Jump to content
kimiey

Kedai Komputer Melayu

Recommended Posts

Member aku, nak jual mee (pengedar) kat pasaran, kurang dapat sambutan, sebabnya tak ada sijil halal. Apa sebab, dia tak nak jolok orang yang bekerja kat bahagian tu, kau bayangkan. Tapi member aku ni masih boleh bertahan le, dia kata nak ikut cara yang betul, biar untung sikit, tak mengapa. Macam mana pula yang kelabu asap, "alah sikit je, kita sogok ni tujuan baik", Tuhan tak marah punye.

Ingat, nak dapatkan benda yang halal, mesti guna cara yang halal, tak boleh guna cara yang haram. Kalau jadi ahli perniagaan, jadilah ahli perniagaan yang beriman, biar untung kecil tetapi berkat.

dah la susah nak cari pluang beniaga, bila dapat beniaga, kena juga "jolok2" , pon susah gak....

Tapi kalau barang yang tangible macam hardware komputer ni ko takleh la pandai-pandai lawan market. Harga kena ikut pasaran. Dalam erti kata lain, harga yg munasabah.

typically kene dapat 40% untung kalo nak progress secara bagus tahun demi tahun. so bila buat "sale" ko actually still dapat untung, cuma kurang tapi inventori boleh dikurangkan dengan cepat.

Sebab tak boleh lawan market tu yang susah tu.... sebab harga yang bole dapat daripada supplier murah sket ja daripada LYT.... (mungkin tu la sebab barang kat kedai komputer MELAYU harga mahal. baik costumer beli sndri kat LYT (dalam ATi aku) biggrin.gif ... ATi aku berkata-kata... jangan buka kedai komputer... beli ja dari LYT... (tapi bukan semua harga kat LYT murah!)

justify la dengan bagi good service, susun elok2, SENYUM, bagi nampak premium sket, cukup la.

ya betuulllllll.......... saya sokong, saya setuju... kalau barang mahal sket, tapi servis bagus.... MUNGKIN orang akan datang. biggrin.gif .

JADI... pendapat aku, sesapa kerja ngn company ke kerajaan ke... sesapa yang ditanggung jawabkan untuk meluluskan pembelian barang PC, beli la daripada kedai Melayu... walaupon mahal sket, sebab bukan korang punya duit (kasar ke bahsa aku nie, sorry.... ), bole la tolong kedai melayu nie... sebab JARANG sangat orang bangsa lain beli barang daripada kedai melayu, kecuali tempat tu ada 1 kedai komputer je... kedai melayu je yang ada... (ada ke tempat cenggitu?).

kalau beli barang untuk kegunaan sendiri, aku tak tau la nak cakap apa... mungkin nak harga yang paling murah... sebab guna duit sendiri aku tanak bagi komen apa2....

dan kepada pekedai Melayu nie plak, bak kata C-Fu.... kasik la servis yang terbaik...

p/s: ada yang keja gomen (melayu) , yang aku tau, beli barang PC kat LYT, untuk kegunaan ofis... mungkin tak terpikir lagi nak tolong bangsa sendiri.........

MAAF KALAU ADA YANG TERASA.....

Hahaha!! ada la kedai komputer melayu nie...

punyala nak untung berlipat ganda..

sanggup jual cd-rom rage rm90!!!

gila apa?

tambah rm 2 dapat cd-rw!!!

isk... nak komplain... Cikgu fizik aku tuh!!!

camner nie..

ako rase orang melayu yang malas nak sound penjual melayu kot

takat sound dari forum sume berani

oi.. ko nie C-Fu..

kalo den kata Bodo.. ko marah..

Kata Bangang... ok la jugak...

weh... dia cikgu den la...

x baik la sakitkan hati cikgu..

x berkat ilmu... ko x belajar agama ker?

lagi pun dia aktif dalam forum...

jadi mana la nak tau.. kot2 dia termasuk forum nie...

hehe... jangan marah ye C-Fu...

oi..  ko nie C-Fu..

kalo den kata Bodo.. ko marah..

