Jump to content
gcloud

Video Editing - V.2

Recommended Posts

cet... dah kawin ropanya hehehheh... aku ingat bujang lagik.. ako sorang le nampaknya yg masih bujang huhuhuhuh....

kalao buleh pakai benda lain la... tak moo premiere le.. eeehehe...

aku pakai premiere = blurr la... bukan x mau cuba.... dah byk kali cuba dah.... cuma otak aku masih bengap lagik nak masuk premiere ni hehehhe...

aku paham ramai yang kecewa bila tahu aku dah kawin ! sabar aku paham perasaan korang semua laugh.giflaugh.gif

aku ingat lagi baik ko biasakan adobe preimere nih banyak yang ko boleh buat compare dengan pinnacle plus tuh !

mula - mula memang ler susah sebab ko dah biasa time line pinnacle tu ! aku pun ade masaalah yang sama bila mula - mula bukak premeire nih tapi makin lama - lama makin syok pulak !!

nanti aku kongsi kan idea aku yang sikit ni bersama dengan kawan - kawan lain bukan ape , aku pun tengah belajar jugak pasal video editting , nak ajar tu susah lah tapi kalau nak kongsi maklumat tu munkin lebih tepat !!

pengalaman aku sepanjang mengikuti forum ni tutorial mengenai FLYING CAMERA by Bro Gcloud tu banyak membantu aku dalam subjek video editting !! bagi aku teknik yng didedahkan amat mencabar dan memerlukan penelitian yang dalam !! berpeluh gak aku buat video clip ni !!! dan akhir membuah kan hasil terima kasih kepada Saudara Bro Gcloud (Faizal) diatas tutorial ini yang membawa aku jauh ke bidang nih !!!

antara clip video yang aku hasilkan berpandukan tutorial Bro Gcloud ialah

1 . Clone (pip tutorial )

2. Flying Map (flying map ) ini yang agak susah !!

3. title appear kat screen ( untuk ni aku dah boleh buat title tu berpusing 360 darjah )

manakala kedua - dua ni aku cari dari internet !!

1. light saber

2.starwars title opening

aku harap ramai lagi yang dapat upload video clip masing masing bukan ape dimana datangnya kepuasan jika tidak dikongsi bersama kawan - kawan di forum ini. !!! Ayuh kita meriahkan lagi forum anjuran Bro Gcloud ini bersama !!!

assalamualikum !!!!!

apohal si isfann ni asyik tanyo psl montaj ni. ... tp leh gak.. ajar lah camno ..nanti buleh den poie umah kau is.. den pun nak blaja juo..

cet... muncul gak ko yer..

yes ... aku pun X sabar nak tunggu ko punyer tutor ler hamlaww. Sbb aku pun baru jinak2 ngan A/primier ni.Sblm ni pkai Ulead . Memg byk yg buleh dibeuk dek Adobe ni . Itu memang aku akui lah cuma aku je X tau nak guna ... Tu yg X sabar nak tunggu hamlaww punyer tutor tu ...cayalah ...

Tak gitu isfann.

Tp apa2 halpun memang Adobe ni byak kelebihan berbanding Pin ke @ Ulead.

Tunggu & lihatjelah ....pastu buek baru korang tau betapa benarnya kata2 hamlaww ni.

Chromakey Part 2: Chromakey Tutorial

Ok saya rasa ramai yang menunggu tutorial mengenai Chromakey. Minta maaf sebab agak lewat sikit sebab ketiadaan masa. Alhamdulillah saya telah menghasilkannya dengan sebaik mungkin. Jika anda berminat sila lawat laman tutorial saya di:

http://tutorial.gcloud.com

Selamat Mencuba dan semoga dapat membantu. smile.gif

Chromakey Part 2: Chromakey Tutorial

Ok saya rasa ramai yang menunggu tutorial mengenai Chromakey. Minta maaf sebab agak lewat sikit sebab ketiadaan masa. Alhamdulillah saya telah menghasilkannya dengan sebaik mungkin. Jika anda berminat sila lawat laman tutorial saya di:

ok ade gak tuttorial ni lama dah ku tunggu !! laugh.gif nak pakai ideus nih saya lemah sikit lah Bro !!! so anyway saya akan kaji perjalanan tutorial ini !!

