Jump to content
gcloud

Video Editing - V.2

Recommended Posts

. Tasek16 dan gcloud adalah guru aku dalam videografi ini. Aku mula menapak dan merangkak dalam dunia video ini adalah hasil dari tunjukajar dari mereka berdua di sini. Aku amat menyanjung mereka berdua. Rakan-rakan aku bertanya dari manakah aku mempelajari kaedah video digital ini, aku katakan aku berguru melalui internet, Tasek16 dan gcloud merupakan pihak yang paling banyak aku mendapat ilmu di samping beberapa website lain termasuk dari youtube sendiri. Tutorial dari mereka berdua aku baca berkali-kali... dah banyak kali khatam!... tapi masih tidak jemu aku mengulangi membacanya

yuppp!!! aku sokongggg!!!!

@arbanji

Awak jugak banyak sumbangan terutama music...aku dah lama "admire" bro arabanji punya talent since 1998 masa tu bro arbanji banyak publish MIDI kat internet.

Bagi aku apa yang aku sampaikan hanyalah "secebis" dan masih terlalu banyak kekurangan. Terlalu ramai di luar sana yang jauh lebih hebat dan berpengalaman...

Tak kira si mamat tasek16 atau si mamat gcloud matlamat adalah sama membantu sedaya upaya sekiranya mampu..dalam masa yang sama turut menuntut ilmu dari kawan-kawan di putera.com atau kat masa saja..

Good luck

salam....saya user baru di cini.... so pndek cite saya nak tnye psl cmne kita nk msukkan subtitle kat dalam video. boleh x gtau dari mula hingga akhir?? cara untuk wujudkan subtitle dalam cerita

QUOTE(abe ngah @ Dec 4 2008, 10:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
salam....saya user baru di cini.... so pndek cite saya nak tnye psl cmne kita nk msukkan subtitle kat dalam video. boleh x gtau dari mula hingga akhir?? cara untuk wujudkan subtitle dalam cerita

Software apa yang awak pakai...most editing software yang ada fungsi create title boleh create subtitle

Salam bro tasek16 nak tanya sket.

Baru-baru ni aku ada shoot satu majlis. Masa shoot tu aku rasa aku dah setting betul. ND filter aku tutup sikit,iris aku dah betulkan, wb pon aku dah set. Masa aku shoot tu katluar so guna daylight lah. Masa shoot gambar ok dalam lcd tapi masa aku digitize gambarku jadik overexposed cahaya masuk banyak sangat. Sungguh konfius. Rasa apa masalahnya yang menyebabkan jadi macam tu? Kamera guna DVX102B

normally lcd not much different dengan real output. Tapi kalau terjadi overexpose tu kemungkinan ada setting yang kita tertekan. ND filter berfungsi menapis cahaya masuk but kalau overexpose gak kemungkinan ada masalah dengan setting cth pada gamma setting...gamma setting ni macam amplify brightness pada video/image...

Pasal aperture atau iris kemungkinan masa ko shoot indoor ko guna manual ..so masa indoor iris/aperture open wide (bukaan yang besar)..so bila shout outdoor apature atau iris still open wide...so in this case cahaya banyak masuk..itu sebab video jadi overexpose..so suggestion aku setkan aperture ynag bersesuaian samada outdoor atai indoor...untuk selamat set to auto . Satu lagi dvx100 series ada functio metering..so dari situ kita boleh tengok samada exposure proper atau tak.. kekdang lcd tak boleh percaya gak...

satu lagi aku confuse dengan term "digitize" yang kau sebut...dv cam already in digital format kenapa nak digitizekan lagi.... Edited by tasek16

QUOTE(pablo @ Dec 7 2008, 01:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam bro tasek16 nak tanya sket.

Baru-baru ni aku ada shoot satu majlis. Masa shoot tu aku rasa aku dah setting betul. ND filter aku tutup sikit,iris aku dah betulkan, wb pon aku dah set. Masa aku shoot tu katluar so guna daylight lah. Masa shoot gambar ok dalam lcd tapi masa aku digitize gambarku jadik overexposed cahaya masuk banyak sangat. Sungguh konfius. Rasa apa masalahnya yang menyebabkan jadi macam tu? Kamera guna DVX102B

aku juga guna dvx102BEN, tapi setakat ni ok.. samada manual atau auto

QUOTE(tasek16 @ Dec 7 2008, 02:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
normally lcd not much different dengan real output. Tapi kalau terjadi overexpose tu kemungkinan ada setting yang kita tertekan. ND filter berfungsi menapis cahaya masuk but kalau overexpose gak kemungkinan ada masalah dengan setting cth pada gamma setting...gamma setting ni macam amplify brightness pada video/image...

Pasal aperture atau iris kemungkinan masa ko shoot indoor ko guna manual ..so masa indoor iris/aperture open wide (bukaan yang besar)..so bila shout outdoor apature atau iris still open wide...so in this case cahaya banyak masuk..itu sebab video jadi overexpose..so suggestion aku setkan aperture ynag bersesuaian samada outdoor atai indoor...untuk selamat set to auto . Satu lagi dvx100 series ada functio metering..so dari situ kita boleh tengok samada exposure proper atau tak.. kekdang lcd tak boleh percaya gak...

satu lagi aku confuse dengan term "digitize" yang kau sebut...dv cam already in digital format kenapa nak digitizekan lagi....

TQ tasek. Pasal metering tu tak faham lak aku. metering untuk lighting ke?

Digitize aku maksudkan tu digitize masa post.

QUOTE(pablo @ Dec 11 2008, 09:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
TQ tasek. Pasal metering tu tak faham lak aku. metering untuk lighting ke?

