Jump to content
freakery

Merokok@smokers

221 members have voted

1. 1. Adakah anda merokok?

• Ya
      91
    • Tidak
      130

Recommended Posts

ustaz aku pernah kata 'tak baik memudharatkan diri sendiri dan memudharatkan orang lain'-hukumnya haram.

pepatah kt atas tu adalah pepatah bahasa arab dan aku boleh buat persamaan dengan kentut,seseorang yang kentut di tempat yang banyak orang pastu org sekililingnya bau...semua orang cari sape yg buat kerja tu dan yg kentut tu buat xtau jer... ^_^

orang tua2 penah cakap yg rokok ni ada 3 kelebihannya sajer:-

1.saper yg merokok xder yg akan beruban-sebab mati awal.

2.pencuri tak masuk umah-sebab terdengar tuan rumah asyik batuk..

3.anjing takut-sebab bila perokok pakai tongkat(sakit) dan asyik batuk...

aku arap perokok@forumer jangan melenting.... :P

Edited by shinkoban®

Brader..sila sokong hujah anda dengan bukti..jangan memain sedap cakap jer..Majlis fatwa pun x letak hukumnya haram terus..tetapi mengikut keadaan dan tempat hukum tu boleh jadi harus,makruh atau haram.. http://www.e-fatwa.gov.my/mufti/fatwa_sear....asp?keyID=1147

Mari kita buat satu algebra :-

1xHisap = 1xMakruh

Kalau :

366xHisap x Makruh = HARAM sebab dah boleh membahayakan NYAWA.

Satu lagi yang perlu ko ingat adalah YANG DIKATAKAN MAKRUH itu adalah jika Temabakau yang ko Hisap itu adalah :-

1. Ko tanam sendiri
  2. Ko Jemur sendiri
  3. Ko gulung sendiri
  4. Ko hisap sendiri

Itu baru dikatakan MAKRUH, hukum jatuhnya HARAM sebab :-

1. Tembakau rokok konvesional mengandungi 5% Alkohol, 5% Tar (tau tak tar tu hapa? TAR jalan raya tu ler) dan bahan-bahan yang boleh merosakkan diri manusia
  2. Sebab duk ulang rokok hari-hari, dan membuang duit duk membakar rokok
  3. Sebab menganggu orang lain yang benci / alah ngan asap rokok
  4. Dan pelbagai lagi sebab yang diistiharkan oleh Majlis Fatwa serta Pelabagai Badan kajian Islam

Okeh tak bukti aku?

Memang okeh bukti ko tu ahmades..cuma ni jer yang kurang tepat..

Tembakau rokok konvesional mengandungi 5% Alkohol, 5% Tar

Tembakau mengandungi kompenen-kompenen berikut:

1-Tar biasanya 8 mg bahan partikel2 hitam yang mengandungi ribuan bahan kimia termasuk racun.

2-Nikotina, biasanya 1/10 daripada 6~8 mg

3-Karbon monoksida,biasanya 8~9 mg

penjelasan disini.Tar dan CO adalah matter hidrokarbon dalam kompenen tembakau..alkohol tidak ada dalam kompenen tembakau, CUMA....apabila proses tindakbalas kimia dilakukan baru lah dapat menghasilkan Alkohol dan sebagainya matter2 yang terdapat dalam pecahan hidrokarbon, iaitu dengan proses pembakaran...kandungan 5%?...ntah la lupa pulak aku..kalau betul aku dah mabuk2 mauk-mauk..

Bahan aktif yang paling bahaya adalah Nikotina..kalau pengambilan melebihi 25 mg..boleh membawa maut..ntah la..aku hisap kekadang sekotak habis sehari.. :ph34r:

Coution!

Smoking couses fatal lung cancer. Smoking kills..hahaha

menghisap rokok walaupun sesetengah fatwa menyatakan hukumnya haram atau makruh buktinya tetap merosakkan tubuh badan manusia.

makruh maksudnya dibenci ALLAH,adakah kita hendak melakukan perbuatan tu walaupun dibenci tuhan dan orang sekelilingnya jadi merokok tu tetap tidak baik walaupun kita berpegang kepada hukum makruh...

Mari kita buat satu algebra :-

1xHisap = 1xMakruh

Kalau :

366xHisap x Makruh = HARAM sebab dah boleh membahayakan NYAWA.

Satu lagi yang perlu ko ingat adalah YANG DIKATAKAN MAKRUH itu adalah jika Temabakau yang ko Hisap itu adalah :-

1. Ko tanam sendiri
  2. Ko Jemur sendiri
  3. Ko gulung sendiri
  4. Ko hisap sendiri
Itu baru dikatakan MAKRUH, hukum jatuhnya HARAM sebab :-
  1. Tembakau rokok konvesional mengandungi 5% Alkohol, 5% Tar (tau tak tar tu hapa? TAR jalan raya tu ler) dan bahan-bahan yang boleh merosakkan diri manusia
  2. Sebab duk ulang rokok hari-hari, dan membuang duit duk membakar rokok
  3. Sebab menganggu orang lain yang benci / alah ngan asap rokok
  4. Dan pelbagai lagi sebab yang diistiharkan oleh Majlis Fatwa serta Pelabagai Badan kajian Islam
Okeh tak bukti aku?

