Jump to content
kimiey

Kedai Komputer Melayu

Recommended Posts

Aku just nak berbincang, dalam sibuk kita berbincang kedai ah seng laa, kedai ah peng laa, dan memacam lagik kedai bangsa lain yang jual barang komputer murah, tapi kita semua tahu ker yg harga semua kedai yg kita beli barang komputer tak semurah harga kaumnya sendiri beli jauh lebih murah...

kenapa kita sebagai owner tanah melayu tak bleh buat persatuan membeli secara borong seperti low yatt, imbi dan memacam lagi, tak bleh kerr kita kumpulkan 40 ker 100 peniaga melayu membeli secara pukal terus dari kilang, dari situ kita akan terus melihat melayu terus akan lebih maju dan saingan harga pasti lebih hebat, aku tahu sekarang nih sudah ramai melayu yang lebih bersikap terbuka dan sanggup beli komputer dgn melayu walaupun harga tinggi skit, janji tolong bangsa melayu...

tapi kita kena laa berfikiran jauh, sampai bila kita kena bergantung sepenuhnya ekonomi kepada bangsa lain sedangkan kita bumiputra di negara nih....aku bukan anti kaum lain, tapi aku kesian melihat yg rata2 membeli barang2 komputer dia low yatt,imbi totaly melayu,tapi kita menghabiskan duit ajer, siapa yg dapat untung lebih??????kalau adalah pihak yg bleh membuat persatuan supaya kita dapat bersaing dalam apa juga perniagaan,sure aku musti terlibat sebab satu ajer niat aku,NAK TOLONG MELAYU MAJU. apa pendapat korang...

Aku just nak berbincang, dalam sibuk kita berbincang kedai ah seng laa, kedai ah peng laa, dan memacam lagik kedai bangsa lain yang jual barang komputer murah, tapi kita semua tahu ker yg harga semua kedai yg kita beli barang komputer tak semurah harga kaumnya sendiri beli jauh lebih murah...

kenapa kita sebagai owner tanah melayu tak bleh buat persatuan membeli secara borong seperti low yatt, imbi dan memacam lagi, tak bleh kerr kita kumpulkan 40 ker 100 peniaga melayu membeli secara pukal terus dari kilang, dari situ kita akan terus melihat melayu terus akan lebih maju dan saingan harga pasti lebih hebat, aku tahu sekarang nih sudah ramai melayu yang lebih bersikap terbuka dan sanggup beli komputer dgn melayu walaupun harga tinggi skit, janji tolong bangsa melayu...

tapi kita kena laa berfikiran jauh, sampai bila kita kena bergantung sepenuhnya ekonomi kepada bangsa lain sedangkan kita bumiputra di negara nih....aku bukan anti kaum lain, tapi aku kesian melihat yg rata2 membeli barang2 komputer dia low yatt,imbi totaly melayu,tapi kita menghabiskan duit ajer, siapa yg dapat untung lebih??????kalau adalah pihak yg bleh membuat persatuan supaya kita dapat bersaing dalam apa juga perniagaan,sure aku musti terlibat sebab satu ajer niat aku,NAK TOLONG MELAYU MAJU.  apa pendapat korang...

aku setuju tetapi nanti apa kata bangsa lain lak ...

ya aku tahu kita perlu juga membantu bangsa kita jugak ...

nanti kata lak tak maju kehadapan ...

aku hanya memberi pandangan ...

so aku nantikan pula pendapat orang lain ...

okay harap membantu ...

aku pun rasa apa kata kita buka perniagaan secara berkumpulan yang mana dah senang dalam bisnes IT serta ICT bantu lak pada yang susah dalam bisnes IT serta ICTyang mana baru nak mulakan dapat gak membantu ...

okay ...

