Jump to content
TonikCapGajah2013

Menangani Gejala Buang Bayi

Recommended Posts

Salam & Selamat Pagi.
Pagi tadi (Fri May 07, 2010) aku terdengar dalam berita jam 9.00
Radio Klasik, kerajaan meminta semua cerdik pandai dalam negara ini
memberi sumbangan berupa cadangan bagaimana masalah buang bayi
semakin menjadi2 dan kaedah yang paling berkesan untuk menangani
masalah ini.

Apa lagi, kita sahut saranan kerajaan bersama2 memikirkan jalan
penyelesaiannya.

Cadangan hamba agak mudah dan ringkas;
Kembali kepada Al-Quran & Al-Hadis (ini suruhan Nabi)

Masalah yang berlaku dinegara ini berpunca dari mengingkari
hukum2 yang telah tetapkan di kedua2 sumber berkenaan.

Hukuman yang dikenakan ke atas pesalah zina tidak mengikut hukum Islam.
Hamba yakin kalau kita laksanakan hukum hudud & qisas, masalah ini dapat
dibendung dan berkurangan.

Itu saja satu2 cara yang terbaik untuk menangangi masalah ini dan lain.
[color="#2E8B57"][size="4"][b]"Laksanakan Hukum Hudud"[/b][/size][/color]

Terima kasih.

[color="#FF0000"][b]Statistik Kes Buang Bayi 2005-2010[/b][/color]
Kes keseluruhan - 407 kes
Selangor - (105)
Johor - (83)
Sabah - (65)
Sarawak - (34)
Negeri Sembilan - (24)
Pulau Pinang (22)
Perak (19)
Pahang dan Kedah (17)
Kelantan (10)
Terengganu (5)
Melaka (3)
Kuala Lumpur (2)
Perlis (1).

Sumber: mStar Rabu April 7, 2010 Edited by OngBok

kurangkan hiburan!
hapuskan akademi fantasia!
jangan biarkan artis indon buat konsert kat sini!
jangan bagi anak2 keluar malam selalu!
siasat dengan sape anak kita kawan!
spot check hp anak2!
jatuhkan hukuman berat!
tayangkan muka mereka2 yang buang bayi!

kan ongbok da cakap

kembali la kepada
AL-quran dan sunnah

simple kan -_-

tapi diorang taknak
nak gak try idea2 diaorang yang diorang pikir bernas

maka dengan kebernasan idea diorang itu la
lahirnya penzina professional

same kan kes macam penjenayah
nak mencegah
tapi akhir nya
banyak penjenayah proffesional sekarang nie

[quote name='OngBok' date='07 May 2010 - 10:41 AM' timestamp='1273200094' post='1029390']
Salam & Selamat Pagi.
Pagi tadi (Fri May 10, 2010) aku terdengar dalam berita jam 9.00
Radio Klasik, kerajaan meminta semua cerdik pandai dalam negara ini
memberi sumbangan berupa cadangan bagaimana masalah buang bayi
semakin menjadi2 dan kaedah yang paling berkesan untuk menangani
masalah ini.

Apa lagi, kita sahut saranan kerajaan bersama2 memikirkan jalan
penyelesaiannya.

Cadangan hamba agak mudah dan ringkas;
Kembali kepada Al-Quran & Al-Hadis (ini suruhan Nabi)

Masalah yang berlaku dinegara ini berpunca dari mengingkari
hukum2 yang telah tetapkan di kedua2 sumber berkenaan.

Hukuman yang dikenakan ke atas pesalah zina tidak mengikut hukum Islam.
Hamba yakin kalau kita laksanakan hukum hudud & qisas, masalah ini dapat
dibendung dan berkurangan.

Itu saja satu2 cara yang terbaik untuk menangangi masalah ini dan lain.
[color="#2E8B57"][size="4"][b]"Laksanakan Hukum Hudud"[/b][/size][/color]

Terima kasih.
[/quote]
Hai, selamat pagi OngBok, bagus, bagus! mari kita sahut seruan kerajaan untuk membentuk cadangan yg baik bagi mengatasi masalah ni.

Pendapat sy;
1. semua ni bermula dari rumah. Didikan dan bimbingan keluarga, institusi kekeluargaan, aspek keagamaan dll. Melentur buluh biarlah dari rebungnya. oleh itu, kejayaan seseorang menjadi insan yg baik, berperikemanusiaan dan beriman juga bermakna kejayaan keluarganya mendidik anak tersebut.
2. apabila masyarakat ada kesedaran ttg perlunya hormat menghormati antr satu sm lain, dan adanya tanggungjawab melindungi wanita daripada terus ditindas, secara tak langsung perkara ini dpt dibendung. Mcm skrg, sekeras mana undang2 melarang orang mengedar dadah, tetapi dek kerana xda kesedaran dan perasaan ego pengedaran dadah dapat terus berjalan secara berleluasa.

3. Berlandaskan keadaan di M'sia yg sekarang ni berbilang kaum, sy rasa mmg susah nak laksanakan hukum hudud & qisas. Ia pasti akan menimbulkan isu terutamanya yg melibatkan Muslim & Non Muslim. Hukum hudud & qisas perlu dilaksanakan sesama Muslim, dan yg non Muslim kita kena ada undang2 dan hukuman yg lebih berat utk mengatasi masalah ni. Kalau pengedar dadah boleh dihukum mati mandatori, sy rasa perogol pun blh juga dihukum mcm tu. Buat masa skrg ni, pendidikan mesti mengatasi hukuman dulu, kerana kalau ada pendidikan boleh ada kesedaran. Kalau masih xda kesedaran, hukuman itu mesti digunakan sebagai alat utk menyedarkan org lain.

