Jump to content
eeya_hunny

Guruku Sayang....

Recommended Posts

JM:tak silap aku melepaskan batuk di tangga tu bukan..batuk yang ehem..ehem tu...kalau tak silap batuk adalah nama bagi alat yang digunakan untuk menbasuh kaki kat tangga..biasa lepas guna..letak cam gitu jer...sebab tu di kata melepaskan batuk ditangga...kalau tak silap ler...

memang tak silap lagi encik joe. batuk tu adalah sejenis alat utk basuh kaki, cam tempurung kelapa yg diikat dengan sebatang kayu tu.

kalau setakat rendam macam tu, macam dalam kes tu, takde kematian, memang kamu tak kisah. boleh gelak lagi sebab kelakar pun ada. cuba bayangkan kalau ada komplikasi dari hukuman tu. kalau budak ada penyakit lelah ke, kena jangkitan kuman terpijak kaca dalam kolam tu ke, siapa yang nak bertanggungjawab? aku tak rasa menteri pendidikan akan letak jawatan sebab gagal laksanakan tanggungjawab. cikgu tu mungkin kena pindah sekolah, abis siapa nak bela keluarga murid tu pulak? tiba2 jadi tak kelakar pulak kan?

sekali lagi kita disuruh membayangkan/berimaginasi...ya..!mungkin Encik ini seorang yg kuat berimaginasi...baiklah!..aku lebih suka sekiranya ada seekor ular naga besar berkepala 7 berkulit perak duduk mendiami dasar kolam ikan tu.dan ular naga itu sudah 44 tahun tiada ia makan apa2 selain dari ikan2 kecil didlm kolam tersebut.Dan pada hari seramai 200 org murid direndam didalam kolam tersebut adalah satu peluang keemasan yg tak akan mungkin dilepaskan oleh ular naga itu...Wah!tentu komplikasinya adalah teramat besar jika dibandingkan dengan hanya terkena jangkitan kuman kerana terpijak kaca..kan..!..tiba2 jadi kelakar la pulak kan?Aku rasa PM pun akan meletakkan jawatannya.

HAKIKATNYA semua itu TIDAK BERLAKU!.Jadi jangan kita membayangkan suatu perkara yg bukan2.

kamu kata sebab pada aku dan aku sememangnya tahu aku itu semua dilakukan adalah bertujuan untuk MENDIDIK. silap la tu. ini namanya matlamat menghalalkan cara. jadi, kalau aku hukum budak2 yang merokok masa sekolah, habiskan satu kotak 20 dalam masa 1 jam atas alasan nak didik budak tu, nak bagi dia muak supaya tak merokok lagi, salah ke tak cara aku tu? mana hitam putihnye? kalau guna cara kamu tu, betullah cara aku sedangkan apa yang aku buat dalam usaha "mendidik" aku tu hanya makin menjahanamkan budak tu tadi.

Sebentar!Kalau begitu tentu bunyinya begini di akhbar2 tempatan dgn tajuk besarnya:Kerana Merokok Guru Hukum Pelajar:Habiskan 20 Batang Rokok Sejam .Adakah kamu mengharapkan agar ibubapa pelajar terlibat dan juga masyarakat marah dengan perbuatan guru terbabit?Adakah kamu terfikir bahawa ramai dikalangan ibubapa/masyarakat adalah perokok tegar?Sedangkan ada dikalangan guru,pemimpin masyarakat,ketua kampung,Tok Penghulu,Tok Imam,Menteri menghisap rokok inikan pula budak2 sekolah.Dalam satu hirraki masyarakat kamu rasa siapa yang harus memberi contoh kepada siapa?Kamu rasa budak2 sekolah ni belajar/tahu merokok dari siapa?Kalu nak marah marahlah penjual/pengedar/pembuat rokok tu..Hatta penenam tembakau tu sendiri.Aku sedikit pun tak kecewa mahu pun marah dengan tindakkan guru itu...setidak-tidaknya ianya akan memberi peringatan kepada pelajar2 lain supaya jangan menghisap rokok

Edited by advancepc

banyak alternatif lain selain menampar muka pelajar. banyak alternatif lain selain rendam anak2 orang. kesalahan yang serius, jangan ditambah dengan masalah lain. sediakan garis panduan dalam menghukum budak sekolah. nama pun budak sekolah, memang lah buat perangai. ingat, kita semua pernah jadi pelajar sekolah. kita tahu macam mana cikgu yang baik, macam mana cikgu yang tak baik.

tapi kita tak nafikan cikgu2 yang hebat. tapi berapa ramai yang boleh refleks isu2 ni dgn rasional? aku pasti tak ramai. sebab, masih ada orang yang mempertahankan tindakan2 salah cikgu2 zalim macam ni. memang ada sebab mereka menghukum. tapi jangan jadikan sebab itu untuk mendera. sediakan garis panduan untuk kenal pasti, mana had menghukum dengan mendera. jangan lah tunggu sampai mati pulak anak orang, kena hukum sebab tak buat kerja sekolah, baru nak selaraskan hukuman. memang tak masuk akal, tapi sape pernah terfikir nak rendam anak orang dalam kolam ikan?