Edited by ikin79

aku memang setuju tu.. kalo bukan bangsa kita yang tolong perniaga kita, siapa lagi yang nak tolong. cuma satu jer masalahnya, ada segelintir (bukan semua) peniaga bangsa kita yang bersikap acuh tak acuh. itu la yang sebabkan peniaga bangsa lain terutama cina maju dengan cepat. pengalaman aku, aku x serik berurusan dengan peniaga bangsa kita sendiri, cuma aku akan blacklist peniaga bangsa kita yang bersikap acuh x acuh

aku memang setuju tu.. kalo bukan bangsa kita yang tolong perniaga kita, siapa lagi yang nak tolong. cuma satu jer masalahnya, ada segelintir (bukan semua) peniaga bangsa kita yang bersikap acuh tak acuh. itu la yang sebabkan peniaga bangsa lain terutama cina maju dengan cepat. pengalaman aku, aku x serik berurusan dengan peniaga bangsa kita sendiri, cuma aku akan blacklist peniaga bangsa kita yang bersikap acuh x acuh

ya ler kalau serik dengan melayu A katakanlah kita pergi lak kat Melayu B laka .. kalau Melayu B pun sama pi kat Melayu C ...

haha bukan seorang aja melayu kat negara kita ramai lagi aaa

sekian sahaja

harap dapat membantu ...

sekian

cakap semudah ABC..

dari segi teori nampak mudah, tapi sampai kepada perlaksanaan, korang akan nampak masalah-masalah yg ada, dan akan timbul..

apapom, bukannya tak der cadangan/proposal macam gini, tapi kebanyakkannya samada hangat-hangat tahi ayam/tiada sambutan/kerenah birokrasi/kekangan kewangan/dlln...

semua ni perlukan kesabaran/usaha/tawakal tahap Gaban.. kalau tak, sama macam kita ludah kat daun keladi bunting la jawabnya...

Harap Membantu! :-)

aku setuju tetapi nanti apa kata bangsa lain lak ...

ya aku tahu kita perlu juga membantu bangsa kita jugak ...

nanti kata lak tak maju kehadapan ...

aku hanya memberi pandangan ...

so aku nantikan pula pendapat orang lain ...

okay harap membantu ...

aku pun rasa apa kata kita buka perniagaan secara berkumpulan yang mana dah senang dalam bisnes IT serta ICT bantu lak pada yang susah dalam bisnes IT serta ICTyang mana baru nak mulakan dapat gak membantu ...

okay ...

aper kata bangsa lain... Bangsa lain x berminat pun nak bantu bangsa kita. nie bukan soal races dan (harap abis kat sini) je tapi kenyataan.

ok utk memulakan pendapat aku, aku soko aper yg peta cakap.

Lagi satu kalau korang nak tau bangsa MELAYU penuh dengan hasad dengki so persatuaan susah nak berjaya. Ko pikir la, jgn kira industri IT kedai makan sebelah2 pun disantaunyer. aku tau la pasal aku pun meniaga makan dan saper yg meniaga makan pasti paham. Aku pun nak tgk bangsa kita maju tapi ubah dulu minda utk berjaya. Jgn anggap pesaing tu ancaman tapi motivasi utk kita lebih berusaha.

dah memang tak ada bangsa Melayu nak buat kedai komputer pun.. kalo ade.. jual barang secondhand, reject, recond, bundle dari kilang instead of original barang dari kilang..

dah tu, barang harga sembelih orang.. jadi ada sebab lagi kenapa orang Melayu nak beli dekat orang lain ?rasanya menda ni pun kita sendiri tau.. kalo orang A nih dia jual rm30.. orang B ni lak jual rm20.. mesti la kita amik yang rm20..

slalunya original / [lanun] belakang kira..

yup, mind setting org Melayu kena ubah dulu...

most of of org Melayu.. x boleh tengok bangsa nya senang sket , mula laa cari jln nak kasi lingkup , tutup lubang laa...

lagi satu kalo ader yg dah senang lenang tahap gaban... dah x mandang org2 yg susah dari dia...

ni nak kena start dari bangku skolah nie...

bagi yg dah 40-an ke atas tu.. mmg liat laa nak brain wash balik ... makan masa... and kesabaran/usaha/tawakal tahap Gaban (quote Petabite)

aku pun sampai dah naik penin laa.. tengok bangsa aku yg tercinta nie....

there must be a best and practical solution for this dilemma and problemo...

