Jump to content
eeya_hunny

Guruku Sayang....

Recommended Posts

Topik nie bukan ntok GURU..

tapi topik nie ntok mempersalahkan org org yang mengajor anok...

betui x???

"Ko salah aku betul,"

"Tak ar, ko silap, aku tak silap"

"Ahhh... korang sume silap... sume org tak salah sebenarnyer"

Well, sampai bile nak abis??

Topik nie bukan ntok GURU..

tapi topik nie ntok mempersalahkan org org yang mengajor anok...

betui x???

"Ko salah aku betul,"

"Tak ar, ko silap, aku tak silap"

"Ahhh... korang sume silap... sume org tak salah sebenarnyer"

Well, sampai bile nak abis??

aper maksud awk? kita bukan nak hentam sesaper.. bukan nak salahkan sesaper... cuma nak menyedarkan ibubapa jgn cepat melatah, melenting... dan ader gak cikgu2 yg berperangai tak elok.. yg salah ditegur, yg betul diteladani...

kau ni "sampah" la sinful...

████████████

AMARAN !

Jangan menggunakan perkataan yang kurang sopan.

Jaga Adap Anda ketika berforum .!

Edited by TJ-Ariff

Apa ni tak baik lah..ko ni dah la orang baru kat sini..beradap la skit... <_<:angry::ph34r:

entah apa2 nak melenting...bukan kira baru atau tak...usia bukan melambangkan kematangan, tapi pengalaman, kalo nak kata baru, aku dah join sejak tahun lepas cuma tak pernah pos...kalau ada yg terasa pasal ayat aku kat sinful tu..aku mohon maaf kp semua dari hujung kaki hinggalah ke hujung rambut..yela..mungkin sinful abg korang ke..abg angkat korang ke, adik korang ke, anak2 ikan2 korag or whatever la...so ayat "sampah" utk sinful tu sudah bagi terasa kat semua yg berkaitan...yes aku akui, sinful diantara org lama dlm forum ni...pengalamannya banyak...terer pasal komputer dan sebagainya..aku ni apa la sangat..ni pun pos ke-2 aku...tapi kalau rujuk balik post2 sinful berkenaan guru kat malaysia, aku percaya, semua guru akan sangat terkilan dengan apa yang diperkatakan oleh beliau..pernahke dia jaga perasaan guru2 ini dan orang lain...itu belum lagi dia fikir dlm forum ni..ada ibubapanya guru, kakak, abg, mak tiri, bapak tiri, org sebelah kg seberang,isteri atau suaminya guru...pernah si sinful ini fikir? yg dia tahu..dia betul...so tak salah aku hanya tujukan perkataan "sampah" untuk si sinful ni sorang, lebih baik dari si sinful ni yg membuatkan ramai terasa dengan beliau...cuma tak siapa yg berani nak kata sbb nak jaga "adap" yg diperkatakan itu.

Off topic,

Bukan apa la GreatGTG (power nick ni :ph34r: ), aku bukan membela sinful tu pun..cuma struktur post ko kat situ, sebenarnya tak berapa baik la..

kan elok ko tegur cara yang baik...aku tetap anggap ko ahli baru..tak kira la, lama join ke tak keadaan ko pun masih skit post ko kat sini..agaknya takde masa untuk forum ni hehehe..

Tentang post sinful tu ada gak yang aku tak brapa setuju..tapi tu kan pandangan dia..hormat skit lah orang2 kat sini..tak baik kita melebel orang..ok chowwww wakaka

semoga aman berforum kat sini & selamat kembali ke forum (slogan terbalik) :P

aper maksud awk? kita bukan nak hentam sesaper.. bukan nak salahkan sesaper... cuma nak menyedarkan ibubapa jgn cepat melatah, melenting... dan ader gak cikgu2 yg berperangai tak elok.. yg salah ditegur, yg betul diteladani...

Sori eeya_hunny,

agak-2 nye ibubapa bace x??

sampai x pesanan korang sumer??

Kalo nak tau ibubapa yang baik camner??

kalo korang sebagai seorang cikgu,

kat depan mate korang nampak Bapak pelajar nie blasah depan mate korang,

ape perasaan korang time tuh??

Dan korang sebagai ibubapa plak,

bile dpt tau anak(emas) korang kena libas..

dengan pengatahuan korang..

Ape perasaan korang??

X profesional la kalo gune emosi...

but, slalu ke kita leh kawal emosi??

aku cube control...

Kepada GreatGTG,

nie bukan akaun yg pertama anda kan??

Ni memang aku setuju...cikgu adalah pro mak bapak belum tentu semua tu pro.

Off topic,

Bukan apa la GreatGTG (power nick ni :ph34r: ), aku bukan membela sinful tu pun..cuma struktur post ko kat situ, sebenarnya tak berapa baik la..

kan elok ko tegur cara yang baik...aku tetap anggap ko ahli baru..tak kira la, lama join ke tak keadaan ko pun masih skit post ko kat sini..agaknya takde masa untuk forum ni hehehe..

Tentang post sinful tu ada gak yang aku tak brapa setuju..tapi tu kan pandangan dia..hormat skit lah orang2 kat sini..tak baik kita melebel orang..ok chowwww wakaka

semoga aman berforum kat sini & selamat kembali ke forum (slogan terbalik) :P

baiklah Putera...aku pun bukan nak melatah...dgn rendah hatinya aku tarik balik "label" aku kat sinful, tapi aku harap si sinful ni pun faham, penulisannya menyentuh hati ramai guru2. memang la itu pandangan dia, tp biarlah dia pun hormat kat org bila beri pandangan....amacam Putera ultimatezezs-SE boleh terima ke?...ermmm yg lain2 dah la...

{Kepada GreatGTG,

nie bukan akaun yg pertama anda kan??}

ermmm...bila baca ayat ni...mcm si penulis rasa dirinya bagus sangat...

Edited by GreatGTG

agak-2 nye ibubapa bace x??

sampai x pesanan korang sumer??

sy percaya kat dalam ni ramai dah jadi ibubapa. secara tak langsung, pendapat dan pandangan sumer orang, baik ngan pro atau yg contra telah di baca dan masuk kedalam kepala masing2. cuma yg tinggal utk digenerate, seterusnya nak dijadikan tauladan ataupun didelete secara kekal dari memory derang.

Kalo nak tau ibubapa yang baik camner??

kalo korang sebagai seorang cikgu,

kat depan mate korang nampak Bapak pelajar nie blasah depan mate korang,

ape perasaan korang time tuh??

ibubapa yang baik takkan cepat melenting. dia akan tanya pada 2 belah pihak. si anak, dan si guru. tak dinafikan kita sering dikawal oleh emosi. ini pentingnya kerjasama suami isteri. jika si isteri melenting, si suami seharusnya bijak mengendalikan keadaan dan begitu sebaliknya. sy tak kata sumer guru baik. ada segelintir yang tidak berupaya menjadi role model kepada anak didiknya. mungkin kerana dia masuk kebidang perguruan yang mulia ni semata2 kerana terikat dengan KPM, atau dipaksa oleh keluarga dan suasana ekonomi sekarang.... tapi masih ramai guru yang mulia hatinya yang mengajar anak bangsa supaya dapat bersaing dalam era globalisasi ni...

perasaan bila nampak pelajar dibelasah oleh bapa dia.. hmm dah tentu la agak sedih dan marah. belasah.. aper definisi belasah ni?

Dan korang sebagai ibubapa plak,

bile dpt tau anak(emas) korang kena libas..

dengan pengatahuan korang..

Ape perasaan korang??

of course la rasa terkilan, marah, kecewa... sedangkan kita pun tak penah libas anak kita kan... tapi back to the root la... kawal perasaan. tanya anak kita kenapa dia kena libas.

bagi sy, ibubapa memainkan peranan penting.. segalanya bermula dari rumah. seorang daripada kawan sekelas sy, keluarganya menggunakan kaedah bermusyawarah. kalo A ader melakukan kesalahan, umi n walid dia takkan marah tak tentu hala. dia dipanggil ke bilik umi n walid dia, disuruh duduk di lantai, dan walid dia akan tanya tau tak aper kesalahan dia, kenapa dia buat kesalahan tu. dia diajar supaya berterus terang, dan berani mengaku kesalahan.. dan dia akan dikenakan hukuman atas kesalahan. macam susah nak aplikasikan kan... tapi tu yg berlaku dalam keluarga sahabat sy tu..

