Jump to content
ogGY

Keburukan Merokok

Recommended Posts

Aku bg idea bukan hasil buah fikiran aku sendiri, yang aku dapat tu semua dari bekas penghisap rokok tegar dan aku korek sendiri rahsia diorang yang memang dah otai bab merokok ni .

Aku tak terasa dan melatah pun sebab aku da kalis dengan kata cam tu dengan pesakit aku, cuma tkt ada yang terasa ht jer.. :lol: haha ... cuma tak syok r ko kata benci kat orang yang bg idea tp xmerokok . :rolleyes:

Aku nak nasihatkan supaya orang yang tak pernah merokok
jangan la bagi panduan atau tips cara nak berhenti merokok.

orang yang merokok dah tau dah benda2 macam nie.
mereka tak nak berhenti saja. kalau mereka nak
berhenti mereka akan berhenti.

dah tau merokok tu bahaya kenapa tanam tembakau dan bagi subsidi plak tu.
pelik2 .... pening aku. :D

Kalau yang berpendapat orang2 yang tak hisap rokok tak layak nak nasihat orang yang hisap rokok camne nak berhenti merokok sebab mereka tak tau camne rasanya hisap rokok,
saya pun berpendapatlah orang2 yang belum mati ni tak layak nak nasihat orang yang masih hidup camne nak bersedia menghadapi mati sebab mereka tak tau camne rasanya mati.

err.. maaf ya nk mencelah sket..

hime tak merokok tp hime salu gak bg
nasihat pd mereka yg hime sayang ttg
keburukan merokok nih.. tp dgn cara yg lembut la..
takde la suruh berhenti terus sb hime tao
mmg susah nk berhenti kebiasaan yg kta buat..
tp hime cuma ckp "kurang2 kan la merokok tu..
sayang kt diri tuh..t kalo sakit kn susah..?" :wub:

em.. bg hime teguran dan nasihat tu tanda sayang dan amik berat..

Kepada yang tak merokok tu jangan laa mencuba-mencuba nak merokok..nanti terjerat macam aku dulu..nak berhenti alahai susah giler ..almost impossible kalau yang tegar...alhamdulillah sekarang dah hampir 5 tahun aku tak merokok...isyaAllah aku terus tak merokok...

Tapi kalau dah merokok tu...cuba berhenti pelan2...insyaAllah boleh..aku dulu pun tegar jugak merokok ni..tapi boleh berhenti...

masa kecik2 dulu (dalam darjah 4, tak sure la)
saya suke curi2 rokok atuk, pastu hisap bersama abang dan sepupu
samapai darjah 6 baru boleh berhenti
pastu tak hisap sebab takde feel pun
tapi abang dan sepupu sudah menjadi penderma kepada syarikat2 rokok dimalaysia sekarang
pernah juga abang cube berhenti tapi macam2 penyakit datang, last2 dia terus kan gak dengan aktiviti yang kurang elok dimata,hati jantung mahu pun poket

[color="#000080"][b][size="4"]Ciuman perokok boleh membunuh[/size][/b][/color]

[img]http://media1.malaysiakini.com/148/0d4e50686de3ce6ac7d05b6b9cde1ca9.jpg[/img]
Ciuman perokok boleh membawa maut kepada kanak-kanak, kata seorang pakar kesihatan kanak-kanak.

Prof Robert Booy, pengarah penyelidikan di Pusat Imunisasi dan Penyelidikan Kebangsaan di The Children's Hospital di Sydney, berkata ini kerana perokok berkemungkinan besar membawa sejenis bakteria berbahaya pada kerongkong mereka.

Bakteria yang boleh menyebabkan kematian ini akan dipindahkan kepada kanak-kanak semasa mereka dibelai dan dicium.

Perokok adalah pembawa kuman seperti meningococcus.
Jadi, pelukan dan ciuman pada kanak-kanak, boleh menyebabkan kuman tersebar walaupun seseorang perokok itu merokok di luar rumah," katanya seperti dipetik laporan Australian Associated Press.

Menurut laporan itu, seorang daripada 10 kanak-kanak yang terkena penyakit akibat jangkitan bakteria itu akan meninggal dunia. [i]- Bernama[/i]

"man sebatang rokok ...ala man aku dah berhenti merokok dah tp nak berhenti slow2 laaa(dgn muka tak bersalah)" - hai itu bukan berhenti merokok ,itu berhenti membeli namanyer....nasihat korang org yg camnie camna??

[quote name='ogGY' date='15 May 2010 - 12:13 AM' timestamp='1273853615' post='1030840']
Teknik macam2 ada cuma bergantung pada orang yang nak berubahlah , kalau dia nak berhenti sekdar cakap saja tp niat tak de ..apa guna ? serupa cakap puasa tp niat nak cover yang diri sememangnya tak puasa.