1. blh bagi contoh?

2. adakah pelajar yg mati?

kalau pelajar dibiarkan dgn tindakan dorg tanpa tindakan drastik, adakah golongan pelajar masa kini boleh diselamatkan dari keruntuhan?

Memang, tindakan drastik memang wajar...nak rendam atau pukul atau merotan tu sepatutnya mesti ada dalam guide profesion perguruan modern..TETAPI jangan melampaui batas..kalau kes kat sabah tu aku memang sebulaht hati takkan menyalahkan guru tu...Kat dalam berita tu kan ada gambar...korang perasan tak mak bapak pelajar masa ditemuramah..possing masam profesional/penegak keadilan...padahal derang tu hanya poser..dalam gambar yang sama kelihatan muka pelajar2 yang kene tampar...nampak tak muka sedang kelegaan pada wajah derang tue....personally bagi aku memang bebudak tu degil dan patut diajar secara drastik....

Reffer pada Sinful,...

Boleh aku tahu tak guide apa yang boleh digunakan oleh cikgu untuk hukum pelajar pada pandangan ko?...bagi ko pelajar dulu (zaman dinosour/zaman mak abah kita/zaman kita/zaman ko (tu pun kalau zaman sekolah ko dah berakhir)) dibandingkan dengan pelajar zaman adik2 kita ni..mana yang lebih terejal/degil/masalah sosial/lawan cakap makbapak/lawan cakap guru..bagi aku yang sekarang ni lagi "hard".

Kalau sekolah dulu cikgu amat garang/belasah pelajar/sepak sampai terselit kat pintu pon mak bapak boleh tolerate pasal nak anak mereka dapat pengajaran...sedangakan time tu pelajar2 tak "hard" macam sekarang...kenapa zaman ni tak boleh pulak????.. :ph34r:

Pada zaman 60-70an dulu guru gur mengajar anak anak murid nyer dengan rotan; tak jadi masalah pun, Ibu bapa tak marah pun bila anak anak mereka di rotan. Mereka(murid) menghormati guru seperti menghormati Ibu bapa mereka sendiri.

Sekarang nie berlainan pulak, dah terbalik.. ada murid yang merotan guru !!!

Semua tuh terpulang kat mak bapak budak tuh gakz...

kalo zaman dulu, budak-2 lagi degil...

degil-2 pun mak bapak, cekgu garang...

trus jadi lembut...

skang budak-2 pun degil gakz...

tapi, cikgu nak garang x leh...

kalo tgk cam skang nie ar...

ramai yg akan wat pendekatan cara lain,

No rotan, No Denda, No marah-marah...

Mane budak x naik lemak???

Daripada perkara kecik dirasenyer betul,

sampai ke perkara yang leh membunuh dirasenyer 'Tak apa'

Agaknyer tuh ar kesan pengaruh liberal...

Memang, tindakan drastik memang wajar...nak rendam atau pukul atau merotan tu sepatutnya mesti ada dalam guide profesion perguruan modern..TETAPI jangan melampaui batas..kalau kes kat sabah tu aku memang sebulaht hati takkan menyalahkan guru tu...Kat dalam berita tu kan ada gambar...korang perasan tak mak bapak pelajar masa ditemuramah..possing masam profesional/penegak keadilan...padahal derang tu hanya poser..dalam gambar yang sama kelihatan muka pelajar2 yang kene tampar...nampak tak muka sedang kelegaan pada wajah derang tue....personally bagi aku memang bebudak tu degil dan patut diajar secara drastik....

.. :ph34r:

memang kalu nak menghukum jgn melebihi had kemanusiaan, maksud aku jgn la murid2 tu diperlakukan mcm hewan. dalam panduan perguruan pun aku percaya takda dinyatakan boleh menghukum dgn merendam...aku percaya tindakan yg diambil oleh cikgu tu berdasarkan perkiraan sendiri. aku baca dlam berita keesokannya, aku dapati cikgu tu takla merendam murid2 tu secara membabi buta ja. dia kata, masa kejadian tu cuaca hujan renyai2 dan takda kilat. bila hujan mla turun, cikgu tu suruh murid2 yg direndam keluar. keadaan kolam tu pun tak la sebagaimana yg digembar-gemburkan oleh media. aku rasa ibu bapa murid2 terlibat tu yg memperbesar-besarkan cerita manakala media pula suka bertindak mengikut maklumat sebelah pihak saja.

ibu bapa zaman dahulu, apabila anak2 dirotan oleh guru dorg tak marah sebab dorg sedar guru tu bertindak mcm tu adalah nak menjadikan anak2 dorg org yg berguna suatu hari nanti.

anak2 zaman dulu pn lbh berdisiplin drpn zaman sekarang. murid2 zaman dulu nakal2 pun tak la sampai ada kes bunuh. cuba korg lihat zaman sekarang, berapa ramai murid yg jadi pembunuh dan yg terbunuh. siapa yg dipersalahkan dlm hal ni? guru juga...dikata guru tak pandai mengajar, tak layak mngajar...lps tu bila guru bertindak tegas sikit, guru dimarah pla, sampai disaman di mahkamah....

