Jump to content
gcloud

Video Editing - V.2

Recommended Posts

Bro- cloud saya nak tanya satu lagi bab pemilihan video camcoder yang paling cun untuk capture video. Model ape yang terbaik jenis pikul ( atas bahu ) budget dalam RM 15000 ke bawah untuk saya beli. Pada pendapat bro jenis DVD atau tape lebih baik. Saya pernah mencuba kedua-dua jenis. Boleh bagi pendapat. Thanks bro. Pendapat anda amat di perlukan.

mana yang cun :)

Bergantung pada apa final distribution..cth DVD, DV..Dvcpro, digibeta...

Dvcpro..digibeta..semua ni untuk broadcast..MiniDV juga dierima pakai untuk broadcast quality memang jauh berbeza kalau banding DVD..satu format ini mudah diedit sebab di capture dalam intraframe..compression juga lebih rendah jadi quality memang baik. Jadi saya assume saudara memang buat editing secara intensive ..tapebased camcoder adalah pilihan terbaik. Cuma tape based banyak jenis cth macam saya terang di atas miniDV dvcpro digitbeta..etc..dan paling cost effective adalah miniDV. Dvd format bukan tak bagus..cuma kalau kita buat multiple generation editing quality akan drop..satu lagi susah sikit nak edit sebab di capture lain sikit dari format dv...satu lagi sestengah video editing software tak boleh edit mpeg2 format natively

Pasal kamera bawah 15k ni banyak

antaranya dari jenama Sony, Panasonic, Jvc, Canon.. semua brand ini bagus. cuma bergantung pada taste dan budget kita. Macam saya suka panasonic sebab certain feature sesuai dengan keperluan saya.

Pasal shoulder mount camera ni..yap tak banyak bawah 15k..kalau atas 15k tu memang banyak lah..setahu saya Canon XL2 ada ciri shoulder mount harga retail dalam RM14,999..tapi selalunya kita bukan beli kamera saja mungkin kita juga beli akssori yang berkaitan dengan kamera tersebut..jadi harga keseluruhan mungkin jadi lebih 15k

http://site-my.canon-asia.com/index.cfm?fu...od_type=xl2_pal

Panasonic juga ada keluarkan model shoulder mount untuk 3ccd dv cam (MD10000) harga dalam 5K ke bawah.. tapi yang lain tu kebanyakkan nya jenis consumer handheld atau prosumer handheld

Mengenai prosumer handheld dia tak ada shoulder mount tetapi terdapat ciri-ciri yang ada dalam kamera tersebut seperti size sensor yang lebih besar, 3ccd dan beberapa ciri-ciri yang ada dalam pro/broadcast video camera cth Panasonic DVX102, Canon MX2, quality memang outstanding ..banyak broadcast stesen guna kamera jenis ini cth kalau buat liputan luar sperti news gathering..dokumentari dan sebagainya. Cuma macam saya katakan tadi dia tak ada shoulder pad ..jadi kita kena pasang add on pada kamera tersebut suapaya dapat mengantikan shoulder pad pada kamera cth macam image di bawah:

Trend terbaru syarikar pengeluar kamera video sekarang mengeluarkan kamera hi def cth dalam format HDV dan AVCHD...saya tak menggalakan menggunakan format ini buat masa ini sebab.. process editing slow untuk average pc sebab resolution yang tinggi dan menggunakan compression scheme yang agak tinggi . Buat masa ini kita masih guna Standard Def TV...jadi kalau high Def sekali pun bila kita nak mainkan di TV biasa kita tak dapat manafaat dari highdef...kalau kita nak jadikan DVD kita kena down convert ke Standard Def mpeg2 suapaya menjadi DVD video.. Mungkin dalam 5 tahun akan datang high def beransur menjadi main stream. pada masa itu kita boleh beli kamera jenis ini dan pada masa itu juga PC sudah pasti 4-5 kali ganda power dari pc yang highend sekarang ..jadi masalah editing mungkin tak timbul

Edited by gcloud

Bro Cloud time kasih atas penerangan tadi.

Skg baru faham.

Sebenarnya saya tengah cari the best out put and user friendly punya camcorder. Pasal harga no hal (sponser).

Ada yang lain ke yang bro rasa ok sony ke panasonic pun tak kisah. Saya tanya pendapat bro sebab klu nak g kedai memang rambang mata habis. Jurujual lak smua ok je. Nanti main beli je tak dapat apa yang diharapkan. Itu sebab saya tanya bro yang lebih expert. Anyway thanks.

askum otai semua

saya ada masalah sket ngan conopus edius.

saya baru nak try softwre nie selalunya saya guna ulead, adobe premier bla2.....

masalah saya sekarang tak tahu macam mana nak kluarkan quick titler kat conopus edius 3.

nak insert title camner dah puas saya try dan tgk kat help tapi tak berjaya gak tlgggg...

askum otai semua

saya ada masalah sket ngan conopus edius.

saya baru nak try softwre nie selalunya saya guna ulead, adobe premier bla2.....

masalah saya sekarang tak tahu macam mana nak kluarkan quick titler kat conopus edius 3.

nak insert title camner dah puas saya try dan tgk kat help tapi tak berjaya gak tlgggg...

dalam edius ada title track "T" rightclick pada timeline di title track dan pilih add title..dia akan keluar interface untuk title. satu lagi jika sesiapa yang ingin berlajar menggunakan Edius boleh refer tutorial untuk Edius di sini:

http://www.ediustips.com/

tak dapat lagilah nak wat title maksudnya nak taip teks dan buat animations dll.

saya dah cuba right tak jumpa pun add text. yang ada cuma ada add clip, add track klu klik dekat T tu pun tak ada juga.

saya cuba bac dekat help dia cakap double klik dekat timeline. tapi saya rasa dah satu skrin saya klik tak leh juga tlggggggggggg.......

askum, salam bro2 otai2 kat putranien nie.

logo tv 3 yang baru tu nampak cantik macammana dia buat eh. pakai apa.

Buat masa ini kita masih guna Standard Def TV...jadi kalau high Def sekali pun bila kita nak mainkan di TV biasa kita tak dapat manafaat dari highdef...

maksud ko, paparan dia jadi macam sangkut2 ke? kalau convert dgn coding yg latest bkn xde masalah ke? ak x pernah cuba.sekadar berfikir je.

maksud ko, paparan dia jadi macam sangkut2 ke? kalau convert dgn coding yg latest bkn xde masalah ke? ak x pernah cuba.sekadar berfikir je.

Bukan sangkut-sangkut. dan bukan masalah convert atau codec. Apa yang saya nyatakan mengenai paparan di TV bukan di pc. Di pc tak ada masalah sekirannya kita guna codec yang bersesuaian atau graphic card yang sesuai atau monitor yang sesuai.

TV maksimum resolution sekitar 720 x576....Hi def video cam selalunya dalam 1280x1080i jadi melepasi resolution standard TV...jadi kalau kita mainkan hi def video pun kita tak dapat quality yang sepatutnya. Melainkan kalau kita guna HDTV yang support full high def video format.

Aku baru sambar satu Panasonic ag-DVX102BE.. beli kat Key Color Mid Valley RM8250.00

apasal DVX100 lagi mahal?..

Aku baru sambar satu Panasonic ag-DVX102BE.. beli kat Key Color Mid Valley RM8250.00

apasal DVX100 lagi mahal?..

Sepatutnya sama...BUT dvx100 selalunya refer pada NTSC version but kalau ada tambah huruf E kat hujung dia selalunya version PAL. Version PAL memang banyak kat malaysia..Maybe harga dvx100 lebih mahal sebab import dari USA (guna NTSC system)... btw...dari segi function sama jer kecuali untuk Ntsc version ada extra framerate option iaitu 24p selain dari 29.97p /59.94i manakala PAL just ada 25p / 50i

Edited by tasek16

DVX100 ada 24p. Itu yang penting.

