Jump to content
memito

Mari Berjimat,menyimpan,tips-tips Kewangan

Recommended Posts

[quote name='memito' timestamp='1322869261' post='1076072']
utk belia yg belum berkahwin,amat gemar ubahsuai kereta,usah begitu,guna sj kereta standard,bru la dimanakan standard belia m'sia... :153:
[/quote]

kereta aku standard jer so aku = standard belia m'sia???? hahhahahahaa

Saya buat style lama la nih, apa beli barang semua masuk satu buku, resit pun simpan..lepas tu kira beli berapa tolak gaji...lepas dak untuk simpan...simpan lagi penting...tua2 nanti lagi nak pakai byk duit. La takpa duk bujang lagi. Huhu.

[b]tips hari ini:[/b]
[b]jangan melihat pd jumlah pendapatan anda setiap bulan,tetapi fokuskan pada jumlah pendapatan bersih anda setiap bulan,ini akan menjadikan jiwa anda berhati2 dlm berbelanja...[/b]

[b]Rich people focus on their net worth.
Poor people focus on their working income.[/b]

[b]slmt beramal...[/b] :104: Edited by memito

[quote name='memito' timestamp='1322957757' post='1076135']
[b]tips hari ini:[/b]
[b]jangan melihat pd jumlah pendapatan anda setiap bulan,tetapi fokuskan pada jumlah pendapatan bersih anda setiap bulan,ini aku menjadikan jiwa anda berhati2 dlm berbelanja...[/b]

[b]Rich people focus on their net worth.
Poor people focus on their working income.[/b]

[b]slmt beramal...[/b] :104:
[/quote]

Tq bro. Mmg best tips nih. Mmg betui pun. Duk pelan2 kayuh nih cari tips berjimat. Bab keta modified tu betui gak, nanti akan rasanya nyesal, sebab jual akan susut, Umah +Tanah+Emas ok. melainkan duit dah tak tau buat apa nak modified n minat tu takpa ..tapi tak elok pula kalo samapi 5 - 6 kali modified, sebab bazir.

[quote name='carnine9' timestamp='1322962229' post='1076138']
Tq bro. Mmg best tips nih. Mmg betui pun. Duk pelan2 kayuh nih cari tips berjimat. Bab keta modified tu betui gak, nanti akan rasanya nyesal, sebab jual akan susut, Umah +Tanah+Emas ok. melainkan duit dah tak tau buat apa nak modified n minat tu takpa ..tapi tak elok pula kalo samapi 5 - 6 kali modified, sebab bazir.
[/quote]
kami sokong... :104:

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1322620930' post='1075822']
deyyyy... korang sini tempat berjimat bukan tempat membahan aku... caiittt....

tapi aku memang single agi.. sapa ada banyak duit ok ler.. aku layan aku tukang perabiskan duit mana yang ada... wakakakkakaka...

bukan nak mengshopping ke apa.. tapi tolong bayar kan loan ptptipu aku tuh RM23k.. aku nak pi jenjalan keluar negara pung takleh.. caiittt...
[/quote]
haha cput ko hutang ptptipu smpi 23k???? byk tuuuuuuuuuuuu haha...kn dh kene blacklist haha...

[quote name='memito' timestamp='1322869261' post='1076072']
utk belia yg belum berkahwin,amat gemar ubahsuai kereta,usah begitu,guna sj kereta standard,bru la dimanakan standard belia m'sia... :153:
[/quote]
ada tambahan ubah suai pc/modding pc haha/upgrade pc haha

[quote name='mon678' timestamp='1323073368' post='1076217']
ada tambahan ubah suai pc/modding pc haha/upgrade pc haha
[/quote]
fenomena ini byk berlaku pd golongan pelajar IPT,sedap dgn duit ptptn,duit bulan2 dr parent...tp bila dh bekerja,mgkin lebih berhati2 utk berbelanja utk brg2 komp B)

[b]tips pada larut malam ini:[/b]
[b]hentikan langganan tv berbayar anda,atau setidaknya potong channel2 yg tdk/kurang ditonton oleh anda....[/b]

