Jump to content
memito

Mari Berjimat,menyimpan,tips-tips Kewangan

Recommended Posts

[b]salam sejahtera pd anda semua...[/b]

[b]hari ini aku nak bincang topik berjimat sikit....kpd anda yang ada pengalaman amatlah dialu-alukan[/b]

[b]hari ini aku nak kemukan sedikit tips utk berjimat cermat,tambah pulak skrg brg semua makin naik,gaji belum naik,barang dah melambung2..mmm[/b]

[b][b]1)simpan peratusan setinggi mungkin drpd gaji bersih utk yg bujang&tdk beli rumah lg,setelah menolak bebanan perbelanjaan keperluan anda&beban perbelanjaan kehendak anda[/b][/b]

[b][b]2)naik moto pergi kerja,mmg terasa perbezaan kalau kita naik kereta dr segi kos[/b][/b]

[b][b]3)kawal nafsu makan,shopping,amalkan sikap memilih sesuatu barang bila nak beli...letakkan kreateria yg tinggi utk membeli sesuatu brg,sekiranya x mencapai kreteria yg dikehendaki,usah beli sekiranya tdk memberi kesan pd keperluan kita[/b][/b]

[b][b]4)kurangkan lepak diluar dgn kawan2 sambil makan2,perbelanjaan anda pasti meningkat ketara tanpa sedar[/b][/b]

[b][b]5)guna yg dh ada,tak perlu terkejar2 dgn teknologi semasa spt henset,laptop,hardware pc[/b][/b]

[b][b]6)baju dah byk sgt,kdg2 beli pakai sekali/2kali shj...lps tu x mau pakai dh,hilangkan sikap itu,pakai kembali,jgn perpendirian sentiasa mahu org lain tgk kita ni up to date pakaian[/b][/b]

[b][b]7)sekiranya bukan keperluan mendesak,tangguh pembelian kereta,kereta benar2 membebankan anda,insurans,roadtax,maintenance...kumpul duit supaya tinggi downpayment kereta yg hendak dibeli,letak sekurang2 50% drpd harga kereta[/b][/b]

[b][b]8)hilangkan sikap berlumba2 dlm menampakkan kemewahan dgn kawan sekerja,jiran2,saudaramara,amalkan hidup berlumba2 kearah kebaikkan krn itu membunuh nafsu syahwat kpd kebendaan[/b][/b]

[b]nnt aku ada tambahan aku post lain ye...slmt beramal,senangkan diri,jaga sedia [/b] :152: Edited by memito

[img]http://img545.imageshack.us/img545/1631/dataz.jpg[/img]

aku guna software utk manage perbelanjaan aku.apa yang aku beli dan duit aku pergi mana aku tulis.cukup bulan tengok statistik.siap ada graph.

tapi sebelum aku jumpa software ni [url="http://www.codelathe.com/mmex/mmex_download.php"]http://www.codelathe...ex_download.php[/url](FREEWARE tau) aku guna buku bil pastu aku catit satu per satu.tapi yang jadi masalah bila dah masuk bulan ke 3 buku bil dah jadi tebal@perlukan tempat nak simpan..tu hari masa bulan June 2011 tu hari perbelanjaan aku (-) (terlebih belanja) tapi bermula bulan 7(dimana aku mula guna 100% software ni) sampai sekarang alhamdulillah mmg ok.

[img]http://img52.imageshack.us/img52/4820/tryow.jpg[/img]

aku dulu mmg boros.apa saja aku nak beli aku beli.selagi duit dalam ATM tu ada..selagi tu aku keluarkan.tapi tu la tu perangai bila aku kerja makan gaji dulu semenjak 2 menjak dah jadi peniaga ni nak minum Milo AIs pun pikir 20 kali...mengikut statisik pengunaan aku selama 4 bulan aku perhatikan penggunaan TopUp bernilai RM 30 (utk sebulan) amat berbaloi dan menguntungkan utk jangka masa panjang berbanding aku guna top up RM 10 sehari. Edited by Tempus

[b]milo tu aku sokong...wakaka...bkn kedekut,tp klu kita amalkan hidup sihat pasti duit byk boleh guna kearah yg lebih manfaat mcm beli buku,bg duit kat mak ayah,....aku pun skrg ni air masuk je klu kat tpt kerja...cuba bygkan milo rm1.20-1.50,sebulan dah belanja rm33 lebih kurang utk air,kan bgs simpan je...[/b]

[b]dulu aku pun boros yg amat....time study dulu&time mula kerja...tangan gatal bila ada duit,masuk duit je,kira nak kejar benda2 baru...baru guna je,nak beli yg lebih power,cth hardware pc,laptop,henset....setelah ada kesedaran,aku guna apa yg ada selagi x rosak,lgpun difikirkan masa depan byk nak guna duit....[/b]

[b]namun peringatan utk semua...jimat bkn kedekut...klu jimat sampai duit utk mak ayah pun x bg,makan nasi dgn telur mata sj,itu bkn jimat,itu bakhil....[/b] :152:

tips tambahan hari ini:

[b]sekiranya anda bukan jenis sibuk dgn panggilan tel keluar masuk,lebih baik,beli topup bila sgt perlu,amalkan simpan kad topup&guna bila terdesak shj...jimat utk bulan yg ditanggung itu[/b]

aku pun boros gila.. setiap kali dapat gaji konpom abis semua selagi tak tinggai RM1 dalam maybank tuh sekalgi tuh ler aku dok tekan ATM tuh.. wakakakakkakaka...

