Jump to content
Balthazor

Macam Mana Nak Loan Rm35k?

Recommended Posts

pada aku la, apa yg ko nak wat dan segala alasan yang ko bagi tu tak masuk akal langsung....

patutnya sebelum beli keter ko kena pertimbangkan 360darjah.... bukan main nak beli jek.. tapi takperla

benda da lepas...

so utk akan datang ni... keje giler + bodoh....

abah aku penah pakai keter lama gak... tapi masa tu tak la lama sangat...

kejab gear box masalah, kejab radiator, kejab itu kejab ini... memang byk giler abis...

kalo keter baru, risiko nak rosak tu rendah berbanding ngan keter oldskool...

ko kata nanti abis waranty kalo rosak lagi... ko sure ke kalo amik prelude tu, ko spent 8K, pastu keter ko takkan rosak dah...

kalo ko sure, meh aku nak gelakkan ko.... muahahaha....

pada aku la... ko sebenarnya memang terlalu minat, obses, taksub pada prelude tu.. aku tau ko memang minat giler prelude tu... so skang ko cam geram jek ngan prelude tu...

myvi pun ok... keter baru lagi... bagi aku, takyah ar nak peningkan pala ko sampai kena bukak thread pasal keter ko kat sini...

ko pakai jek myvi... ader duit bikin sket myvi tu... lawa seh myvi....

aku masih pening dgn pemikiran ko...

myvi keter baru....ko TAKUT nnt lepas abis warranty ada rosak..gear box la..ini la..kos mahal...so nak jual... then nak BUAT LOAN...baiki keter honda prelude...

honda prelude kereta lama.... ko TAK TAKUT ke dia rosak kejap sana..rosak kejap sini... KOS MAKIN MAHAL nak ko baiki... bukan takat sekali baiki OK...silap2...bulan ni ko top overhaul...bulan depan kena plak tukar alternator...dh ok...bulan depan rosak plak starter...dh ok..bulan depan compressor aircond plak kong... bulan depan lagi...radiator prob...bulan depan lagi..bla..bla..bla..

berapa umur ko sekarang... dan cuba tanya diri sendiri dalam2 ke dalam hari... sebenarnya ko nak JUAL MYVI..pakai PRELUDE sebab TAKUTkan myVi tu rosak sana sini..kos MAHAL.. atau SEBENARNYA..jiwa muda tu menggelegak nak pakai kereta yg sporty macam prelude..?

kalau sebab nak pakai kereta HONDA..nampak sporty..then sanggup jual myVi... terpulang pada diri sendiri JIKA MAMPU...

GEARBOX ROSAK...?

sebabnya... jarang sangat kereta rosak gear box...kecuali ko jenis kaki pecut...gear satu tibai sampai 7000rpm ke... maybe la gearbox tu tak tahan lama... sapa kat putera.com ni pakai myvi rosak gearbox..? aku nya kancil dah 5 tahun...gearbox..Alhamdulillah takde masalah...nak kata aku pakai elok pun tak jgk...selalu gak tekan habis2 nak bagi cepat naik bukit....

SPARE PART MAHAL..?

myvi ni tak silap aku enjin toyota...n banyak di pakai di malaysia... dan tak lupa...pastinya perodua ada stok spare part... kalau honda prelude...? spare part..? adakah semudah spare part myVi..?

bukan ape..aku kata ni sbg kawan..sbg org lebih tua..sbg abg...

gaji ko tu...walau ko rasa amat selesa...mampu bayar ansuran myvi...mampu lagi bagi mak/abah duit...tak risau pasal makan/sewa..sebab duk ngan family...tak risau pasal bayar tol/minyak..tempat kerja dekat...

kalau ko pakai honda prelude...lebih banyak spare part...lebih banyak masa ko kena keluar masuk bengkel... kereta2 lama ni dia nya rosak berkait-kait...mula2 rosak A...then A dh ok.. B pulak rosak...then seterusnya...