aku masa ngajar kat kelas pun kalau murid2 aku tu cuai, tak ikut arahan aku contohnya tak buat kerja rumah, tak buat nota, tak pi solat, main2 masa aku ngajar memag aku denda. tapi bentuk denda bergantung pada kesalahan. biasanya aku denda yg ringan2 aja, dan yg pasti biarpun aku denda murid aku tu, aku akan pastikan dorg tetap dpt ikuti sesi P&P yg aku jalankan. aku tak denda yg blh mengancam keselamatan murid tu.

tapi ada murid yg terlebih nakal yg tak makan ajar. dah berkali2 disuruh buat kerja, tetap taknak buat. didenda, dia buat selamba ja. kalu tak tahan sabar, mmg murid tu dah kena. tp sebagai guru, aku berpegang pd ikrar, pada janji yg aku dah buat masa mula2 jadi guru.

aku tak kata aku ni yg baik atau terbaik..tapi aku yakin guru2 lain pun tentu mempunyai ciri2 keguruan yg terbaik..

sekian tq

taktau la korang penah dengar ke tak pasal benda ni.. ader sorang budak ni, sekolah rendah kalo tak silap. dia tak wat keje sekolah... then cikgu dia cubit dia. memang la merah (kata guru tu), tapi tau tak.. budak tu dendam ngan cikgu tu, then dia cubit diri dia sendiri sampai terkopek kulit dia. balik umah dia cakap kat mak dia cikgu tu cubit dia sampai camtu.... hmmm dan mak tu, tanpa usul periksa, dah serang cikgu tu....

camner ek???? saper salah????

Pelajar tersebutlah yang bersalah dalam hal ini.

Mengapa beliau harus cubit diri dia sampai terkopek kulit dia?

Apa rasionalnya di sini ? Adakah hendak memberitahu kepada emaknya bahawa

Cikgu di sekolah tersebut telah mencubit pelajar tersebut sehingga teruk ?

Walhal bukan teruk pun. Cuma pelajar tersebut menambahkan azab kepada dirinya sendiri.

Bukankah itu suatu pekerjaan yang sia-sia belaka.

Apa kejadahnya di sini ?

Kita saksikan sedutan ini ..

Semua pelajar darjah 5 Orkid berhenti belajar dan tertumpu kepada situasi ini ...

Puan Eton : " Cikgu ... cikgu ! tengok ni .. Apa yang awak sudah buat kat anak saya ha ? "

Cikgu Salmah: " Saya hanya mencubitnya saje sebab dia tak buat kerja sekolah "

Puan Eton : " Cikgu ni dah melampau .. kenape cikgu buat anak saye sebegini rupa ?" Tengok tangan anak saye ni ha ? Apa dah jadik ??"

Cikgu Salmah : "Eh .. saye takde lah cubit tangan dia seteruk ini .."

Puan Eton : " Ahh.. cikgu jangan tak nak mengaku ... kalau cikgu tak mengaku jugak saye laporkan perkara ni kepada polis..."

Cikgu Salmah : "Puan .. bertenang dulu .. kita bawak berbincang dalam hal ni .. mungkin ade salah faham kat sini. Cuba tanya anak puan kenapa dia jadi begini ..? Memang saye cubit dia tapi takdelah seteruk ini ..

Edited by hairulfadly

Kita saksikan sedutan ini ..

Semua pelajar darjah 5 Orkid berhenti belajar dan tertumpu kepada situasi ini ...

Puan Eton : " Cikgu ... cikgu ! tengok ni .. Apa yang awak sudah buat kat anak saya ha ? "

Cikgu Salmah: " Saya hanya mencubitnya saje sebab dia tak buat kerja sekolah "

Puan Eton : " Cikgu ni dah melampau .. kenape cikgu buat anak saye sebegini rupa ?" Tengok tangan anak saye ni ha ? Apa dah jadik ??"

Cikgu Salmah : "Eh .. saye takde lah cubit tangan dia seteruk ini .."

Puan Eton : " Ahh.. cikgu jangan tak nak mengaku ... kalau cikgu tak mengaku jugak saye laporkan kepada pihak polis..."

Cikgu Salmah : "Puan .. bertenang dulu .. kita bawak berbincang dalam hal ni .. mungkin ade salah faham kat sini. Cuba tanya anak puan kenapa dia jadi begini ..? Memang saye cubit dia tapi takdelah seteruk ini ..

Moral nya:

Kita sebagai ibubapa sepatutnya sebelum buat sesuatu tindakan, kita kena selidik guna akal, siasat guna fakta, ketepikan emosi buat seketika.. tak salah seorang ibu rasa terkilan bila anak dia diperlakukan camtu. tapi as i told u, kena selidik dulu.. cam dalam post sy sebelum ni...

sy tul2 marah pada ibu bapa yang buat apa2 tanpa usul periksa... kalo betul terbukti anak tu diainaya... its ok la... tapi sebelum nak adu kat sini sana, aper kata gi sekolah tanya penjelasan cikgu, selidik dari kawan sekelas anak tu camner perangai anak kat sekolah.. ataupun kalo betul la care sangat pasal anak tu, amik cuti, gi follow anak tu diam2.. tgk aper kelakuan dia di belakang anda... then baru nak judge aper yang sepatutnya....

sekali lagi kita disuruh membayangkan/berimaginasi...ya..!mungkin Encik ini seorang yg kuat berimaginasi...baiklah!..aku lebih suka sekiranya ada seekor ular naga besar berkepala 7 berkulit perak duduk mendiami dasar kolam ikan tu.dan ular naga itu sudah 44 tahun tiada ia makan apa2 selain dari ikan2 kecil didlm kolam tersebut.Dan pada hari seramai 200 org murid direndam didalam kolam tersebut adalah satu peluang keemasan yg tak akan mungkin dilepaskan oleh ular naga itu...Wah!tentu komplikasinya adalah teramat besar jika dibandingkan dengan hanya terkena jangkitan kuman kerana terpijak kaca..kan..!..tiba2 jadi kelakar la pulak kan?Aku rasa PM pun akan meletakkan jawatannya.

HAKIKATNYA semua itu TIDAK BERLAKU!.Jadi jangan kita membayangkan suatu perkara yg bukan2.

Aku tanya kamu:

1. Adakah contoh yang aku bagi tak masuk akal?

2. Adakah benda yang aku suruh bayangkan tu, mustahil untuk terjadi?

Contoh yang kamu bagi tu pulak, menunjukkan "bayangkan" hanya untuk benda2 fantasi. Nasib baik kamu bukan cikgu. Sesat orang nanti. Benda yang tak pernah jadi, bukan bermaksud tak akan jadi. kamu agak, kes liwat kat sekolah agama seremban dulu tu, kamu ingat budak tu nak pergi rumah "ustaz" tu kalau dia tahu dia nak kena liwat? Apa agaknya alasan yang "cikgu2 rosak" macam ni, boleh guna supaya murid2 boleh masuk rmah mereka tanpa syak?

Sebentar!Kalau begitu tentu bunyinya begini di akhbar2 tempatan dgn tajuk besarnya:Kerana Merokok Guru Hukum Pelajar:Habiskan 20 Batang Rokok Sejam .Adakah kamu mengharapkan agar ibubapa pelajar terlibat dan juga masyarakat marah dengan perbuatan guru terbabit?Adakah kamu terfikir bahawa ramai dikalangan ibubapa/masyarakat adalah perokok tegar?Sedangkan ada dikalangan guru,pemimpin masyarakat,ketua kampung,Tok Penghulu,Tok Imam,Menteri menghisap rokok inikan pula budak2 sekolah.Dalam satu hirraki masyarakat kamu rasa siapa yang harus memberi contoh kepada siapa?Kamu rasa budak2 sekolah ni belajar/tahu merokok dari siapa?Kalu nak marah marahlah penjual/pengedar/pembuat rokok tu..Hatta penenam tembakau tu sendiri.Aku sedikit pun tak kecewa mahu pun marah dengan tindakkan guru itu...setidak-tidaknya ianya akan memberi peringatan kepada pelajar2 lain supaya jangan menghisap rokok

Kamu lari topik dan tak faham apa yang aku cuba sampaikan. Pemahaman kamu teruk.

1. blh bagi contoh?

2. adakah pelajar yg mati?

kalau pelajar dibiarkan dgn tindakan dorg tanpa tindakan drastik, adakah golongan pelajar masa kini boleh diselamatkan dari keruntuhan?

1. Contoh orang2 yang mempertahankan cikgu2 zalim ada dikalangan cikgu2 sendiri. Aku dah sebut dalam pos pertama aku dalam thread ni, aku pernah jadi mangsa kena hukum atas kesalahan yang aku tak buat. Dan sampai aku abis sekolah situ, cikgu tu masih mengajar kat situ. Tengok pulak respon NUTP mengenai kes2 ni. Mereka tak mengaku apa yang cikgu2 buat tu salah. Dengan cepat mereka menuding jari, murid2 sekarang makin jahat. Memang betul. Tapi, sebagai orang dalam perguruan, mestilah mereka ni cukup pandai untuk fikir, two wrongs does not make one right. Akui saja memang ada cikgu2 yang bermasalah, supaya lain kali, orang tak pandang serong cikgu2 bersekongkol melindungi cikgu2 masalah ni.