*** Ini cuma pendapat sy yg tak seberapa dan saya tidak berhasrat utk mempengaruhi mahupun menyebelahi mana2 pihak.

[quote name='Young Man' date='07 May 2010 - 11:18 AM' timestamp='1273202293' post='1029407']
Hai, selamat pagi OngBok, bagus, bagus! mari kita sahut seruan kerajaan untuk membentuk cadangan yg baik bagi mengatasi masalah ni.

Pendapat sy;
1. semua ni bermula dari rumah. Didikan dan bimbingan keluarga, institusi kekeluargaan, aspek keagamaan dll. Melentur buluh biarlah dari rebungnya. oleh itu, kejayaan seseorang menjadi insan yg baik, berperikemanusiaan dan beriman juga bermakna kejayaan keluarganya mendidik anak tersebut.
2. apabila masyarakat ada kesedaran ttg perlunya hormat menghormati antr satu sm lain, dan adanya tanggungjawab melindungi wanita daripada terus ditindas, secara tak langsung perkara ini dpt dibendung. Mcm skrg, sekeras mana undang2 melarang orang mengedar dadah, tetapi dek kerana xda kesedaran dan perasaan ego pengedaran dadah dapat terus berjalan secara berleluasa.

3. Berlandaskan keadaan di M'sia yg sekarang ni[size="4"] [b][size="5"]berbilang kaum[/size][/b][/size], sy rasa mmg susah nak laksanakan hukum hudud & qisas. Ia pasti akan menimbulkan isu terutamanya yg melibatkan Muslim & Non Muslim. Hukum hudud & qisas perlu dilaksanakan sesama Muslim, dan yg non Muslim kita kena ada undang2 dan hukuman yg lebih berat utk mengatasi masalah ni. Kalau pengedar dadah boleh dihukum mati mandatori, sy rasa perogol pun blh juga dihukum mcm tu. Buat masa skrg ni, pendidikan mesti mengatasi hukuman dulu, kerana kalau ada pendidikan boleh ada kesedaran. Kalau masih xda kesedaran, hukuman itu mesti digunakan sebagai alat utk menyedarkan org lain.

*** Ini cuma pendapat sy yg tak seberapa dan saya tidak berhasrat utk mempengaruhi mahupun menyebelahi mana2 pihak.
[/quote]

berbilang kaum tu alasan ke?
kan zaman nabi da ade contoh

macam2 kaum ade dalam tu, yahudi pun ade
tapi ok je?
apasal tak ikut contoh pemerintahan yang ditinggalkan?

nak tak nak je semua nie

[quote name='khairul anwar' date='07 May 2010 - 11:22 AM' timestamp='1273202554' post='1029411']
berbilang kaum tu alasan ke?
kan zaman nabi da ade contoh

macam2 kaum ade dalam tu, yahudi pun ade
tapi ok je?
apasal tak ikut contoh pemerintahan yang ditinggalkan?

nak tak nak je semua nie
[/quote]
Tak semestinya berbilang kaum tu masalah, tp itu semua kena mula dgn pendidikan. Klu x nanti akan diperkotak katikkan oleh sesetengah2 pihak, jd isu politik dgn agama bercampur baur. sbb gitu kita perlu ada corak pemerintahan utk semua, mcm masa Nabi buat piagam Madinah dulu.

:D

pendidikan = long-term solution
hukuman = short-term solution

so sebenarnye kena buat dua2 :D

dalam kes undang2, orang Islam ikut Hudud & dll... Orang bukan Islam ikut la undang2 sekarang, takde masalah rasa nye :D

[quote name='loy_azloy' date='07 May 2010 - 11:03 AM' timestamp='1273201402' post='1029401']
kurangkan hiburan! [b]-----------> kurangkan pusat2 hiburan....[/b]
hapuskan akademi fantasia! [b]----> tanda2 besar hari kiamat manusia mengagung-agungkan penyanyi[/b]
jangan biarkan artis indon buat konsert kat sini! [b]-------> ni pun sama...[/b]
jangan bagi anak2 keluar malam selalu! [b]---------> kalau kuar malam2 confirm mak aku ikut... tak pun mak aku paksa suh bawak adik aku yang sekolah rendah tuh...[/b]
siasat dengan sape anak kita kawan! [b]------------> nih memang kena siasat mcm mak aku selalu buat..kalau aku tipu abis laaa berbalaq laaa kaki kena tibai...[/b]
spot check hp anak2! [b]-------------> nih aku rasa ibu bapa zaman sekarang patut buat ...sebab mak aku zaman lain so dia tak tahu pakai hp yang canggih2 sgt...parent sekarang dah modern harus kena check hp anak2.....[/b]
jatuhkan hukuman berat! [b]--------------------> ye aku rasa memang kena bagi hukuman berat setakat letakkan ibu2 tak bertanggungjawab nih kat pusat pemulihan tak jadi apa dah...[/b]
tayangkan muka mereka2 yang buang bayi! [b]---------------> harus...[/b]
[/quote]

aku setuju ngan loy... kurangkan hiburan... pastu tayang kan muka orang yang buang bayi tuh kalau tertangkap...sebab aku tgk kat TV tuh selalu berita mesti orang cakap melayu yang buang bayi..tapi tak pasti lagi anak tuh cina ke india kan... kalau tak putih tak semesti nya india kalau sawa matang tak semestinya melayu... tuh yang aku muskil tuh....

misal lah, katakan kerajaan ni dah dungu sgt takmau laksana hukum hudud,
maka sila la kerajaan melabur skit (amik dr cukai tu) untuk dapatkan DNA semua manusia di muka bumi Malaysia ni.

