Jump to content
K.A.

Masalah Resdung

Recommended Posts

salam semua

aku ade masalah resdung la

kalo dia datang, mau 1-2 minggu bersin2 + radang mata sekali

ade gak try traditional nyer cara tapi masih belum ada rezeki nak elok..

mungkin korang ade tips2 yang boleh mengurangkan resdung aku nie??

[quote name='M3ntary' date='08 November 2010 - 08:59 AM' timestamp='1289177976' post='1052628']
Salam. Kena jaga cara permakanan skit. Kurang kan makan budu, ikan bilis, ikan masin, pekasam, belacan, ada lagi. Tapi dah lupa. ^_^
[/quote]

semua tu aku tak makan, kalo makan pun sket jer..

cume ikan bilis je la kot, pasai makan nasi lemak pagi2 :P

aku sendiri ade resdung,dulu teruk jugak tiap2 pagi bersin,sekarang dah kurang,susah nak kata benda ni ade ubatnya atau tak,tapi aku amalkan makan pil multivitamin,Alhamdulillah bersin tu dah kurang,tapi yang pasti bersin waktu pagi dah takde.
ade juga try asap lilin tu,tak jalan,try jugak yang kuarkan lendir dengan telan air akar kayu ikut idung "nama perubatan tu Ghurah" tapi tak jalan jugak,hanya buang lendir2.pernah dengar kaedah guna lipas tanah? hah! yang tu member aku kata mujarab,tapi tempat member aku buat tu dah meninggal org tua tu,tapi aku pernah google ade satu tempat kat negeri sembilan,ade org ni yang amalkan kaedah ni,aku nak try tapi masa tak mengizinkan,kalau ade sesape nak try bgtau la aku,aku nak try jugak.
tapi kapsul untuk jangkamasa pendek try cari "ubat raja resdong"

[IMG]http://img253.imageshack.us/img253/3617/1269938279844719591pict.jpg[/IMG]
aku dah cuba memang mujarab dan ade kesannya,tapi utk lebih cepat,selepas makan pastikan ko kena tido dlm sejam dua.bangun2 je dah tak bersin2 lagi...

salam...

resdung aku pun dah kurang...cuma jgn makan seafood je..makan seafood abis la... try makan zrytec-d .. tu utk instant lah...kalau dah x tahan sgt sampai sakit kepala..huhu :blush:

lipas tanah? wow, macam gerun/takut bunyik dia,

rawatan dia macam mane tu abang loy? :D

[quote name='ztecon' date='08 November 2010 - 04:47 PM' timestamp='1289206024' post='1052688']
salam...

resdung aku pun dah kurang...cuma jgn makan seafood je..makan seafood abis la... try makan zrytec-d .. tu utk instant lah...kalau dah x tahan sgt sampai sakit kepala..huhu :blush:
[/quote]

sekali sekala tu ade gak makan seafood, tapi seketul dua je la,.. tak tahan tgk woo kesedapan/keenakkan nya... ooooohhhh seafood :P :P

zrytec tu ape? minuman ke kapsul?

[quote name='khairul anwar' date='08 November 2010 - 08:24 PM' timestamp='1289219046' post='1052715']
lipas tanah? wow, macam gerun/takut bunyik dia,

rawatan dia macam mane tu abang loy? :D

sekali sekala tu ade gak makan seafood, tapi seketul dua je la,.. tak tahan tgk woo kesedapan/keenakkan nya... ooooohhhh seafood :P :P

zrytec tu ape? minuman ke kapsul?
[/quote]
bukan zrytec,tapi mcm zentac bunyinye,aku pernah makan,pil berasaskan herba tumbuh tumbuhan,tapi kurang berkesan didalam mengawal bersin diwaktu bangun pagi.
rawatan lipas tanah tu dia letak cecair lipas tanah kat seluruh muka,nanti ulat2 tu keluar tak sampai seminit.aku memang nak cuba no telepon org tu entah mane aku simpan.tapi try cari Ubat Raja Resdong tu la,satu botol tu dlm RM5 tak silap aku,berkesan.tapi kalau nak hilangkan bersin waktu pagi,makan multivitamin sebelum tido.