2. Nak tunggu ada ke? Macam nak tunggu jugak cikgu yang mati kat sarawak hari tu baru nak buat tindakan? Gitu?

Aku tak nafikan, sekali lagi, aku tak nafikan memang perlu tindakan drastik. tapi tindakan drastik tak bermaksud tindakan tersebut mesti melampau. Sediakan garis panduan sejauh mana tindakan "drastik" tersebut dikira tidak melampau.

memang kalu nak menghukum jgn melebihi had kemanusiaan, maksud aku jgn la murid2 tu diperlakukan mcm hewan. dalam panduan perguruan pun aku percaya takda dinyatakan boleh menghukum dgn merendam...aku percaya tindakan yg diambil oleh cikgu tu berdasarkan perkiraan sendiri. aku baca dlam berita keesokannya, aku dapati cikgu tu takla merendam murid2 tu secara membabi buta ja. dia kata, masa kejadian tu cuaca hujan renyai2 dan takda kilat. bila hujan mla turun, cikgu tu suruh murid2 yg direndam keluar. keadaan kolam tu pun tak la sebagaimana yg digembar-gemburkan oleh media. aku rasa ibu bapa murid2 terlibat tu yg memperbesar-besarkan cerita manakala media pula suka bertindak mengikut maklumat sebelah pihak saja.

ibu bapa zaman dahulu, apabila anak2 dirotan oleh guru dorg tak marah sebab dorg sedar guru tu bertindak mcm tu adalah nak menjadikan anak2 dorg org yg berguna suatu hari nanti.

anak2 zaman dulu pn lbh berdisiplin drpn zaman sekarang. murid2 zaman dulu nakal2 pun tak la sampai ada kes bunuh. cuba korg lihat zaman sekarang, berapa ramai murid yg jadi pembunuh dan yg terbunuh. siapa yg dipersalahkan dlm hal ni? guru juga...dikata guru tak pandai mengajar, tak layak mngajar...lps tu bila guru bertindak tegas sikit, guru dimarah pla, sampai disaman di mahkamah....

aku masa ngajar kat kelas pun kalau murid2 aku tu cuai, tak ikut arahan aku contohnya tak buat kerja rumah, tak buat nota, tak pi solat, main2 masa aku ngajar memag aku denda. tapi bentuk denda bergantung pada kesalahan. biasanya aku denda yg ringan2 aja, dan yg pasti biarpun aku denda murid aku tu, aku akan pastikan dorg tetap dpt ikuti sesi P&P yg aku jalankan. aku tak denda yg blh mengancam keselamatan murid tu.

tapi ada murid yg terlebih nakal yg tak makan ajar. dah berkali2 disuruh buat kerja, tetap taknak buat. didenda, dia buat selamba ja. kalu tak tahan sabar, mmg murid tu dah kena. tp sebagai guru, aku berpegang pd ikrar, pada janji yg aku dah buat masa mula2 jadi guru.

aku tak kata aku ni yg baik atau terbaik..tapi aku yakin guru2 lain pun tentu mempunyai ciri2 keguruan yg terbaik..

sekian tq

benda2 yang kamu sebut, semua aku setuju. tapi kena terima hakikat, bukan semua cikgu yang jadi cikgu nak jadi cikgu. ada juga antara mereka ni tak ada "material" seorang pengajar atau pendidik. orang2 macam ni yang perlu disaring. Aku sekadar menggunakan kes2 yang baru ni sebagai platform untuk suarakan pendapat aku.

Reffer pada Sinful,...

Boleh aku tahu tak guide apa yang boleh digunakan oleh cikgu untuk hukum pelajar pada pandangan ko?...bagi ko pelajar dulu (zaman dinosour/zaman mak abah kita/zaman kita/zaman ko (tu pun kalau zaman sekolah ko dah berakhir)) dibandingkan dengan pelajar zaman adik2 kita ni..mana yang lebih terejal/degil/masalah sosial/lawan cakap makbapak/lawan cakap guru..bagi aku yang sekarang ni lagi "hard".

Kalau sekolah dulu cikgu amat garang/belasah pelajar/sepak sampai terselit kat pintu pon mak bapak boleh tolerate pasal nak anak mereka dapat pengajaran...sedangakan time tu pelajar2 tak "hard" macam sekarang...kenapa zaman ni tak boleh pulak????.. ph34r.gif

http://www.utusan.com.my/utusan/content.as...mp;pg=dn_03.htm

Peraturan disiplin pelajar dipinda [tarikh 26 Julai 2007 11 Rejab 1428]

Oleh SUWARNI MOKHTAR

PULAU PINANG 25 Julai – Kementerian Pelajaran akan meminda Peraturan-Peraturan Disiplin (Pelajar) 1957 bagi mengemas kini bentuk kesalahan dan tindakan yang boleh diambil oleh guru.

Timbalan Menteri Pelajaran, Datuk Noh Omar berkata, pihaknya sedang berbincang dengan Peguam Negara mengenai pindaan kali pertama ke atas peraturan berkenaan yang telah digunakan sejak merdeka.

‘‘Kementerian juga sedang mengadakan sesi pertemuan dengan semua guru besar dan pengetua bagi mendapatkan maklum balas dan cadangan baru mengenai tindakan disiplin yang boleh diambil,†katanya.

Beliau bercakap pada sidang akhbar selepas merasmikan Persidangan Literasi Antarabangsa Kelima di sini hari ini.

Persidangan tersebut dihadiri kira-kira 400 peserta dari dalam dan luar negara dengan 113 orang akan membentangkan kertas kerja masing-masing dalam seminar tiga hari itu yang bermula hari ini.

Noh memberitahu, sesi pertemuan pengetua dan guru besar pula yang dimulakan sejak 16 Julai lalu di Selangor akan diteruskan ke negeri-negeri lain dalam tempoh dua bulan.