Lagi satu kalau korang nak tau bangsa MELAYU penuh dengan hasad dengki so persatuaan susah nak berjaya. Ko pikir la, jgn kira industri IT kedai makan sebelah2 pun disantaunyer. aku tau la pasal aku pun meniaga makan dan saper yg meniaga makan pasti paham. Aku pun nak tgk bangsa kita maju tapi ubah dulu minda utk berjaya. Jgn anggap pesaing tu ancaman tapi motivasi utk kita lebih berusaha.

nih aku sokong..mmg aku penah saksikan..first kena buang Hasad Dengki,Cemburu baru bole maju mcm bangsa lain..

lagi 1 sesetengah org melayu suka jual barang mahal..

cth kedai com..aku kalo format kedai cina dlm rm30 je

kedai melayu(kawan aku pi format) rm50..

melayu asik pikir untung je..(mcm aku beli cd lanun la pikir untung hahaha) laugh.gif

No Offense biggrin.gif

bukan macam tu..

kebanyakan kedai Bumi dapat rega yg tinggi dari supplier, hatta amik barang dari supplier yg sama dlm jumlah yg lebih besar.. cth mudah, katakan aku nak amik 100 keping 256MB RAM DDR400 Apacer dari dari Supplier A, cash plak tu.. aku hanya dapat rega RM155, sedangkan rega market LYP RM 160.. fikir logik kat sini, takkan kedai kat sana tu amik mark up RM5 jek? fikir fikir sket..

apa pom, cabaran tu tetap ada... baik dari dlm diri dan persekitaran kita.. aku teringat kat putera lama, ada sorang brader dari Sarawak ke Sabah, ITMan tak silap aku, dia ada banyak idea, camner nak kembangkan bisnes..

dan satu benda sebab orang kita tak dapat nak maju, kita banyak pantang.. bukan pantang nenek moyang, tapi kekangan dari segi amalan agama kita sendiri.. tak bole menipu kastemer, kena adil, dan orang kita kebanyakkannya tak sanggup menipu.. mmg yg buat taik tu ada, tapi sket jek la.. dan ramai orang kita tak sanggup nak kelepek duit kastemer sangat.. ini soal agama, hati dan perasan,dan paling nyata, orang kita hati lembut.. dan semua ni realiti yg tak leh dibangkang!

apapom, laluan ke arah kejayaan bukannya senang, penuh liku liku.. takkan tercapai takat keluar di mulut tangan tak buat..

perghh.. ayat tu macam MLM la.. ekekekeke...

Harap Membantu! smile.gif

kebanyakan kedai Bumi dapat rega yg tinggi dari supplier, hatta amik barang dari supplier yg sama dlm jumlah yg lebih besar.. cth mudah, katakan aku nak amik 100 keping 256MB RAM DDR400 Apacer dari dari Supplier A, cash plak tu.. aku hanya dapat rega RM155, sedangkan rega market LYP RM 160.. fikir logik kat sini, takkan kedai kat sana tu amik mark up RM5 jek? fikir fikir sket..

menurut member aku yang member dia keja kat lowyat, memang kedai kat lowyat amik untung skeet ja...

yang buat dorang untung banyak, maka dorang mesti jual barang dalam kuantiti yang banyak..

tu yang dikhabarkan oleh member kepada member aku tu.

dorang mmg dapat untung banyak la, sebab kebanyakkan tumpu pada lowyat JEQ.

ada satu kedai kat mines, Quality Advance KOT, lupa laks, dia buat rega murah daripada kedai lain kat Mines IT City, so orang tumpu kat kedai dia jeq, walopon dia dapat untung skeet untuk 1 barang, kalau ramai yang beli, sure untung banyak...

Edited by abixpert

dan satu benda sebab orang kita tak dapat nak maju, kita banyak pantang.. bukan pantang nenek moyang, tapi kekangan dari segi amalan agama kita sendiri.. tak bole menipu kastemer, kena adil, dan orang kita kebanyakkannya tak sanggup menipu.. mmg yg buat taik tu ada, tapi sket jek la.. dan ramai orang kita tak sanggup nak kelepek duit kastemer sangat.. ini soal agama, hati dan perasan,dan paling nyata, orang kita hati lembut.. dan semua ni realiti yg tak leh dibangkang!

pendapatang ning kawe sokooongg sangat2..

