Jump to content
memito

Mari Berjimat,menyimpan,tips-tips Kewangan

Recommended Posts

[quote name='M3ntary' timestamp='1321839070' post='1075387']
Tak ada tips jimat yang terbaru ke ari ni?
[/quote]
dari aku belum ada... sebab aku tak pernah berjimat.. huhuhuhu..

[quote name='M3ntary' timestamp='1321930141' post='1075407']
:lol: Kena belajar berjimat cermat sikit cput, bukan untuk orang lain. Untuk diri kita jugak. :3:
[/quote]

nak belajar tapi aku tak tau sapa yang sudi jadi tok guru aku tuh... huhuhuhuhu..

tips hari ini:
bg kaki berjalan,sila kurangkan kesana kemari tak tentu hala tuju,ini membuatkan wang menyalir dgn laju sekiranya selalu diamalkan waktu cuti panjang/hujung minggu...kita sllu tdk berkira duit dikeluarkan utk minyak,padahal kos myk antara yg agak tinggi perbelanjaannya...kalau ada tempat tuju tak kisah,jgn boring duduk rumah,kira nak keluar sj,tmbh2 nak kereta,naik motor ok jgk,jmt myk :D

[quote name='M3ntary' timestamp='1321947041' post='1075431']
Kalau macam ku memang suka naik motor ni susah la sikit. :lol:
[/quote]

sekarang musim hujan.. naik motor nanti basah.. so kena naik keta,.. kalau boring aku suka pi taman rekreasi... letak keta pastu jalan kaki laaa pusing2 taman... hihihihi...

mcm mne nk atasi mslh aku ni....kata nk berjimat tp ghairah bila tgk brg2 pc yg baru ...haha lg2 graphic card....terliurr air liurrrrrrrrrrrrrrrr :12: bru2 terangkat gc ati hd6850 haha...psl nk main game latest la ni pas beli dan pasang...terpikir plak...mana aku nk taruk gc hd4850 ni plk hahaha

cara aku berjimat plak... tiap kali masuk gaji minimum 10% wajib masuk tabung haji (simpanan tetap tak bleh kacau :P then bayar dulu segala macam bil, insuran takaful, ansuran kereta, rumah bla bla, next baki yg ada aku dah buat list barang keperluan so beli siap2.. then balance seterusnya peruntukan untuk shopping n hiburan keluarga...

lagi satu habit aku kumpul baki duit syiling dari belanja harian tu... secara purata tiap 3 bulan dapat kumpul dlm RM300 then masuk account anak aku...hehe

lastly nasihat aku elakkan la buat personal loan tu (credit card pun sama) kecuali keperluan yg munasabah la... aku pinjam 40k untuk renovate rumah bayar balik 3 tahun seksa wooo... Jan 2013 baru langsai... huhu

[quote name='mon678' timestamp='1322151938' post='1075580']
mcm mne nk atasi mslh aku ni....kata nk berjimat tp ghairah bila tgk brg2 pc yg baru ...haha lg2 graphic card....terliurr air liurrrrrrrrrrrrrrrr :12: bru2 terangkat gc ati hd6850 haha...psl nk main game latest la ni pas beli dan pasang...terpikir plak...mana aku nk taruk gc hd4850 ni plk hahaha
[/quote]
macam ni bagi gaji RM 13k pun habis...kadang kadang aku rasa yang buat gaji rasa tak cukup tu pasal bende bende yang remeh macam PC/Laptop/Ipad/iphone bende bende macam tu akses duit kita dalam senyap.RM 3XX utk graphic card ATi ..kos bende tu berapa sen je nak buat.tapi kena pergi China sana buat la.

Aku ASB aku mmg takde.tapi aku ada register Prudential Double Cash Reward.similiar like KWSP tapi digabungkan functional macam ASB.aku amik pakej paling rendah sekali kat muka bumi ni.RM 68.00 sebulan....simpan utk 2 tahun.ada dividen 6%....agen tu siap belanja aku makan kat Otown cafe pastu order sekaligus RM 20.00 (Telur setengah masak RM 6.00 sebiji?????) dia suggest aku amik pakej RM 100..aku amik yang RM 68.00 muka agent tu terus tukar...........wkakakakakakakakakakaka..RM 68 berapa sen komissen? ..pun tak cukup cover makanan yang aku makan tadi...