1 - Salah 1 teknik yang aku dapat dari pelanggan aku ialah dengan cara kunyah padi bila terasa sangat nak merokok .
[b]2 - Simpan gula2 getah dalam poket dan kunyah bila terasa nak merokok.[/b]
3 - Lepas makan , terus buat aktiviti yang melalaikan kita dari merokok macam berbual dengan anak2 atau mak ayah .Sebb kita akan rasa segan sikit merokok depan diaorang.

dan banyak lagilah yang aku dapat dari pelanggan aku.
[/quote]

yang no 2 ni perokok kata lagi syok isap rokok smbil makan gula2. huhu
lagi satu nak elak merokok ialah dengan selalu mandi,tapi perokok kate selepas mandi adalah masa paling bes merokok sbb da segar,lagi rasa nak merokok. Edited by mk_gunnerz

[quote name='mk_gunnerz' date='03 June 2010 - 10:41 PM' timestamp='1275576112' post='1034751']
yang no 2 ni perokok kata lagi syok isap rokok smbil makan gula2. huhu
lagi satu nak elak merokok ialah dengan selalu mandi,tapi perokok kate selepas mandi adalah masa paling bes merokok sbb da segar,lagi rasa nak merokok.
[/quote]

[b]Rase nak merokok = gula2 getah. Kalau sehari sekotak = 20 batang ganti gula2 getah = 20x. Kang kencing manis lah pulak.[/b]

dah bahaya merokok...tambah pulak gula2...(lagi cepat sakit niehhh) :rolleyes:

[quote name='din77' date='04 June 2010 - 04:56 PM' timestamp='1275641818' post='1034899']
dah bahaya merokok...tambah pulak gula2...(lagi cepat sakit niehhh) :rolleyes:
[/quote]

[b]Yang aku tau se"heavy" mane pon perokok tu sampai peparu dah hitam legam, tak merokok dalam 1-2 bulan peparu dia akan pulih semula jadi merah. Sumber tengok Oprah.[/b]

[quote name='e_X' date='05 June 2010 - 12:28 AM' timestamp='1275668937' post='1034962']
[b]Yang aku tau se"heavy" mane pon perokok tu sampai peparu dah hitam legam, tak merokok dalam 1-2 bulan peparu dia akan pulih semula jadi merah. Sumber tengok Oprah.[/b]
[/quote]

bg link lor. senang sikit nak see.. :D

Smoking?
i rase sebab kerja - tension.
i rase sebab environment - 'lepak' dengan member xbest kalau x smoke, rase macam orang kampung je.
i rase sebab dah terbiasa - dah biasa lepas makan kena smoke dulu.
i rase sebab idea - nak cari idea, take 5.
i rase sebab under pessure - kalau unexpected thing happen, benda ini dapat release sikit.

Stop smoking?
i rase sebab dah sampai 'hujung' - penyakit tu dah tak boleh nak baik, Dr. kate u boleh 'die'.
i rase support dari wanita - haha.. kat belakang bini smoke gak.
i rase sebab timbul kesedaran - ada sesuatu peristiwa special, yup, people boleh stop.
* mentor impact - mentor i dulu smoke juga, but dia kete smoke cepat 'die' so dia stop smoking.

kenapa kempen kurang berkesan?
i rase sebab - punca utama tidak dikenal pasti.

boleh dikatakan people mempunyai personality yang berbeza, terdapat 9 jenis secara mudahnya.
meaning
people personality No.1 kalau nak kempen memerlukan pendekatan yang berbeza
people personality No.2 kalau nak kempen memerlukan pendekatan yang berbeza
people personality No.3 kalau nak kempen memerlukan pendekatan yang berbeza
dan seterusnya...

so, kalau kempen dibuat secara rambang, hasilnya kurang memberangsangkan.
sebab kurang 'dirasai' oleh smoker.

Fatwa menyatakan smoking adalah h***m, but ade yang kate m****h.

so, boleh ke kalau smoker ini berubah?

yup, memang boleh, just imagine kalau

tiada pengedar
tiada kilang
100% xde lah... 2 3 orang je yang mengamuk - lepas 2 3 bulan dia orang akan tinggalkan terus....

Cara yang berkesan adalah............

Beri kesedaran 'dalaman'..

Banyak orang yang silap ialah mereka just focus pada 'stop smoking'

Benda yang sepatutnya focus adalah pada *'advantage'.

' Hidup anda lebih bermakna bersama yang tersayang '
' Dia lebih gembira jika anda bukan smoker '

[img]http://www.whatattractswomen.com/wp-content/uploads/2008/10/flirting.jpg[/img]

ape aku mengarut ni....... :P

ya itu dia bila en mika menaip... aku pun perokok...tegar lagi tu...cara2 yang korang list kat ats? tak berkesan..cume aku penah benti rokok selama seminggu..camne aku ley berenti? Camping kat utan pastu lupe bawak rokok...nak kua beli rokok..sesat 3 hari pastu jumpe hantu...demam seminggu...camtu je berkesan..hehehe..

Sekarang?

Masih hisap rokok..dan akan terus hisap..tapi EX aku penah bagitau..klau aku tak kurangkan rokok..die tak nak kawen ngn aku..so aku kurangkan la...dari 20 sehari..menjadi 5 batang sehari..tapi tak sempat kawen..die tinggalkan aku..so sekarang jadi 14 sehari..kenapa aku hisap rokok? sebab aku nak hisap..ketagih? ya.. untuk lepaskan tension? ya..sebab rokok mengkhayalkan..tak banyak..tapi sikit...tak caya? cube cari pasal ngn perokok tegar yang da 8 jam tak dapat rokok..tengok apa die boleh buat kat korang..effect die lagi teruk dari orang yang tak hisap rokok..tapi cbe korang bagi die rokok pas die marah2..pastu ko psiko die sikit..ko tengok betapa cepat sikap die akan berubah bermula dari sedutan yang ketiga..tapi...

aku dah berjanji pada diri aku sendiri...bahawa seminggu dari tarikh aku akan diijabkabulkan..aku akan berhenti merokok..dan itu adalah hadiah yang aku mampu bagi pada bakal isteri aku untuk selamanya.. ( klau isteri aku tak ske aku isap rokok la..klau ske pun aku benti gak..untuk anak beb )

aku tau pos aku macam lari topik skit..sori r..registry key kat otak aku belum betul lagi pas aku scan ngn hijack..silap padam key..virus baru je remove..tu effect sket..

p.s : sori mod ^_^

Oit, dari berenti seminggu sebelum ijabkabul lebih baik berenti sekarang, or at least 3-4 bulan sebelum ijab kabul.
Hehehhhhhh. Takut le toksin2 tu tak sempat hilang dalam masa seminggu.

[quote name='e_X' date='04 June 2010 - 09:15 AM' timestamp='1275614158' post='1034818']
[b]Rase nak merokok = gula2 getah. Kalau sehari sekotak = 20 batang ganti gula2 getah = 20x. Kang kencing manis lah pulak.[/b]
[/quote]
2 la pasal.toksah dok suh depe berenti,kalau depe tu xnak berenti..haiz.panas ni panas =p

[quote name='ketone' date='07 June 2010 - 01:27 AM' timestamp='1275845224' post='1035279']
ambik gula2 getah yg sugar free la
[/quote]

[b]Jangan terpedaya dengan iklan, di mana ade manis di situ ade gula. Baik suruh beli rokok free nikotin :D[/b]

[quote name='e_X' date='07 June 2010 - 01:55 AM' timestamp='1275846929' post='1035284']
[b]Jangan terpedaya dengan iklan, di mana ade manis di situ ade gula. Baik suruh beli rokok free nikotin :D[/b]
[/quote]

sugar free memang mean dia sugar free

btw
aku setuju
hehe
baik beli non nikotina insidor

aku nak beli Nikon DSLR lah....boleh jadi hobi baru memandangkan aku memang minat Photography...

ape kelas nicotine :P

salam,err.... hime nk tanye nih..

ada sape2 isap rokok strawbery tak??
hime dpt tao rokok strawbery tu tak heavy mcm
rokok2 sedia ada.. dan sape2 yg berniat nk stop
merokok tu digalakkan mencube rokok strawbery nih..
betul ke?? penah terhidu bao rokok nih..
mmmm.. mmg ada bao strawbery la... tak la seteruk bao rokok biasa..
tp kalo dh name rokok tu mst ada bahaya gak kan??? ^_^

[quote name='h!me' date='07 June 2010 - 11:33 AM' timestamp='1275881631' post='1035345']
salam,err.... hime nk tanye nih..

ada sape2 isap rokok strawbery tak??
hime dpt tao rokok strawbery tu tak heavy mcm
rokok2 sedia ada.. dan sape2 yg berniat nk stop
merokok tu digalakkan mencube rokok strawbery nih..
betul ke?? penah terhidu bao rokok nih..
mmmm.. mmg ada bao strawbery la... tak la seteruk bao rokok biasa..
tp kalo dh name rokok tu mst ada bahaya gak kan??? ^_^
[/quote]
itu bukannye utk stop merokok tu h!me...ekekkekekk...(entah ler sedap kot klu ada perisa)..

Iyek.

Saya lagi benci bau rokok berperisa tu..
Bau ubat gegat tandas awam.. yuckkk!
Dulu member saya isap dlm bilik, time tido rasa mcm tido dalam tandas.