Edited by jeep

pendapatang ning kawe sokooongg sangat2..

sokong? kat mana yang ko sokong nie jeep?

tapi kekangan dari segi amalan agama kita sendiri.. tak bole menipu kastemer, kena adil, dan orang kita kebanyakkannya tak sanggup menipu

kekangan? adakah larangan agama ISLAM tu satu kekangan????

sedarlah wahai kawan, percaturan yang dibuat oleh agama ISLAM adalah yang terbaik...

wallahualam...

p/s: pesanan buat diriku: sekadar cuba menjadi yang terbaik, tapi apakah daya, manusia mudah terpesong dengan pujuk rayu syaitan laknatullah...

kekangan? adakah larangan agama ISLAM tu satu kekangan????

sedarlah wahai kawan, percaturan yang dibuat oleh agama ISLAM adalah yang terbaik...

wallahualam...

p/s: pesanan buat diriku: sekadar cuba menjadi yang terbaik, tapi apakah daya, manusia mudah terpesong dengan pujuk rayu syaitan laknatullah...

nie ako sokong...dlm Islam mana ader kekangan.....tue sume percaturan terbaik untuk sume org...peniaga ngan pembeli....

Akum... itu betul kita takleh tipu customer.. tapi aku pernah ada pengalaman kena tipu ngan kedai pc melayu. aku beli p4 1.8Ghz (dah berzaman dah) tapi dapat kipas stock cokia punya, aku tanya la mana kotak dia.. ada, pastu aku tanya lagi betul ke kipas asal ni... depa leh jawab yg ni la dapat sekali... ko bygkanla itu pun nak tipu.. kalau oem mana ada kotak... dah la tu rega markup sampai RM500++.. mungkin sebab area Dungun tu tak banyak org beli pc (nak survive la) aku tak kisah kalau markup dalam RM300. aku beli kat kedai melayu sebab nak tlg org kiter.. tapi kalau mcm ni... apa cerite?

bagi akula... kalau kedai pc melayu nak lawan kedai pc cina, first of pekedai melayu kena jadi knowledge worker.. maksud aku mesti know-how. kena pakat reramai sebab sekali nak order cpu paling cikai seribu unit, takleh dengki, jgn pi santau kedai nun di sana plak, do it as if ur life depends on it. kalau ada kedai melayu kat lowyat yg camni... dah lama aku pegi... penah org bisnes ckp... u take care of the customer and their take care of ur biznes jgn pikir nak untung cepat

pjg plak aku bebel.... ni sekadar pendapat & pengalaman je.. takde kene mengena dgn yg hidup atau yg dah meninggal. jgn lupa pi semayang jumaat hari ni wink.gif

aku pun penah kena cenggitu, kedai MELAYU, mmg aku nak tolong melayu ler nie, IRFAN Tech kat UPM... geram nih!

aku mintak msi KT4 ultra, dia kasik KT4V..

aku siap tulih dalam kertas booking, tanak KT4V

dah la sebulan lebey, dekat 2 bulan baru aku dapat

tiap minggu aku g situ, tapi tak dapat gak,

last2 terpaksa la aku buat bising lam kedai tu, baru dapat, tu pun dapat yang KT4V

bengang tul aku...

masa booking, dia siap tepon supplier, tanya ada ke tak KT4 ultra, pastu cakap kat aku, dia bole dapat KT4 ultra tu

aku citer kat member aku, dia cakap ramai lagi yang dah kena, anta pc repair kat situ, pc tak terepair, barang dalam pc lak ilang, cam biasak, kena tunggu lama baru dapat balik pc,

anta printer untuk beki, tapi printer tak ok, upah amik gak

emm...

tu la kisah IRFAN tech kat UPM...

p/s: arap IRFAN tech dapat beki kastemer servis dia, tapi jangan arap la aku nak g situ... mad.gif

memang melayu punyai hasad dengki :- tapi itu gerai yang setakat darjah 6,kekurangan diri sendiri tak dikaji tapi for educated malay, perasaan nih dah terhapus dan banyak aku jumpa kedai melayu yg lebih dengki secara positif.....korang cuma terfikir hasad dengki melayu, korang tahu kalau cina membuat kianat kat bangsanya, diorang akan menerima padah yg lebih teruk seperti dibuang dari persatuan, dipulau oleh kaumnya sampai tutup bisnes..