I dan kawan i sanggup tunggu 2 bulan nak dapatkan

1k lagi utk beli DVX100 ... Semuanya disebabkan masing2

berhajat nak tengok output dalam 24p.

Begitu la hebatnya penangan 24p ni...hehehe.

Pakai minidv tapi nampak macam 16mm. Mmg berbaloi.

So i rasa (at least pada i), itu sebabnya harga dvx100

mahal sikit.

Tapi 102BE tu pun ok dah.

Tahniah Arbanji.

Terima kasih Tasek & Ayer Tenang,

Aku baca review kat internet, memang DVX102BE ada 25p Shooting - 50i recording, (PAL)

Edited by arbanji

Di sini saya mempersilakan tuan-tuan melihat satu film pendek yang bertajuk 'Di Sini Kita Bertemu'. Cerita ini saya buat setahun yang lalu, dengan kelengkapan terhad.

wahhh congrats to bro arbanji

you memang ada talent dalam pengarahan.

comments:

the best part masa mula-mula masa basikal terlanggar kereta ada unsur humor. Masa part ni editing memang bagus macam tengok style drama kat TV :)

cuma masa scene kat kolej tu agak kurang teratur sikit ....btw still ok.. cuma memang tak dapat dinafikan kita boleh detect quality 3ccd dengan 1 ccd camera. BUT now tak ada masalah kan since you dah ada dvx100 3ccd so boleh pairkan dengan sony 3ccd...

btw dalam adobe premiere ada multicam mode so boleh buat switching antara camera A ngan camera B with just pressing no kat keyboard tanpa buat cut secara manual..

congrats sekali lagi ...aaahh bila nak buat drama lagi....nak tengok cerita lain pulak

Terima kasih Tasek!..

Multicam dalam premiere aku belum pernah guna lagi, aku edit dengan meletak deference track untuk video dari camera2 yang digunakan (dalam sesi pengambaran yang sama).

Edited by arbanji

Terima kasih Tasek!..

Multicam dalam premiere aku belum pernah guna lagi, aku edit dengan meletak deference track untuk video dari camera2 yang digunakan (dalam sesi pengambaran yang sama).

yap kita boleh letak footage dari difference kamera angle di track berasingan kemudian buat synchronizing the setkan dalam multicam mode. So di monitor preview akan keluar multiple preview monitor mewakili master, camera A dan B ...so dalam mode ni kita just tekan no let say no 1 pada keyboard mewakili kamera a dan no 2 mewakili kamera b..so kita boleh switch from camera a to b or vice versa easily ...konsep dia sama jika kita guna video switching console...benda ni very useful kalau kita buat music video clip

Edited by tasek16

yap kita boleh letak footage dari difference kamera angle di track berasingan kemudian buat synchronizing the setkan dalam multicam mode. So di monitor preview akan keluar multiple preview monitor mewakili master, camera A dan B ...so dalam mode ni kita just tekan no let say no 1 pada keyboard mewakili kamera a dan no 2 mewakili kamera b..so kita boleh switch from camera a to b or vice versa easily ...konsep dia sama jika kita guna video switching console...benda ni very useful kalau kita buat music video clip

Wah!... ini ilmu baru yang akan aku praktikkan...

Kat mana ada jual shoulder pad untuk Panasonic AG-DVD102BE dan berapakah harganya?

Edited by arbanji

Kat malaysia ni aku tak pasti laa tapi kat B&H memang ada dalam harga US379.95 + US68 (shipping)= RM 1,491

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller...&sku=229480

Yap benda penting sebab kamera berat sikit kalau nak dibandingkan dengan consumer dv cam..satu lagi benda ni boleh stabilize gambar....

Edited by tasek16

harganya ya amat!... boleh beli dvcam baru.. kalau buat sendiri aku kuatir pulak!.. he he he! kuatir jatuh!..