Digitize aku maksudkan tu digitize masa post.

Check dalam manual pasal Zebra....dia ada setting untuk control exposure...

salam..
re-encode fail video @ anime termasuk dalam kategori Video Editing kan?
untuk tujuan re-encode, aku selalu guna freeware Real Anime 6..
software ni memang sempoi, dia guna video codec H.264 & audio AAC & .mkv sbg container..
senang je nak guna, kat settings tukar output jadi MKV..aku pernah pilih MP4 tapi selalu ada error..
setting yg lain2 tu biar default je, tapi kalau nak tukar boleh jugak..

tak percaya ke? Try it yourself Edited by Ku2_BiO_X

soalan pada pakar:-
1) Napa bila buat teknik croma key pakai sony vegas,video master dgn video bckground berbeza kualiti?
2) cthnya saya pakai kedua2 vid saya sendiri hasilnya memuaskan....tapi bila vid saya gabungkan dgn vid looping dari file vid lain hasilnye
kurang memuaskan.
3) boleh otai2 bg pendapat dan tujuk ajar...TQ

[quote name='kaisers' date='13 April 2010 - 04:10 PM' timestamp='1271146222' post='1025491']
soalan pada pakar:-
1) Napa bila buat teknik croma key pakai sony vegas,video master dgn video bckground berbeza kualiti?
2) cthnya saya pakai kedua2 vid saya sendiri hasilnya memuaskan....tapi bila vid saya gabungkan dgn vid looping dari file vid lain hasilnye
kurang memuaskan.
3) boleh otai2 bg pendapat dan tujuk ajar...TQ
[/quote]
kurang memuaskan macam mana tu...kasi detail skit..

Btw kalau both video from same source cth dari kamera of course hasil dia acceptable but kalau video background tu dari source lain memang ada different sikit..tu sebab kita kena buat color matching antara main video dengan background video...normally video motion graphic yang dibuat di pc dia punya gambar terlalu clean ...video dari camera biasanya ada noise/grain ...so nak kasi match dengan main video..add noise atau grain pada background dan buat color matching...
ni cth aku buat chromakey
[center]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=HbrTo5FFxdk[/media][/center]

kpd otai2 harap komen video saya ape yg kurang...software sony vegas 7,teknik croma key,bckground biru cat dinding hehe,PIP teknik...TQ
[media]http://www.youtube.com/watch?v=e_lspUU5YZY[/media]
lagi satu hasilnya agak kelam dan blur...kenape yek Edited by kaisers

[quote name='kaisers' date='24 April 2010 - 01:08 AM' timestamp='1272042516' post='1027185']
komen kat sini laa bang...kat u tube mmg x boleh
[/quote]
laaa macam mana nak komen..video tak boleh tengok..kasilah video tu public...

konsep video ok...terutama bab video splitting nice..cuma maybe dari segi pencahayaan (lighting) ada kurang sikit. Dalam chromakey lighting sangat penting. Sekurang-krangnya mesti ada dua sumber cahaya pertama untuk blue / green screen dan kedua untuk subjek. Kalau cahaya kurang atau cahaya tak sekata itu menyebabkan susah untuk kita buat keying.. so dalam kes video ni certain part kita dapati bahagian objek terdapat sedikit transparent ..actually bukan masalah Vegas tapi masalah lighting yang kurang menyebabkan Vegas tak dapat nak keyout dengan baik.

Malasalah blur tu bergantung pada source format asal dan ouput format yang kita render.. kalau nak buat chromakey sebaik-baiknya guna format video yang less compression cth macam avi-dv, uncompressed avi pada resolution yang tinggi atau sekurang-kurangnya pada SD resolution pada 720x576 dan sebagainya atau kalau nak guna mpeg2 pastikan birate pada sumber asal pada bitrae yang tinggi cth pada 8mbps misalnya. Aku tak pasti dalam kes video ni selepas edit apa format dan resolution yang ko render. kedua apa yang aku perhatikan background video (shiela on 7) kemungkinan ko ambil dari youtube sendiri yang mana dah terlalu banyak compression berlaku so itu sebab blur..

BTW it is a good try...keep up :)

iye saye perasan jgk ade part kat bhagian muka saya jadi transparent jadi ianya masalah lighting rupenye...betul ke aade org kata kedudukan kita dgn kain juga memainkan peranan yg penting

[quote name='kaisers' date='26 April 2010 - 04:10 PM' timestamp='1272269452' post='1027534']
iye saye perasan jgk ade part kat bhagian muka saya jadi transparent jadi ianya masalah lighting rupenye...betul ke aade org kata kedudukan kita dgn kain juga memainkan peranan yg penting
[/quote]

Yap betul..sebabnyer dia akan create shadow pada screen, kedua kalau screen tu jenis screen yang terang dia mudah reflect color hijau atau biru pada objeck...so ini juga boleh menyebabkan kesan transparent pada objeck

btw jauhkan sikit dari screen..sebelum shoot check kalau ada shadow pada screen..try ubah arah lighting untuk eliminate shadow..

btw ni projek kawe buat so far..untuk intro kelas engineering
[media]http://www.youtube.com/watch?v=g4SV1NWEY2M[/media] Edited by kubing

perghh...

salam smua.

Nice montage.. awesome montage..

saya nk tanya mcm mana nk buat montage ni...

-nk bg sound masuk dengan persembahan dia..

saya hanya pandai wat video pakai Movie maker, Sony screen blast jer..

Org kata kena guna flash abru jadik???

Software apa cikgu azam guna n mcm mana nk bg masuk dia punya efect eh...