi keratif, tapi bila merokok, boleh merembes hormon2 kreatif lagi banyak :D...

so, kalau asap rokok boleh membahayakan orang lain(ye la, ada 4000 kimia bahaya) jadi dikeluarkan arahan2 larangan merokok hampir di semua tempat awam, aku rasa kerajaan patut jugak mengadakan larangan membawak kenderaan di tempat2 awam...asap kenderaan pun banyak kimia2 bahaya, boleh menyesak nafas2, mengairi mata2, membantut deria2 bau, mengedutkan kulit2...jadi lepas ni, semua boleh bawak kereta dalam rumah je lah ye supaya tak membahayakan orang lain :D...

rilek2, jangan marah aaa...aku bagi pendapat je :D...
tapi jenis hisap rokok depan bayi, depan ibu mengandung ni memang jenis kurang hajar sikit...

//Tak Nak, sudah! :D

Haha bape kerat je la yang mendatangkan kebaikan berbanding keburukan yang sememangnya 4000 . :lol: kadang2 yang merokok ni la yang tak reti bahasa dan paham bahasa malayu tentang kawasan larangan merokok.

[quote name='betik' date='19 May 2010 - 02:07 AM' timestamp='1274206050' post='1031679']
banyak jugak kebaikan merokok ni...hoho

jangan cerita bab kesihatan, pasal sepanjang aku hidup ni, 2-3 kerat je yang prihatin nak jaga kesihatan(dalam kata lain, semua sapu jugak fast food walau dah tahu keburukan, still malas nak bersenam, bukan nak buat medical-checkup kalau tak diwajibkan. makan tak hingat dunia...tidur tak hingat jam, etc2)...so, hampir semua yang tak merokok dari asal(i.e: yang bukan berhenti pasal kesihatan) bukan tak hisap rokok pasal nak jaga kesihatan, tapi sebab2 lain seperti, memang dari dulu tak suka rokok atau bau rokok, duit lagi baik belanja awek, taknak orang ingat buang tebiat, etc...so, soal kesihatan boleh dikira tak masuk book (i.e: nak berkempen supaya jangan merokok tak payah cerita pasal kesihatan pasal manusia ni, perokok atau tak, bukan betul2 nak jaga kesihatan sangat so kemepn macam tu tak berkesan :D)...

dan dari pemerhatian aku, perokok ni lebih peramah...
takde api, pergi meja lain pinjam api, dahh mengeratkan silaturrahim sesama manusia...kadang2 terjumpa kawan lama masa pinjam api, kalau tak, takdenya nak pandang nak perasan...ada tu siap boleh start borak pulak walaupun tak kenal...

pemurah...
rokok share2..arini aku pau ko, esok ko pao aku...jarang sangat perokok ni jenis berkira...dan kalau kat kedai, yang isap rokok tu la yang bagi derma kat pakcik-makcik kurang upaya..yang tak merokok tu berkira sangat(i.e: cakap diorang tu malas la, taknak cari kerja la, penipu la, bil akupun blom bayar lagi la)...

suka berkawan...
isap rokok lagi bagus ramai2...bila ramai2, banyak idea yang boleh dikongsi bersama...so, kiranya merokok ni boleh mengembeleng idea2 dari ramai pihak...

penyabar...
kerajaan naik harga pun, marah macam tu je..takde nak pergi berpiket sana-sini bawak sepanduk bakar kedai ceramah pung-pang2 pasal rasuah tapi padahal rasuah ambik jugak...

lebih kreatif...
maybe tak merokok pun, diorang dah semulajadi keratif, tapi bila merokok, boleh merembes hormon2 kreatif lagi banyak :D...

so, kalau asap rokok boleh membahayakan orang lain(ye la, ada 4000 kimia bahaya) jadi dikeluarkan arahan2 larangan merokok hampir di semua tempat awam, aku rasa kerajaan patut jugak mengadakan larangan membawak kenderaan di tempat2 awam...asap kenderaan pun banyak kimia2 bahaya, boleh menyesak nafas2, mengairi mata2, membantut deria2 bau, mengedutkan kulit2...jadi lepas ni, semua boleh bawak kereta dalam rumah je lah ye supaya tak membahayakan orang lain :D...

rilek2, jangan marah aaa...aku bagi pendapat je :D...
tapi jenis hisap rokok depan bayi, depan ibu mengandung ni memang jenis kurang hajar sikit...

//Tak Nak, sudah! :D
[/quote]
Betul..aku setuju dengan pendapat di atas..
Tambahan..perokok lebih bertimbang rasa dalam satu-satu hal..cth golongan perokok lebih sensitif dan lebih bersopan bercakap berbanding yang tak isap rokok yang suka cakap ikut sedap mulut... satu lagi orang yang merokok lebih cepat memberi pandangan yang bernas dari orang yang tak hisap rokok...benda ni mungkin ramai tak setuju...tapi pengalaman aku oran yang hisap rolok mereka lebih cepat memberi pandangan yang bernas dari otrang yang tak hisap rokok.

Aku paling benci orang tak hisap rokok cerita pasal rokok...pastu memandai kasi tip cara berhenti merokok...

BTW aku pernah jadi perokok tegar... bayangkan lebih kurang 15 tahun aku hisap rokok...tu sebab aku berani cakap pasal rokok pun ada kebaikkan dia....but keburukkan dia lebih dari kebaikkan...walaupun kebaikkan memang susah nak dapat kalau tak hisap rokok...hanya yang hisap rokok dapat rasa kebaikkan dia...yang tak pernah hisap rokok jangan memandai buat mitos pasal rokok...

kalau tanya aku...baik tak hisap rokok... aku cakap baik...TAPI keburukkan dia lebih banyak

Tips nak berhenti rokok...
Pastikan diri anda dalam keadaam [b]demam yang heavy[/b]..masa tu apa benda pun tak sedap..so masa ni jangan hisap rokok...Insyallah lebih seminggu anda tak hisap rokok..anda boleh tak hisap untuk hari2 seterusnya. Tak payak makan cekelat "hacks"... pakai patch... mengarut jer semua tu...dan minum air banyak masa tempoh tak hisap rokok tu

[quote name='ogGY' date='23 May 2010 - 03:55 AM' timestamp='1274558133' post='1032551']
Erk...aku tak hisap rokok maknanya ko benci aku jugak ke sebab aku bg idea ??
[/quote]
hehheheh tak laa sampai macam tu dik ooi....:)