Dah ada database DNA tu boleh dah trace sape buang anak tu.
Wajibkan kepada mana2 orang yang nak buat IC kat imegresen tu amik darah skit ker ape kikis gigi ker. analyze DNA. letak kat dlm chip MyKad tu.

dari segi hiburan bukan stakat AF je patut kena bar, Malaysia Idol, So You Think You Can Dance, Mentor, Idola Kecil, American Idol tu patut kena bar dari ditayang kat Malaysia ni.
kalau stakat bar AF je tapi American Idol dok tayang lurah hari-hari kat Astro tu tak menjadi jugak formula ni.

Pastu movie2 sekarang, dari luar negara brapa banyak tayang-menayang adegan2 seksi tunjuk buntut la, betis, lurah, apa lagi nak. Tu pun semua patut kena bar walaupun
citer tu hit n dapat award ntah pape.
Kalau citer buatan Malaysia ni 100% tutup aurat dan Islamik, tapi dalam masa yang sama kita import semua cerita luar negara yang konon2 bagus sgt tu sama jugak masalah tak selesai.

Allah dah janji, laksanakan perintah KU, AKU akan jaga urusan kamu.
tapi kita rasa kita hebat, mempertikai perintah Allah dengan macam2 alasan seperti hukum2 Allah tidak sesuai di zaman ini, hukum2 Allah tidak sesuai untuk negara ini, jadi Allah berikan kita peluang utk tunjukkan kehebatan kita, laksanakanlah hukum ciptaan manusia, dan Allah biarkan kita, terbukti hukum manusia tidak langsung mampu membendung malahan jenayah, maksiat semakin membusuk dalam masyarakat.

cuba kita tgk, sejak dulu, lama dulu hingga hari ini, pelbagai cara dibuat, kononnya utk mengatasi masalah sosial utamanya di kalangan remaja. Sekitar tahun 1990-an, ketika gejala sosial remaja mula menular, mcm2 dibuat, rakan muda, dsb, tapi apakah usaha yg sudah lebih 10 tahun itu memulihkan? atau kini semakin teruk?

dgn menjadikan Islam 100% sbg cara hidup sahaja dapat selesaikan masalah ini.

jika di peringkat individu, pastilah kita kena jaga Iman dan Amal kita.
jika di peringkat keluarga, pastilah ibu bapa perlu "Islamkan" anak2 mereka sejak dalam kandungan lagi.
jika di peringkat masyarakat, pastilah komuniti masyarakat itu sendiri perlu mengimarahkan surau/masjid dgn program2 di samping mengeratkan sillaturahim kejiranan
jika di peringkat sekolah, pihak berkuasa...pastilah ada peranan masing2..
dan jika di peringkat negara, kerajaan/pemimpin lah yang bertanggungjawab BERUSAHA utk menjadikan Islam;Quran & Hadith sbg sumber utk segalanya.

mmg tak mudah utk laksanakan 100% hukum2 Allah secara "on the spot", perlaksanaan mestilah secara berperingkat. Sama juga ketika Rasulullah menyebarkan dakwah Baginda satu ketikan dahulu.

kita hari ini boleh dikatakan menghampiri kepada masyarakat "Jahil"... Jadi USAHA perlu dimulakan dgn kesedaran terhadap masyarakat ttg apa yg BETUL dan apa yg SALAH. Dalam masa sama, perangkaan secara BERTULIS ttg undang2/sistem pemerintahan Islam perlu dirangka, agar mudah utk dibentangkan, diedarkan utk menerangkan, memahamkan masyarakat utamanya yg bukan Islam, apa hak2 mereka dsb.

masjid/surau mesti jadi tempat yg "tulus, lurus" utk nyatakan yg mana BETUL & SALAH, tanpa apa2 ugutan atau gangguan.

kadang2 kita lebih ditakutkan dgn Amerika/Zionis...
Contoh : takut kalau laksana HUDUD nnt kena serang mcm Afghanistan, Palestine, dsb. Tapi apakah kita lebih takutkan mereka dari takutkan Allah? Contoh lagi : ada yg kata, tgk Taliban, laksanan hudud, tp ramai rakyatnya menderita akibat hudud... kita dengar, kita baca, tp apakah benar sumber yg kita baca dan dengar? apakah kita sendiri mengkaji di mana silap atau kurangnya Taliban?

Kita harus belajar dari Quran, Sunnah & ambil contoh dari Rasullullah. Hukum Allah perlu dilaksanakan, muktamad, cuma cara dan usaha utk melaksanakan itu perlu betul dan ada strategi.

Itu sahaja jalan yg dapat selesaikan semua masalah JENAYAH, EKONOMI, GEJALA SOSIAL dsb.
yg lain2 tu hanya jadi penyebab, punca. Contoh, hiburan punca gejala sosial, zina,buang bayi. Kita tutup hiburan, tp dlm masa sama hanya berlandaskan hukum ciptaan akal manusia. So, kita tutup satu punca, tp akan timbul punca lain yg akan membawa kepada masalah yang sama, dan mungkin masalah sama akan semakin meningkat.

Nak selesai masalah kena lah cari asal usul kepada masalah.
Jadi di mana asal usul segala masalah? Apa yg berlaku hari ini takkan berlaku selain dgn izin Allah, kita pasti yakin akan hal ini kan? Jadi kita tahu, Allah tahu apa yg berlaku, dan kepada siapa kita mohon utk selesaikan masalah? Tak malu ke kita mintak pertolongan Allah tp taknak ikut perintah Allah?

sekian... Harap betulkan andai ada yg silap, aku tulis tu takde tujukan kat sapa2 sebab aku sendiri malu pada Allah sbb banyak sgt dosa aku.

Nampaknya majoriti mencadangkan penyelesaian terbaik ialah
[color="#FF0000"][b]kembali kepada ISLAM sepenuhnya.[/b][/color]
Bermula dari diri individu, keluarga, masyarakat, pendidikan, tempat kerja
hingga ke pihak kerajaan sendiri.