Macamana ko punya kenyataan berulang kali buat benda makruh jadi haram pulak?lagi satu walaupun kita tanam sendiri tembakau tu..kandungan nikotin dan tar tu tetap ada malah lebih tinggi sebab dah tentu kita tak buat proses degrade pada tembakau tu..

Edited by zzool

aku bukanya tahu sgt dlm hal ni

senang citer mcm ni la

merokok boleh membunuh diri sendiri

apakah hukum bunuh diri dlm islam?

hukumnya haram

Edited by madaya

orang tua2 penah cakap yg rokok ni ada 3 kelebihannya sajer:-

1.saper yg merokok xder yg akan beruban-sebab mati awal.

2.pencuri tak masuk umah-sebab terdengar tuan rumah asyik batuk..

3.anjing takut-sebab bila perokok pakai tongkat(sakit) dan asyik batuk...

aku arap perokok@forumer jangan melenting.... :P

:lol:

hakhakz..

yg nih mmg aku ske..

ade btol gak ape yg ko cakap tuh..

yg penting..

merokok blh memudaratkan kesihatan

pndpt ako,ako rase bleh jadi rokok ni haram..da bleh memudaratkan diri..

korg pon taw...bkn sngaje nk haram2 kan..dorg ckp haram supaya smoker2 ni sedar sket n brenti mrokok...

-AKU X MEROKOK-

aku penah isap rokok aku penah benti rokok aku penah isap balik aku penah stop beli rokok tapi pow rokok orank pastu benti balik...& isap balik apa nak jadi yek...

maybe sebab enviroment aku membuat aku isap rokok...aku kat umah nih mmg x isap rokok maybe x sangap kut but bile aku balik je kat hostel aku mula la sangap rokok...ntah la maybe aku tgk anime2 tuh yg dok hisap rokok tuh buat aku nak isap rokok lagi ngan member2 aku most of them smoking...

ntah la aku rasa kalo aku terperap kat umah bole benti kut... :rolleyes:

aku penah isap rokok aku penah benti rokok aku penah isap balik aku penah stop beli rokok tapi pow rokok orank pastu benti balik...& isap balik apa nak jadi yek...

maybe sebab enviroment aku membuat aku isap rokok...aku kat umah nih mmg x isap rokok maybe x sangap kut but bile aku balik je kat hostel aku mula la sangap rokok...ntah la maybe aku tgk anime2 tuh yg dok hisap rokok tuh buat aku nak isap rokok lagi ngan member2 aku most of them smoking...

ntah la aku rasa kalo aku terperap kat umah bole benti kut... :rolleyes:

Sebenarnya situasi aku, aku dah lalui apa yang ko lalui ni..berenti ..isap balik..pastu aku limitkan jer la sehari paling kuiat 2 batang dah la..kekadang aku amin seTABANG jer...maklum la ..hidup campur kekawan yang merokok..style lepak warung...

Kepada perokok..try la isap rokok dengan minum MILO PANAS...korang akan tahu apa yang best nya..yang penting dapat limitkan kegianan nikotin tu.. :ph34r:

cuba buat gini kalau nak berenti merokok..ambik rokok tu..kisar dengan blander ke..tak pun, potong kecik..pastu masukkan dalam segelas air suam..dan minum..cuba amalkan selama 7 bulan berturut2..insyallah boleh berjaya berhenti mekorok selamanya.. ;)

adik adik sekalian, tolong jangan buat main dengan fatwa ye.

dulu aku penah jugak dengar, kononnya jatuh 3 jenis:

1. harus kalau boleh menyebabkan kemudaratan kalau tak mengambilnya

2. makruh kalau menyusahkan diri sendiri atau orang lain

3. haram kalau memudaratkan diri sendiri

aku tak amik serius sangat pun dengan fatwa diatas sebab aku pun tak ingat kat mana aku dengar :P

kekadang orang kita ni memang suka mencipta sesuatu fatwa, lepastu claim kononnya fatwa tu dikeluarkan oleh mufti la apa la.

tapi biasanya kat rokok tu sendiri dah ada amaran, kalau tak besar, kecik. tapi kalau dah ketagih tu, tulis ka besar camana sekalipun, memang tak nampak punya:

th_marlborokastamsatu.jpg th_marlborokastam2.jpg

camana kuning keyboard tu, macamtu la kuningnya gigi orang yang isap rokok kot?

okhokhokhokhokhkohkoh

Sebenarnya situasi aku, aku dah lalui apa yang ko lalui ni..berenti ..isap balik..pastu aku limitkan jer la sehari paling kuiat 2 batang dah la..kekadang aku amin seTABANG jer...maklum la ..hidup campur kekawan yang merokok..style lepak warung...

