Jump to content
Sign in to follow this  
Datuk_Seri

Lebih 270,000 tidak sedar hidap sakit mental???

Recommended Posts

naza wrote:

eh agak2 penyakit nih ade faktor genetik x?

::icon_question::

faktor genetik mmg ada
tapi rasanya faktor upbringing lebih kuat (faktor mcmana makbapak dia didik dan besarkan dia, mcmana suasana keluarga tempat dia membesar)

tapi kalau mmg dalam famili terdekat ada yg ada sakit mental, kemungkinan untuk dapat sakit mental lebih tinggi, secara genetik le

Huhu mintak2 dijauhkanlah penyakit tu,aku tak suka..aku belum kawin lagi.Aku rasa semua orang ada penyakit ni,secara spontan kita akan bercakap secara bersendirian.

Navigator® wrote:huhuhu
aku takder la sampai cakap sorg2 ...
kalau ada pun cakap dgn Tuhan ( doa ) huhuuhhu

urm , dari segi pskologinye nak kata aku ni sihat , xde la
semua Tuhan je yang tahu ..
aku ni jenis cepat gelisah , and suke pk bende yg gelisah tu berulang2 sampai pening kpale aku ..

so ... cara rawat dia ... aku bykkan aktiviti luar ,sperti sosial , sukan dan sebagainya

ko ade OCD kot..
cube cek ni.. http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive-compulsive_disorder

Quraisya wrote:Aku ade sepupu yg sakit camtu la. Tak sangka die bleh dapat. Padahal aku ngan die rapat gile.
Sebab die jadi macam tu, putus cinta. Korang bayangkan mase die baru2 sakit tu, bercakap tanpa henti selama 24jam. Mase tu die tido umah aku. Terpaksa la aku layan. Mase tu aku tak tau die sakit.
Pastu tu, mula die tunjukkan sikap die. Mula cakap sorang2 kat tv. Bila aku tanya die cakap ngan sape, die cakap kawan2 die ngah bual ngan die. Yg aku tak tahan nak gelak tu, bile die siap2 pakai baju cantik. Pakai cermin mata ngan bawak payong dok depan umah subuh2 hari. Dah la time tu puasa. Die cakap kawan die nak ajak gi makan MC'D. Suke nangis tak tentu pasal.
Gi check, doc kate die tekanan perasaan. Nasib baik tak masuk Hosp sakit mental. Tiap2 minggu kene gi terapi. Aku penah ikut die, mase masuk dalam bilik tu, doc srh die main ngan permainan barbie. Ada umah ada kereta mainan. Pastu doc akan tny, ape yg die mainkan tu.
Mmg susah la jaga org sakit tu. Tahan sabar je. Bila tak tido, mula la mengarut tak tentu pasal. Padahal umur baru 17.

kalo ak byk anta reply kat PDC ni, kire ak mental gk ke????????? (terkedu) ::icon_biggrin::

raidizh AR wrote:
Quraisya wrote:Aku ade sepupu yg sakit camtu la. Tak sangka die bleh dapat. Padahal aku ngan die rapat gile.
Sebab die jadi macam tu, putus cinta. Korang bayangkan mase die baru2 sakit tu, bercakap tanpa henti selama 24jam. Mase tu die tido umah aku. Terpaksa la aku layan. Mase tu aku tak tau die sakit.
Pastu tu, mula die tunjukkan sikap die. Mula cakap sorang2 kat tv. Bila aku tanya die cakap ngan sape, die cakap kawan2 die ngah bual ngan die. Yg aku tak tahan nak gelak tu, bile die siap2 pakai baju cantik. Pakai cermin mata ngan bawak payong dok depan umah subuh2 hari. Dah la time tu puasa. Die cakap kawan die nak ajak gi makan MC'D. Suke nangis tak tentu pasal.
Gi check, doc kate die tekanan perasaan. Nasib baik tak masuk Hosp sakit mental. Tiap2 minggu kene gi terapi. Aku penah ikut die, mase masuk dalam bilik tu, doc srh die main ngan permainan barbie. Ada umah ada kereta mainan. Pastu doc akan tny, ape yg die mainkan tu.
Mmg susah la jaga org sakit tu. Tahan sabar je. Bila tak tido, mula la mengarut tak tentu pasal. Padahal umur baru 17.

kalo ak byk anta reply kat PDC ni, kire ak mental gk ke????????? (terkedu) ::icon_biggrin::

tak... tp ko akan terasa tekanan sendiri bila ada mod kata ko kuat spamming hahaha.... hem ckp sendiri ialah OCD? aku suka bermonolog sendiri... bg aku membantu aku berfikir lebih jelas lg.

aku pun ske ckp sendiri gak...tp xdela kuat mane..

cume gerak bibir jela..

aku bayangkan aku ckp ngn org tu ke..hahaha

ooo...
ak salu je ckp ngn diri ak
tapi kdg2 ad gk telepas..terkuat plak suare..
kalo org keliling pndg, ak buat mke bodo je..

fiza_cute wrote:::lol::

hahaha...kdg2 kwn aku tegur gak..ko watpe tu?

aku ckp aku nyanyi..

ak pn nk bg alasan la

"saye tgh praktis utk test speaking muet"

heheh

sesiapa ada mental berpotensi utk sakit mental.