KECUALI...ko ada duit banyak...beli enjin baru...register JPJ...upah wiring/pasang enjin... TAPI kena la ingat... minyak pun kena bayar lebih..myvi antara kereta jimat minyak tu...dan kena gak beringat...harga minyak bukan makin turun beb...

tu pasal enjin..cuba fikir pasal BODY...perfect body prelude tu..tak ada karat langsung...tak ada yg nak kena buat apa2...kondisi dalaman... nak tau cuba la try inspect kat puspakom..tgk body ada lari tak...ada gangguan pada chasis utama tak... system suspension semua...kena ambik kira....maklumlah kereta lama...

lebih banyak POSITIF kalau ko terus maintain je myvi tu...

normal..kalau ko jaga service tukar myk hitam semua tu..kereta baru ni setakat 5 tahun takde problemnya... KECUALI kes2 tertentu yg mmg dari KILANG dah ada problem...

pasal ROADTAX....rm1400...ko ambik insuran apa...chek balik..nilai insuran ko...bla..bla... roadtax myvi brp jer...bukannya myvi tu enjin 2.0liter....contoh...aku pakai kancil..roadtax RM35 jer...insuran yg buat jadi sampai rm400-rm500

jadi fikirlah masak2....

nnt satu tahap ko nak kawin..kena ada duit gak...dan akan datang ni syarat2 pinjaman bank...kos sara hdp...bukanlah makin murah..makin rendah...tp makin naik... hartanah pun makin mahal... dari ko penin2 fikir nak loan sana loan sini..baik ko pegi loan beli rumah satu...rumah murah pun takpe dah...ko tak duduk pun takpe...sewakan jer kat org...tiap2 bulan tambah duit lagi ada...dari main kete..tiap2 bulan duit ko terbang jer...

kalau gaji ko amat tinggi...sampai 5 angka ke...aku tak masuk campur nasihat...tp sebab gaji ko pun lebih besar dari gaji aku suatu masa dulu... dulu aku mcm ko gak..sanggup beli keter...mod keter sana sini..tambah itu ini..tukar itu ini...sampai masa...penin kepala..mana nk cari duit nk kawin..mana nak buat simpanan... kereta pun dah tak larat nak masuk bengkel...sbb poket dah tak terdaya nak keluar duit...

haaa pakai kancil jer senang hati...blk kampung minyak rm20 jer...parking celah tiang pun lepas... bayar bulan2 pun murah...2-3tahun lagi dah habis hutang bank..jd keter sendiri...masa tu lantak la nak jual pun..cash dapat dalam tangan sendiri...

==tambah sket lagi... :P

lupa nak bgtau... ko kata takut nnt harga jual semula myVi tu makin rendah.. yup...betul tu... tp apakah kalau ko pakai prelude... lepas ko habis baiki ini itu..sampai satu tahap takde rosak dah... then time nak jual harga dia akan naik..? keter ni BMW pun kalo beli...bila jual balik..ko takleh dapat untung...mesti kena rugi jgk... takkan beli rm100k..pakai 3 tahun..jual balik jadi rm150k... sebab kereta ni makin lama makin banyak..makin canggih bila keluar model2 baru...makin keluar model baru..makin jatuh harga model sebelumnya...

kalau betul ko beli sesuatu yg tak jatuh2 harga..beli tanah..beli rumah... kalo ko beli orang pun... makin tua..makin jatuh harga beb... :)

Edited by sawi

abah aku as a pomen slalu cakap, keter baru kalo ko pakai dengan berhemah, tukar minyak itam pada masa yang ditetapkan, check segala2 sebelum gi jalan jauh, tak merempit tak tentu hala... ko jgn risau la.. takat 5 tahun tu takder prob yg besar2 nyer... kecuali la nasib ko dapat kete yang memang defect...

cam sawi cakap tu.. aku setuju yang amat sangat... bek ko teruskan pakai myvi tu... then pk nak wat asset lain.. asset yang mengKAYA kan ko.. bukan memeningkan pala ko satu masa nanti... pastu nanti bila da dapat pulangan, jgn kata prelude, bapak, adik, kakak angkat, sepupu prelude pun ko leh beli....

honda prelude kereta lama.... ko TAK TAKUT ke dia rosak kejap sana..rosak kejap sini... KOS MAKIN MAHAL nak ko baiki... bukan takat sekali baiki OK...silap2...bulan ni ko top overhaul...bulan depan kena plak tukar alternator...dh ok...bulan depan rosak plak starter...dh ok..bulan depan compressor aircond plak kong... bulan depan lagi...radiator prob...bulan depan lagi..bla..bla..bla..

aiks?.....rm 8k x cukup?..........Tukar Tayar+tukar cat kereta+Timing belt+sparkplug+wiring kereta .....

aku nak tanya kalo lah tetiba loan 40k aku dapat next time aku x dapat loan lagi ek?........... :mellow:

Pakai je la MyVi tu.Ko ni dah berapa tahun pakai keta?Dah tau selok belok enjen?Kalu baru baik ko still ngan myvi tuh.

Lagi satu,sapot la keta "buatan" malaysia tuu :D.

eh????? sure ke murah?.........bukan macam printer Lexmark Printer murah ink dia mahal..........?.......pasal kereta aku nak pakai lama........aku kalau boleh x mau tukar2 macam tukar baju.......tapi tuh hari masa yang aku perasan power window aku x leh naik............aku dah fikir dah ini kereta aku ada waranti aku jimat kalau x de waranti nanti macam mana?

bro Hotlink......kereta ko MYvi apa?,.,,,,,aku punya MYVi SXi........sesapa yg ada pakai Myvi nih tolong2 la bagi pendapat........aku rasa x sedap hati je kebelaknagan nih :(

atau;::::aku pakai dulu......bila rosak agak2 kos dia tinggi aku terus amik Prelude tuh amacam?

Keta myvi ni launched pd 25/5/2005 - so skrg baru 2 thn 5 bln maa.. Lagi pun keta myvi keta paling laris diMsia ni.... Kalo tak bagus takkan ramai org beli keta ni.. Setakat ni lbh 120,000 unit myvi otr. Itu baru 2 tahn tu. Yg ko risau tak tentu pasal ni nape... Setakat ni takde plak komen pelik2 pasal service / maintenance keta perodua ni. Tapi kalo dah tak suke nak wat camner kan.. :unsure: Tapi kalo tak suke nape ko beli myvi tu dulu???

Aku sebelum beli myvi ni, aku serch iinfo kt internet pasal myvi ni pro & cont.. So byk +ve. Aku pun beli la..

Aku dah pakai myvi 1 thn 2 bulan dah.. Ok jer... takde plak masalah power window ker... enjin ker.. apa2 la.. yang penting kalo ape2 blaku, servis center ada kat mane2. sparepart pun senang. Setakat ni odometer aku dah 35000km dan dah masuk 7 kali service. Aku memang byk ronda jauh2.

Bukan mcm keta kia... wpun murah tapi sparepart die mmg mahal giler.. sebab keta tu keta impot (ye ker?) macam printer Lexmark Printer murah ink dia mahal (pinjam kata ko). . Myvi ni made in Msia.. pastu adik beradik ngan Daihatsu dan anak saudara kpd toyota...

Mujur myvi ko tu warranty lagi.. Kalo prelude tu ada warranty ke.. sendiri tanggung maa. Sparepart bukan setakat payah nak cari.. mahal plak.. dah la mahal .. beli kat kedai potong lagi(2nd hand).

Lagi satu ko ingat kete seme warranty seumur idup ke. mana ada. bnkrap la compeni.. Kalo pendrive bole laa.. [lol]...

Aku copy paste kat bwh satu forum pasal myvi ni.

lipisguy

Total Posts: 7

About Me posted on 10-Jul-07 14:00 [edited 0 times] [edit] [delete]

--------------------------------------------------------------------------------

hi all

my myvi coming out this afternoon. would like to asked all myvi sifu here

if there's anything about the car that should be aware off..

had to let go my beloved CT sept 2003 for alot of reason....

thanks and thanks...---------------

what ever lahhh...

Reply Messages Complaint

KmoveR

Total Posts: 621

About Me posted on 14-Jul-07 14:00 [edited 0 times] [edit] [delete]

--------------------------------------------------------------------------------

Wahh...sold CT for myvi ahhh?

I tot sold CT for Civic?

BTW, i own Myvi AT & periodically maintain the interval service. So far

not much problem on it.

posted on 17-Jul-07 0:12 [edited 0 times] [edit] [delete]

lwlty

Total Posts: 108

About Me posted on 17-Jul-07 0:12 [edited 0 times] [edit] [delete]

myvi EZI so far no problem , now milg.43k 1yr 2mth old

Reply Messages Complaint

lipisguy

Total Posts: 7

About Me posted on 18-Jul-07 1:34 [edited 0 times] [edit] [delete]

my ct started to karat here and there. i guess the first batch ct the

honda malaysia make cincai one...the gearbox also started to give problem.

before i started to loose money better i sell it off.

my myvi serve me well ...hopefully lahh..

fuel consumption around 10km/liter..correct me if i'm wrong....

---------------

what ever lahhh...

Reply Messages Complaint

Apocalypse Now

Total Posts: 5825

About Me posted on 21-Jul-07 11:11 [edited 0 times] [edit] [delete]

1yr 2mnths 12xxxkm... only problem is the on/off switch on the door rosak---------------

"I am an independent person. I am a professional." - Anonymous

Edited by Holtink

kalo dalam otak dh penuh dgn perkataan PRELUDE...ckp ape pon xguna dah..

ko beli je le prelude tu..

nnt kalo ada ape prob...

bukak la topik lg ye...

Dah berbuih tangan member2 ko kat sini la angle..penat kitorang tolong nasihat..

Dah jelas...apa yang ko nampak skang ni..takkan ko masih keliru.. :blush:

teringat lagi masa kita mula-mula kenal ...

ko kata ...

" Aku nak beli kereta ni sebab senang........ kalau ada komputer rosak ........ boleh la aku bawa komputer dan

bawa komputer tu dalam kereta ...........pastu bawa repair ke kedai aku nanti.........

takdela bawa penyedut hampagas naik moto........

kalau hujan ........ senang nak jalan ke sana-sini............."

Ok la, AKU TERANGKAN APA MASALAH KO YANG SEBENARNYA DARI DULU SAMPAI SEKARANG. Ko punya pesen ni kan, sebenarnya bukan ko create topic di forum untuk minta pendapat. Tapi keputusan tu ko dah buat. Ko cuma buat thread kat forum, untuk cari orang utk sokong statement ko. Sebab tu kalo ckp pasal Prelude, ko puji tinggi melangit. Pasal MyVi, ko cerita pasal power window yang happen once in a blue moon.

Kalau kau senaraikan POSITIF dan NEGATIF memiliki MyVi, dan POSITIF DAN NEGATIF memiliki Predule, itu baru minta pendapat. Tapi kau tak.

SOALAN LAST SEKALI AKU TANYA, dan aku rasa dari dulu pun orang lain selain aku pernah cadangkan. EVEN dekat thread ni pun, ada orang cadangkan perkara sama.

KO ADA BUAT SOLAT ISHTIKARAH? MINTA TOLONG ALLAH BUATKAN KEPUTUSAN UNTUK KO? PERNAH? JAWAP LA.

Biarkan. Makin dilayan makin memacam.

aku kalo dpt kancil pon dah puas ati...

kalo ko nak sgt prelude tu...

aku cadangkan...

ko kumpul duit ko atleast smpi RM10K @ RM12K

ko beli kete tu...

ko bikin pelan2...

tapi jgn smpi ko x makan plak...

jgn smpi sangkut byr monthly kete MyVi tu...

perlu diingat...