[quote name='Hijikata Toushiro' date='09 November 2010 - 12:03 AM' timestamp='1289232196' post='1052735']
bukan zrytec,tapi mcm zentac bunyinye,aku pernah makan,pil berasaskan herba tumbuh tumbuhan,tapi kurang berkesan didalam mengawal bersin diwaktu bangun pagi.
rawatan lipas tanah tu dia letak cecair lipas tanah kat seluruh muka,nanti ulat2 tu keluar tak sampai seminit.aku memang nak cuba no telepon org tu entah mane aku simpan.tapi try cari Ubat Raja Resdong tu la,satu botol tu dlm RM5 tak silap aku,berkesan.tapi kalau nak hilangkan bersin waktu pagi,makan multivitamin sebelum tido.
[/quote]

ok nanti ai try ubat Raja resdong tu

tp ai takde masalah bersin waktu pagi or sejuk or lain2

cume kalau dia menyerang, mau 2minggu straight tak henti2 bersin + berair mata nie

[quote name='khairul anwar' date='08 November 2010 - 11:40 AM' timestamp='1289187617' post='1052640']
semua tu aku tak makan, kalo makan pun sket jer..

cume ikan bilis je la kot, pasai makan nasi lemak pagi2 :P
[/quote]

deyyy... nasi lemak tuh sambal dia bukan jer ada bilis.. sambal tumis tuh ada belacan daa...

kalau resdung belacan takleh makan langsung..udang pung takleh makan.. bak kata lain seafood takleh makan.... hang vegetarian jer arr.. try tgk vege dalam 6bulan baru nampak kesan dia...

aku taktau arr benda nih betui ke tak..tapi ada orang kata kalau kita berasap2 nak buang resdung tuh bukan lagi hilang lagi banyak ada arr....

alhamdulillah aku ada skit jer kat mata... tapi aku memang makan banyak sayur... belacan tak makan kira seafood jarang2 arr..banyak makan sayur ngan buah jer.... lagi aku tak bersin2 pun.. maybe sebab tak teruk sangat kot...

[i]P/S:aku bukan vege yek kalau taktahan belasah gak makan seafood wakakakaka...[/i]

Sebelum nak buat rawatan resdung pastikan penyakit yang anda hadapi itu resdung, kalau tak, tak ke mana. Tak semestinye resdung = bersin.

Aku dah try semua ubat2 resdung ni termasuklah lipas tuh, tak de effect. Last2 jumpe doktor pakar dia kate awak bukan resdung cuma ade allergic terhadap suhu, tak boleh panas sangat dan tak boleh sejuk sangat. Lagi satu doktor kate orang2 resdung ni mesti ade jerawat sebab darah kotor. Edited by e_X

ha'ah eh, kat sambal nasi lemak tu ade belacan...

heheh, tapi my paberat bekpes tu....

emm maybe kene try ubah sket tabiat makan pagi kot...

vege?? bukan ape, makanan vege nie macam terhad la, tak banyak pilihan..
tapi i loike vege jugak...

can consider..

btw, makan daging tak elok ke? macam daging lembu? kambing ?

orang kate ayam nie kurang elok tuk orang yang ade resdung nie..

[quote name='e_X' date='09 November 2010 - 02:03 AM' timestamp='1289239422' post='1052740']
Sebelum nak buat rawatan resdung pastikan penyakit yang anda hadapi itu resdung, kalau tak, tak ke mana. Tak semestinye resdung = bersin.

Aku dah try semua ubat2 resdung ni termasuklah lipas tuh, tak de effect. Last2 jumpe doktor pakar dia kate awak bukan resdung cuma ade allergic terhadap suhu, tak boleh panas sangat dan tak boleh sejuk sangat. Lagi satu doktor kate orang2 resdung ni mesti ade jerawat sebab darah kotor.
[/quote]

oyeker...

muka aku suci dari jerawat (kalo cermin tu tak tipu aku la)

tapi ape yang aku pasti memang aku ade resdung
kompom resdung..

[quote name='e_X' date='09 November 2010 - 02:03 AM' timestamp='1289239422' post='1052740']
bukan resdung cuma ade allergic terhadap suhu, tak boleh panas sangat dan tak boleh sejuk sangat. Lagi satu doktor kate orang2 resdung ni mesti ade jerawat sebab darah kotor.
[/quote]
aku takde jerawat,tapi aku punya resdung memang sama mcm ko,tak boleh kena suhu yang bahang sikit,cepat aje hidung berair,tapi memang aku resdung,sebab dari kecik sampai umur aku 24 tak pernah kena,masuk umur 25 dah start kena masa aku masuk rumah sewa,mungkin rumah tu berhabuk punca aku resdung.
ubat raja resdong tu aku selalu makan time kronik.kalau bersin2 tek berenti aku telan sebiji pastu tido,bangun2 dah lega.pil tu pun aku bukan makan tiap2 hari,time bersin teruk aje.