Katanya, selama ini Kementerian Pelajaran hanya mengeluarkan surat pekeliling bagi menjelaskan tindakan yang boleh diambil berikutan peraturan sedia ada TERLALU UMUM.

Merotan

Sebagai contoh, kata Noh, peraturan disiplin sebelum ini menyatakan hanya guru besar boleh merotan pelajar tetapi melalui pindaan baru itu hukuman rotan hanya boleh dibuat oleh lembaga tatatertib sekolah.

Peraturan baru itu juga, katanya, memperincikan bagaimana ia hendak dilaksanakan, anggota badan mana yang boleh dirotan dan jumlah rotan serta jenis kesalahan yang membolehkan seseorang pelajar dirotan.

Noh bagaimanapun tidak dapat memberikan tempoh masa bila peraturan baru itu boleh diwartakan dan dilaksanakan.

Sementara itu, katanya, kementerian kini dalam dilema sama ada mahu menaikkan semangat para guru yang mulai gusar untuk mengambil tindakan atau menjaga perasaan ibu bapa yang mahu tindakan diambil terhadap guru yang dianggap keterlaluan menghukum pelajar.

Bagaimanapun, beliau memberi jaminan kerajaan akan menyokong dan membela tindakan guru-guru dalam membina modal insan yang cemerlang walaupun terpaksa berdepan dengan pelbagai tindakan saman.

Noh juga menegur Persatuan Ibu Bapa dan Guru (PIBG) yang mencampuri urusan pentadbiran sekolah.

“Saya turut bimbang dengan laporan media yang terlalu menggembar-gemburkan tindakan disiplin yang diambil oleh guru-guru terhadap para pelajar,†katanya.

CnP

Okay, dari tahun 57, BARU SEKALI DIPINDA. "bayangkan". haha. So, takdir tuhan, cakap aku memang berasas. Kita kena sama2 tengok, zaman berubah, semakin moden, makin banyak cabaran. memang klise, tapi hakikatnya, kesalahan pelajar makin pelik2, dan cikgu2 jangan defensive. kena terbuka terima kritikan. Cikgu adalah profession yang penting, jadi kurangkan sebanyak banyaknya potensi untuk cikgu ambil tindakan sendiri. Jangan sibuk canangkan "dulu takde pun mak ayah aku backing aku", tapi pada masa yang sama jugak, kita dengan naif keluarkan ayat "dulu lain, sekarang lain". Cikgu2 dan kementerian kena pandai kelaskan kesalahan2 ni. Berapa "bintang" salah pelajar2 ni, baru boleh tetapkan apa hukuman yang sesuai.

Sekian.

"Kalau sekolah dulu cikgu amat garang/belasah pelajar/sepak sampai terselit kat pintu pon mak bapak boleh tolerate pasal nak anak mereka dapat pengajaran...sedangakan time tu pelajar2 tak "hard" macam sekarang...kenapa zaman ni tak boleh pulak????.."

Sinful,

Daripada post ko yang panjang tu. Memang sumber sahih, tapi aku reffer pada pandangan/pendapat ko sendiri...adakah ko suka guide yang sekarang ni?Adakah guide sekarang ni memang berpotensi besar untuk keperluan moden pelajaran dan pendidikan?

Teryata ko masih belum menyatakan pandangan..tetapi hanya menjelaskan sumber sahaja..

assalamualaikum.

kalau murid2 sekarang tak boleh dijentik sekalipun oleh guru,saya cadangkan mereka yg tidak berdisiplin dihukum memberus longkang sekolah atau memungut sampah keliling sekolah atau menyapu keliling sekolah (dgn pemantauan)selama 1 hari.jika kesalahan agak besar..bagi 2 hari,atau seminggu.pasti tak cedera.

zaman sekarang agaknya tak boleh mendera fizikal jadi..kita dera mental.mungkin dalam masa mereka menjalani hukuman tu,timbul kesedaran terhadap kesalahan yg mereka buat..maklum la malu,semua org tgk murid 'keras kepala' atau 'hero' atau 'awek paling cun' jadi tukang kebun tak bergaji.selain dari itu kaw. sekolah pun bersih.

kita tunggu pula apa mak bapak mereka nak komplen lps ni.saman sekolah pasal baju anak mereka kotor kot?

-hanya cadangan..kalau tak setuju boleh abaikan :rolleyes:

assalamualaikum.

kalau murid2 sekarang tak boleh dijentik sekalipun oleh guru,saya cadangkan mereka yg tidak berdisiplin dihukum memberus longkang sekolah atau memungut sampah keliling sekolah atau menyapu keliling sekolah (dgn pemantauan)selama 1 hari.jika kesalahan agak besar..bagi 2 hari,atau seminggu.pasti tak cedera.

zaman sekarang agaknya tak boleh mendera fizikal jadi..kita dera mental.mungkin dalam masa mereka menjalani hukuman tu,timbul kesedaran terhadap kesalahan yg mereka buat..maklum la malu,semua org tgk murid 'keras kepala' atau 'hero' atau 'awek paling cun' jadi tukang kebun tak bergaji.selain dari itu kaw. sekolah pun bersih.

kita tunggu pula apa mak bapak mereka nak komplen lps ni.saman sekolah pasal baju anak mereka kotor kot?