KO JGN JUAL MYVI KO TU~

jgn lupe simpan sikit utk emergency...

ps: ko kate ko nak kawen...

amacam??

ader duuit utk dibuat hantaran ke??

atau nak kawen ngan prelude??

minat bole letak blakang...

yg penting future...

jgn sbb minat... future ko kelam kabut, haru biru jadinye...

aiks?.....rm 8k x cukup?..........Tukar Tayar+tukar cat kereta+Timing belt+sparkplug+wiring kereta .....

aku nak tanya kalo lah tetiba loan 40k aku dapat next time aku x dapat loan lagi ek?........... :mellow:

ko dah survey harga elok2 ke...

cat..takkan ko nak cat murah2 jer...takmo cat metalic ke..brp upah cat full body kalau metallic..? then takkan sekadar cat...sembur lapis pada cat lama...alamatnya pakai kejap..terkopak blk cat baru... mesti mau buang cat lama...tampal mana2 bocor, karat..simenn..bla..bla... brp tu..?

tukar tayar...brp size tayar prelude...ko nak tukar tayar celup jer...ok la tayar celup..murah..brp utk 4 biji...

timing belt/spark plug..tak mahal..

wiring..? kalau pakai enjin asal..tak perlu susah nak wiring..tukar je cable plug yg elok..tambah grounding...kemas2 cable lama... TAPI kalau tukar enjin baru/h-cut yg lain jenis..kena tgk jenis enjin...bla..bla.. berapa plak harga enjin...takkan nak beli enjin buruk kan...

8k tu cukup utk permulaan ko indahkan kereta tu...tp tak cukup utk maintenance seterusnya...

kalau ko ambik loan 40k...i/c akan ada rekod... ko pegi la pinjam bank mana pun..bila dia check..ko ada loan dgn bank lain 40k..pastinya loan bank lain akan betul2 cek penyata gaji ko..mampu atau tidak utk ko bayar loan baru tu andai diluluskan oleh mereka...kecuali pegi loan ahlong...

ko jgn main anggar2 jer...check dulu price list...tanya pomen yg biasa buat keje tu...

atau masuk forum2 budak2 main kereta...tanya...8k apa ko boleh dapat dan buat utk honda prelude tu...

dan kena la ingat2 balik...nak pakai kereta sebab kemudahan atau lain...

kalau kemudahan myvi lebih dr cukup dgn kadar gaji yg ada... ada org gaji 2k pun pakai kereta saga/kancil jer...

tapi kalau dah tekad sangat dalam hati...go on..buat la apa rasa patut kan... sebab ko pun muda lagi..blm rasa ada tanggungjawab... dalam putera ni rasanya ada mat2 kereta yg dah pencen...kalau ada... cuba2 la bg cerita pengalaman sket... :lol:

ko kumpul duit ko atleast smpi RM10K @ RM12K

ko beli kete tu...

ko bikin pelan2...

tapi jgn smpi ko x makan plak...

jgn smpi sangkut byr monthly kete MyVi tu...

perlu diingat...

KO JGN JUAL MYVI KO TU~

jgn lupe simpan sikit utk emergency...

ps: ko kate ko nak kawen...

amacam??

ader duuit utk dibuat hantaran ke??

atau nak kawen ngan prelude??

minat bole letak blakang...

yg penting future...

jgn sbb minat... future ko kelam kabut, haru biru jadinye...

ok.......aku kumpul duit tanpa jual MYVI kira keter Prelude tuh aku aku `buat` main aku beli cash je nanti(bila masa aku kata aku nak kahwin?)..........by the way sini ada ramai pakai Myvi kan?.......aku punya model Sxi 1.3 memula roadtax ngan Insuran rm 1400 :huh: .....korang punya memula macam mana?.........dan sesiapa yg dah pakai over 1 tahun tuh roadtax ngan insuran macam mana?..........berapa setahun ek?............dan satu lagi aku mmg ada plan nak cat warna kuning(lepas JPJ x?) pastu nak tinted lagi.........................