aku nak kongsi gak sedikit pengalaman.aku ade jugak sakit resdung ni...waktu sekolah dulu selalu bersin2 waktu pagi.bila dah dewasa ni baru nak berubat.rawatan yg pernah aku buat :

- mkn pil2 kapsul dlm botol,nama tak ingat tp ade tulis resdung.
- selain tu pernah berubat kampung,guna asap masukan dlm hidung then hembus perlahan2...tak pasti korang pernah dgr atau tak.bile dah hembus ade la kuar something dr hidung aku dan jatuh ke bwh (org tu ckp ulat..eeeiii) tak kot.aku sempat buat dlm 3 kali je...sbb kmpg jauh,blk tak selalu.
- makan pil kapsul ubat herba kampung,aku beli kat simpang renggam johor,ade satu kmpg tu...ramai org berubat kat situ.satu kapsul=rm1.50,aku dah telan 100 biji lbh rasenye.skrg nmpak kesannye dah kurang bersin2 waktu pagi,jerawat kat muke pun dah berkurang.

gune lipas tanah tu aku pernah tgk kat tv,ade satu dokumentari psl tu.lipas tu dimatikan,pastu masukan dlm air...then sapu kat muke pesakit tu.pastu ade keluar something gak kat muke pesakit tu.sekarang dah berkurang jugak bersin2,gatal2 muke...yg perlu dibuat skrg kenalah jaga makan(tak tahan tgk seafood),tak boleh duduk kat tempat yg banyak habuk sebab sensitif kat hidung nanti.perubahan suhu ade mempengaruhi jugak,kat sini panas...bile blk kmpg sejuk mula lah nak bersin2 lg.

aku pung takder jerawat gak... hehehhehhe.... tapi kalau aku tak pantang makan ha.. siap arr kat mata kang rasa arr ada benda jalan2 merayap kat mata aku..siap gatal2 arr pastu kat pipi pung naik arr cam ruam2... kalau tenyeh kadang sampai tepi mata aku luka.. sebab situ kan kulit nipis..

aku tak wat pe pung.. n aku tak pernah makan ubat resdung... pa yang aku buat aku pantang makan jer... terus baikk.. takder benda jalan2 dah kat mata....aku pung tak pernah pi check doktor utk pastikan aku resdung ke tak... tapi kalau dah benda jalan2 kat mata tuh pe benda agi...

ayam aku tak tau pulak takleh makan kalau resdung... aku makan ayam kalau pi KFC jer.. kat umah aku memang makan nasi ngan sayur jer... kalau pi jalan2 ke ada event ke baru aku makan ayam.. daging makan masa kat umah kenduri... kalau kat umah aku selalu aku makan ikan arrr... ngan sayur... huhuhuhuhu... aku bukan vege yek harap maklum..

[i]P/S:mak aku diabetes so kat umah memang banyak sayur ngan ikan..n semua dimasak kukus rebus.. n tawar macam kat spital...huhuhuhuhu...air teh pun tawar.. 1 jug gula 3sudu jer.. jimat gula..wakakakakaka....[/i]

so kesimpulan nyer...

setiap orang ade resdung,.. cume tahap je berbeza kan?

pasal aku ade bace, memang penyakit nie semua orang ade actually

so aku pun kene jage makan la,.. (memang jage pun, cume kadang2 jer terlebih ikut nafsu :P )

nak cari la ubat yang aloy cakap tu.. :)

[quote name='khairul anwar' date='09 November 2010 - 03:51 PM' timestamp='1289289096' post='1052794']
so kesimpulan nyer...

setiap orang ade resdung,.. cume tahap je berbeza kan?

pasal aku ade bace, memang penyakit nie semua orang ade actually

so aku pun kene jage makan la,.. (memang jage pun, cume kadang2 jer terlebih ikut nafsu :P )

nak cari la ubat yang aloy cakap tu.. :)
[/quote]

tanya kaunter ubat arr.. si oggy hehehehhe.. aku rasa ubat loy cakap tuh kuat tuh... insyaAllah boleh kurangkan resdung hang... pi cari...jangan tak cari..

[quote name='akuccputsedut' date='09 November 2010 - 04:12 PM' timestamp='1289290326' post='1052796']
tanya kaunter ubat arr.. si oggy hehehehhe.. aku rasa ubat loy cakap tuh kuat tuh... insyaAllah boleh kurangkan resdung hang... pi cari...jangan tak cari..
[/quote]
jangan cari kat farmasi,cari kedai2 yang jual ubat jamu,minyak wangi sembahyang,dll...

assalammualaikum...

zrytec-d..betul ejaan dia ubat biasa la... dia ada dua jenis... satu zyrtec satu g zrytec saja... clarinase dan clarityne pun ok gak... saya makan yang tu ja..tpi dah lama x jadi resdung nie..hehe

Tcon, yang ko kene tu bukan resdung tapi alahan pada makanan laut dan persekitaran,ko kene bila ko makan makanan laut je...ubat yang pertama ko perlu tau ialah PANTANG !! , ko jangan PANTANG jmpe udang,kerang,dll selebihnya ubat kawalan atau tradisional ataupun ko boleh cuba bawang putih/ garlic.

Resdung kebiasaanya gatal,berair dan kalau teruk boleh mendatangkan bau hanyir yang hanya boleh dibau oleh pesakit jer.

Loy : ubat si tcon tu Zyrtec or Zyrtec D, mahal sikit tp kalau ko nak murah better ko makan simtec,zensil,adezio.3 jnis kandungan dia sama dengan zyrtec bezanya generic je.

Note :

Zyrtec = Untuk alergi

Zyrtec D = Alergi yang menghasilkan lendir dari hidung dan untuk selesema.

tapi oggy

memang nie resdung,

dia datang bukan kira makan or persekitaran

ikut suke dia

simptom kalo aku kene resdung nie

1. bersin yang terlampu
2. radang mata (mata kuar air)
3. ingus keluar, sampai kering da ingus nie, tapi dia still nak kuar gak... (penah gak kulit idung aku mengelupas pasal asyik kene lap jer)
4. rase nak demam + jadi malas :P :P

pape pun boleh try sumber alternatif yang aku berikan,boleh amik tambahan herbal cleanser untuk singkirkan toksid dalam badan,ni antara ubat dan supplement yang aku berikan pada pesakit dan ada feedback positif.If rasa nak cuba,boleh cari....if rasa ragu2,abaikan ia.. :D cuma satu jelah biasa aku pesan kat pesakit,sedian tradisional amik masa untuk dapatkan kesan.so sabar...

emm ok,..

akan cube,..

biasenye , ambil mase berape lame tuk menampakkan kesan baik di tu oggy?

bergantung kepada betapa seriusnya masalah yang ko hadapi,kebiasaanya 2- 3 bulan lebih...yang penting baca selawat dan doa masa nak makan agar sumber alternatif ni berkesan :)

Sekarang aku nak cerite ape yang doktor kasi aku dan ape effectnye. Sebelum aku pakai ubat;

1. Bangun pagi2 = bersin
2. Tidur lame sangat kipas pusing laju = bersin
3. Nak ke toilet kaki kena air sikit = bersin
4. Tidur kat lantai sebab panas sangat = bersin
5. Naik moto malam2 tak pakai sweater = bersin
6. Main kat cc duduk dalam air-cond = bersin
7. Mak aku masak sambal tumis = bersin
8. etc

Kesimpulan nye bile hidung dah start berair tu semua nye sentitif la, nak kasi kering balik hidung kena tidur terlentang kepale mendongak sambil letak lengan kat mate. Kalau tertido lebih bersin balik. Kena bebetul cukup tak kurang tak lebih memang menyusahkan.

Satu hari aku kena pakse pergi klinik kerajaan daftar RM 1. PA tu kate kena rujuk kat doktor pakar aku pon pergi la kat Hospital Serdang. Dah check dia cakap la bla bla makan ubat dulu test.

Dipendekkan cerite (makan ubat 4 bulan) semua sebab yang boleh menjadikan aku bersin dan hidung berair semua aku leh handle da termasukkan la duduk dalam air-cond tanpe baju tebal2. Doktor tu kasi aku ubat ni, [b]Nasonex[/b] Aku tak tau lah kat farmasi tu ade jual ke tak tapi aku ambik ubat ni tiap2 bulan kat hospital.

Ada jual NASONEX tu... tu yang paling femes sambur kat dalam hidung.Elok ko amik kat spital gov ,mahal sikitlah kalau beli kat luar...untung ko bayar RM1 dapat barang harga RM ++ .