Jika seseorang tuh jiwa pemberontak,

pasti berlaku pemberontakan jua,

Cuba bayangkan kamu berada disudut tersebut....

assalamualaikum.

ya betul!! kalo derang nak saman gak, sy tatau ler nak kata aper.. kalo pasal baju sekolah kotor, kan BREZEE kata kotoran itu baik.... hehehehe

sebenarnya, perkara ni perlu kerjasama 2 belah pihak, ibubapa dan guru sendiri... buat guru... ader segelintir tu yang agak keterlaluan bila menghukum (tapi kes yg kat sabah tu sy tak rasa keterlaluan.. sy pun penah kena rendam gak dulu masa kat asrama atas sebab salah member sedorm.. adat la sorang wat sumer kena.. saper suruh kita tak saling menegur.. ) buat guru yang agak keterlaluan ni, memang kena ada tindakan tatatertib supaya tak menjadi ikutan buat guru lain. dan buat ibubapa, bagi kerjasama sepenuhnya.. bila mesyuarat PIBG, hadir sama utk bagi pandangan, pendapat. jangan dok diam kat umah, pastu tau nak bum bang jer.. sumer tak kena.. lepas tu ibubapa ambik tau sikit pasal anak2 tu. kerja sekolah pastikan siap.. mama sy dulu sebelum tido bukak beg sekolah sy n adik2 pastu cek kerja sekolah sumer siap tak. kalo tak siap, sy or adik2 kena kejut dari tido, buat keje sekolah sampai siap.. selagi tak siap, tak kira la pukul baper pun tak leh tido. penah sy wat keje sampai tersengguk2. bukan la nak puji mama tapi kerana dia, kami adik beradik komited siapkan sumer keje... style orang cina kot. so back to topic, patut nyer ibubapa kena la alert perihal pelajaran anak2. sentiasa amik tau. baru kita tau naik turun prestasi dia, dan yang paling penting, kita kena alert dengan sikap dan perangai anak2.. kena tau dengan saper dia berkawan, kena tau macamana sikap dia kat sekolah n kat luar... bukan tugas seorang guru membentuk sahsiah diri anak2 anda, tapi tugas guru mendidik dan memberi ilmu pengetahuan kepada anak2 ni. kerana mulianya seorang guru ni, dia still rasa tanggungjawab dia utk membantu... diulangi membantu ibubapa membentuk sahsiah diri anak2 kita.... kan selalu dilaungkan, pembentukan sahsiah diri bermula dari rumah dan ibubapa adalah role model utk anak2...

ps: macamanalah nak jadi role model, kalo cepat sangat melenting?????

Edited by eeya_hunny

Putera,

Aku tak boleh cakap aku suka dengan guide sekarang sebab macam dalam CnP yang aku post tu, guide sekarang dah out dated. Tapi aku tak boleh cakap aku tak suka jugak, sebab dari takde langsung, ada jugak baik guna yang lama. Tapi kita ambik lah pendekatan baru. Macam cadangan sempoi:

assalamualaikum.

Tapi aku tahu, memang ada seolah yang dah laksanakan hukuman macam ni. Cuma, kita detailkan lagi. Hantar surat kepada mak bapak mereka, untuk "inform", bukan untuk minta kebenaran, tindakan disiplin yang akan diambil atas kesalahan apa. Dan sempoi, gunakan istilah yang betul supaya orang tak salah faham. Bukan "mendera", tapi "menghukum". Kalau kita tengok, budak2 sekolah sekarang, ego tinggi: rambut karat, bawak henpon, ada yang bertindik, jadi kita hukum untuk rendah normalize kan ego mereka. Hukuman fizikal dah kurang efektif dan hanya menggalakkan mereka melawan, jadi hukum secara psikologi juga, tapi jangan hapuskan hukuman fizikal terus. Rotan tetap rotan, kutip sampah, buat essay, kena balik lambat, tu kira psikologi lah tu. Hukum tetap hukum, tapi sekalikan hukuman dengan kaunseling.

Dari aku sekolah dulu, orang hanya fikir cikgu kaunseling hanya digunakan untuk masalah cinta monyet. Jadi, tugasan cikgu2 kaunseling ni jadikan cikgu2 kaunseling underrated. manfaatkan mereka. Berapa banyak cikgu kaunseling yang takde kerja kat sekolah? jadi cikgu ganti la, lepak kat kantin la, so kenapa tak guna untuk kaunseling budak2 yang bermasalah ni.

Aku tak pasti guide yang dah siap nanti, dapat tak selesaikan isu nak hukum pelajar ni. Tapi yang pasti, guide yang sedia ada memang tak cukup.

Itu sebabnya, sebelum hukum, bagitahu mak bapak. Biar mak bapak tahu keadaan sebenar supaya mereka boleh ambil tindakan selanjutnya untuk pastikan anak mereka ni tak memberontak. Mereka masih perlukan duit belanja ke sekolah, jadi, ugut kat situ. sekolah hanya jalankan tanggungjawab ikut garis panduan. jangan bagi peluang untuk mak bapak mereka ni carik kesalahan sekolah. Budak sekolah memang memeberontak, jadi pandai2 lah nak tackle kat situ.

assalamualaikum.

sempoi...kalu buat mcm tu lagi teruk jadinya. tak pasal2 kena saman. nanti ada pla yg masuk media kata anak dijadikan hamba...

sempoi...kalu buat mcm tu lagi teruk jadinya. tak pasal2 kena saman. nanti ada pla yg masuk media kata anak dijadikan hamba...

Haha, x leh aku bayangkan...

Slalu yg kuar media tuh x kira cikgu tuh buat cara betul atau x kan...

tapi yg x kuar media plak??

Sapa yang persoalkan tindakan mereka??

Macamner lak para pelajar yang bermasalah yang sering dibuang sekolah??

pernah x masuk media???

Dan kalo kita tgk plak skolah-2 yang dikatekan tahap edu(atau ego) tinggi, yang dikatekan skolah tuh ramai anak datok atau anak Tan Sri...

Kat skolah tuh, bukan cikgu yang mendenda, tapi murid-2 dan pelajar-2... tapi terpelajarkah Mak Bapak dorang??

Oh, kat sini isu rendam macam x habis lagi...

Maafkan Kami Cikgu

Jadi.... Sekuat mane pun anjing menyalak, Gunung Tahan tetap tahan sampai sekarang

cadangkan aja budak2 yg selalu buat masalah tu tak payah belajar kat sekolah biasa, hantar p sekolah pemulihan ka, sekolah budak2 nakal ka. tak pun kita buat sekolah ala tentera...

QUOTE(BudakZonM @ Jul 27 2007, 10:41 AM)

saya rasa sekolah bukan tempat pemberontak.kalau jiwa pemberontak saya rasa patut kita sekolahkan mereka di sekolah anak2 nakal atau dalam penjara.kalau mereka tak mahu berada disudut tersebut.ikutlan disiplin,dengar nasihat cikgu,rajin belajar.niat guru hanya ingin mendidik mereka jadi baik.saya rasa guru2 pun tak suka nak hukum anak murid.hukuman diberi lebih kepada untuk menjadi iktibar kpd murid2 lain.

QUOTE(gaman80 @ Jul 27 2007, 02:16 PM)

kalau tak bersalah takkan cikgu nak hukum mcm tu.saya rasa itu seringan2 hukuman dah tu.kalau mak bapak tak puashati,kita panggil mak bapak dtg sekolah tolong anak depa berus longkang sekali.kalau menyalak gak,suruh depa buat sekolah sendiri,iaitu sekolah utk anak-anak manja semalaysia. :lol: <<<dah mula nak mengarut lah ni..

apa-apa hal pun biarlah guru yang mengajar murid, jangan sampai guru pulak yang kena ajar dgn anak murid atau dgn makbapak diorang yang berlagak!

cadangkan aja budak2 yg selalu buat masalah tu tak payah belajar kat sekolah biasa, hantar p sekolah pemulihan ka, sekolah budak2 nakal ka. tak pun kita buat sekolah ala tentera...

Cuba la post buah fikirang yang releven skit,...sekolah ala tentera konon..tak logik la ..ko nak suruh budak bawah umur menjadi semakin ganas ker?...Sedangakan sekolah agama/pondok tu "terhasilkan" pelajar yang tak kenal erti maksiat ni kan pulak sekolah khas ala2 tentera..ni budak sekarang amat berbeza dengan budak dahulu.. :ph34r:

sepatut budak2 ni diajar dari rumah iatu iaitu mak bapak. tp tahu la mak bapak skrg sibuk jer.. kekadang malam baru balik. mane la sempat nak tgk anak. tu yg jd bila ada kes kat sekolah mak bapak cepat melinting ckp anak diaorg kena pukul la, kena dera la dgn cikgu. tp diaorg x tahu perangai anak diaorg mcm mane? yg diaorg tahu anaknya betul, baik bla bla bla....

sepatut budak2 ni diajar dari rumah iatu iaitu mak bapak. tp tahu la mak bapak skrg sibuk jer.. kekadang malam baru balik. mane la sempat nak tgk anak. tu yg jd bila ada kes kat sekolah mak bapak cepat melinting ckp anak diaorg kena pukul la, kena dera la dgn cikgu. tp diaorg x tahu perangai anak diaorg mcm mane? yg diaorg tahu anaknya betul, baik bla bla bla....

betul tu madaya.. aper pun kita kena balik dari akar.. dari punca.. yg tunding jari pada orang lain. kekadang kita terlalu ikut perasaan...

smalam dengar buletin utama.. frust tul dgn perangai cikgu yang bertopengkan manusia.. kalau lah betul disabit bersalah cikgu yang cabul pelajar smalam tu, cikgu2 camtu kita kena banned. hukuman kena lebih dari orang lain. sama je macam ayah cabul anak. kita anggap cikgu ni ibubapa kedua kita, dia lak wat camtu.. frust tul bila dengar...