[b]tip sempena musim cuti sekolah:[/b]
[b]kurangkan bercuti atau setidak-tidaknya hanya bercuti didalam negara&jaraknya tidak jauh dr tempat kediaman,pilihlah penginapan yg murah tp selesa..jangan amalkan hobi melancong ke luar negara setiap kali musim cuti sekolah.namun sekiranya pendapatan anda benar2 selesa,silakan &tiada halangan utk bercuti2 malaysia&oversea...mari terbang bersama firefly..wakaka [/b] :148: Edited by memito

[quote name='mon678' timestamp='1323106118' post='1076249']
lau hobi memancing jimat wang k?
[/quote]
mncg dpt menjimatkan wang sbb dpt mengalih perhatian drpd berbelanja diluar kwln...bgs jgk hobi tu...tp mcm buang masa je bg aku...lain org lain pndgn...sbb aku x mnt kot...wakaka :lol: Edited by memito

[quote name='memito' timestamp='1323152270' post='1076274']
mncg dpt menjimatkan wang sbb dpt mengalih perhatian drpd berbelanja diluar kwln...bgs jgk hobi tu...tp mcm buang masa je bg aku...lain org lain pndgn...sbb aku x mnt kot...wakaka :lol:
[/quote]
jimat wang tp buang masa eh...mne satu eh lebih berharga ???? hehe

[b]tips untuk hari ini:[/b]
[b]jangan bazirkan duit untuk membeli rumah yang besar yang anda tidak mampu miliki [/b]
[b]*tdk mampu miliki adalah byrn ansuran bulanan terlalu tinggi sehingga gadai janji itu menjadi bebanan terbesar dlm hidup anda dari tarikh mula bayar sehingga bulan terakhir berpencen dr kerja*[/b]
[b](robert t.kiyosaki,pkr kewangan menyatakan rumah anda adalah liabiliti,bkn aset wpun dlm penyata kewangan,rumah ditulis di bahagian aset) <--- amat bersetuju dgn pendptnya[/b] :104:

loan rumah lama kot smpi bpe thn....ada org ckp better beli rmh skrg sbb harga rmh makin meningkat...kt jb je rmh teres dua tingkat harga dri 200k~400k...area k.l lg la cecah 1juta huhu

loan rmh secara purata rkyt M'sia suka ambil 25-30tahun....ikut masing2,pndptn pun xsama...jgn krn tgk org beli rumah bunglow setingkat,kita pun yg hnya lyk prs semi-d nak jugk dptkan banglow setingkat...

[quote name='mon678' timestamp='1323245872' post='1076375']
loan rumah lama kot smpi bpe thn....ada org ckp better beli rmh skrg sbb harga rmh makin meningkat...kt jb je rmh teres dua tingkat harga dri 200k~400k...area k.l lg la cecah 1juta huhu
[/quote]

loan rumah maximum 30 tahun.. kalau rasa berat nk bayar ansuran rumah, mungkin rumah yg dibeli boleh dibuat sewa dahulu.. Banyak orang buat cara ni, sebabnya duit gaji jarang akan guna tuk ansuran dan boleh dgunakan tuk simpan/ pembayaran benda lain..

[b]tips di pagi hari:[/b]

[b]lupakan makanan segera....[/b]
[b]kbykn antara kita byk menghabiskan duit utk membeli makanan segera spt kfc,mcd,snek,keropok...kdg2 lebih dr harga makanan asasi kita spt nasi+lauk yg dibeli....belum tiba hujung bulan,duit poket telah mencapai nyawa ikan.usah merungut gaji yg diterima,krn sikap boros anda yg menyebabkan berlaku demikian[/b]

[quote name='memito' timestamp='1323563509' post='1076711']
[b]tips di pagi hari:[/b]

[b]lupakan makanan segera....[/b]
[b]kbykn antara kita byk menghabiskan duit utk membeli makanan segera spt kfc,mcd,snek,keropok...kdg2 lebih dr harga makanan asasi kita spt nasi+lauk yg dibeli....belum tiba hujung bulan,duit poket telah mencapai nyawa ikan.usah merungut gaji yg diterima,krn sikap boros anda yg menyebabkan berlaku demikian[/b]
[/quote]
kalau maggi cmne plak haha kn kategori mkanan segera gak haha

[quote name='Tempus' timestamp='1320644607' post='1074793']
[img]http://img545.imageshack.us/img545/1631/dataz.jpg[/img]

aku guna software utk manage perbelanjaan aku.apa yang aku beli dan duit aku pergi mana aku tulis.cukup bulan tengok statistik.siap ada graph.

tapi sebelum aku jumpa software ni [url="http://www.codelathe.com/mmex/mmex_download.php"]http://www.codelathe...ex_download.php[/url](FREEWARE tau) aku guna buku bil pastu aku catit satu per satu.tapi yang jadi masalah bila dah masuk bulan ke 3 buku bil dah jadi tebal@perlukan tempat nak simpan..tu hari masa bulan June 2011 tu hari perbelanjaan aku (-) (terlebih belanja) tapi bermula bulan 7(dimana aku mula guna 100% software ni) sampai sekarang alhamdulillah mmg ok.