***aku ada perasan ayat surbo..............surbo tuh apa? rm 150 plak tuh siap pasang

***2 barang kegunaan aku lagi iaitu HP dan komputer.....................................

HP aku yg asal SLVR harga RM 550 hilang thaun lepas kat rumah <_< ....pastu aku beli Motorola E680(2nd) series RM 600 hehe....................pastu PC aku plak Pentium 4 3.0GHZ+2GB RAM+Intel 865perl aku pi investRM 600 beli HDD 250GB SATA ngan 128MB 6600GT AGP8x hehehehehehitu la aku aku terbawa2 bila ada kereta ingat nak apply sekali macam tuh heheheheheh tapi barang2 kat aatas tuh CASH & CARRY........hehehehhehehehe :lol:

Edited by I am The Angel Of Dead

tak payah le beli buang duit ko je................modified je myvi malaysia ko tuh kui kui kui

apa masalahnya dengan cat kuning? pelik la ko nih..tiap²..rasanya dah berapa kali ko bagitau handphone ko hilang, then beli 2nd phone motorola, spec pc, hdd 250gb, 6600gt ko.. :huh:

dia nak mention ada duit leh beli la tu.. ish3..

cuba la saving duit tuh utk masa tua.. ko dah tua ko agak2 mcm mane? try invest duit tu ke jalan2 yang lebih manfaat.

tapi kalau brain ko dah pk "nak beli prelude gak!!" mmg tak dpt watpe la, with any ways ko akan beli jgk :) pnat membe2 ko nie pesan kat ko.. guna ape? guna myvi.. guna ape? guna myvi.. guna ape ? guna myvi.. LoL's

simpan myvi, beli moto.rmh dkat baik naik moto je... kan jimat tuh. kalau ada brg baru la bwk kete. skang harga barang dah naik.. old sparepart for sure rege akan naik especially utk prelude ko tuh. rite? pikir dulu..

kalau ko jaga kete myvi ko tu for sure takde masalah sgt, masalah kecik2 je.. tak pokai pon ko.

jgn amalkan buat loan unless benda tu mmg terAMAT lah penting... kelak ko lagi terseksa beb.. pikir dulu..

guna ape? guna myvi.. guna ape? guna myvi..

hehehe....

x abis lagi bincang hal mende nie...

aku baca topik nie hampir 100% x setuju bab idea pelik nie..

so, angel agaknya dah boleh wat keputusan dah..hehe..

a'ah..tutup jela...

angel, ko masih muda...masih banyak pilihan..prelude tu hanya nafsu semata2..

beli la prelude tu..aku takut ko tak sempat nk beli da..................

peh.. senang2 je nk tuka kereta cam tukar spender.. aku nie yg bergaji lebih 2K pon x bli2 lagi kete.. rasa cam nk bli kereta proton saga SE jek.. murah n jimat.. pkcik aku kije kastam, die leh dapatkan kete honda murah,kete2 yg kene rampas.. ada gak die ofer kat aku... tu pon aku pk byk2 kali.. mmg pakai honda nie sedap n org akan pndang.. tapi kalo ada rusak, poning gak pala..

nak tnya satu benda....

knape kau beli Myvi?

setau aku, kau dah lame idam nak prelude ni.. sebelum kau beli myvi x salah aku

jd kenapa beli Myvi?

pk masa dpn..ko skarang dok ngan mak bapak,ko nak kawin lagi,nak ada anak lagi..duit tu simpan ler,bukan senang nak jaga keta lama..buat nyer keta ko lingkup kat hway,pastu xder spare part nak cari..darah muda...

jd kenapa beli Myvi?

mak aku kata 5 tahun pertama boleh tahan dulu(aku rasa dia maksudkan enjin kot).....aku loan 9 tahun......kalau 5 tahun pertama ok yg baki 4 tahun tuh??????? :(

P:S sekali aku perasan isu power window pastu satu lagi aku perasan yg kereta MYvi nih xde 2nd hand :o semua baru......dah la pagi tadi ada budak naik moto langgar kereta jiran aku..............kebetulam dia `ambil alih` parking aku............ :(

Edited by I am The Angel Of Dead

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...