So aku ade buat satu lagi eksperiment berpandukan SAMPLE MONTAGE oleh Bro Gcloud tuh .sama tu tak ler akan - akan ade ler sikit kut

klik kat sini !

perisian yang aku pakai Adobe preimere dan minyak angin cap kapak !!!

aku tujukan video clip nih kat semua kawan - kawan kat forum nih dan geng kat Kapar Flying Field

1. Cikgu (yang pakai topi tu )

2. Jabar raptor ( heli yang mula - mula )

3. Arif (gambar yang tengah repair kapal terbang tuh )

4. kat aku sendiri ler biggrin.gifbiggrin.gif heli yang last sekali tuh !!

Edited by hamlaww

kepada pakar yang pakai premiere ni. aku nak tanya la...

1. Apasal bila aku import movie (*wmv, *mpeg2, *avi) bila aku play clip tu kat "monitor window" = gambar cantik jer gerak2.... bila aku play kat "sequence window" pulak (clip yang sama) gambar sangkut2?...

x smooth la...

oitt hamlaww... cayalah.. main kapal terbang pulak ko yer... hari ni baru aku dpat tgk klip ko pakai "SELUAR" heheh.. selalu pakai kain jerk.. smile.gif

yes ... aku pun X sabar nak tunggu ko punyer tutor ler hamlaww. Sbb aku pun baru jinak2 ngan A/primier ni.Sblm ni pkai Ulead . Memg byk yg buleh dibeuk dek Adobe ni . Itu memang aku akui lah cuma aku je X tau nak guna ... Tu yg X sabar nak tunggu hamlaww punyer tutor tu ...cayalah ...

Tak gitu isfann.

Tp apa2 halpun memang Adobe ni byak kelebihan berbanding Pin ke @ Ulead.

Tunggu & lihatjelah ....pastu buek baru korang tau betapa benarnya kata2 hamlaww ni.

kita sama-sama bengap hehehehhe smile.gif

kepada pakar yang pakai premiere ni. aku nak tanya la...

1. Apasal bila aku import movie (*wmv, *mpeg2, *avi) bila aku play clip tu kat "monitor window" = gambar cantik jer gerak2.... bila aku play kat "sequence window" pulak (clip yang sama) gambar sangkut2?...

x smooth la...

cool.gifcool.gif aku ade gak masaalah nih !!! kadang - kadang hancur clip akibat dek problem nih !! nanti kita tunggu kawan - kawan yang lain munkin diorang pun ade masaalah yang sama !!!

oitt hamlaww... cayalah.. main kapal terbang pulak ko yer... hari ni baru aku dpat tgk klip ko pakai "SELUAR" heheh.. selalu pakai kain jerk.. smile.gif

aku suka kat Helikopter dari kecik sampai besar !! err !! aku dah besar ke hah???

minggu boring ler tak ade project nak buat !!! sad.gif yang terbaru choromakey oleh bro gcloud !!.

Edited by hamlaww

Rentetan dari tutorial choromakey oleh Bro Gcloud yang minngu lepas so saya ade buat satu video clip mengenainya . kali ini saya akan menggunakan tema kehidupan ditaman .Saya buat video ini adalah setelah kecewa dan hampa selepas mendengar lagu hidup bersama yang dimainkan dengan keyboard oleh saudara Isfan tuh !! laugh.giflaugh.gif

user posted image

saya menggunakan gambar rama - rama ini yang saya download dari internet sebagai main character didalam video clip saya yang terbaru ini . Kemudian saya animatedkan menggunakan after effect tak susah sangat jikalau biasa mengunakan video effect didalam preimere

perisian yang digunakan

1. Adobe Photoshop

2. Adobe After Effect

3. Adobe Preimere

Saya agak cenderung untuk mengunakan perisian Adobe berbanding perisian yang lain namun perisian yang lain juga tidak kurang hebatnya. laugh.giflaugh.gif

selamat menonton ! klik kat sini

lagi satu video clip klik kat sini !

Edited by hamlaww

Terima kaish pada jamal_kk sebab bagi link.

Ok sebenarnya kita juga boleh create motion graphic untuk digunakan sebagai montaj, background effect untuk chromakey atau sebagainya. Secara asasnya beberpa perisian yang boleh digunakan untuk membuat motion graphic.

1. video editor - Premiere, Final Cut Pro (mac), Edius, Ulead media Pro, Vegas

2. Effect software - After Effects, Motion (Mac), Autodesk® Combustion®

3. 3D software - Maya, 3D MAx dll

4. Stand alone particle creation software - Particle Illussion.

Salah satu software yang saya sering gunakan untuk buat motion graphic

Particle Illussion + After Effects+ Premiere atau Edius.

Saya cuba convert dvd ke AVI menggunakan TMPGEnc (tsunami Express Pro), tapi hasil yg didapati ialah satu fail video gelap (tak ada gambar) tapi suara ada pulak. Kemudian saya mencuba lain-lain converter @ DVDRiper (Voc 2 Avi), sama juga. Tak ada gambar, hanya hitam... suara ada.

Jadi nak tahu codec apa pulak nak pakai ni...

Kalau encord dari VDCam (ke Avi format) melalui Adobe Premiere, Sony Vegas atau Pinacle tak ada masalah pulak.

Minta petunjuk dari kawan-kawan yang mahir di sini.

nak tanyo ekau ckit arbanji ... den nak tau gak apo tema vid backgroun yg ekau nak . alam skitar ke , action ke , cartoon ke , ke apo apo yo.

sonang den nak tulung carik an.

Pastu ekau jangan lak lupo nak upload ,pastu ajar den skali camno nak buek bondo tu .....

Saya cuba convert dvd ke AVI menggunakan TMPGEnc (tsunami Express Pro), tapi hasil yg didapati ialah satu fail video gelap (tak ada gambar) tapi suara ada pulak.  Kemudian saya mencuba lain-lain converter @ DVDRiper (Voc 2 Avi), sama juga. Tak ada gambar, hanya hitam... suara ada. 

Jadi nak tahu codec apa pulak nak pakai ni...

Kalau encord dari VDCam (ke Avi format) melalui Adobe Premiere, Sony Vegas atau Pinacle tak ada masalah pulak.

Minta petunjuk dari kawan-kawan yang mahir di sini.

Ok cuba cara ini:

Set source-----(add file atau source wizard) then ok----Set output. Di output format selection pilih Avi output dan akan keluar satu window seperti dibawah:

user posted image

Secara default TMPGEnc akan memilih uncompressed Avi. Jika anda ingin outputkan ke format ini pastikan ada checked (tick) pada Video dan Audio. Satu lagi jika anda ingin format kan video anda ke DV avi format ada harus install DV format ke dalam senarai codec yang terdapat dalam window. DV avi format yang popular adalah seperti Panasonic DV codec boleh di download di link seperti dibawah:

http://users.tpg.com.au/mtam/install_panvfwdv.htm

Sebelum anda install codec ini pastikan anda close dulu TMPGEnc. Selepas install codec ini open kembali TMPGEnc dan pilih Avi output dan diruangan setting (video) pilih Panasonic DV Codec..dan iku arahan selanjutnya..semoga berjaya:

user posted image

Semoga dapat membantu.

nak tanyo ekau ckit arbanji ... den nak tau gak apo tema vid backgroun yg ekau nak . alam skitar ke , action ke , cartoon ke , ke apo apo yo.

sonang den nak tulung carik an.

Pastu ekau jangan lak lupo nak upload ,pastu ajar den skali camno nak buek bondo tu .....

just tutorial midi, video mukhaddimah.. he he he...

Ok cuba cara ini:

Set source-----(add file atau source wizard) then ok----Set output. Di output format selection pilih Avi output  dan akan keluar satu window seperti dibawah:

user posted image

Secara default TMPGEnc akan memilih uncompressed Avi. Jika anda ingin outputkan ke format ini pastikan ada checked (tick) pada Video dan Audio. Satu lagi jika anda ingin format kan  video anda ke DV avi format ada harus install DV format ke dalam senarai codec yang terdapat dalam window. DV avi format yang popular adalah seperti Panasonic DV codec boleh di download di link seperti dibawah:

http://users.tpg.com.au/mtam/install_panvfwdv.htm

Sebelum anda install codec ini pastikan anda close dulu TMPGEnc. Selepas install codec ini open kembali TMPGEnc dan pilih Avi output dan diruangan setting (video) pilih Panasonic DV Codec..dan iku arahan selanjutnya..semoga berjaya:

user posted image

Semoga dapat membantu.

Sebelum saya membaca posting dari awak, saya cuba sendiri pasang codec tzunami.. tapi habuk pun tarak!... bila membaca posting awak, saya download panasonic dv codec, maka tersangat gembiralah saya sebab boleh dapat video bergambar, tidak lagi blank video. Terima kasih gcloud. TAPI SUARA PULAK TAK ADA.... ini mesti keliru pasal codec tsunami, sebab lepas instal ada mesej suruh setting balik menggunakan winXP SP2.