[img]http://img52.imageshack.us/img52/4820/tryow.jpg[/img]

aku dulu mmg boros.apa saja aku nak beli aku beli.selagi duit dalam ATM tu ada..selagi tu aku keluarkan.tapi tu la tu perangai bila aku kerja makan gaji dulu semenjak 2 menjak dah jadi peniaga ni nak minum Milo AIs pun pikir 20 kali...mengikut statisik pengunaan aku selama 4 bulan aku perhatikan penggunaan TopUp bernilai RM 30 (utk sebulan) amat berbaloi dan menguntungkan utk jangka masa panjang berbanding aku guna top up RM 10 sehari.
[/quote]

Bro tolong ajar sikir macam mana nak guna.

tips aku, kalau jalan2 keluar tu, bawak air segelen

so tak yah beli2 air miniral lagi da. heheh

kalau sape2 pakai android, ade banyak software free macam expense manager
memang bagus

kite leh track ape/cara pebelanjaan kite ikut day, week or montly

ade graph gak tuk setiap kateg0ri pebelanjaan kite

[quote name='K.A.' timestamp='1323686602' post='1076844']
[b]kalau sape2 pakai android, ade banyak software free macam expense manager
memang bagus[/b]
[/quote]

Ini win! :D

[quote name='K.A.' timestamp='1323686602' post='1076844']
kalau sape2 pakai android, ade banyak software free macam expense manager
memang bagus

kite leh track ape/cara pebelanjaan kite ikut day, week or montly

ade graph gak tuk setiap kateg0ri pebelanjaan kite
[/quote]

jarang juga orang track perbelanjaan ni, lagi2 orang muda mcm saya... :159:
tapi andai kalau saya nak berjimat,
saya akan sorokkan duit (slalunya duet besa cam rm50 ke) kat celah2 wallet 2...
so bila x nampak duit, kurang keinginan nak beli..
tapi selalunya kantoi jua coz susah nak tipu diri sendiri :25: :25: :25:

[quote name='KeMaT HaSaN' timestamp='1323698689' post='1076857']
jarang juga orang track perbelanjaan ni, lagi2 orang muda mcm saya... :159:
tapi andai kalau saya nak berjimat,
saya akan sorokkan duit (slalunya duet besa cam rm50 ke) kat celah2 wallet 2...
so bila x nampak duit, kurang keinginan nak beli..
tapi selalunya kantoi jua coz susah nak tipu diri sendiri :25: :25: :25:
[/quote]

jangan letak celah wallet... letak jer dalam laci kat umah tapi biar kat tempat yang tak dapat dilihat.. so kalau ngah shopping duit tak cukup... baru teringat duit ada RM50 dalam laci... ermmm tak cukup duit ar.. tak perlu beli lagi... nak cucuk kat bank pun tak boleh sebab duit de dalam laci umah... wakakkakakaka... cam kelakar jer wat gini...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1323739216' post='1076879']
jangan letak celah wallet... letak jer dalam laci kat umah tapi biar kat tempat yang tak dapat dilihat.. so kalau ngah shopping duit tak cukup... baru teringat duit ada RM50 dalam laci... ermmm tak cukup duit ar.. tak perlu beli lagi... nak cucuk kat bank pun tak boleh sebab duit de dalam laci umah... wakakkakakaka... cam kelakar jer wat gini...
[/quote]
Tapi yang bahayenya kalau bab makan.. Salalunya nak makan ni jarang tengok wallet, main sebat je... :159:
kiranya kalau ada duet kat celah2 wallet, boleh godek2 g time emergency 2...
kalau kat ruma duetnya, alamat kena basuh pinggan ler... <-penah tejadi, sib baik tokey bagi masuk buku 3 lima... :153: :153: Edited by KeMaT HaSaN