Kata Bangang... ok la jugak...

lagi pun dia aktif dalam forum...

jadi mana la nak tau.. kot2 dia termasuk forum nie...

hehe... jangan marah ye C-Fu...

haha ajak la cikgu ko baca thread ni ,,mane tau nanti dia sedar ..

jgn maree cool.gif

Huhuhu.. kalo den tau ID dia.. ble la ajak dia...

jangan risau.. Den x marah pun..

haah ako tak belajar agama. so pasal tu ako tak reti untuk cakap elok2 dengan cekgu ako yang cara die tu tak patut/elok. sebab tu ako kate suruh SOUND je cekgu tu.

ako tak belajar agama la. ko leh bagitau hukum kita betulkan cekgu kita tak?

Namun ada juga orang melayu kita yang berjaya..sebab mereka itu ikhlas dan sanggup bekerja keras . Cuba dan terus mencuba walaupun gagal. Bagi mereka gagal adalah satu pelajaran yang terbaik sebelum mereka berjaya.( kalau 10 kali gagal mereka tahu 10 benda yang tak patut mereka buat )..

Kita boleh berjaya...insyallah.

aku suka lah ayat nie ....... bravo...

haah ako tak belajar agama. so pasal tu ako tak reti untuk cakap elok2 dengan cekgu ako yang cara die tu tak patut/elok. sebab tu ako kate suruh SOUND je cekgu tu.

ako tak belajar agama la. ko leh bagitau hukum kita betulkan cekgu kita tak?

elelelele..c fu belaja agama lah..hari tu dia ade buat fatwa la kat putera ni... biggrin.gif

ilmu tue penting...

// kalau korang bkak kedai tanpa ilmu pon tak gna..tak reti susun,management kurang...camne nak maju?

// kat kg ako nie ada satu kedai runcit..modal sket..bkak pon kejap tak kejap bkak.ada satu hari tue mak ako nak beli telo la kat kedai tue..tapi masa tue habis lak.. n dia cakap tggu jap.tggu punya tggu rupanya dia g beli kat kedai cina yg tak bape jauh dari situ...hmm..baik ako gi kat kedai apek tue...bila kedai melayu nie beli kat kedai apek tue mesti nak untung gak kan? so mahal la sket... pastu lingkup. ako denga2 depa dok pinjam kat bank pastu tak dpt bayar. nie yg ako kata management takde...lingkup.

// wlaupun mmg semangat nak bkak bisnes tue ada tapi perlukan ilmu nak wat tue semua....

// nie dari pemerhation ako la...

// just to share something biggrin.gif

kat loyat

derang untung seposen-singgit pon tak kisah

untung jugak

kalo kite???

mcm maner

alaaaa

stakat sposen tu ape sangat laaa

yer tak??

Edited by Hackezkk

ngarut la loyat untung singgit tak kisah

ko pecaye gile ke bile diorang kate "untung sikit margin untung kurang" cam bile beli RAM tu?

aku bkan dgr derang ckp

hokhokhok

kalo ko nak ke untung siggit?

RM1X100=???

apetah lagi DVD N CD lanooonn

Modal RM1 dapat RM5

DVD modal RM1.70 dapat RM8-15

fushhhh

kayerr siot

Edited by Hackezkk

askum..

hehe

aku suka topik nih..

hurm

sebenarnya akar masalah kita ini semua salah british...

British buat dasar jos soli (pecah dan perintah)

melayu derang letak kat kampung,,,tanam sayur

india kat estet

cina lak kat bandar meniaga...so agak2 la cina dah berniaga berpuluh2 tahun..

kesedaran kita mengenai perniagaan baru nak naik...tu pasal 13 mei

jurang ekonomi dah terlalu jauh giler..

bak kata org

kita bermain atas padang yang tak rata

ok...cukup itu kisah lama

so sekarang apa yang kita boleh buat?