Pesakit mental selalunya berpunca dari trauma trajedi kehidupan. Di mana kejadian itu berlaku sekelip mata. Seperti penceraian, kematian, diragut,dirogol & etc. Iaitu pesakit tidak dpt menerima atau tidak bersedia menerima hentakan trajedi yg berlaku.

Cara mengubati.
Mental pesakit itu sendiri. Pesakit perlu KUAT. Jika perlu dia boleh mendapatkan kauseling. Pil tidur dan masa utknya menyembuhkan diri. Ceritakan pada org yg dipercayai. Menangislah di depan mereka.

Aku pernah merasa mental atas masalah yg aku hadapi. Kehilangan sekelip mata. Apa aku rasa:

1-Trauma. Berdebar & takut. Halusinasi. Aku nampak icon SMS pd telephone bimbit pdahal tak wujud. Keliru antara realiti & fantasi. Nampak org tu wujud depan aku padahal org lain. Masa ini sangat kronik. ini adalah penentu samaada nko akan metal selamanya atau sembuh kemudian. Org sekeliling nko kena pandai 'kejutkan diri nko'. Atau nko sendiri kena alert."aku dah nak mental ni rupanya"..
2-Tak boleh tidur mlm yg kronik. (Aku dah jadi iklan ikea" she not sleep well). Dangerous! You takut nak meeting sebab respons you akan jadi sangat lambat. You akan lupa apa yg sedang org lain cakapkan. You lupa apa yg you sedang dan akan buat. Senang dpt darah tinggi. Aku diberi ubat Xanax oleh doktor. (ubat ni terkawal tao). Jgn haraplah dpt beli di farmasi.
3-Kalo depresion sangat aku p jumpa doktor panel. Cerita sambil nangis. Lepas tu dpt ubat penenang.Hehe..yg pasti hilangkan perasaan depresion tu...
4-Jln tepi pantai waktu time awal pagi(7-8am). Masa ni air laut tu mcm air tasek tenang je..udara pun nyaman sejuk je banyak membantu aku ni..hati aku pun tenang.
5-Tidur..tidur..cuba tidur..aku makan vit Berocca sekrang ni. Beli d farmasi..Alhamdulilah dah stabil tidur aku...otak aku pun dah fokus balik...
6-Baca buku2 motivasi seperti "Jangan Bersedih" or "Hapiness Nows" Andrews Mathew.
7-Sibukkan diri
8-Jangan lupa Tuhan..sangat penting!

Semoga membantu.

berfikir tu bgusla..xdela sakit mentalnye..

klu ikut kajian..manusia hanye gune bape percent je dari otak die..

truskan berfikir...

jgn biarkan hidup anda diselubungi misteriiii...

berfikir 2 tandanye mental kite sihat..

org kate otak org mlayu otak 'mahal'..

ble mental sihat, fizikal pn sihat

jalanilah kehidupn yg sihat

kalau ckp sorang2 tu normal la..
tp kalau ckp sorang2 berjam2 tanpa peduli org laen..haaa..prob la tu..

btw mkcik aku dlu citer kt U dier pn ader org sakit ni..
bdk LAW...dier best student law kt U tu..
tp da last year,tetiba jd camtu...cian giler..
mkcik aku tu slalu nmpak dier memekak sorang2 kt tgh jln..
bru aku sedar..blaja kaw2 pn bhaya ntuk otak ni..

kindaichi_hajime wrote:kalau ckp sorang2 tu normal la..
tp kalau ckp sorang2 berjam2 tanpa peduli org laen..haaa..prob la tu..

btw mkcik aku dlu citer kt U dier pn ader org sakit ni..
bdk LAW...dier best student law kt U tu..
tp da last year,tetiba jd camtu...cian giler..
mkcik aku tu slalu nmpak dier memekak sorang2 kt tgh jln..
bru aku sedar..blaja kaw2 pn bhaya ntuk otak ni..

kesimpulannye..jgan jadi best student

aku rasa leh sakit mental baca post korang semua...kejap2 sedih...kejap2 aku gelak sorang2...korang ni pun bleh wat penyebab sakit mental aku rasa... ::icon_razz::

kalo kemurungan 2 kire sakit mental gk la kn...

kemurungan 2 cm tamo mkn, xde rase nk beckp, xde rase nk buat pape,asik nanges je..

Spoiler:
kemurungan adalah salah satu gejala sakit mental

xde rase utk melakukn ape2 kontek dgn diri kite adalah kemurungan

maka ak dlu sakit mental?? whoaa... skarg dh sehat k.. 2 dlu mase ak br break..hahhahahha