Yap harga agak mahal gak ..may be sebab currency exchange + shipping...btw cadangan nak buat sendiri tu pun bagus gak...kalau kita tengok macam gambar kat bawah ni..kalau orang dah biasa buat welding rasa macam mudah jer...

cuma yang kita ambil perhatian dia punya plate tempat letak kemera itu mesti kena standard atau sesuai dengan kamera...

BTW kalau benda tu perlu dan memang kena pakai beli jer laaa bro arbanji :)

Edited by tasek16

Aku cadang nak buat sendiri steadycam.. nampak menarik hasil dari dvcam yang pakai steadycam... stabil nampak. Selesa menonton sebab kurang goyang.. walaupun nak buat sendiri, aku cadang juga nak guna tripot lama sebagai bahan-bahannya.. he he tambah beberapa benda lagi termasuk 'pemberat'nya.

28 Ogos lalu aku order Glidecam 2000 Pro [stabilizer System for Medium Sized Video Cameras up to 6 Pounds] melalui Amazom.com di mana pembekalnya ialah pihak Adorama Camera. Harganya 299.95 US Dolars.

Semalam 08 September baru aku terima, walaupun aku dapat tahu 03 Sept dan sampai ke KL tapi bekalan ditahan sementara oleh UPS (Currier Services) untuk menepati tarikh penerimaan yang dicadangkan/kehendaki/sepatutnya?.

Apa yang aku nak bagitahu, dalam jangkaan waktu sebelumnya (Selepas saja aku buat posting sebelum ini) aku ada bikin sendiri stabilizer/Steadicam. Tapi ya amat lah beratnya.. walaupun hanya menggunakan videocam canon 1ccd aku tu... terketar2 tangan aku memegangnya... disebabkan pemberat yang aku dapat sangat berat. Disebabkan masalah tersebut, akupun terus order Glidecam 2000 Pro setelah membaca banyak review dari internet. Walaupun hanrganya mahal juga tapi jika nak dibandingkan dengan harga jenis yang lain, Glidecam 2000 Pro merupakan yang termurah.

Setelah memasangnya dan dengan menggunakan dvcam Panasonic ag-DVX102BEN, rasa aku agak berat juga... terketar2 juga tangan aku ni. he he he hah hah!... tapi hasilnya memang mengkagumkan. Isteri aku memang tak dapat nak menanganinya...

Mungkin aku akan letakkan gambar/video steadicam buatan sendiri aku dan Glidecam 2000 Pro yang aku baru beli di sini beberapa hari lagi... sebelum itu kawan-kawan tengok dulu gambar/video gildecam yang aku letakkan di sini.

Glideca yang telah dipasang dengan videocam

Berikut adalah link video prihal Glidecam

Glidecam 1

Welcome to the club Arbanji & Tahniah....

We have for quite some time now changed to glidecam from standard dolly

but i can assure you ... memang berbaloi :) Jangan ketagih dah la.

.... rasa aku agak berat juga... terketar2 juga tangan aku ni. he he he hah hah!... tapi hasilnya memang mengkagumkan. Isteri aku memang tak dapat nak menanganinya...

Walaupun i sendiri tak handle glidecam ni (im not a dp / cam op sbb tak larat), tp

memang berat gcpro ni even pd org lelaki. Akan ambil masa sikit lah untuk adjust

pada berat dia. Tp kalau tgk pengalaman u, sebulan penggunaan yg constant

pun u dah boleh handle. Maybe lg cepat.

Be careful dgn gimbal dia sbb agak mudah offset (kalau pakai kasar je la kut).

By the way, kalau u ada dolly suit pun boleh alter sikit untuk pakai

sekali dengan gc ni supaya berat dia distributed pada upper body u (imitating dolliness)

Mungkin u boleh combine 40-45fps dgn glidecam ni untuk music video

u yg akan datang.