bercakap jelah...buat resolusi...buat masa ini pasal ini je yg termampu

dan itu realitinya

bagi aku benda ni ok la...pasal...kita cakap banyak2 atlist itu satu doa

kita cakap2 pastu mana tahu kita tergerak nak buat semua apa yang kita cakap..

jadi komen2 yg mengatakan

cakap je x guna

x berapa menarik bagi aku

apa salahnya bercakap mengenai bangsa kita...

apa salahnya buat cadangan

even x logik

x realistic

kita kene berfikir luar kotak

buat masa ini kelemahan kita adalah dalam segi pelaksanaan

pasal bisnes, tip utk berjaya seperti kata member cina aku

modal kene ada..

hehe

pastu dia cakap

lu kene survive dulu...dah boleh survive baru lu buat untung ma..

dia cakap la..

apapun aku pun dah x jelas point aku nih...

pening kot...

aper kata bangsa lain... Bangsa lain x berminat pun nak bantu bangsa kita. nie bukan soal races dan (harap abis kat sini) je tapi kenyataan.

ok utk memulakan pendapat aku, aku soko aper yg peta cakap.

Lagi satu kalau korang nak tau bangsa MELAYU penuh dengan hasad dengki so persatuaan susah nak berjaya. Ko pikir la, jgn kira industri IT kedai makan sebelah2 pun disantaunyer. aku tau la pasal aku pun meniaga makan dan saper yg meniaga makan pasti paham. Aku pun nak tgk bangsa kita maju tapi ubah dulu minda utk berjaya. Jgn anggap pesaing tu ancaman tapi motivasi utk kita lebih berusaha.

A'kum

Betul la yang sdr. cakap, org melayu penuh hasad dengki...

x leh tengok bangsa sendiri maju..mula lah nk "Cah Keting"...

saling menjatuhkan antara bangsa sendiri..

HASAD tu yang bahaya

--semoga Allah bukak hati kita semua---

AMIN

(tapi x semua begitu)

Thanks

hebat jugak debat korang ni? Dari tread ni di buka sampai sekarang aku dok follow up dan nantikan satu kesimpulan...malah semakin simpul aku di buatnya....apa pun terimakasih pada yang buka cerita dan mudah mudahan peniaga melayu atau kalau boleh aku panggil bumiputera macam aku ni dapat panduan dari apa yang di sembangkan ni.... :unsure::unsure:

Kepada peniaga2 melayu meh beli barang dengan aku.. Aku kasi harga special.. Tapi bukan semua barang lah boleh dapat murah dari lowyat.. Untuk peniaga luar KL jer sebab aku rasa dalam KL susah sikit nak compete..

Berminat boleh PM aku..

p/s : kalo harga korang lagi rendah dari aku bgtau la.. tolong menolong antara Melayu.. :D

sama juga dgn aku..aku betempat di johr bahru..siap penghantaran sekali..tolong sesama kita.. :)

A'kum

Betul la yang sdr. cakap, org melayu penuh hasad dengki...

x leh tengok bangsa sendiri maju..mula lah nk "Cah Keting"...

saling menjatuhkan antara bangsa sendiri..

HASAD tu yang bahaya

--semoga Allah bukak hati kita semua---

AMIN

(tapi x semua begitu)

Thanks

heher.... lebih kurang macam citer ketam nie la...

Tak lama dulu ada seorang melayu yang ingin makan lauk ketam. Pada pagi tu dia pergilah ke pasar borong dan berjalan ke satu kedai milik cina yang menjual ketam.

Melayu: Apek! Itu ketam ada jual ka?

Cina: Ada...ada...lu mau ketam cina ka ketam melayu?

Melayu: Aik! Ketam pun ada melayu dengan cina ka apek? Cuba lu tunjuk mana ketam melayu, mana ketam cina?

Cina: Itu sana dalam bekas ada tutup...ketam cina....... sana dalam bekas tak ada tutup...ketam melayu la....

Melayu: Apa pasal ketam cina apek kasi tutup.. ketam melayu apek tak kasi tutup?