berbalik kepada isu kita, kalo dari kecik kita diajar utk tidak menipu, berterus terang, dan berani mengaku kesalahan, tak timbul isu mak ayah tu nak melenting tak tentu pasal. libas... takkan seorang guru nak libas tanpa sebab....melainkan guru tu bermasalah....

disinilah gunanya iman.... kalo kita beriman, kita dalam keadaan marah, apa yang perlu kita lakukan... kan marah tu kerjanya si iblis... bertepuk tangan dia bila kita melenting kemarahan.. sy sendiri tak pandai kawal emosi. dan masih belajar utk mengawal emosi... ini semua perlukan kerjasama dari semua yang ada disisi kita...

makanya disini... pendapat sy la kan.. kalo salah tlg tunjukkan.... kita semua saling memerlukan...

ibubapa perlukan guru utk mendidik anak2; anak2 perlukan ibubapa utk kasihsayang dan didikan, guru2 perlukan anak2 utk menabur bakti mencurahkan ilmu yang ada dalam diri dia; anak2 juga perlukan guru utk mengajar dan mendidik dia supaya dapat menjadi seperti apa yang dicita2kan. rantaian ni dah cantik dah... kalo masing2 jaga kelangsungan ni.... insyaallah.. semua akan selamat...

only my 10 dollar

hahaha...ada nak tambah lagi?

1+1 = 10

hehehe jgn gado2 sume..... rasa bersalah cek bukak topik ni... pandangan seseorang berbeza2.... so tak salah kita share...

ada berani nak explain part mana post2 aku menyinggung kau?

Ada beza jelas untuk "guna emosi" dengan "emotional". Kalau pekerja bawahan buat silap yang jelas, kita boleh guna emosi marah untuk deliver point kita, menunjukkan tahap serius kita. Kalau, ada yang sakit, tak salah kita tumpang sedih. Tapi kalau marah tak tentu pasal, macam adalah greatgtg tu, tu namanya emotional. Emotional tak deliver kerja kita ke mana2. Sama jugak kalau nangis tak tentu pasal atau atas sebab hal2 kecik.

Emotional King!

@GreatGTG, ko ni guru ekk..atau ko bukan guru atau ko ni hanya pengkritik...atau ko dah jadi ibu bapa?...

Apa yang menyinggung perasaan sangat tu..nak tau gak :ph34r::P

ada berani nak explain part mana post2 aku menyinggung kau?

Ada beza jelas untuk "guna emosi" dengan "emotional". Kalau pekerja bawahan buat silap yang jelas, kita boleh guna emosi marah untuk deliver point kita, menunjukkan tahap serius kita. Kalau, ada yang sakit, tak salah kita tumpang sedih. Tapi kalau marah tak tentu pasal, macam adalah greatgtg tu, tu namanya emotional. Emotional tak deliver kerja kita ke mana2. Sama jugak kalau nangis tak tentu pasal atau atas sebab hal2 kecik.

komen la apa2 pun sinful...ko memang bijak pun..siap dapat teka aku emotional..perghh..mmg terer..mcm dewa la pulak..hehe..yg pasti...wkt aku baca penulisan ko..aku rasa macam "sampah"..so terus aku letak ko ni 'sampah' la sinful..itu aje la...so...ko pun terus buat kesimpulan......sinful2.

ermm..jap2..pastu..ko tanya ada sapa2 lagi nak tambah...so aku tambah la 'sampah-sarap'..salah ke? aku pon tak faham dah ni..

Emotional King!

@GreatGTG, ko ni guru ekk..atau ko bukan guru atau ko ni hanya pengkritik...atau ko dah jadi ibu bapa?...

Apa yang menyinggung perasaan sangat tu..nak tau gak :ph34r::P

;) malas...

Edited by GreatGTG

Anda semua telah lari dari topik.

Jika ini berlarutan, saya tidak akan teragak agak untuk menutup topik ini.

Jangan berbalah, berikan pendapat anda dengan berhemah

Sila kembali ke Topik !

Anda semua telah lari dari topik.

Jika ini berlarutan, saya tidak akan teragak agak untuk menutup topik ini.

Jangan berbalah, berikan pendapat anda dengan berhemah

Sila kembali ke Topik !

den minta maaf...

komen la apa2 pun sinful...ko memang bijak pun..

Eh, jangan macam tu. Kalau aku salah, betulkanlah. Jangan lah dah maki macam tu, lepas tu biar orang terpinga-pinga. Cakaplah, apa salah nye komen aku kepada cikgu2 bermasalah ni? Sebab bila aku baca balik, aku tak nafi pun memang ada cikgu2 yang bagus. Kamu marah sangat bunyinya, apa yang buat kamu marah? Mungkin kamu salah faham ke, mungkin aku memang salah ke, sebab paling jelas ialah aku tak pernah cakap aku bijak. Dan bila aku post, aku memang letak pendapat aku untuk kena tempelak. Tapi bukan tempelak tak tentu pasal. Sebab, kalau orang dapat buktikan aku kurang ajar, maka memang kurang ajarlah aku, kalau datangnya komen tu dari orang yang bersopan. Dan logiknya sama jugak kalau aku kena gelar "sampah".

Kalau kau perasan, kalau kau baca betul2 la kan...dalam post aku yang menyinggung kau tu, tak ada sekali pun aku maki cikgu2 tu, walaupun diorang melampau. Jadi.kenapa.kau.melenting?

Nak tutup thread ni sila la. Sejujurnya, kat Serious Discussion ni, Tajuk je serius. Kalau bukak satu2, tak serius mana pun isi2 nya.

Yang keluar surat khabar semua ni adalah contoh2 cikgu2 yang melampau. aku tak setuju sebab semua jenis hukuman berbentuk...tidak mendidik, tidak profesional dan "taking matters into their own hands" [sori, tak dapat nak translate ke BM plak ayat tu. huhu].

Apa yang persatuan cikgu2 ni kene buat ialah, membuat garis panduan tentang apa jenis kesalahan yang biasa dilakukan pelajar, dan dengan persetujuan kementerian dan ibu bapa, apa hukuman yang boleh dilaksanakan. Rancang macam nak tadbir jenayah negeri. sekolah tempat mendidik supaya bila student keluar, tak jadi penjenayah peringkat daerah, negeri atau negara pulak.

kalau cikgu2 pun kebudak budakan macam ni, memang patut la kena buli dengan student.

encik sinful, kekadang untuk membentuk seseorang murid tu perlukan hukuman dlm bentuk kekerasan. maksud kekerasan sini bukan belasah sampai mampos. hukuman yg dikenakan tu boleh memberikan pengajaran kepada murid supaya tidak menulangi perbuatannya dan memberikan peringatan kepada pelajar lain yg perbuatan tersebut salah dan tak boleh dilakukan. sekarang ni, ramai pelajar yg melakukan kesalahan yg berulang. maksudnya, melakukan kesalahan sama walaupun sudah diberikan teguran, amaran dan hukuman berulang kali...bukan guru tak bersifat profesional tapi encik sinful yg melihat perkara ni secara tidak profesional dan membuat kesimpulan mengikut apa yg encik sinful suka.

garis panduan hanya berfungsi sebagai...well, garis panduan la. guru menggunakan kuasa sebagai guru untuk menjalankan tugas tanpa melepasi garis panduan. tapi, dalam perkara tertentu, ada tindakan pelajar yg sebenarnya sudah melampau dan tidak dapat ditampung oleh garis panduan yg ada. maksudnya, kalu berpandukan garis panduan yg sedia ada, sampai kiamat pun masalah tak selesai.

nampaknya encik faham bahawa sekolah tempat mendidik anak2 supaya menjadi org yg berguna nanti kepada agama, bangsa dan negara. jadi encik harus faham bahawa cara mendidik anak di sekolah tidak semestinya sebagaimana yg disukai oleh ibu bapa..

emm..saya percaya encik sinful bukan seorang pendidik berdasarkan tulisan dan fahaman encik...sekian tq

p/s: pandangan ikhlas, harap tak terasa hati..

Edited by gaman80

tapi encik sinful yg melihat perkara ni secara tidak profesional dan membuat kesimpulan mengikut apa yg encik sinful suka.

..................

maksudnya, kalu berpandukan garis panduan yg sedia ada, sampai kiamat pun masalah tak selesai.

..................

emm..saya percaya encik sinful bukan seorang pendidik berdasarkan tulisan dan fahaman encik...sekian tq

..................

Kita hentikan seketika tentang isu ibubapa,...

@gaman,

Ko mengatakan pandangan umum Sinful sebagai tidak profesional, sepatutnya ko sebagai seorang yang profesional tak berhujah seperti ini kerana ko seorang pendidik, ko patutnya lebih tahu bahawa garis panduan adalah medium untuk mengekang tidakan keterlaluan dalam etika perguruan itu sendiri.

Tindakan yang betul adalah mengikut garis panduan saja. Kalau langgar sikit pon dah kira melampau, itu aku tak sangkal dan aku tak patut sentuh balik apa yang aku post sebelum ini. Tapi cuba kita fikirkan balik secara mendalam. Ada betulnya kata ko bahawa hukuman keatas pelajar yang "terejal" dengan mengikut garis panduan adakalanya tidak begitu berkesan. (sampai kiamat wow!)

Dalam apa yang tersurat terdapat tersirat, move to be the truth!....Ko yang mengkelaskan diri sebagai seorang yang profesional sepatutnya sedar! Apa yang membangkitan isu ini?....Kalau semua terima ideologi ko ni...cuba fikir....(terpaksa langgar garis panduan, kononya tak sampai tahap melampaui batas)....maksud tersurat aku kat situ dah jelas!.

Guru/pendidik sebenarnya bukanlah suatu tugas yang terlampau mencabar sehingga melepasi guide line...walaupun dalam islam kedudukan guru adalah mulia. Tapi bagaimana orang nak pandang mulia kalau guide line pon dilanggar!. Profesional dalam guru tu hanya wujud dalam akta perlembagaan, Kerja untuk dapat duit juga kan..maka itu adalah kerjaya (periuk nasi). Peduli apa ko nak kata guru ikhlas mendidik anak bangsa, sedangakan keikhlasan tak patut diturkan sama sekali..tu semua simpan dalam hati. Profesion perguruan adalah kerjaya profesional A dan dibayar gaji yang berpatutan..takkan tak sedar lagi isu ini dibangkitkan oleh perangai guru tu juga...adakah cabaran dalam menjadi pendidik tu dihalang oleh garis panduan sampai sasah sangat nak tunjukan "Pro". Jika mengaku profesional sila tunjukkan sikap itu...dapat ikut guide lain untuk membentuk pelajar lebih baik jika nak banding dengan tidakan diluar guide line tersebut. So, jangan la mencetekkan pemikiran yang sudah digali sedalam mungkin sebelum menjadi pendidik...kalau camtu hilang la nilai profesinal itu!.

Lastly,

Walaupun kami bukan pendidik, kami bukan profesional tapi kami mahu melontarkan pandangan dan buah fikiran dalam isu ini.Bukankah kefahaman berbeza ini baik untuk mengutarakan segala isu, supaya segala kait mengait dan kekusutan dapat dileraikan.

.......................

:ph34r::ph34r:

Aku nak sentuh beberapa benda yang Putera tak sentuh.

encik sinful, kekadang untuk membentuk seseorang murid tu perlukan hukuman dlm bentuk kekerasan. maksud kekerasan sini bukan belasah sampai mampos. hukuman yg dikenakan tu boleh memberikan pengajaran kepada murid supaya tidak menulangi perbuatannya dan memberikan peringatan kepada pelajar lain yg perbuatan tersebut salah dan tak boleh dilakukan. sekarang ni, ramai pelajar yg melakukan kesalahan yg berulang. maksudnya, melakukan kesalahan sama walaupun sudah diberikan teguran, amaran dan hukuman berulang kali...bukan guru tak bersifat profesional tapi encik sinful yg melihat perkara ni secara tidak profesional dan membuat kesimpulan mengikut apa yg encik sinful suka.

garis panduan hanya berfungsi sebagai...well, garis panduan la. guru menggunakan kuasa sebagai guru untuk menjalankan tugas tanpa melepasi garis panduan. tapi, dalam perkara tertentu, ada tindakan pelajar yg sebenarnya sudah melampau dan tidak dapat ditampung oleh garis panduan yg ada. maksudnya, kalu berpandukan garis panduan yg sedia ada, sampai kiamat pun masalah tak selesai.

Aku tak nafikan langsung kebaikan menggunakan kekerasan dalam mendidik. Ia satu keperluan. Tapi, satu keperluan, sama seperti benda lain, jika melampau, membawa mudarat. "Kita", sebagai generasi sebelum, perlu ambil pendekatan yang lebih objektif dan efektif untuk pelajar2 yang yang melakukan kesalahan berulang. Minta maaf lah kalau aku tidak atau lebih tepat "belum", jadikan perguruan sebagai profession aku. Tapi adakah itu memberikan hak kepada kamu untuk mengenepikan "pandangan tidak professional" aku ni? Jadi, secara tersirat, kamu mengatakan profession perguruan ni tidak boleh dikritik melainkan dari kalangan guru sendiri! Betulkah begini?

Jika menggunakan logik kamu untuk tidak menggunakan garis panduan ke atas pelajar yang melakukan "kesalahan melampau", maka, apa perlunya pelajar untuk mengikut preaturan sedangkan ada dikalangan cikgu2 sendiri bersetuju dengan pemikiran seperti ini? Bukankah terpampang kat sekolah2, "kepimpinan melalui teladan"?

Setahu aku, hukuman paling tinggi mengikut garis panduan yang sedia ada untuk sekolah2 ialah buang sekolah, diikuti gantung sekolah. Jadi, jika betul pelajar tersebut melakukan kesalahan melampau, gantung lah. Kalau degil sangat, buang je. kalau dah kesalahan sampai cederakan orang, hantar sekolah pemulihan. Banyak pilihan selain "mengggunakan kekerasan melampau". Jadi, kenapa perlu resort ke pilihan yang menimbulkan lebih kontroversi dari penyelesaian, at least untuk peringkat sekolah dulu?

Dan jika garis panduan yang ada masih gagal selesaikan masalah, maksudnya satu je: tak berkesan ==> tak boleh pakai ==> buat baru.

nampaknya encik faham bahawa sekolah tempat mendidik anak2 supaya menjadi org yg berguna nanti kepada agama, bangsa dan negara. jadi encik harus faham bahawa cara mendidik anak di sekolah tidak semestinya sebagaimana yg disukai oleh ibu bapa..

Aku tak kata cara sekolah mendidik perlu disukai oleh ibu bapa. Tapi ia perlu berkesan dan berpatutan. Tak kisah jika hukuman berperingkat dilakukan, asalkan atas sebab yang kukuh berbukti, dan tidak melampau. Macam mana nak tahu hukuman tu tak melampau? Jika tidak terdapat dalam garis panduan, guru-guru lain tidak sependapat, berpotensi untuk menarik perhatian media atau menimbulkan kontroversi, boleh la anggap melampau.

Secara teknikal, aku bukan seorang cikgu. Tapi untuk nafikan aku seorang pendidik, adalah tidak adil. Jika aku mendidik adik aku, maka aku dah ada attribute untuk seorang pendidik, jadi aku boleh dipanggil pendidik. Jika aku ajar anak buah aku, maka aku dah ada attribute seorang pengajar, jadi aku adlah adil untuk aku dipanggil pengajar. Hanya sebab aku tidak menerima gaji setiap bulan, tidak menafikan aku seorang pendidik atau pengajar. Ia hanya menafikan aku untuk menjadi seorang "cikgu secara rasmi".

Tak tersinggung. Aku boleh terima perbezaan pendapat kalau ia disampaikan dengan sebab yang baik, dengan cara yang baik. Alah, kalau cara tak baik pun, kalau ada sebab aku bleh respond pnyer. Xde hal lah.

Aku nak sentuh beberapa benda yang Putera tak sentuh.