Kepada perokok..try la isap rokok dengan minum MILO PANAS...korang akan tahu apa yang best nya..yang penting dapat limitkan kegianan nikotin tu.. :ph34r:

dulu aku slalu isap rokok ngan nescafe panas mmg layan kawan aku la ajar...tapi cara tuh mcm cepat mati je...memula kite isap rokok sedut la bebanyak skit pastu ko teguk air nescafe tuh sebelum ko hembus..dah teguk baru ko hembus hhuhuhuhuhu mmg layan...tapi cara tuh mcm lagi cepat mati je..hahahaha lelama aku stop buat mcm tuh,sekang isap je...

AMARAN!! Jangan cuba cara diatas ye....

aku xmau campur debate among ulamak samada smoking tu haram, harus or makruh dlm Islam...

cume yg aku paham dlm Islam seme keje yg baik and berpaedah kita wat ari2 insya-Allah akan dikira sbg ibadah kepada-NYA...

and smoking aku x nampak camne buleh jadik ibadah :lol: buleh ker dpt keberkatan melalui merokok?

p/s: aku dah lama carik ulama2 yg kata smoking ni makruh...ader sesaper ader info pasal ni from somewhere? saje nak menambah pengetahuan pasal nas2 or dalil yg digunakan...tengkiu

Edited by locco

p/s: aku dah lama carik ulama2 yg kata smoking ni makruh...ader sesaper ader info pasal ni from somewhere? saje nak menambah pengetahuan pasal nas2 or dalil yg digunakan...tengkiu

ari tu aku ade pegi ceramah, dalam ceramah tu (kat masjid) die kate hampir sume ulama mengatakan merokok itu haram kecuali ulama tu sendiri merokok, tu yang die pusing siket makroohh... :lol:

*ceramah tempat aku

ari tu aku ade pegi ceramah, dalam ceramah tu (kat masjid) die kate hampir sume ulama mengatakan merokok itu haram kecuali ulama tu sendiri merokok, tu yang die pusing siket makroohh... :lol:

*ceramah tempat aku

haha...aku penah dgr jgk lawak tu :lol:

amik beberapa titis air nescafe pekat pastu sapu siket kat rokok. pastu layurkan. pastu makan uphamol 650mg 2 bijik. ulang acap kali nak study (esp a day before an exam). nescaya tak leh tdo 2 hari (boleh gune untuk jawab exam and lepaskan tension dengan main game). tapi kalo tdo, memang > 16 jam.

sape nak tiru, tiru la..

member aku cakap kalo nak berenti cume makan ikan mentah (x masak) atau makan sushi bebanyak...

aku blom test sbb aku x smoke..

amik beberapa titis air nescafe pekat pastu sapu siket kat rokok. pastu layurkan. pastu makan uphamol 650mg 2 bijik. ulang acap kali nak study (esp a day before an exam). nescaya tak leh tdo 2 hari (boleh gune untuk jawab exam and lepaskan tension dengan main game). tapi kalo tdo, memang > 16 jam.

sape nak tiru, tiru la..

:lol: jangan tdo selama-lamanya lak cukup la kalo guna skill nih

bla..bla..bla..

nya kat rokok tu sendiri dah ada amaran, kalau tak besar, kecik. tapi kalau dah ketagih tu, tulis ka besar camana sekalipun, memang tak nampak punya:

th_marlborokastamsatu.jpg th_marlborokastam2.jpg

care die label macam label bahan kimia jer... ^_^

aku rase kalo kerajaan sanggop lah, haramkan terus merokok di malaysia nih :ph34r: ... kan senang, x yah susah2 pikir... lagipon memang memudaratkan kesihatan pon.

*pendapat jer... aku sensitip ngan asap rokok..heheheh..

ok gak kalo kerajaan sanggup buat macam tu.

aku penah try berenti rokok dengan cara minum air kelapa muda + tembakau (kacaukan pastu tapis). minum secawan. pastu kalo terhisap rokok (or tarbau asap rokok - tak kesah la kalo orang lain yang isap ke), nescaya sakit tekak.

seriusly aku dah try (setengah cawan je - kongsi dengan member aku). and memang betul kitorang sakit tekak (tak tau la kalo coincidence ke, mindset ke, etc etc ke).. side effect die tak tau lak ape. memang sekse gak la nak merokok balik pastu.

abih sumber income kalo kerajaan banned rokok .. hehe . kalo aku pekena kawan aku guna cara ko tu(kelapa muda + tembakau) mesti dai brenti isap nih .XD

dulu aku slalu isap rokok ngan nescafe panas mmg layan kawan aku la ajar...tapi cara tuh mcm cepat mati je...memula kite isap rokok sedut la bebanyak skit pastu ko teguk air nescafe tuh sebelum ko hembus..dah teguk baru ko hembus hhuhuhuhuhu mmg layan...tapi cara tuh mcm lagi cepat mati je..hahahaha lelama aku stop buat mcm tuh,sekang isap je...

AMARAN!! Jangan cuba cara diatas ye....

aku dah try cara ko ni...tak best konon..ni la cara paling power yang aku pernah try untuk jumat rokok..pertama kebaikan dapat menjimatkan rokok, kedua kafien daripada nescafe tu dapat ganti rasa gian pada nikotin.. :ph34r: