Jump to content
gcloud

Video Editing - V.2

Recommended Posts

uncompresses yang saya maksudkan adalah avi Dv saya uncompressedkan ke normal "uncompressed Avi" yang ada di dalam system windows. Dari permerhatian saya hasil "chromakey" yang dibuat dari uncompressed Avi lebih baik dari normal Dv avi. Walaubagaimana uncompressed avi saiz dia 5 kali besar dari saiz avi dv..Contohnya file avi dv yang saya transfer/capture dari dv cam saya akan savekan semula ke uncompressed Avi lepas tu baru saya buat "chromakey".

Saya rasa saudara tak perlu buat editing / chromakey dalam filmstrip kecuali jika saudara nak buat rotoscoping, frame by frame adjustment dan sebagainya.

Apa yang saya maksudkan touchup adalah satu file image seperti jpg, bmp. tiff. png. pds. ditouch-up diphotoshop sebelum digabungkan ke dalam video di dalam perisian video editor. Untuk green/blue screen saudara hanya perlu membuat shot secara terus dari camera. Letak kamera di atas tripod, pastikan cahaya pada screen cukup dan seragam.. setkan kamera pada manual fokus. jika perlu laraskan shutter speed atau aperture pada kamera untuk memberi keterangan image pada tahap yang sesuai. ...letak subjek di hadapan screen dan shoot. Setelah berpuas hati tranferkan ke PC dan edit di dalam video editor seperti Edius, Pinnacle, Premiere atau sebagainya.

Mengenail chromakey tutorial saya masih dalam proses penyedian. Kalau boleh saya nak buat tutorial ini supaya dapat dihasilkan oleh semua..dengan menggunakan apa yang ada disekeliling anda. smile.gif

yep betul ! saya mengunakan kaedah rotorscoping frame by frame . kaedah ini munkin leceh ! capture dalam preimere convert ke filmstrip , bukak pula dalam photoshop touch up sampai habis frame tu, lepas tu bukak adobe after effect godek lagi dan last sekali baru pegi balik kat preimere .huh penat gak cara ni , lagi baik shot terus . tapi dengan kaedah ini kita juga boleh buat pedang light saber cam starwars tu !baik ler saya tunggu Bro gcloud punya tutorial ! rolleyes.gifrolleyes.gif

aku pun nak sambut salam bro arbanji... lepas ni buleh le bro arbanji ni buat tutorial pasal MIDI lak.. heeehehe

*aku pun bikin midi gak.. tapi tak xpert la...

aku pun nak sambut salam bro arbanji...  lepas ni buleh le bro arbanji ni buat tutorial pasal MIDI lak.. heeehehe

*aku pun bikin midi gak.. tapi tak xpert la...

oitt isfan mana ko punya latest projcet upload ler !! biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

sori la beb.... aku punya line stimix = sakaped la minggu ni... seminggu aku x leh online... latest projek aku x buat lagi./.. sbb sibuk edited video org kawin... hehehe bisnis beb....

ko punya starwars projek aku x leh download... server file ko tu ader prob la....

aku dah tgk ko punya starwars..hhehehehhe

manjang pakai kain jerk ko ni hehehhe.....

kira ok la pedang ko tu...

oii... ajar aku buat montage.,.

aku dah tgk ko punya starwars..hhehehehhe

manjang pakai kain jerk ko ni hehehhe.....

kira ok la pedang ko tu...

oii... ajar aku buat montage.,.

sorry ler pasal download tu bandwidht limited ler ! free punya hosting biasaler ko kena ikut turn . ko cakap ajar ko buat montage ! bila pulak aku buat montage kawan ?

aku buat rotoscoping ler ! yang ini aku boleh tunjukkan tapi tak detail macam BroGcloud tuh ler !

tentang bunyi pedang tu aku ade files dia !

pasal kain tu bairkan lah asal aku bahagia biggrin.gifbiggrin.gif

Canopus Edius Pro3 (30 Days Fully Function Demo) .

Ok sesiapa yang maisih tercari-cari Canopus Edius Pro 3 anda sekarang boleh download 30 Days Fully Function Demo version. Anda boleh menggunakan sebarang fungsi di dalam software ini sepenuhnya tetapi hanya di hadkan selama 30 hari dari tarikh install.... smile.gif

Kenapa saya suggest software ini.

1. Real time preview atau near realtime preview (depend on CPU/ram/ dll)

2. Untuk tutorial Chromakey saya akan menggunakan software ini..(one of the best software untuk buat chromakey...)

3. Mengandungi video encoder seperti Procoder For Edius...salah satu encoder yang baik jika ingin convert ke VCD/DVD atau lain-lain format

4. dan banyak lagi...

5. Support 32 bit video file (RGB + alpha)

6. Fully support canopus Imaginate project file...jadi anda tak perlu render avi semasa di Imaginate..just save sebagai project file import ke dalam EDIUS

7. Real time color balance..sesuai untuk membuat color grading.

dan banyak lagi.

P/s sebelum anda download daftar dulu sebagai member (free) ...login kemudian download.

http://www.canopus.us/US/support2/support_demosoft.asp

Note: Hghly Recommended

Terima kasih kawan-kawan, saya mengikuti perihal video editing ini dengan penuh minat. Sekarang baru cuba-cuba.

Pasal MIDI, Ok... saya boleh bantu setakat yang boleh.

Juga prihal home studio.

Canopus Edius Pro3 (30 Days Fully Function Demo) .

Ok sesiapa yang maisih tercari-cari Canopus Edius Pro 3 anda sekarang boleh download 30 Days Fully Function Demo version. Anda boleh menggunakan sebarang fungsi di dalam software ini sepenuhnya tetapi hanya di hadkan selama 30 hari dari tarikh install.... smile.gif

Kenapa saya suggest software ini.

1. Real time preview atau near realtime preview (depend on CPU/ram/ dll)

2. Untuk tutorial Chromakey saya akan menggunakan software ini..(one of the best software untuk buat chromakey...)

3. Mengandungi video encoder seperti Procoder For Edius...salah satu encoder yang baik jika ingin convert ke VCD/DVD atau lain-lain format

4. dan banyak lagi...

5. Support 32 bit video file (RGB + alpha)

6. Fully support canopus Imaginate project file...jadi anda tak perlu render avi semasa di Imaginate..just save sebagai project file import ke dalam EDIUS

7. Real time color balance..sesuai untuk membuat color grading.

dan banyak lagi.

P/s sebelum anda download daftar dulu sebagai member (free) ...login kemudian download.

http://www.canopus.us/US/support2/support_demosoft.asp

Note: Hghly Recommended

Baik tuan !!!! smile.gif yang ku tunggu - tunggu telah tiba ! cool.gifcool.gif

how to uncompress dv avi to avi biasa... dalam premiere pro atau sony vegas.. gcloud!.. plz!..

soklan orang baru belajar...

how to uncompress dv avi to avi biasa... dalam premiere pro atau sony vegas..  gcloud!.. plz!..

soklan orang baru belajar...

Ok sebenarnya tujuan di uncompressedkan avi DV ke uncompressed AVI adalah untuk mengurangkan kesan degration pada avi DV terutama jika kita membuat berulang-ulang kali save pada video contohnya semasa membuat montaj. Selalunya video akan dimixed dengan berbagai video lain dan melalui berbagai-bagai peringkat editing. Selalunya jika kita memasukkan effects pada video dan ke savekan kembali ke avi DV bahagian yang terdapat perubahan akan sekali lagi melalui compression walaupun dalam format yang sama iaitu avi DV misalnya. Jadi tujuan uncompressed adalah untuk menggurangkan kesan penurunan quality pada avi DV semasa proses editing. Tetapi jika saudara hanya melakukan simple editing dan tidak banyak melalui pelbagai peringkat editing tidak perlu convert ke uncompressed.

Dalam chromakey saya convert ke uncompressed avi kerana untuk memberi ruang kepada software untuk menganalisa video. Ini kerana video yang diuncompressed mempunyai banyak maklumat tetntang warna seperti chroma, luminance dan sebagainya. Secara amnya Avi dv (PAL) compression adalah dalam nisabah 4:2:0. Jadi software tidak mempunyai banyak maklumat untuk menganalisa data dari video tersebut. Itu sebabnya Chromakey yang dibuat akan kurang sempurna contohnya terdapat kesan bergerigi atau "ladder step effect" dan agak sukar untuk menghilangkan kesan hijau/biru pada pinggir object. Jika anda menggunakan Canapus edius semasa menggunakan option chromakey video akan diotomatik diupsample ke 4:2:2 . Jika anda menggunkan Premiere bserta Maxtrox dalam membuat chromakey video akan diupsample ke 4:4:4 jadi hasil chromakey anda lbih baik. Jadi itu sebabnya jika anda tidak menggunakan Premiere + matrox atau canopus edius jalan yang terbaik uncompressedkan video ke "Uncompressed Avi"

Untuk vegas saya kurang pasti tetapi saya rasa kebanyakkan Advance video editor ada option ini.

Untuk premiere sila ikut cara dibawah:

File----Export---movie----Setting---di General pilih Microsoft AVI dan di Video pilih None untuk Compressor dan di Color Depth pilih Million Of Color.

