Jump to content
keypo

Internet,pandangan Korang ?

Recommended Posts

apa pandangan korang ye dengan dunia internet ni ?
ada orang kata dunia internet sesuatu yang boleh kita cari informasi dari nya .. ada orang kata pula dunia internet suatu perkara yang bosan..

macam mana eh ...

dunia internet ni macam dunia sebenar jugak jika semua berlaku jujur. luas dan banyak manfaatnya.

bosan? mungkin mereka sudah terlalu lama terlibat dalam urusan internet dan jiwa mereka lebih ke arah bersosial secara nyata kerana bersosial secara maya hanya berhadapan dengan skrin dan huruf. lebih sikit ada suara, bunyi gambar. video pun termasuk sebagai gambar.

bergantung kepada individu tu, kecenderungan dirinya, menyebabkan berbeza persepsi terhadap internet.

Internet lebih kurang je dengan dunia sebenar.. ada baik, ada buruk..

kalo kat dunia sebenar ada pencuri, kat internet pon ada..

kalo kat dunia sebenar boleh cari ilmu, kat internet pon boleh..

cuma bezanya, internet ni cepat, pantas dan menjimatkan masa..
contoh paling mudah, snail mail dengan email.. byk gila masa yg dapat dijimatkan.. :P

[quote name='HTM a.k.a. whiztech' timestamp='1293720297' post='1058175']
Internet = information overload
[/quote]
Sampai overload ke? :P

[quote name='hotfloppy' timestamp='1293973095' post='1058362']
Internet lebih kurang je dengan dunia sebenar.. ada baik, ada buruk..

kalo kat dunia sebenar ada pencuri, kat internet pon ada..

kalo kat dunia sebenar boleh cari ilmu, kat internet pon boleh..

cuma bezanya, internet ni cepat, pantas dan menjimatkan masa..
contoh paling mudah, snail mail dengan email.. byk gila masa yg dapat dijimatkan.. :P
[/quote]
Betul la tu. Ruang masa. ^_^

kekadang aku pon naik heran ..ada budak budak sanggup berdepan dengan internet berjam jam lamanya ..ada pulak yang sampai 24 jam depan komputer ..takda dorang boring kew ? ..ke internet ini dianggap sebagai suatu release tension bagi seseorang ?
atau adakah internet ini dianggap sebagai suatu aura yang meransang pemikiran manusia ..
aku penah membaca , ada satu budak lelaki sanggup membunuh kerana mak dia tak bagi duit untuk pergi ke cyber cafe untuk berchatting di internet ?
apa cerita ni bai ?
ada pulak yang aku baca ..sehari tak dapat internet ..macam cacing kepanasan ..hehehehe ..bagi pandangan aku lah,dorang dorang agak terlalu pelik untuk tafsirkan ..muahahahaha ..

Bagi aku internet adalah keperluan,keperluan dimana tempat mencari ilmu,kawan dan berniaga dalam dunia siber.Memang tak dinafikan keinginan pada internet tiap2 hari ada cuma tak de lah sampai ke tahap cacing kepanasan tak dapat guna atau sampai sanggup membunuh.macam xwaras je buat perkara tu...

[quote name='keypo' timestamp='1294117379' post='1058502']
kekadang aku pon naik heran ..ada budak budak sanggup berdepan dengan internet berjam jam lamanya ..ada pulak yang sampai 24 jam depan komputer ..takda dorang boring kew ? ..ke internet ini dianggap sebagai suatu release tension bagi seseorang ?
atau adakah internet ini dianggap sebagai suatu aura yang meransang pemikiran manusia ..
aku penah membaca , ada satu budak lelaki sanggup membunuh kerana mak dia tak bagi duit untuk pergi ke cyber cafe untuk berchatting di internet ?
apa cerita ni bai ?
ada pulak yang aku baca ..sehari tak dapat internet ..macam cacing kepanasan ..hehehehe ..bagi pandangan aku lah,dorang dorang agak terlalu pelik untuk tafsirkan ..muahahahaha ..
[/quote]
Mcm aku memang [b]bekerja dengan internet[/b]. Nak taknak [b]kena la menghadap internet[/b] tiap2 hari.
Boring boleh dihilangkan, hilang boleh diboringkan.

Cth kedua, pada tahun 2006, laptop aku [b]terbako[/b]...motherboard. Hantar ke kedai repair mengambil masa [b]4 minggu[/b] lamanya.
Selama 4 minggu tu aku mcm org [b]biol [/b]kat umah kerana tak dpt berinternet. Sampai termimpi2 [b]lambaian [/b]kawan2 di internet.
Tapi kebiolan tersebut berasas kerana time tu [b]mIRC [/b]sedang berada di zaman kegemilangannya.
Aku pula suka [b]scripting[/b], explore benda2 baru macam tu. Jadi bila tak dapat nak buat benda tu, memang rasa spt cacing kena panggang.
Berkat kecacingan utk scripting tersebut aku berjaya dpt [b]A+[/b] utk [b]C++[/b] kat uni (pada masa tu la).
Memang [b]90%[/b] pemahaman aku kat C++ diajar oleh mIRC bkn oleh lecturer (pada masa tu, la).
mIRC pula bergantung dgn [b]internet[/b]. Dpt connect baru boleh try script menjadi ke tak.
So tanpa internet tak mungkin aku boleh [b]terer [/b]C++ (err, pada [b]masa tu[/b] laaa).

So kesimpulan, ada sesetengah org yg tahu [b]guna internet dgn betul[/b] (cari ilmu dan asah bakat).
Ada pula yg hanya tahu untuk [b]salah guna internet[/b] (bergaduh di forum, provokasi di blog dsbg).
Gunakanlah internet utk [b]memajukan diri[/b] dan [b]masyarakat[/b]. (cheyy cara).

[i]p/s: err TS, kau ni macam Rosyam Nor dlm Fenomena Seni la plak[/i]

internet ni mcm pisau jgk...
kau beri pisau tu pada mak kau, dia guna utk potong sayur, ikan, dgg utk memasak... hasilnya dpt la ko mkn sedap2...
kau beri pisau tu pada adik ko yg baru 3-4tahun, maybe pada padah, silap2 bukan diri dia cedera, kau pun dikerat2 nnt...
kau beri pisau tu pada akak ko tengah kecewa putus cinta, silap gaya dia bunuh diri ngan pisau tu...atau dibunuhnya pakwe dia, takpon kau ditikamnya...

internet ni teknologi...
kita kena seiring, tak minat pun kena ambil tahu, tak guna pun kena ambil tahu,
supaya kita tak mudah diperbodoh oleh internet.

informasi di internet ada betul...ada salah...ada rekaan, ada yg ditokok tambah dari fakta sebenar.
tp informasi di internet juga adakalanya ada informasi benar yang takkan kita dapat dari suratkhabar/tv/library...
internet juga byk beri penjimatan kepada masa, duit dan tenaga untuk org yg bijak menggunakannya, contoh kemudahan bayar bill online, dll.
internet juga ruang kedua selain library utk mendapatkan sumber rujukan yg "fresh"

tapi, adakala internet juga yg jadi perosak anak bangsa...
jadi fikir2 dan renung2kan... selamat beramal :D

Aku rasa jawapan ni boleh jadi terlalu banyak bergantung kepada sipenggunanya...

Kalau aku time waktu bekerja, almost link-up dengan internet. Apa yang aku gunakan semasa bekerja ?

1. Cari info product tertentu. Carian nama pembekal dan sebagainya.
2. Email - gunanya byk sgt.. kalau aku diassign buat satu project, semua contact2 ni berada dlm contact .Apa2 keje berkaitan baik opis atau pembekal dll semuanya kena cc to bcc ke boss dan staff.
3. Download software . Biasanya keje aku related dgn network. almost switches , router , appliance firewall , wireless semuan ni kena download user guide / manual / upgrade software dll.
4. Remote access. Memang kene guna remote access spt , Telnet , SSH , Remote Desktop , VNC dll applikasi utk remote support. Tak perlu pegi site melainkan mende ni tak boleh guna.
5. Conference samada voice atau video... Professional punya kerja tau la ni.. tak suka nak chat atau email kalau hal tu susah nak terang kat email. lebih baik bercakap.

Dalam masa yang sama ada la untuk keperluan sendiri jugak. Tak kira la time keje atau lepas kerja. So..list kat bawah ni aktiviti yang biasa la.

1. Internet Banking . Bayar Loan kereta/rumah , bil astro/tnb/indahwater/majlis perbandaran, SSPN dll
2. Download Movie / Audio
3. Personal Mail
3. Berita / majalah
4. Forum

memang, kebanyakan nya depend kat individu tu...

kalo gune tuk kebaikan, maka kebaikan la yang dapat
kalo gune tuk kejahatan, maka kejahatan jugak dia akan dapat..

tapi disebabkan kekurangan pengetahuan dan etika serta jadi diri mahupun agama dalam diri tu,..
memang senang individu tuk terpengaruh dalam dunia internet nie

ape pun bagi aku, internet nie memang besar manfaat dia :D

suke tgk website ustaz uzar (pakar muamalat), saifulislam (seorang pemikir yang menarik) website2 motivasi
forum tuk disuss (kadang2 gaduh2 manja sket :P )
leh dengar ceramah ustaz azhar (memang lawok) dengan ustaz kazim (suke penggajian kitab muhimmah)

so tak ke banyak manfaat tu

tapi kadang2 (selalu nyer) benda tak manfaat tu la yang nampak..

internet nie adalah teknologi baru....sesetengah orang fobia untuk menggunakannye sbb kecangihan teknologi...

tapi internet nie bagi aku...die memudahkan semua orang dalam menjalankan aktiviti atau tugas2 harian mereka...
kebaikan die banyak dan keburukan pun banyak...tapi sama2 la kite tapis apa yang baik dan apa yang kurang baik...

aku kalo tak dapat internet satu hari ok lagi, tapi rase tak lengkap diri nie dengan info yang terbaru...kalo harap kan surat khabar memang tak baca la...kalo bace pon kisah yang menarik je seperti kartun hehehe...

website yang pertama yang aku buka bila masuk internet, selalunya seimbang cth :- Email--> laman sosial --> forum --> blogspot --> web agama --> permainan(macam chess, game 2D) --> streaming web(youtube) --> google(cari info baru)

korang percaya tak...hanya duduk di depan internet tidak perlu keluar dari rumah untuk membeli makanan, berhibur, berkerja dan juga beli pakaian.Internet nie dah jadi macam "one stop center"...

kenapa aku kate macam tue:-
1. makanan dah boleh order online(contoh pizza hut, kalo nak nasi goreng suro je member belikan pastu kasi upah).
2. nak berhibur boleh jumpe member2 kat Facebook kalo nak karaoke boleh buat tele-conference
3. kerja dah jadi semudah A,b,c(tapi bergantung juga pada jenis kerja) sekarang nie banyak dah org kerja online..ade sesetengah syarikat tue hanya menerima email dari pekerja die sahaja(contoh buat paper work)... kalo yang teknikal lak die boleh buat remote sahaja dari jauh atau boleh bagi arahan kepada org yang berada disitu...
4. bank sekarang nie pon dah ade online banking dan boleh bayar bill2 utiliti(seperti air, letrik, tenet)
5. nak beli baju pun dah ade blog2 yang jual online...

dan dari situ jugak la dapat keburukan, sebab tak dapat bertegur-sapa dengan jiran sebelah menyebelah...

so hargai la internet anda....:) gunakan ia sebaik yang mungkin...

emm internet aku rasa bermula dari rusia kan ? yang ketika itu amerika syarikat menyangka rusia mencipta nuklear ...tu yg aku baca 1 blog indon ..
macam dinegara kita ni malaysia ..sejak bila ada internet ha ?
mahu tanya sikit .. macam mana pihak malaysia yakni tm,celcom dan sebagainya tu mencipta internet ..pe bekalan nya sampai rata rata seluruh malaysia ni ada internet ..
mintak cerita lebih lanjut sikit ..

blog indon tu buat ajaran sesat. internet ialah produk jabatan pertahanan amerika untuik mengawal dunia. ronal regan yg membuka internet untuk kegunaan awam. gugel dan pisbuk tu adalah data mining terbesar.

org yg ckp internet bosan tue tak tau ape psl tenet

[quote name='HellGas' timestamp='1294993810' post='1059391']
internet hnya untk geek & nerd....
[/quote]

abis lisa surihani tuh geek & nerd arr..??? wakakakkakaa.... aku pung geek & nerd jugak ke..?? loy, totoy, HD, DLL.. semua geek & nerd laa... termasuk hang gak HellGas = geek & nerd juugak... hahahahahha... lawak lawak...

bagi aku internet nih = RM RM kacing kacing... wakakakkakaka...

kalau tak dapat layan tenet sehari memang aku addict... addict nak masuk putera.com ....

zaman kegemilangan MIRC dulu aku pung gila scripting... tapi masa tuh aku sekolah menengah agi taktau apa itu C++... hahahaha... pas masuk U baru tau.. n laju vas vas jer arr dalam klas... hihihihi...

Internet = dunia ilmu tanpa sempadan... jangan salah guna sudah...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1294994376' post='1059394']
abis lisa surihani tuh geek & nerd arr..??? wakakakkakaa.... aku pung geek & nerd jugak ke..?? loy, totoy, HD, DLL.. semua geek & nerd laa... termasuk hang gak HellGas = geek & nerd juugak... hahahahahha... lawak lawak...

bagi aku internet nih = RM RM kacing kacing... wakakakkakaka...

kalau tak dapat layan tenet sehari memang aku addict... addict nak masuk putera.com ....

zaman kegemilangan MIRC dulu aku pung gila scripting... tapi masa tuh aku sekolah menengah agi taktau apa itu C++... hahahaha... pas masuk U baru tau.. n laju vas vas jer arr dalam klas... hihihihi...

Internet = dunia ilmu tanpa sempadan... jangan salah guna sudah...
[/quote]
pergh..mcm mrh je?

[quote name='HellGas' timestamp='1294994942' post='1059395']
pergh..mcm mrh je?
[/quote]

mrh = marah ke..???

kalau yer.. aku tak marah arr.. aku suka.. suka banget... :3: :3:

[quote name='TJ-Ariff' timestamp='1294996884' post='1059404']
macam cite TRON ler...
[/quote]

leh arr masuk dalam situ cam TRON gitu.. pastu lawan ngan TROJAN.. wakakakkaa... wat nya ada banyak worm.. wah pengembaraan hebat nih...

[quote name='keypo' timestamp='1294655450' post='1059035']
macam dinegara kita ni malaysia ..sejak bila ada internet ha ?
mahu tanya sikit .. macam mana pihak malaysia yakni tm,celcom dan sebagainya tu mencipta internet ..pe bekalan nya sampai rata rata seluruh malaysia ni ada internet ..
mintak cerita lebih lanjut sikit ..
[/quote]

malaysia ade internet sejak tahun 1995(official release to public) yang di bawak masuk oleh syarikat mimos...time tue hanya ada satu provider sahaja iaitu Jaring. tahun 1995 kite masih menggunakan dail-up untuk penyambungan ke internet(bunyi die bile dial ke internet bising yang amat)...time tue kelajuan dail-up dalam 33 kbit/s hingga 56 kbit/s...hanya menggunakan wayar telifon dan dan modem kad...

then pada tahun 2000-2001 time.com.my menjadi provider kedua...
pada tahun 2000 jaring telah mengeluarkan broadband pertama di malaysia.
kemudian pada tahun 2006 ke atas start la provider seperti maxis,celcom,digi,packet one,izzi,umobile dan lain2 lagi....
pada jangka masa 10 tahun banyak teknologi networking telah dibangunkan oleh org2 yang expert seperti hotspot,hsbb dan sebagainya...so kite ikut je la teknologi yang di cipta tue.... :3:

aku suka internet... internet suka aku.. teri ma kasih... selamat malam.