pasal harga kedai melayu mehal jual barang:- Ini yang aku nak tegaskan kat sini,kenapa tak buat persatuan membeli direct kilang, jika ini terjadi cerita tentang melayu jual mahal dah bleh hakis dari minda...korang cuba pikir, melayu beli power supply dari supplier rm45.00 tapi sesama bangsa dia hanya rm30.00,jadi macammana nak jual murah...

kita org melayu islam nih banyak pantang larang :- aku rasa disebabkan pantang larang nih laa yg buat peniaga melayu bleh lagi maju dari segi perniagaan, sebabnya kita meniaga secara jual dan telus.. kalau betul kita bleh dapat harga sama dgn bangsa lain, tak pelik kita bleh jual urah 10-20 sen rendah dari peniaga cina..tapi kita sendiri dapat harga mahal, sebenarnya margin yang kita dapat sama banyak ngan cina,tapi dari segi harga ajer berbeza, sebab kita dapat harga mahal dan bangsa lain dapat harga murah....dalam islam sendiri kita tak bleh mangambil keuntungan lebih dari 50% dari harga barang yg dibeli, disini dah terang jika kita melayu ikut peraturan,kita musti lebih berjaya dari diorang..

dalam soal bisness nih kita musti prefesional, dengki boleh tapi secara sihat, korang tau diluar sana ada beratus ratus peniaga yang korang komplien peniaga melayu mahal semuanya beli di low yatt,imbi,pj dan dibeli sama harga ngan korang beli sendiri jugak,tapi korang pikirlaa kos peniaga melayu nih yg datang umah ko baiki komputer, kos minyak nak pi low yatt lagik. stok yang tak leh simpan banyak sebab beli banyak pun harga sama..

jadi macamana pendapat korang...

aku sokong kita buat persatuan peniaga komputer melayu, pastu beli borong banyak2 kat kilang...

kalau tak persatuan pon, mesti peniaga komputer melayu nie kontek sesama sendrik pastu beli sama2, sebab kalau nak tunggu "persatuan" tu siap, apa pon tak jalan

lagi 1, skang nie, ada pihak nak sekat bisness orang melayu, contohnya bengkel keta kena ada tauliah...

kebanyakan bengkel keta mmg melayu yang kongker, aku rasa la, tu sebab dorang nak hapuskan bisnes orang melayu nie

kalau tak, camna bangsa lain nak cari makan?

Entahlah aku rasa Melayu sekarang tak sama seperti melayu lama ...

Kegemilangan melayu sekarang makin jatuh ....

sebab melayu sekarang tak seperti Melayu dahulu ...

Lihat aja Kisah Hang Jebat dengan Hang Tuah ...

Sanggup menjadi penderhaka kepada sultan yang kejam ...

pasal tu ler Melayu sekarang agak mundur....

harap dapat membantu ...

:::: biggrin.gif ::::

huhu... rancak betol.... tapi kalau sekadar sembang jer tak gune... apa kata kalo puterarian sendiri yg mula setup mende ni... buka kedai pc secara perkongsian ker?....sekadar bg idea.....

ye la bang syazone.. Puteranians ni ramai bukan keje nak jual barang.. semua nak bli barang je....

puckish + abitexpert, dong get me rong.. aku tak kata agama menyekat kemajuan.. ekekekekeke...

benda yg aku maksudkan tu, bukan sekadar teori, tapi itu fact la, kenyataan/realiti kalu dibuat kajian/research la.. PETABITE tak cakap dulu baru fikir maa.. ekekekeke...

apapom, tak guna mintak pendapat dengan orang tak yg masuk bidang bisnes ni, cuba dengar dari bisnesman kita plak, shanai', abg Sham, hababd, ITMan, adrtechnology, dan ramai lagi... orang yg makan budu semestinya tahu rasa budu daripada orang yg tengok saja.. smile.gif

Harap Membantu!

Edited by PETABITE

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...