Terima kasih semua. Kalau ada cadangan tambahan lain sila kemukakan. Edited by OngBok

hmm, ni dari pendapat aku la. pendapat aku ni lagi best kalau si nocturnal tu nak sambung, tapi dier sudah menyepi, sebab sibuk amik gambo, apakan daya... -_-

masalah sosial ni bermula dari masyarakat sendiri. dari mana muncul masalah masyarakat tu, aku tak pasti. media, berkemungkinan besar. tapi apa yang aku nampak ialah [b][size="5"]social pressure[/size][/b] tu sendiri jadi punca masalah ni.

ok, ada satu jenis lelaki, bukan semua ya, yang merasakan social pressure kalau takde awek. mana datang pressure tu? of course member2, ditambah pulak dengan ego dan nafsu sendiri. duit nak belanja awek, ayat tekel tu dah cerita lain tapi janji buaya mesti makan sekor ayam dulu.

yang segelintir perempuan pulak, merasakan kalau tak tergedik2, tak seksi, tak pakai branded dan takde boyfriend, diorang akan rasa disisihkan member2. tak ngam le kononnya. tak menyerlah. macam lelaki, seolah2 diorang ni ada ego sendiri.

haa, bila dua2 sudah sama2, takde ikatan yang sah, setan mula le cucuk jarum.

bila diperiksa dah termengandung ni, haa, ada 2 jenis lelaki dan perempuan:

lelaki:
-ape lagi, nasi dah jadi bubur ayam mekdi, cabut le.
-rasa bersalah yang membuak2, dengan gentle-nya jumpa family perempuan dan bertanggungjawab. yes, ada lelaki macam ni tapi susah nak jumpa la.

perempuan (kalau lelaki blah, kalau tak blah ok le):
-nak gugur ke tak nak? ada yang pilih untuk gugur. tak sanggup tanggung malu. ni [b][size="5"]social pressure masyarakat Melayu sendiri[/size][/b] yang akan pulaukan dan hina, caci, maki sehabis2nya kalau kantoi. ade yang jumpa doktor suruh gugurkan (mane2 pon ade, mostly non-muslim doctor). atau ade yang jenis hati kering sikit, main lompat2 ke, sengaja jatuh tangga dsb. This happens. Aku sendiri pernah jumpa.

-ada yang tak nak gugur. dan mengambil risiko untuk bela budak tu sampai lahir. usually mak bapak tak tahu sebab diorang belajar kat IPT @ kerja kat bandar, jauh dari mak bapak. kalau cuti sem carik alasan nak kerja part time dsb.

diorang mengambil risiko bela budak tu sampai lahir, dan letak budak tu dimana2 dengan harapan ada orang jumpa. selalu kes jumpa kat tong sampah tu bukan suka2 nak letak kat tong sampah, tapi sebab mindset kita memberitahu kompem ada tombot/tukang angkat sampah angkat sampah tiap2 pagi, dan pulak, orang ni yang kena bertanggungjawab. aduh duh duh.... :ph34r:

menangani masalah buang bayi ada beberapa stage, iaitu:
-macam mana nak halang perkara ni dari mula lagi sejak awal.
-atau macam mana nak tolong budak ni bila bayi tu dah lahir.

ada 2 situasi, 2-2 perlukan penyelesaian yang berbeza.

aku melakan dengan [b]macam mana nak tolong budak ni bila bayi tu dah lahir.[/b]
1. jabatan kebajikan masyarakat main peranan didik masyarakat dengan pelbagai saluran untuk nasihatkan sesiapa yang dah terlajak tu, pegi hospital @ klinik kesihatan awam.

Jururawat2 ni baik, jumpe je. Kalau korang tak tau, kalau korang daftarkan anak korang yang belum lahir time bini korang mengandung, hmm, hambik ko, nanti tiap2 minggu ade je jururawat datang rumah nak cek condition bini korang tu. Cek peti ais, ambik rekod, nasihat berjuta dsb. Bende ni dah ada sejak 80-an lagi, lame dah. Cuma ramai je tak tahu. Dulu lagi hebat, jururawat tu datang naik basikal, time moto ngan kereta tak femes lagi.

Sekurang2nya budak tu dapat diberikan kepada orang yang nak anak tapi takde rezeki. Invitro antara kaedah dapat anak yang amat femes kat Malaysia ni, walaupon harganya amat mahal, RM10k keatas kalau tak silap. Tapi ada jugak yang takde rezeki atas keadaan tertentu, budak2 kat hospital yang takde mak bapak ni la yang diorang nak bela.

Ramai orang yang nak anak, tapi tak dapat. Orang yang tak nak, senang2 je dapat. Tu la kekuasaan Tuhan. Tuhan Maha Adil. Ada give and take antara manusia.

ok, yang kedua, [b]macam mana nak halang perkara ni dari mula lagi sejak awal.[/b]

hmm ni melibatkan banyak perkara.

Bab hudud tu, aku punyer pendapat ada kat thread hudud, so takyah nak diulang balik kat sini.

Tapi, secara dasarnya, apa yang berlau ialah golongan muda telah dijangkiti budaya hedonisme, iaitu berfikir berlandaskan hawa nafsu.

Bende ni nak cerita aku rasa 2 hari lagi aku tak abis taip.

Tapi... aku rasa, ibu bapa perlu main peranan. Itu yang sebenar2nya. Kita tak mampu laksana hudud secara nasional, tapi cuba buat dirumah.

Pernah tengok mak dengan anak perempuan keluar? Mak pakai tudung litup, kaki siap stokin, ada kadang2 pakai sarung tangan, anak... aku rase yang pakai g-string pon boleh nampak.

