Jump to content
Sign in to follow this  
Fizz

tapak tgn kerap berpeluh

Recommended Posts

salam...
nk tny nie...
kenapa tapak tgn sy kerap berpeluh?
ade yg ckp lau mcm 2 ader kaitan dgn jantung..
btol ke????
ader x cr nk ubt penyakit tu???

help me pliz.... ::icon_sad::

ntahlah tapi ex awek aku pun camtu tapak tangan diamudah sangat berpeluh time aku pegang tangan dia...gabra kot,mungkin kedar denyutan jantung tu makin laju makin la kuar peluh...benda ni normal la jugak,jgn risau itu bukan simptom selsema babi hehehe...

aku penah tgk info pasal tgn peluh ni..

truk ka?sampai meleleh ka?

sampai leh tadah ke peluh ko tu..?

sbb ade jenis rawatan kene bedah kot...

baik ko tnyer doktor btul2...

::icon_cheers::

xdela smpai kna tdah.. ::icon_smile::
tp slalu la..
dok dlm bilik yg ade air-cond 24jam pon brpluh jg..
nk g check dktr,tkt..
kna than je xpe..
tp kalu kna bdah skali,xpsal kna repeat sem..
dh la last sem..
huhu ::icon_sad::

Ini dinamakan "Hiperhidrosis" iaitu sejenis penyakit peluh berlebihan walaupun tidak ada aktivti berlaku.Benda ni berlaku akibat kelenjar peluh yang terlalu aktif daripada biasa sampaikan peluh keluar daripada jumlah asal.

Ada cara nak pulihkan dia,dengan cara memotong kelenjar di bawah ketiak kita tak silap aku...penah keluar kat Medic TV3 dulu,korang ada perasan ?

Aku pun kene jugak ni,kalau pegang stereng tu habislah licin..kalau pegang kertas hancur aku pegang.Melecehkan kalau nak berjabat tangan dengan orang,malu seh...

Kaki tangan berpeluh...aku terpaksa pakai kasut yang ada pengaliran udara yang baik.Susah nak cakap kalau ada penyakit ni.

Doktor aku ada jugak suruh opeart tp Aku tak berani nak operat,takut... tgk jarum lagilah. ::icon_redface::

mcm member aku kat opis, kalo dia guna pc, habis basah mouse + meja sekitar mouse. Kalau dia lepak kat pc aku, terpaksa la lap dulu pc lepas dia guna.

Tul tu,aku pun terpaksa bersihkan keyboard sebulan skali nak kasi licin semula.Ada faedah mende ni...korang xtau... hehe

saya merasakan bahawa jalan terbaik adalah merujuk kepada doktor..InsyaAllah segala persoalan akan terjawab dan langkah seterusnya anda boleh berbincang utk mendapatkan ubat atau rawatan..tak payah nak pikir pjg2.... ::icon_biggrin::

Teringat member time skolah agama rendah dlu kat kampung. Member ni sorang je sampin die lain. Orang lain kaler ijau, die je ijau gelap. mau taknye dok kesat tgn je. Sian pon ader. Pernah skali tgh makan kat kantin leka layan borak smbil mkn nasi lemak, tgn memasing tak bsuh. member sorang nih dok main² tgn dh mcm cuci tgn dh.

Mmg die pon ckp klu nk elok kena wat operation. Tapi kesan die, die tak berpeluh smpai bebila kot. tak taula skang nyer solution cmne..

ORang yang tangan dan kaki berair ni akan terasa biasa jer tapak tangan dia,padahal sejuk ya rabbi macam air batu.

Kalau nak ada gf,mestilah same spesies baru boleh kuar sesama :)kalau x jalan sorang2 jelah...

aku pun alami masalah ni. Tapi bila ada dlm tmpt berhawa-dingin. tapak tgn aku mesti berpeluh (berair).. bahagian anggota badan lain tak berpeluh plak.. masa tapak tgn korang berpeluh tu, korang amik pembaris, seret tapak tgn tu dgn pembaris. Nanti peluh tu melekat pd pembaris dan warna peluh tu jadi lain..

Uisg kotor tu seret air peluh kat pembaris...biasa tangan peluh terjadi bila :-

- Terkejut atau tersentak
- Cuak ataupun rasa diri hebat
- terpegang benda panas
- terpegang tangan orang yang sama speicis ( tangan berair ).
- Main game,drive kerete atau motor.

Masalah peluh satu hal,kulit akan jadi kering kalau tak berpeluh.

Wah ramainya berpenyakit ni.. Termasuklah saya.
Baik tapak tangan mahupun ketiak kerap jugak berpeluh.
Duduk dalam air-cond, atau bawah kipas, atau baru lepas mandi, tetap keluar peluh.
Tapi nak kata saya ni cepat haus, tak jugak.

Yang paling bengang masa pegang laptop, atau main gitar.
Abis keyboard banjir, abis tali gitar berkarat.
Sehari baju sampai lebih 3x tukar. Nasib baik tak selalu pakai baju (ehe kantoi pulak).
Baju pun kena pilih warna terang, biasanya putih. Tu kalau nak pakai dalam jangkamasa lama. Supaya tak nampak peluh.
Kalau pakai sekejap-sekejap baru boleh warna gelap. Kadang-kadang naik segan bila keluar dengan kawan.

Rasanya ada kaitan dengan degupan jantung la. Saya rasa jantung saya ni kuat sangat berdegup.
Sampai bila duduk / baring pun nampak badan bergoncang. Huhu.

InsyaAllah... setiap penyakit ada ubatnye.... tak perlu pembedahan.. yg perlu prektikkan hari hari...

kaedah urutan...

nak tahu macam mana kaedah nya?

Tungguu.... ::icon_wink::

Alaa.. bagilah tahu Bro TJ..
Kaedah urutan tu..
Mcam mana tue?

Tungg sekejap ke lama TJ ? aku nak jugak kalau ada keadah urut,tak sanggup aku nak pegang tangan orang dalam keadaan basah.

p/s : Wah BLM M Line kaler hitamlah,jeles plak aku...