[quote name='locco' timestamp='1322192034' post='1075598']
lastly nasihat aku elakkan la buat personal loan tu (credit card pun sama) kecuali keperluan yg munasabah la... aku pinjam 40k untuk renovate rumah bayar balik 3 tahun seksa wooo... Jan 2013 baru langsai... huhu
[/quote]
Ish tak boleh bro.sekarnag ni bank tak bagi muka pada pelanggan yang [b]kosong[/b] apa pun takde.takde kredit kad.takde personal loan.tiap tiap orang kat malaysia ni tak kira la apa agama atau bangsa pun atau apa politik pun [b]mmg tak boleh lari dari bank.[/b]sebut sahaja apa ? besarkan rumah? anak sakit? anak nak sambung belajar? nak kahwin? nak beli kereta? semua bende tu melibatkan [b]bank[/b].tapi bab personal loan bernilai RM 40k kalau ko phailed bayar balik harta bende yang bawah nama ko akan dirampas dan nilai tu cukup utk diisytiharkan muflis.....bila ko dah muflis tahap ko tu lebih teruk daripada Bangla/Myanmmar yang kutip besi buruk tepi jalan.

tak salah aku personal loan sebulan interest dia 10%.kalau fail bayar bulan ni interest tu jadi berganda.ramai orang fail bayar personal loan pasal dia failed menguruskan pembayaran bulanan.failed mengasingkan duit utk beli barang dan duit utk bayar pinjaman...Pinjaman yang boleh buat seseorang tu muflis:

1)Personal loan lebih RM 30k 2)Pinjaman sewa beli (kereta/rumah/kedai) 3)Kredit kad (cash advance Interest 11% sebulan!!!!!)

golongan muda yg sebaya macam aku selalu sangkut pada Pinjaman sewa beli kereta dan kredit kad.ramai golongan muda tak [b]berapa pahamm[/b] terms jual beli kereta dan terms kredit kad.mereka tahu guna guna guna dan guna.

[quote name='M3ntary' timestamp='1322184386' post='1075591']
Apa lagi mon, kasi jual je la yang lama tu. :lol:
[/quote]x leh thn la nafsu brg computer...ni haha....gadget pn sama haha :12:

[quote name='locco' timestamp='1322192034' post='1075598']
lagi satu habit aku kumpul baki duit syiling dari belanja harian tu... secara purata tiap 3 bulan dapat kumpul dlm RM300 then masuk account anak aku...hehe
[/quote]
Ok la kalau ada anak buat macam tu, macam ku pulak pantang tengok duit syiling ni, mesti ku akan dahulukan. :lol: Dulu ada jugak menabung, kena wujudkan balik amalan menabung ni.

[quote name='Tempus' timestamp='1322201092' post='1075604']
Aku ASB aku mmg takde.tapi aku ada register Prudential Double Cash Reward.similiar like KWSP tapi digabungkan functional macam ASB.aku amik pakej paling rendah sekali kat muka bumi ni.RM 68.00 sebulan....simpan utk 2 tahun.ada dividen 6%....agen tu siap belanja aku makan kat Otown cafe pastu order sekaligus RM 20.00 (Telur setengah masak RM 6.00 sebiji?????) dia suggest aku amik pakej RM 100..aku amik yang RM 68.00 muka agent tu terus tukar...........wkakakakakakakakakakaka..RM 68 berapa sen komissen? ..pun tak cukup cover makanan yang aku makan tadi...
[/quote]
Memang best betul ko Tempus, kira ok jugak ko angkat RM68, kalau ko tak angkat langsung lagi gigit jari dia. :lol:

[quote name='mon678' timestamp='1322225292' post='1075616']
x leh thn la nafsu brg computer...ni haha....gadget pn sama haha :12:
[/quote]
Memang bahaya ni, satu guni RM pun boleh habis ni. :lol:

jgn kejar teknologi...ambil tahu tak salah,tp klu setiap kali keluar benda baru,setia kali tukar2,mmg duit x pernah cukup,...
kawin je cpt2...ada anak,bru tahu berjimat sbb duit byk pergi ke anak2...wakaka

Pada ku boleh, tapi tak ada la kuar terus beli. Sebagai contoh nak beli fon baru, bagi tempoh masa selama 6 bulan (mengikut kemampuan), kumpul sikit² lepas tu baru beli. Jadi apa faedah yang kita dapat?

1. Dapat belajar supaya lebih bersabar.
2. Dapat beli dengan tenang sebab tak menjejaskan bajet² yang lain.
3. Dapat barang yang kita nak. :lol:

[quote name='memito' timestamp='1322493088' post='1075717']
jgn kejar teknologi...ambil tahu tak salah,tp klu setiap kali keluar benda baru,setia kali tukar2,mmg duit x pernah cukup,...
kawin je cpt2...ada anak,bru tahu berjimat sbb duit byk pergi ke anak2...wakaka
[/quote]
bab ni aku setuju nk kawin...tp x ada calon lg haha....sorg2 je ni haha....peh terliur tgk galaxy tab 7 inci peh :3:

[quote name='M3ntary' timestamp='1322535988' post='1075738']
Plan² mon, banyak lagi gadis ayu kat luar nun, cput pun free lagi tu. :lol:
[/quote]
apeeeeee cput......lg kopak poket aku nnti haha....

deyyyy... korang sini tempat berjimat bukan tempat membahan aku... caiittt....

tapi aku memang single agi.. sapa ada banyak duit ok ler.. aku layan aku tukang perabiskan duit mana yang ada... wakakakkakaka...

bukan nak mengshopping ke apa.. tapi tolong bayar kan loan ptptipu aku tuh RM23k.. aku nak pi jenjalan keluar negara pung takleh.. caiittt...