Antara tanda2 hari kiamat kan 'hamba melahirkan tuannya'. Sapa hamba sapa tuan dalam rumah? Anak ke ibu bapa? :rolleyes:

Banyak yang dah tak baca Al-Quran, hadis apetah lagi. Baca pon sekadar baca, maksud dah terbang kemana, lagikan nak faham apa maksud, kaji sedikit sebanyak dan amalkan. Kalau suruh bab kaji2, mesti tuding jari kat lecturer, professor, ustaz, ulama. Diorang kaji pakai otak jugak. Kita pon ada otak jugak. Jadi?

Kita selalu dimomok2kan bahawa Barat tu keluarganya hancur berderai, retak menanti belah, anak2 rebel sana sini, tapi ada kita terpikir, kala betulla diorang macam tu, mana datang ahli2 fizik, kimia, ahli perniagaan, astronaut yang power? Semua datang dari rumah. It's time for us to read the book. Banyak buku2 dari Barat yang mempunyai ilmu2 pengurusan yang boleh dipraktikkan di tempat kerja juga dalam keluarga. Dulu Barat ceduk ilmu Islam ketika zaman Abbasiyah, sekarang giliran kita pulak ceduk ilmu diorang.

Aku cadangkan mula baca The 7 Habits by Stephen Covey. Rm40 kalau tak silap last time aku beli. This book is freakin' good book. Cara pengurusan masa dan hubungan sesama manusia yang Al-Quran bagi point2 utama, tapi guidelines and how-to-do ada dinyatakan dalam buku ni. Abis baca boleh layan The 8th Habit, sambungan dier, yang menceritakan '6 Cancers' yang aku tengok dah macam sebati dengan masyarakat Melayu:

* Cynicism (Sinikal, menyindir)
* Criticism (Mengutuk)
* Comparing (Membanding2kan)
* Competing (Berlumba2)
* Complaining (Membebel, kuat komen)
* Contending (Bergaduh)

Aku nak try bagi opinion aku atas opinion korang bagi kat atas:
*Hudud
You know my answer.

*Kurangkan hiburan, AF, movie dan sebagainya.
Hmm, to be truth, sini ada percanggahan pendapat yang utama antara kaum iaitu Cina dan Melayu. Yes, I can say majority Melayu memang nak kurangkan hiburan2 ni. Tapi majority Cina yang mengejar kebendaaan dan kekayaan dunia, keseronokan, well, it's hard, dudes. Diorang banyak yang tak percaya kiamat, lagi nak suruh kurangkan hiburan? Em em....

Bab konsert dan AF, im my view, AF tu takde bende pon sebenarnya. You guys melihat AF sebagai paksi sebab AF rancangan hiburan berbahasa Melayu paling popular while actually:

-Pergaulan diorang dalam 'rumah buatan' yang disiarkan dalam Diari AF tu dikawal. Sama je macam discussion kat universiti antara siswa dan siswi.
-Konsert AF, penonton berada didalam persekitaran yang terkawal, semua ada seat, kalau nak berdiri tu lantak ko le. Orang2 berumur pon banyak, dan dioranglah sebenarnya pengikut setia AF. Budak2 muda, majority bukan tengok pon. Facebook manjang. Yang tengok ialah golongan2 nak kaya cepat bila jadi artis @ ada kawan2 dalam tu (termasuk aku dulu :P) @ just another way to kill time. Tu je.
-Pakaian? Aku nak cakap no comment, tapi, yes perempuan2 dalam tu tak tutup rambut except Heliza dulu. Tapi apa yang aku nampak diorang bukan la jenis dress to kill, nampak tetek sana sini, lurah la ape la. I'm not very orthodox, sebab aku bukan ade power nak suruh diorang pakai tudung, well, tak payah tengok sudah.

Internet. Well, ni perkara yang paling sukar sekali nak dikawal. Kalau kita tapis through ISP, kang kena banned macam Unifi aritu yang kene kutuk kaw2 through twitter ataupon insiden 'yorais' kat Twitter yang dapat top 5 worldwide, kalah cerita Haiti kena gempa (pada hari yang sama pulak tu. Google kalau nak tau 'yorais' tu apebende. Sapa sakit, TM jugak. Dahle majority ISP kat negara ni sewa line international bawah laut dari TM jugak. Em em....

Pasal porno pulak, belum movie lagi ni, hmm, 2-3 tahun lepas Google Zeitgeist ada release statistik keyword2 porno yang bermacam2 jenis (tapi dirangkumkan atas kategori porno je), the guess what? Menurut statistik, capaian menikut daerah dan negeri paling tinggi mengakses porno untuk tahun itu ialah [size="1"][color="#FFFF00"]negeri Kelantan dan daerah Kota Bharu[/color][/size]. [size="6"]Dude, what's going on???[/size]

*DNA
Sorry la abang toy, tapi ni memang paling tak masuk akal la untuk tahun 2010 dan 10 tahun akan datang.

USA pon belum mampu nak buat teknologi ni lagi la bang. Mahal sangat kos DNA processing ni. CSI tu tipu korang je. Atleast paling cepat 3 hari (untuk kes2 polis berprofil tinggi), dan usually 2 minggu tau. Untuk 1 DNA, belum ramai lagi.

Kos lagi, tak silap aku kat pathology lab around Malaysia dioran cas about RM200 untuk sekali test.

Kira anggaran rakyat Malaysia, 27 juta.

27 juta x RM200 = RM5.4 billion. Tu belum campur purata kelahiran dan kematian setiap hari.

Kos masa pulak, kalau rajin la 7 hari seminggu kerja, 1 hari 1 DNA untuk setiap orang yang bekerja buat proses tu:

27 juta x 2 minggu / 52 minggu / 5000 orang yang proses = 207 tahun. :rolleyes:

50 tahun lagi belum tentu DNA akan dimasukkan dalam IC. USA pon 20-30 tahun belum tentu lagi.

Sekian.

[quote name='khairul anwar' date='08 May 2010 - 01:26 AM' timestamp='1273253203' post='1029526']
tergelak aku bace post ko nezict
-_-
[/quote]

ape yang kelakarnya? kalau 'tak serius sangat' tu memang le. kite bukan pak menteri nak laksana itu ini.

:unsure:

[quote name='Nezict' date='08 May 2010 - 01:02 AM' timestamp='1273251728' post='1029521']
*DNA
Sorry la abang toy, tapi ni memang paling tak masuk akal la untuk tahun 2010 dan 10 tahun akan datang.

USA pon belum mampu nak buat teknologi ni lagi la bang. Mahal sangat kos DNA processing ni. CSI tu tipu korang je. Atleast paling cepat 3 hari (untuk kes2 polis berprofil tinggi), dan usually 2 minggu tau. Untuk 1 DNA, belum ramai lagi.

Kos lagi, tak silap aku kat pathology lab around Malaysia dioran cas about RM200 untuk sekali test.

27 juta x RM200 = RM5.4 billion. Tu belum campur purata kelahiran dan kematian setiap hari.

Kos masa pulak, kalau rajin la 7 hari seminggu kerja, 1 hari 1 DNA untuk setiap orang yang bekerja buat proses tu:

50 tahun lagi belum tentu DNA akan dimasukkan dalam IC. USA pon 20-30 tahun belum tentu lagi.

Sekian.
[/quote]
na'a, it's ok.
I just suggestkan jer, masuk tak masuk akal terpulang kepada individu.
Dulu orang nak buat kapalterbang pun orang kata tak masuk akal kan.
RM200 utk sekali test tu mahal? RM200 sekali seumur hidup demi Menangani Gejala Buang Bayi dan jenayah-jenayah lain.
Kenapa tunggu USA buat baru kita nak buat?
USA kisah ke pasal Gejala Buang Bayi.. Kita kisah. Kenapa kita tunggu orang yang tak kisah mulakan baru kita nak mula.
Takpe takpe, DNA tu tak wajib pun dilaksanakan. So kita strikethrough [s]DNA[/s] sebab ia mustahil. ^_^
So kalau kerajaan RASA cost DNA tracing tu mustahil, then why not laksana hudud yang dijamin tidak mustahil?-_-

[quote name='Nezict' date='08 May 2010 - 01:02 AM' timestamp='1273251728' post='1029521']
hmm, ni dari pendapat aku la. pendapat aku ni lagi best kalau si nocturnal tu nak sambung, tapi dier sudah menyepi, sebab sibuk amik gambo, apakan daya... -_-

masalah sosial ni bermula dari masyarakat sendiri. dari mana muncul masalah masyarakat tu, aku tak pasti. media, berkemungkinan besar. tapi apa yang aku nampak ialah [b][size="5"]social pressure[/size][/b] tu sendiri jadi punca masalah ni.

ok, ada satu jenis lelaki, bukan semua ya, yang merasakan social pressure kalau takde awek. mana datang pressure tu? of course member2, ditambah pulak dengan ego dan nafsu sendiri. duit nak belanja awek, ayat tekel tu dah cerita lain tapi janji buaya mesti makan sekor ayam dulu.

yang segelintir perempuan pulak, merasakan kalau tak tergedik2, tak seksi, tak pakai branded dan takde boyfriend, diorang akan rasa disisihkan member2. tak ngam le kononnya. tak menyerlah. macam lelaki, seolah2 diorang ni ada ego sendiri.

haa, bila dua2 sudah sama2, takde ikatan yang sah, setan mula le cucuk jarum.

bila diperiksa dah termengandung ni, haa, ada 2 jenis lelaki dan perempuan:

lelaki:
-ape lagi, nasi dah jadi bubur ayam mekdi, cabut le.
-rasa bersalah yang membuak2, dengan gentle-nya jumpa family perempuan dan bertanggungjawab. yes, ada lelaki macam ni tapi susah nak jumpa la.

perempuan (kalau lelaki blah, kalau tak blah ok le):
-nak gugur ke tak nak? ada yang pilih untuk gugur. tak sanggup tanggung malu. ni [b][size="5"]social pressure masyarakat Melayu sendiri[/size][/b] yang akan pulaukan dan hina, caci, maki sehabis2nya kalau kantoi. ade yang jumpa doktor suruh gugurkan (mane2 pon ade, mostly non-muslim doctor). atau ade yang jenis hati kering sikit, main lompat2 ke, sengaja jatuh tangga dsb. This happens. Aku sendiri pernah jumpa.

-ada yang tak nak gugur. dan mengambil risiko untuk bela budak tu sampai lahir. usually mak bapak tak tahu sebab diorang belajar kat IPT @ kerja kat bandar, jauh dari mak bapak. kalau cuti sem carik alasan nak kerja part time dsb.

diorang mengambil risiko bela budak tu sampai lahir, dan letak budak tu dimana2 dengan harapan ada orang jumpa. selalu kes jumpa kat tong sampah tu bukan suka2 nak letak kat tong sampah, tapi sebab mindset kita memberitahu kompem ada tombot/tukang angkat sampah angkat sampah tiap2 pagi, dan pulak, orang ni yang kena bertanggungjawab. aduh duh duh.... :ph34r:

menangani masalah buang bayi ada beberapa stage, iaitu:
-macam mana nak halang perkara ni dari mula lagi sejak awal.
-atau macam mana nak tolong budak ni bila bayi tu dah lahir.

ada 2 situasi, 2-2 perlukan penyelesaian yang berbeza.

aku melakan dengan [b]macam mana nak tolong budak ni bila bayi tu dah lahir.[/b]
1. jabatan kebajikan masyarakat main peranan didik masyarakat dengan pelbagai saluran untuk nasihatkan sesiapa yang dah terlajak tu, pegi hospital @ klinik kesihatan awam.

Jururawat2 ni baik, jumpe je. Kalau korang tak tau, kalau korang daftarkan anak korang yang belum lahir time bini korang mengandung, hmm, hambik ko, nanti tiap2 minggu ade je jururawat datang rumah nak cek condition bini korang tu. Cek peti ais, ambik rekod, nasihat berjuta dsb. Bende ni dah ada sejak 80-an lagi, lame dah. Cuma ramai je tak tahu. Dulu lagi hebat, jururawat tu datang naik basikal, time moto ngan kereta tak femes lagi.

Sekurang2nya budak tu dapat diberikan kepada orang yang nak anak tapi takde rezeki. Invitro antara kaedah dapat anak yang amat femes kat Malaysia ni, walaupon harganya amat mahal, RM10k keatas kalau tak silap. Tapi ada jugak yang takde rezeki atas keadaan tertentu, budak2 kat hospital yang takde mak bapak ni la yang diorang nak bela.

Ramai orang yang nak anak, tapi tak dapat. Orang yang tak nak, senang2 je dapat. Tu la kekuasaan Tuhan. Tuhan Maha Adil. Ada give and take antara manusia.

ok, yang kedua, [b]macam mana nak halang perkara ni dari mula lagi sejak awal.[/b]

hmm ni melibatkan banyak perkara.

Bab hudud tu, aku punyer pendapat ada kat thread hudud, so takyah nak diulang balik kat sini.

Tapi, secara dasarnya, apa yang berlau ialah golongan muda telah dijangkiti budaya hedonisme, iaitu berfikir berlandaskan hawa nafsu.

Bende ni nak cerita aku rasa 2 hari lagi aku tak abis taip.

Tapi... aku rasa, ibu bapa perlu main peranan. Itu yang sebenar2nya. Kita tak mampu laksana hudud secara nasional, tapi cuba buat dirumah.

Pernah tengok mak dengan anak perempuan keluar? Mak pakai tudung litup, kaki siap stokin, ada kadang2 pakai sarung tangan, anak... aku rase yang pakai g-string pon boleh nampak.

Antara tanda2 hari kiamat kan 'hamba melahirkan tuannya'. Sapa hamba sapa tuan dalam rumah? Anak ke ibu bapa? :rolleyes:

Banyak yang dah tak baca Al-Quran, hadis apetah lagi. Baca pon sekadar baca, maksud dah terbang kemana, lagikan nak faham apa maksud, kaji sedikit sebanyak dan amalkan. Kalau suruh bab kaji2, mesti tuding jari kat lecturer, professor, ustaz, ulama. Diorang kaji pakai otak jugak. Kita pon ada otak jugak. Jadi?

Kita selalu dimomok2kan bahawa Barat tu keluarganya hancur berderai, retak menanti belah, anak2 rebel sana sini, tapi ada kita terpikir, kala betulla diorang macam tu, mana datang ahli2 fizik, kimia, ahli perniagaan, astronaut yang power? Semua datang dari rumah. It's time for us to read the book. Banyak buku2 dari Barat yang mempunyai ilmu2 pengurusan yang boleh dipraktikkan di tempat kerja juga dalam keluarga. Dulu Barat ceduk ilmu Islam ketika zaman Abbasiyah, sekarang giliran kita pulak ceduk ilmu diorang.

Aku cadangkan mula baca The 7 Habits by Stephen Covey. Rm40 kalau tak silap last time aku beli. This book is freakin' good book. Cara pengurusan masa dan hubungan sesama manusia yang Al-Quran bagi point2 utama, tapi guidelines and how-to-do ada dinyatakan dalam buku ni. Abis baca boleh layan The 8th Habit, sambungan dier, yang menceritakan '6 Cancers' yang aku tengok dah macam sebati dengan masyarakat Melayu:

* Cynicism (Sinikal, menyindir)
* Criticism (Mengutuk)
* Comparing (Membanding2kan)
* Competing (Berlumba2)
* Complaining (Membebel, kuat komen)
* Contending (Bergaduh)

Aku nak try bagi opinion aku atas opinion korang bagi kat atas:
*Hudud
You know my answer.

*Kurangkan hiburan, AF, movie dan sebagainya.
Hmm, to be truth, sini ada percanggahan pendapat yang utama antara kaum iaitu Cina dan Melayu. Yes, I can say majority Melayu memang nak kurangkan hiburan2 ni. Tapi majority Cina yang mengejar kebendaaan dan kekayaan dunia, keseronokan, well, it's hard, dudes. Diorang banyak yang tak percaya kiamat, lagi nak suruh kurangkan hiburan? Em em....

Bab konsert dan AF, im my view, AF tu takde bende pon sebenarnya. You guys melihat AF sebagai paksi sebab AF rancangan hiburan berbahasa Melayu paling popular while actually:

-Pergaulan diorang dalam 'rumah buatan' yang disiarkan dalam Diari AF tu dikawal. Sama je macam discussion kat universiti antara siswa dan siswi.
-Konsert AF, penonton berada didalam persekitaran yang terkawal, semua ada seat, kalau nak berdiri tu lantak ko le. Orang2 berumur pon banyak, dan dioranglah sebenarnya pengikut setia AF. Budak2 muda, majority bukan tengok pon. Facebook manjang. Yang tengok ialah golongan2 nak kaya cepat bila jadi artis @ ada kawan2 dalam tu (termasuk aku dulu :P) @ just another way to kill time. Tu je.
-Pakaian? Aku nak cakap no comment, tapi, yes perempuan2 dalam tu tak tutup rambut except Heliza dulu. Tapi apa yang aku nampak diorang bukan la jenis dress to kill, nampak tetek sana sini, lurah la ape la. I'm not very orthodox, sebab aku bukan ade power nak suruh diorang pakai tudung, well, tak payah tengok sudah.

Internet. Well, ni perkara yang paling sukar sekali nak dikawal. Kalau kita tapis through ISP, kang kena banned macam Unifi aritu yang kene kutuk kaw2 through twitter ataupon insiden 'yorais' kat Twitter yang dapat top 5 worldwide, kalah cerita Haiti kena gempa (pada hari yang sama pulak tu. Google kalau nak tau 'yorais' tu apebende. Sapa sakit, TM jugak. Dahle majority ISP kat negara ni sewa line international bawah laut dari TM jugak. Em em....

Pasal porno pulak, belum movie lagi ni, hmm, 2-3 tahun lepas Google Zeitgeist ada release statistik keyword2 porno yang bermacam2 jenis (tapi dirangkumkan atas kategori porno je), the guess what? Menurut statistik, capaian menikut daerah dan negeri paling tinggi mengakses porno untuk tahun itu ialah [size="1"][color="#FFFF00"]negeri Kelantan dan daerah Kota Bharu[/color][/size]. [size="6"]Dude, what's going on???[/size]

*DNA

Sekian.
[/quote]
Well, benda hiburan ni aku rasa banyak yang kena nilai. Daripada hiburan yg tak bermanfaat, kalau dapat ditukarkan kepada rancangan2 yang membawa ilmu pengetahuan sure semua kaum akan peroleh faedah daripadanya.

Ok2.. tak ada apa yg kelakar sangat.. harap2 pak menteri kita ambik serius gejala buang bayi ni..

[quote name='Young Man' date='08 May 2010 - 12:03 PM' timestamp='1273291428' post='1029549']
Well, benda hiburan ni aku rasa banyak yang kena nilai. Daripada hiburan yg tak bermanfaat, kalau dapat ditukarkan kepada rancangan2 yang membawa ilmu pengetahuan sure semua kaum akan peroleh faedah daripadanya.

Ok2.. tak ada apa yg kelakar sangat.. harap2 pak menteri kita ambik serius gejala buang bayi ni..
[/quote]
aku tak rasa yang tukar rancangan hiburan ke rancangan ilmu pengetahuan boleh ubah situasi.

rating adalah bende paling utama dalam hiburan. dari tv, filem, blog, semuanya berkait dengan rating.

let's take example:
adakah rancangan Melodi mempunyai rating lagi tinggi dari Al Kulliyah @ Motivasi Pagi?

Kenapa majalah Massa diberhentikan penerbitannya sedangkan majalah Mangga masih banyak ada di kedai2 buku?

Adakah dengan menukar rancangan hiburan kepada ilmiah dapat naikkan rating media dan tarik pengiklan?

If so, aku rase pupus sudah Mentor, Jom heboh dsb.

and yes, FYI, bahagian Kesihatan dan Kebajikan Masyarakat ambik serius perkara ni. Kempen Kami Prihatin juga dapat sambutan yang meluas.

Method yang dilakukan Kami Prihatin adalah tepat dan sesuai dengan keadaan sekarang.

or korang tak baca akhbar2 utama? or prefer [s]what a cra[/s]pMalaysiakini? :rolleyes: Edited by Nezict

bagi aku method prihatin tu la yang akan melahirkan penzina profesional

[quote name='khairul anwar' date='09 May 2010 - 02:06 AM' timestamp='1273341979' post='1029623']
bagi aku method prihatin tu la yang akan melahirkan penzina profesional
[/quote]
macam mana tu?

buang bayi ialah buah yg sudah masak. kena cari pokok kasi tebang, akar kasi racun baru pokok mati.
nak tebang pokok tu yang susah. sama susah dgn nak tutup kilang arak di selangor dan pusat judi atas gunung tu.

mengapa mereka buang bayi?
kerana mereka nak tutup perbuatan zina mereka.
mereka tak sanggup nak pelihara bayi hasil zina.
Sebab tu mereka buang bayi mereka.

Mengapa mereka berzina sehingga mengandung?
Kerana mereka tidak dapat membendung nafsu serakah mereka
untuk melakukan perkara terkutuk itu.

Perkara2 berikut adalah faktor yang mendorong kearah perbuatan tersebut;
1. Tidak takutkan siksaan Allah kerana kurang beriman.
2. Pergaulan yang bebas
3. Hukuman di dunia yang ringan jika tertangkap dan didapati bersalah.
4. Ada pembelaan dari pihak tertentu (prihatin)
5. Pengaruh sekeliling yang negatif.

undang2 islam tetap relevan sepanjang zaman
cume nak ke tak nak laksanakan

tarbiyah juga penting
didik semua peringkat/golongan masyarakat dengan islam

sebab islam nie dari akar umbi lagi dia mencegah
bukan dah jadi barah baru nak mengadah

it's true undang2 Islam adalah relevan sepanjang zaman.

but....

zaman sekarang, nak terangkan bukan macam esei bahasa melayu untuk SPM.

sorry to say, mostly here yang bagi solution tak ubah macam esei SPM:

-punca
-penyelesaian

setakat cause and effect, cause, effect and solution memang tak jalan.

but to be truth, more accurate way to describe and explain it are:

-hipotesis
-pembolehubah yang dimalarkan (tak berubah)
-pembolehubah yang berubah2
-inferens

tapi inferens saja tak cukup tepat, sebab boleh dikatakan environment terlalu cepat berubah, pembolehubah berubah2 tu ade je setiap masa.

and....

otak kita juga berubah2 setiap masa. dan zaman, masa sekarang juga begitu. :rolleyes:

[quote name='khairul anwar' date='09 May 2010 - 03:18 PM' timestamp='1273389508' post='1029689']
sebab islam nie dari akar umbi lagi dia mencegah
bukan dah jadi barah baru nak mengadah
[/quote]

yes, but sekarang nasik dah jadi bubur mekdi, nak tak nak quick fix and band-aid perlu.

then baru la laksana precaution.