Aku tak nafikan langsung kebaikan menggunakan kekerasan dalam mendidik. Ia satu keperluan. Tapi, satu keperluan, sama seperti benda lain, jika melampau, membawa mudarat. "Kita", sebagai generasi sebelum, perlu ambil pendekatan yang lebih objektif dan efektif untuk pelajar2 yang yang melakukan kesalahan berulang. Minta maaf lah kalau aku tidak atau lebih tepat "belum", jadikan perguruan sebagai profession aku. Tapi adakah itu memberikan hak kepada kamu untuk mengenepikan "pandangan tidak professional" aku ni? Jadi, secara tersirat, kamu mengatakan profession perguruan ni tidak boleh dikritik melainkan dari kalangan guru sendiri! Betulkah begini?

Jika menggunakan logik kamu untuk tidak menggunakan garis panduan ke atas pelajar yang melakukan "kesalahan melampau", maka, apa perlunya pelajar untuk mengikut preaturan sedangkan ada dikalangan cikgu2 sendiri bersetuju dengan pemikiran seperti ini? Bukankah terpampang kat sekolah2, "kepimpinan melalui teladan"?

Setahu aku, hukuman paling tinggi mengikut garis panduan yang sedia ada untuk sekolah2 ialah buang sekolah, diikuti gantung sekolah. Jadi, jika betul pelajar tersebut melakukan kesalahan melampau, gantung lah. Kalau degil sangat, buang je. kalau dah kesalahan sampai cederakan orang, hantar sekolah pemulihan. Banyak pilihan selain "mengggunakan kekerasan melampau". Jadi, kenapa perlu resort ke pilihan yang menimbulkan lebih kontroversi dari penyelesaian, at least untuk peringkat sekolah dulu?

Dan jika garis panduan yang ada masih gagal selesaikan masalah, maksudnya satu je: tak berkesan ==> tak boleh pakai ==> buat baru.

Aku tak kata cara sekolah mendidik perlu disukai oleh ibu bapa. Tapi ia perlu berkesan dan berpatutan. Tak kisah jika hukuman berperingkat dilakukan, asalkan atas sebab yang kukuh berbukti, dan tidak melampau. Macam mana nak tahu hukuman tu tak melampau? Jika tidak terdapat dalam garis panduan, guru-guru lain tidak sependapat, berpotensi untuk menarik perhatian media atau menimbulkan kontroversi, boleh la anggap melampau.

Secara teknikal, aku bukan seorang cikgu. Tapi untuk nafikan aku seorang pendidik, adalah tidak adil. Jika aku mendidik adik aku, maka aku dah ada attribute untuk seorang pendidik, jadi aku boleh dipanggil pendidik. Jika aku ajar anak buah aku, maka aku dah ada attribute seorang pengajar, jadi aku adlah adil untuk aku dipanggil pengajar. Hanya sebab aku tidak menerima gaji setiap bulan, tidak menafikan aku seorang pendidik atau pengajar. Ia hanya menafikan aku untuk menjadi seorang "cikgu secara rasmi".

Tak tersinggung. Aku boleh terima perbezaan pendapat kalau ia disampaikan dengan sebab yang baik, dengan cara yang baik. Alah, kalau cara tak baik pun, kalau ada sebab aku bleh respond pnyer. Xde hal lah.

sudahla......ambiklahh....korang menang semua.....biasala...putera ngan sinful ni pakar 'lowyer' buruk semua wktu sekolah dulu...ibaratkan diorg ni tak pernah buat "sky dive"...tiba2 cerita kat org..huh best tu skydive, ngeri siut tgk bumi dari atas...tapi sebenarnya tak tahu pun perasaan sebenar buat skydive...ibarat mcm tu...terang panjang2 mereka2 ini tidak akan faham....mereka ini bakal menjejak langkah bapak "daud"...anak dah salah..pastu report TV3...bodoh punya bapak.....lepas dapat tahu cerita sebenar baru lah keluar kenyataan "saya malu, dan insaf"......ibarat menerangkan warna merah kepada org yg buta sejak lahir...mcm mana ye...org buta yg tak pernah tengok kaler merah..tapi kita nak terangkan benda itu warna merah...memang mustahil...itulah dia sinful n putera(org buta).