Jump to content
Sign in to follow this  
Datuk_Seri

Lebih 270,000 tidak sedar hidap sakit mental???

Recommended Posts

teri-chan wrote:pergh.. giler seram ko sya.. kene wat rawatan ni!

Aku yg alami pun rase seram. Klu mase tu, aku macam nak biar badan aku sakit asalkan hati aku tak sakit. Bila aku waras kejap, cepat2 aku mengucap. Mmg sejak dulu aku dh kepala angin. Klu marah gile, ape depan aku mmg pecah la. Tapi skang, under control.
Aku nak cakap ngan sape pun aku tak tau, sbb bile aku macam tu, aku tak kan tunjuk kat org. So, org tak tau prob aku. Sbb kat luar org tgk aku happy... suke gelak.
Adakah aku tekanan?

peh bahaya nieh mon smpai thp nk mkn byk2 jerk+hisap rokok tue jerk bile tekanan perasaan

mon678 wrote:peh bahaya nieh mon smpai thp nk mkn byk2 jerk+hisap rokok tue jerk bile tekanan perasaan

huh!byk jugak eh mon mkn...bape kali mkn sehari ni mon?

Guest
ako la salah sorang yang tak sedar........ ako ingat selame ni ako genius pandai gile ni.....

::icon_evil:: ::icon_evil:: ::icon_evil::

mcm mane nk selesaikn mslh tekanan jiwa nieh????!!

tq Quraisya......faktor sekelling pun blh buat diri jd stress...ker?

mon678 wrote:tq Quraisya......faktor sekelling pun blh buat diri jd stress...ker?

Yup...
Misalnye, ibubapa kite bergaduh ke atau bercerai.
Kekadang jiran seblah selalu bukak radio kuat2 pun kite leh jadi stress.

Assalamualaikum...

Kalau tinggal umah flat pulak, pukul 4 pagi orang atas ketuk lesung tak berlapik nak buat nasi lemak nak berniaga... stress juga tuh... kepala jadi sakit...

Datuk_Seri wrote:Assalamualaikum...

Kalau tinggal umah flat pulak, pukul 4 pagi orang atas ketuk lesung tak berlapik nak buat nasi lemak nak berniaga... stress juga tuh... kepala jadi sakit...

Skang benda ni tengah berlaku lebih kurang, duk apartment, rumah sebelah buat renovation tahapekebenda agaknya, dah seminggu berdengung bunyi mesin pecah dinding, ketuk-ketuk, pergh sakit kepala, dah ler aku kerja malam tido siang. ::icon_eek::

Klu yg dok flat tu mmg terpaksa la, takkan kite nak marah lak. Pagi2 wat nasi lemak tu mungkin die nak niaga. Org nak cari rezeki, takkan kite nak halang. Ye x?
Sebnarnye mmg sifat kite yg tak suke dgr bende2 macam tu. Tu yg wat stress. Macam aku dulu nak gi skolah, pastu pakai tudung, tudung plak tak geti bahasa nak btol2... mmg aku stress. Sampai nangis dibuatnye. Kucing kat seblah pun aku marah. Org dalam umah pun aku angin. hahah...

memito wrote:wakaka....kucing dlm avatar ko tu ke kucing ko? lawak r ko ni...marah2 kucing....aku klu marah x sampai hati nak mrh kucing sbb muka kucing baik maaa ::lol::

Aha kucing aku... name die teves...
Bkn takat kucing aku marah, bende tak hidup pun aku marah gak.
Stress beb...

peh kau sepak batu msti marah kat batu..huhu

batu kat atas jln raye byk tue...mon kalau mon geram mon belasah monye spongebob dgn teddy akak..hahaha

mungkin itu cuma estimation dia berbanding dengan kes2 yg tidak dilaporkan atau tidak dikesan. tapi penyakit2 mental ni bergantung juga dgn faktor kebiasaan dan budaya sesuatu masyarakat atau pemikiran individu. contoh suatu perlakuan pelik seseorang yg waras dgn tahu sebab perbuatannya mungkin masih dipandang pelik oleh org lain, atau suatu perlakuan tidak betul dalam sesuatu masyarakat mungkin adalah perkara normal dalam suatu masyarakat di tempat yg lain.

kalau kita lihat umur yg dijelaskan oleh Prof Hussein, umur tersebut adalah umur org baru masuk kerja. mmg ramai kita lihat lelaki lebih awal bekerja, manakala perempuan sambung belajar lebih jauh lagi. penyakit mental banyak kaitannya dengan stress kerja, atau stress tak dapat kerja, kesimpulannya duit ler.

lagi satu masalah kita org melayu pandang serong kat pesakit mental. mengatakan bagai seseorang itu karut le, hantu le, syaitan le, malah movie2 juga menunjukkan situasi negatif terhadap hospital sakit mental ni. mungkin bagi ramai kita org melayu cuma memandangkan yg sakit mental tak mungkin berlaku kat kita org islam, cuma org kapir dan org tak kuat iman je boleh dapat sakit mental, tapi ini salah. ada banyak benda yg boleh efek kat otak, secara kemistri dan sebagainya, so tahan2 le dari hantar mereka2 ni jumpa bomoh pawang, syirik tuh. antara pesakit mental yg ramai org melayu ni adalah penagih dadah. dadah yg digunakan mereka itu boleh memberi efek dan merosakkan otak ke tahap seseorang tu sakit mental. bukan penyalah gunaan dadah je, ada juga org yg kena strok salur darah ke otak terganggu dan ini juga boleh menyebabkan masalah mental. apa pun, benda2 ni telah disokong secara saintifik, namun begitu untuk seseorang doktor psikiatry melabelkan seseorang tu menghidap sakit mental masih subjektif. saya percaya separuh dari 270,000 yg dianggarkan itu pun tidak perlu rawatan khusus dan biasanya pulih sepenuhnya selepas stressor atau benda2 yg buat stress tu sudah tidak ada atau pesakit sudah biasa menghadapi stress tersebut.

sori le tulis panjang2, taknak baca pun takpe. pada yg baca, terima kasih kerana membaca

bahaya jgk kan penyakit nih...

macam2 hal dunia ni kan...

makin moden sumernye.. makin banyak penyakit bukan2...

minta di jauhkan lah...

eh agak2 penyakit nih ade faktor genetik x?

::icon_question::

huhuhu
aku takder la sampai cakap sorg2 ...
kalau ada pun cakap dgn Tuhan ( doa ) huhuuhhu

urm , dari segi pskologinye nak kata aku ni sihat , xde la
semua Tuhan je yang tahu ..
aku ni jenis cepat gelisah , and suke pk bende yg gelisah tu berulang2 sampai pening kpale aku ..

so ... cara rawat dia ... aku bykkan aktiviti luar ,sperti sosial , sukan dan sebagainya

Kadangkala macam ni gak aku kalau sesorang, tapi takde ler sampai level tu ::icon_lol:: :

Haha aku pun dlu suka cakap sorang msa zaman budak2 la...skang ni da tak de lagi.Soal dan jawab sendiri...aku tak tahu nape jadi cam tu .Mungkin masa tu aku duduk sorang2 kat kampung dan tak bergaul sangat dengan budak2 lain.Jdi cam ada tekanan sikit kot...

Pape pn skang ni dah ok...alhamdulillah..

aku mmg de masalah camni...aku ske cakap sorang2..tapi takde la depan2 orang...juz bile aku duk sorang2..pk masalah aku yang tak penahnye kecik n sikit...buat aku cakap sorang2...tapi aku ase..ngn cara tu je wat aku ase lega sket..kadang2 aku bleh ngis n gelak sorang2...tapi still under control la...