[b]tips kewangan malam ini:[/b]

[b]jangan merokok,amalkan gaya hidup sihat,sekotak dah dekat rm10 kan,aku x pasti sbb x pernah beli,merokok bkn sj memudaratkan kesihatan malah memudaratkan kewangan anda,awas pd yg masih belajar2 merokok,tinggalkan tabiat buruk itu...hidup bahagia tanpa rokok[/b]

Yes aku memang bahagia kerana tak merokok kalau nak compare dengan kawan2 aku yang merokok. Aku cuma boros dekat makan. Makan selagi boleh. Hahahaha

[quote name='ahaksz28' timestamp='1320678064' post='1074812']
Yes aku memang bahagia kerana tak merokok kalau nak compare dengan kawan2 aku yang merokok. Aku cuma boros dekat makan. Makan selagi boleh. Hahahaha
[/quote]

sama cam aku... makan memang aku boros giler... kalau kat restoran makan berdua ngan kawan aku pung.. bantai hidang2 siakap stim bagai.... sebab korang lelaki merokok kan.. so aku idak ler merokok... kalau perempuan shoppinh laa kan... hehehehhe... tapi aku nih tak gemor benor mengshopping... sebab aku susah nak jumpa benda2 yang aku berkenan.... window shopping aku selalu ler... hehehhehehehe.... makan jer aku lebih.. sebab tuh lemak aku pung dah lebih nih.. hahahhahahaha,....

[quote name='hairulfadly' timestamp='1320715918' post='1074825']
[url="http://www.akpk.org.my"]http://www.akpk.org.my[/url]
[/quote]

hahahhaha.. kelakar kasi link akpk... hahahhaha... nak terkentut aku rasa... hahahahhaa..

[b]tips kewangan hari ini:[/b]

[b]biar sederhana penampilan&perawakan asal duit byk dalam bank,sekiranya berlaku sesuatu musibah,ada duit backup yg mencukupi sehingga tidak perlu menyusahkan orang lain dgn membuat pinjaman yang entah bila akan dibayar semula[/b]

[quote name='memito' timestamp='1320724168' post='1074842']
[b]tips kewangan hari ini:[/b]

[b]biar sederhana penampilan&perawakan asal duit byk dalam bank,sekiranya berlaku sesuatu musibah,ada duit backup yg mencukupi sehingga tidak perlu menyusahkan orang lain dgn membuat pinjaman yang entah bila akan dibayar semula[/b]
[/quote]
ya btul tu hehe...nk tnya la duit simpanan kt kwsp tu meningkat setiap tahun k mcm asb?

[b]tips petang ini:[/b]

[b]1) sebaik-baiknya elakkan melakukan kerja2 renovation rumah spt kabinet dapur,syiling kapur,pagar rumah dengan menggunakan duit pinjaman,itu hanya menambah beban kewangan anda,sekiranya masih tak cukup wang simpanan utk melakukannya,bermakna anda sebenarnya tdk mampu...[/b]

[quote name='mon678' timestamp='1320743978' post='1074871']
ya btul tu hehe...nk tnya la duit simpanan kt kwsp tu meningkat setiap tahun k mcm asb?
[/quote]
apa itu...wakaka...simpan ditempat yg slmt lg membawa untung... :lol:

[b]tips tambahan:[/b]

[b]wahai pemuda2 harapan bangsa,jangan terjebak dengan hutang kad kredit...sekiranya gaji anda hanya paras "boleh la nak hidup" ,usah menggunakan kad kredit....lagakmu seolah2 orang kaya,padahal engkau kayap poket...wakaka...ini hnya pengamatan aku melalui kawan2 yg menggunkan kad kredit[/b]

simpanan kwsp membuat pembahagian dividen berdasarkan simpanan kita kt kwsp k?contoh: 10%dividen tahunan...lau dlm kwsp ada rm200, jd kita dpt kenaikan rm20 eh...mcm tu k?

Betul la macam tu mon, tapi dividen tahunan KWSP ni tak banyak la.5.65% untuk tahun 2009 & 5.8% untuk tahun 2010.

[quote name='memito' timestamp='1320744582' post='1074872']
[b]tips tambahan:[/b]

[b]wahai pemuda2 harapan bangsa,jangan terjebak dengan hutang kad kredit...sekiranya gaji anda hanya paras "boleh la nak hidup" ,usah menggunakan kad kredit....lagakmu seolah2 orang kaya,padahal engkau kayap poket...wakaka...ini hnya pengamatan aku melalui kawan2 yg menggunkan kad kredit[/b]
[/quote]
Guna la debit kad. Kalau ada duit boleh guna, tarak duit tak boleh guna. :3:

[quote name='memito' timestamp='1320744582' post='1074872']
[b]1) sebaik-baiknya elakkan melakukan kerja2 renovation rumah spt kabinet dapur,syiling kapur,pagar rumah dengan menggunakan duit pinjaman,itu hanya menambah beban kewangan anda,sekiranya masih tak cukup wang simpanan utk melakukannya,bermakna anda sebenarnya tdk mampu...[/b]
[/quote]

masalahnya kalau dah gaji bersih tinggal RM 200 sampai mati tak boleh nak buat renovation.lagipun renovation semua nak CASH.mana ada renovation nak bayar 2-3 kali.kontraktor renovation tu pun pandai.dia akan mintak downpayment 50% daripada harga renovation.mana nak cekau duit selain pinjaman? bagi aku meminjam tak salah tapi tak bayar balik pinjaman menimbulkan masalah.

ramai orang ada masalah financial.tak reti asingkan duit.duit bil lektrik bawak pergi joli.duit pasar satu bulan buat beli handphone...kesudahan?

Rumah pakai pelita pastu berlaukkan Nokia N95....

berapa ramai kat sini ada ASB? aku sendiri takde ASB.

[quote name='Tempus' timestamp='1320753328' post='1074879']

masalahnya kalau dah gaji bersih tinggal RM 200 sampai mati tak boleh nak buat renovation.lagipun renovation semua nak CASH.mana ada renovation nak bayar 2-3 kali.kontraktor renovation tu pun pandai.dia akan mintak downpayment 50% daripada harga renovation.mana nak cekau duit selain pinjaman? bagi aku meminjam tak salah tapi tak bayar balik pinjaman menimbulkan masalah.

ramai orang ada masalah financial.tak reti asingkan duit.duit bil lektrik bawak pergi joli.duit pasar satu bulan buat beli handphone...kesudahan?

Rumah pakai pelita pastu berlaukkan Nokia N95....

berapa ramai kat sini ada ASB? aku sendiri takde ASB.
[/quote]
aku ada tp mahasiswa pnye haha ASB 1 malaysia haha...amik je la kerajaan bg free haha

ASB tuh 1 salah 1 langkah aku buat simpanan.. selain KWSP... kalau korang takmo nak wat apa2 komitmen utk simpanan... korang boleh gandakan wang KWSP korang tuh dengan wat pelaburan.... pi ke KWSP atau ke cawangan bank yang ada ASB korang leh tanya macam mana nak wat pelaburan ASB menggunakan KWSP...

Kalau korang layak.. KWSP akan benar kan pengeluaran duit untuk membeli sijil ASB setiap tahun dividen dari pelaburan korang akan masuk semula ke KWSP... so korang takyah fikir kan komitment bulan2.... tak nampak langsung pun duit yang keluar semua nya antara KWSP ngan ASB sahaja... bila dah pencen nanti duit dalam KWSP berlonggok dok ada....

aku pulak sekarang buat loan ASB..... itu jer cara aku wat simpanan nak penuh kan ASB aku sampai 200K sebelum umur mencecah 35thn...... hehehhehee... lepas tuh aku nak invest ngan beli umah utk disewa pulak...

Tentang renovate rumah tuh.... bagi sesapa yang lebihan gaji RM200 jer harap bersabar ler... cari lubang2 yang korang boleh invest yang bagi pulangan hebat... bagi korang leh kumpul duit nak renovate tuh.... buat pinjaman bank bukan 1 jalan penyelesaian yang baik.... kalau lebihan gaji korang RM500 keatas aku rasa pun tak berapa sesuai agi nak wat pinjaman untuk renovation.. kalau yang dah berkeluarga lagi laa kena fikir banyak kali sebelum buat pinjaman bank....

[quote name='K.A.' timestamp='1320771148' post='1074898']
aku ade gak asb, tapi tak aktiv pun hehehe :P
[/quote]
Kena active² kan la K.A. Tak banyak sikit pun tak pe. :3:

[quote name='mon678' timestamp='1320773194' post='1074900']
aku ada tp mahasiswa pnye haha ASB 1 malaysia haha...amik je la kerajaan bg free haha
[/quote]
Apa lagi.. Kasi active la sikit. :3:

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1320803388' post='1074923']
ASB tuh 1 salah 1 langkah aku buat simpanan.. selain KWSP... kalau korang takmo nak wat apa2 komitmen utk simpanan... korang boleh gandakan wang KWSP korang tuh dengan wat pelaburan.... pi ke KWSP atau ke cawangan bank yang ada ASB korang leh tanya macam mana nak wat pelaburan ASB menggunakan KWSP...

aku pulak sekarang buat loan ASB..... itu jer cara aku wat simpanan nak penuh kan ASB aku sampai 200K sebelum umur mencecah 35thn...... hehehhehee... lepas tuh aku nak invest ngan beli umah utk disewa pulak...
[/quote]

Pelaburan ASB mengunakan KWSP baru ku tau, tak tau pulak boleh buat macam tu. Nanti ku perg tanya. Sebelum umur 35tahun ada 200K, hebat tu. Ku pulak sebelum umur 30tahun harap² berjaya :lol: