Jump to content
kimiey

Kedai Komputer Melayu

Recommended Posts

cakap senang la..

siap nak suruh borong dari kilang oversea lagi!

korang nanti dah masuk buat bisnes sendri,

baru korang tau mcm ne sakit nye nak dapat kan supplier.

nak dapat supplier tempatan pun sakit.

ni kan plak nak direct amik dari kilang oversea..

contoh la..

Tak susah sebenarnyer nak jadi dealer.

Cuba bertanya dulu baru tau.

Yang penting korang kena aware apa product baru sesebuah syarikat.

Apabila korang dapati product tu bagus dan ada peluang cerah dekat malaysia, LEKAS LEKAS dapatkan status sebagai AUTHORIZED DEALER AT MALAYSIA. Jangan tunggu lama2 . Sebab kalo orang lain nak beli, dia kena beli through you all.

Once you registered as their dealer at Malaysia, secara automatic nama kompani korang akan ada dekat website mereka. So kerja korang dah makin senang. Boleh makan untung atas angin jer, sebab dah jadi agen.

Aku kenal ada mamat melayu yg jadi authorized dealer utk product penerbangan from Europe dan OIL and GAS from CHINA.

Kompani mamat nie x der la besar. Kecik ajer. Staff x sampai 5 orang. Tapi boleh survive.

Maka ini telah membuktikan bahawa modal besar x semestinyer menjadi syarat utk menjadi dealer.

Tapi dalam kes barangan IT daripada CHINA, memang modal yang agak besar diperlukan. Ini adalah kerana, kita kena beli dalam VOLUME ORDER. MAYBE at least satu kontena. Tapi jangan risau la... duit kita lagi besar daripada CHINA. Memang x rugi punyer.

Setakat satu kontena tu kejap jer terjual. Kita kan ada banyak network.

tuler yg penting nya bergabung... combine beberapa company kecik nih untuk buat order banyak2... kalau 1 company kecik nak order 1 kontena memang ler parah... mana nak sumbat benda2 tuh semua.....

ni citer kedai komputer melayu kat tempat aku.

Al kisah gamers hendak mencari mainboard yang ber SC478 AGP 8x ada SATAR banyak slot PCI.

memula dulu gamers pegi kedai sewa milik Masjid Jamek Bidor, Perak (kat sebelah)

gamers pun masuk....gamers terkejut

ni kedai komputer ke rumah ni?

ye la nak masuk pun kene bukak selipar, siap ada bantal ngan selimut, tilam kat meja komputer. yang jaga tu lak bini orang ngan 3 orang anak nye yang kecik2...

maka bertanyalah akak tu nak cari apa?

gamers pun menjawab...

ada jual mainboard @ motherboard tak?

ada dia kata tu pun satu je Foxcon LGA 775

takpe lar kak saya balik dulu....

lepas tu gamers pun gi la ke kedai bergelar SYAZ.COM kat jalan nak gi ke Tapah.

gamers masuk dalam kedai tu tapi takde saper pun nak layan, pada hal nak dekat 15 minit dok tercangak kat dalam kedai tu ngadap barang2 kat dalam laci tu. toke kedai ni sekampung ngan aku...

patut ke tak patut?

kuli kat dalam kedai tu yang jaga pompuan melayu, dok bersembang kat meja ngan kengkawannye yang memang akO dah kenal perangainye dari sekolah dulu.

lingkup la bisnes kat kedai tu.

maka gamers pun terus chow dari kedai tersebut.

kali ini gamers gi kedai luar dari pekan Bidor. iaitu Tapah, Perak. (sebelah ngan Tabung Haji) dalam hujan2 aku gi redah naik keter.

yang ni kedai Melayu gak. yang keje kat dalam situ ada 2 laki sorang pompuan. sekor chatting sekor main game

pakai smart gila siap ngan tie skali.

show barang hardware pun cam ngalahkan kedai apek.

gamers pun masuk kedai situ, sorang bertanya abg cari apa?

gamers pun tanya ada jual mainboard tak?

dia reply apa? maap la bang yang tu kami kene order.

gamers----takde stok ya...

mamat tu----ya bang takde stok...kalo nak kami leh order arini esok leh sampai...

gamers???---takpe la lagi pun kene pakai skang (dlm hati takpe la kang aku mintak lain ko order lain lak)

persoalannya camner akO nak tolong orang melayu kalo cam ni caranya

kesimpulannya...kuli memang buat menyemak je cam di Tapah ngan Bidor tu (akak tu tak termasuk dalam senarai pasal dia memang buat keje dia tolong laki dia jaga kedai)

tapi yang ditempat sendiri tu camner la, patut la akO tengok kedai tepi jalan besar sumer apek kongker, tu tak masuk lagi MD protect apek-apek tu.

p-s sorry la kalo ayat aku ni cam kasar je...

tuh yg nak niaga main2 ler tuh... memang tak lama punya kedai yg mcm tuh... mungkin masalah kedai yg 3 tuh takde susah dapat stok... sebab apa dia suruh tempah pasal harga mungkin lebih mahal dari kedai lain... nanti kalau dah kasi down payment mana leh tarik lagi... nak taknak kena angkat ler.... tapi ni kedai ADR nih mcm ok jer... sebut apa jer semua ade (kebanyakkannya) harga pon lebih kurang standart je...

ada cerita yg nak aku berkongsi bersama...

di tempat aku gak..

dia adalah tokey kedai komputer...cara menjalankan business ok..cara layanan pun bagus..tapi..setelah bos tue baru bercouple dgn awek jual cermin mata..awek dia mula dah tunjuk belang..semua management, awek bos tue nak cover...siap masuk campur hal2 yg tak berkenaan dgn tugas dia..pastue siap memelih kasih lagi pekerja bos kawan aku ni..pastue siap ckp kat pekerja kalo ader customer dtg suruh check pc..ckp rosak..terus tukar baru..

nak di jadikan cerita..ader satu kawan aku dtg kat kedai dia..dia ckp pada staff kat kedai tue..tolong checkkan pc saya..kemungkinan hard disk rosak..tapi tolong checkkan dulu..nak dijadikan cerita...staff ni dgr jer kata customer hard disk..terus buang..tukar yg baru..format yg baru..pastue customer tadi acceptla..ingatkan hard disk rosak..pastue 2 minggu, dtg lagi problem yg sama..lepas tue technician tue check lagi..kata ram rosak..terus tukar ram..kali yg ketiga rosak lagi..pastue customer ni dtg dgn aku ke kedai tue jumpa bos direct..last2 bila dah check rupa2nya mobo yg rosak..member aku punyer la bengang sampai nak hempas jer pc dia kat lantai..aku harap ko faham dgn cerita aku ni..tak check..terus tukar jer barang..pastue barang yg dah ditukar tue awek bos ni suruh buang..tak ke haru tahap gaban tue? mad.gif

persoalannyer..ader jugak perangai macam nihh...

kesimpulannya kedai melayu mmg haprak.. sori to say la....

benda ni mmg kita kena akui..... w/pun aku pun melayu....

x tau la di mana silapnya...

Tak susah sebenarnyer nak jadi dealer.

Cuba bertanya dulu baru tau.

Yang penting korang kena aware apa product baru sesebuah syarikat.

Apabila korang dapati product tu bagus dan ada peluang cerah dekat malaysia, LEKAS LEKAS dapatkan status sebagai AUTHORIZED DEALER AT MALAYSIA.  Jangan tunggu lama2 . Sebab kalo orang lain nak beli, dia kena beli through you all.

Once you registered as their dealer at Malaysia, secara automatic nama kompani korang akan ada dekat website mereka. So kerja korang dah makin senang. Boleh makan untung atas angin jer, sebab dah jadi agen.

Aku kenal ada mamat melayu yg jadi authorized dealer utk product penerbangan from Europe dan OIL and GAS from CHINA.

Kompani mamat nie x der la besar. Kecik ajer. Staff x sampai 5 orang. Tapi boleh survive.

Maka ini telah membuktikan bahawa modal besar x semestinyer menjadi syarat utk menjadi dealer.

Tapi dalam kes barangan IT daripada CHINA, memang modal yang agak besar diperlukan. Ini adalah kerana, kita kena beli dalam VOLUME ORDER. MAYBE at least satu kontena. Tapi jangan risau la... duit kita lagi besar daripada CHINA. Memang x rugi punyer.

Setakat satu kontena tu kejap jer terjual. Kita kan ada banyak network.

ko ckp mcm ni ko penah involve ngn bisnes ke?

Hmmm..... Tak per la... biar la ramai melayu yg cuba bisness.... dalam 10 ribu usahawan mungkin 1 atau 2 orang jek yg berjaya... yg tak berjaya tu cuba lagi.... kalo muflis pon takder orang tau.... Pastu kita tunggu lagi 10 ribu usahawan baru.... mungkin 1-2 org lagi berjaya....tunggu lagi dan lagi dan lagi dan lagi.....infiniti. Tapi satu jek kecacatan melayu nih... PEMALAS.... tak leh nak ilangkan... takleh wat apa2 dah.. kalo la ada satu mesin yg bleh bunuh melayu pemalas nih kan bagus.... mungkin tinggal apa ek mesia nih...?? Harap2 ada la mesin tu.....

ako balik opis, pastu dapat tau yang ade sekor melayu ni yang diberi kontrak untuk repair2 pc ni (member sorang staff).

pastu ako check2 pc, ako tengok2 SEMUA pc ade spyware, ade virus. nak tau ape mamat tu buat?

tiap2 kali pc ade prob, die datang, die FORMAT, pastu install XP. ade yang install XP yang takde SP1 langsung! ako tanye apsal tak boh SP2, die kate tak compatible ngan modem. best kan?

pastu tiap2 kali die datang, mesti suruh upgrade tu la ni la. nak tau ape contoh upgred yang die rekomenkan?

2 x kipas: 2 x RM50 ke RM40 tah. gile batak kipas harge camtu! bodo tol. tu baru kipas tu. ako tanye apsal mahal, die kate ni harge supplier. hahaha gile tol. tiap2 kali datang "format pc" mintak 300. pastu ade ati konon nak jual sistem php database ape ngarut die nye tah. mintak RM10k ke atas. ako soh tunjuk demo dulu, die kate takde. ako soh tunjuk prototaip, die kate hanya ada on paper sahaja. pastu ade ati nak bising2 kate dulu die keje ngan kompeni buat database camni yang harge juta2. dulu die keje buat kopi kat situ kot?

so last2 ako kate get out jangan datang lagi dah biggrin.gif

Edited by C-Fu

tipu

cerita tak tunjuk gambar bukti budak tabika pun boleh.

tunjuk la gambar ko berdiri dengan mamat tu akO oii.

waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah ah ah ahahaha runnnn

err apsal org lain citer pon takde gambar tak cakap tipu...

pasal tak sama dengan orang lain. orang lain tahu guna bahasa ibunda dengan betul, yakni aku dan bukannya ak0.

Melayu meniaga PC ke atau bangsa lain ke... semuanya sama je. Aku pernah ada pengalaman pahit deal dengan kedua-dua bangsa melayu dan juga bangsa cina. yang penting cara jalankan business... tp frankly so far aku akui, personally melayu masih ketinggalan dalam business jual PC (kes lebih kurang apa yg korang taip pepanjang di atas la...).

err apsal org lain citer pon takde gambar tak cakap tipu...

bior je biggrin.gif

[betul tu macam kat area aku, garang nak mampus! tapi kalau pelangan pompuan datang baik jer layan....

mmg kalo kedai pc melayu semua barang cap aYam jer jual...dah la tu mahal...hehehe..pas2 suka wat pala..tipu sana,tipu sini...nyampah aku nak masuk...hehehe....

kedai aku pegi kat midvalley smlm best gak..aku tanya pasal harga software yg ori kat kedai dia, tp dia suruh beli jek yg 'murah' kat kedai lain...hehe..

kedai aku pegi kat midvalley smlm best gak..aku tanya pasal harga software yg ori kat kedai dia, tp dia suruh beli jek yg 'murah' kat kedai lain...hehe..

die xnak bisnes die maju kot.

hehe.

die xnak bisnes die maju kot.

hehe.

aku ada satu pengalaman ttg peniaga melayu yg buat biznes comp skrg dah tutup dah, aku rasa dia org bertahan 3 tahun jer kot, masalahnya harga memang dia org mark up terlalu tinggi, bayangkan scanner canon lide20 pada masa tu dia qoute aku +500 sedangkan harga pada masa tu baru +250... apa ke jadahnya ini? boleh beli 2 bijik tu! tak tahu kah dia sebelum kita beli dah hampir semua kedai kita dah surve harga??? main sedap tembak saja! u all nak tau ! kedai tu siap kedai kawan aku lagi!! apa nak ckp, just gelak dlm hati jer lah!

...kesimpulan nya jika nak berniaga selain service yg bagus bab "price" mesti competitif dgn kedai lain , sejauh mana sgt bangsa sama bangsa nak bantu jika setiap kali beli hati sakit, sekali dua ok lah!

bagaimanapun tanamkan dlm diri kita jgn serik2 mengunjungi kedai bangsa kita, survey price dulu, jgn presume negative sbm pi survey okeh !!!

Kadang kala kan selalunya la kan ... harga barang pc ni lain lain ... persoalannya .. kenapa lain lain .. sebab kalau harga cash and carry harga murah .. kalau nak kena services .. kena install .. kena hantaq rumah .. siap kena ajaq sekali .. harga pun lain la sikit ..

sebab apa company melayu jual mahal..sebab nak bayar hutang keta...baru maju skit..dah tukar mercedes 2 pintu..siap jjl lagi.. laugh.gif

kesimpulannya kedai melayu mmg haprak.. sori to say la....

benda ni mmg kita kena akui..... w/pun aku pun melayu....

x tau la di mana silapnya...

aku jenis x kisah............tapi aku bisnes ngan cha ya nun alif senang skit............bkn x sokong bangsa snirik tapi bagi aku blum sampai seruan lagi........

Edited by [email protected]

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...