Perhatian: saiz video akan menjadi 5 kali lebih besar dari sumber asal . Jadi uncompressed video jika bila memerlukan sahaja.

Semoga dapat membantu. smile.gif

Just another very-very short clip smile.gif

user posted image

fuyoo !!!!!! ohmy.gifohmy.gif power tuh !! mengeletar aku tengok video sellector tu terbang ade asap lagi tuh laugh.gif . tahniah Bro Gcloud kalau camni ratting forum video editting kita takkan drop ! sampai hari ni je ratting forum ini yang tertinggi compare dengan forum yang lain ! , saya tak pasti bro pakai edius atau preimere untuk final editting tapi kalau tak silap saya salah satu cara nak gerakkan imej kita gunakan video effect yang ade kat dalam preimere tapi kalau ideus saya tak pasti pulak !

keep up a good work Bro !!!!! smile.gif

Just another very-very short clip  smile.gif

user posted image

Note: Spaceship asalnya dari alat video selector

Lihat clip: Short clip

wow!... bagus betul kerja kau...

nanti saya nak pi beli kertas/kain hijau.. he he..

nak try...

user posted image

So dah terlanjur BroGcloud buat UFO tuh so aku ade buat montage untuk video clip dia tuh laugh.gif

sorry kalau ade nama yang tertinggal tongue.gif

KLIK KAT SINI

Edited by hamlaww

@Hamlaww: tahniah kepada saudara nampak bersungguh-sungguh dan berminat dalam menghasilkan video clip smile.gif

Mungkin ramai juga yang lain dil luar sana mempunyai kesungguhan seperti saudara. Itulah matlamat saya...apa yang saya terangkan bukan sekadar teori tapi dapat dipraktik dan dimanfaatkan oleh semua. Sebenarnya banyak lagi teknik atau tips yang saya ingin kongsikan bersama cuma saya rasa biarlah sedikit demi sedikit. Teruskan berkreatif dalam videografi smile.gif

@Hamlaww: tahniah kepada saudara nampak bersungguh-sungguh dan berminat dalam menghasilkan video clip smile.gif

Mungkin ramai juga yang lain dil luar sana mempunyai kesungguhan seperti saudara. Itulah matlamat saya...apa yang saya terangkan bukan sekadar teori tapi dapat dipraktik dan dimanfaatkan oleh semua. Sebenarnya banyak lagi teknik atau tips yang saya ingin kongsikan bersama cuma saya rasa biarlah sedikit demi sedikit. Teruskan berkreatif dalam videografi smile.gif

Terima kasih di atas rangsangan tersebut moga ia dapat menarik lebih ramai lagi orang ramai menyertai forum ini smile.gifsmile.gif terima kasih !!

Untuk premiere sila ikut cara dibawah:

File----Export---movie----Setting---di General pilih Microsoft AVI  dan di Video pilih None untuk Compressor dan di  Color Depth pilih Million Of Color.

Perhatian: saiz video akan menjadi 5 kali lebih besar dari sumber asal . Jadi uncompressed video jika bila memerlukan sahaja.

Semoga dapat membantu. smile.gif

Terima kasih.

halo incik hamlaww.... ko buat montage pakai apa.?... ajar aku sat heheheh....

Aku pakai Adobe preimere pro 1.5 tuh !!

kalau untuk opening Star wars tu aku pakai title kat dalam preimere tuh ler !

nanti aku tunjuk kat ko cam mana aku buat sabar !!!!!!!!!! laugh.giflaugh.gif

aku kat opis ni tak ingat ler !! kena balik kat rumah tengok muka bini baru ingat laugh.giflaugh.gif

aku kat opis ni tak ingat ler  !! kena balik kat rumah tengok muka bini baru ingat  laugh.gif  laugh.gif

Dah kahwin rupa ko hamlaww heheheh..

BTW betul pakai premiere ...aku dah pernah buat...kita tunggu bro hamlaww pulak buat tutorial.yesssss

cet... dah kawin ropanya hehehheh... aku ingat bujang lagik.. ako sorang le nampaknya yg masih bujang huhuhuhuh....

kalao buleh pakai benda lain la... tak moo premiere le.. eeehehe...

aku pakai premiere = blurr la... bukan x mau cuba.... dah byk kali cuba dah.... cuma otak aku masih bengap lagik nak masuk premiere ni hehehhe...

* aku nak sgt belajar after effect.... harap bro gcloud bikin basic tutorial pasal effect ni... (berkenan kat gclod punya montage yang dulu.. ala... yg buat pakai after effect tu....)