Cina: Itu ketam cina kalau satu ekor keluar...yang lain akan tengok dan kasi belajar macam mana boleh keluar dari bekas. Nanti lama lama semua ketam pandai macam mana mau keluar dari bekas. Jadi semua keluar la.

Melayu: Ketam melayu tak itu macam ka?

Cina: Ketam melayu, kalau satu ekor keluar yang lain kasi tarik itu kaki ketam tadi...jangan kasi keluar. Dia mau dia sekor saja keluar...yang lain biar dalam bekas. Kalau dia sudah keluar, dia terus lari, tak mau ajar yang lain macam mana mau keluar.

Begitulah cerita ketam melayu dengan ketam cina.

Hakikatnya, jika orang cina berniaga....cina lain tak kacau...dia tengok aje dan belajar macam mana boleh berjaya. Cina dah berjaya tu pulak, akan ajar cina lain agar berjaya jugak.

Kalau orang melayu, bila satu melayu nak berjaya, melayu lain akan guna apa saja supaya melayu tu jatuh balik. Macam ketam melayu, bila sekor ketam dah berjaya nak naik, ketam lain tarik kaki dia, dia mahu dia sorang aje boleh berjaya. Orang lain jangan.

Itulah yg dapat kita dgr daripada dulu sampai sekarang... Semoga kebanyakan kita akan berubah untuk memajukan bangsa sendiri. Selagi ada perasaan hasad dengki tu selagi tu Melayu tak boleh maju dan membangun dan selagi itu jugak Melayu akan ditindas oleh bangsa asing.

iktibar dari cerita ni..

-org melayu sendiri juga memperbaiki semula apa yg tak betul.

-org melayu perlu bersatu dan jgn ada hasad dengki antara kita.

Namun bukan semua melayu bersikap seperti 'ketam melayu' itu. kepada mereka yg mempunyai kesedaran dan telah bersatu dan tolong-menolong SYABAS diucapkan. teruskan sikap mulia anda untuk membangunkan bangsa dan agama..

diambil dari sebuah forum...

aik leh lak korang kutuk melayu ek

erm, aku sebenar nya dah muak dengar Melayu dengki sama sendiri...

dah muak jugak aku dengar Melayu tikam dari belakang...

dan dah muak jugak aku dengar Melayu ni gak ada sifat cemburu tak tentu pasal...

aku quote yang kat atas:

British buat dasar jos soli (pecah dan perintah)

yang ni mmg aku sokong...

kalau nak diikutkan, Melayu pd satu ketika dulu mmg kuat...

maksud kuat kat aku sini ialah kuat dari segi jumlah dan ilmu silat...

bukan nyer kuat dari segi ilmu, ekonomi...

ok, cuba kita pikir balik... satu soalan mudah...

kenapa suami tu jawa, isteri tu bugis, tapi dapat anak, anak dia tu melayu ?

kenapa ? sebab melayu ni pon tergolong kat Indonesia...

disebabkan pecah dan perintah ni, British telah menghasut...

wallahualam...

kalau nak diikutkan sekarang, bangsa Cina telah menopoli hampir segenap ekonomi Malaysia...

tak percaya ?

Pusat Jualan Komputer - Low Yat Plaza

Pusat Jualan Elektronik - Jalan Pasar

Pusat Jualan Pasar Malam - Petaling Street

dan banyak lagi... lagi satu, cuba kita pikir gak...

kalau yang duduk kat Penang tu... cuba kalau kita cabut semua bangunan2 Cina,

termasuk hotel, pejabat, bangunan2 milik Cina...

berapa kerat jer yang bangunan milik Melayu yang tinggal ?

dan ada sorang member aku berbangsa Cina ni pernah cakap kat aku,

yang Malaysia ni, Cina kontrol ekonomi, Melayu plak cuma kontrol Kuasa...

apa itu Kuasa ? Polis, Tentera, FRU, Special Branch, ISA, dll...

(erm, tiada unsur jahat... sekadar berkongsi pengalaman :) )

sekian, terima kasih... jika ada silap dan salah, harap maafkan yek! :D

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...