Jump to content
En_Lanun

Ubuntu "bukan Linux Yang Sebenar"

Recommended Posts

aku yang bukan pengguna distro ubuntu, ingin mengeluarkan sedikit pertanyaan.

apa ciri2 linux sebenar tu? :huh:

Edited by mgntgrsk

POINT 1: bukan linux sebenar

linux yang sebenar tu kernel je, jadi siapa2 yang kate otai linux tu memang otai la, boleh run OS/surf internet/buat report/develop software pakai kernel je, memang hebat tu... kalau otai gnu/linux boleh buat semua tu aku percaya heheheh

POINT 2: 'pakar' linux

tak kisah la nganga ke apa, tapi bagus jugak macam tu, supaya diorang tau dunia linux ni bukan setakat ubuntu+deb je :D

POINT 3: non-cli config

CLI vs GUI, dua2 ada fungsi masing2, so pakai ikut situasi la,

- mende simple2/complex pakai la GUI

- mende repetitive, pakai la CLI

free to choose right? :D

POINT 4: bersaing dalam desktop market

kenapa nak kena bersaing? classic analogy:

- if you want a full-fledge working out-of-the-box car, BUY it (windows/OSX/etc..)

- if you want to learn about the car, BUILD it (linux/bsd/etc..)

both can work in harmony

p/s:

IMHO, linux sebenar bukan pasal freedom ke? liberating users from software-vendor lock-in, tapi tu yang aku percaya la, tu je :lol:

but sometimes users just are not ready to be free, so ....

maybe sebab ubuntu base on debian

Unix->Minix->Linux

mane2 distro yg gna kernel, ia masih dikira linux.

nak yang pure sila guna unix hehe..

yer mmg pengguna ubuntu suka expose especially dgn compiz, mcm kita dizaman windows xp :P . so secara positifnya linux sudah dekat user as inisiatif foss

"Free is Freedom"

..tak sangka dah sampai malaysia perangai camni . Macam slaughters kate , pakai je la .. .:D

ps: aku pengguna m$ windows ... whahahhaha lari lariiiii :P

POINT 1: bukan linux sebenar

linux yang sebenar tu kernel je, jadi siapa2 yang kate otai linux tu memang otai la, boleh run OS/surf internet/buat report/develop software pakai kernel je, memang hebat tu... kalau otai gnu/linux boleh buat semua tu aku percaya heheheh

POINT 2: 'pakar' linux

tak kisah la nganga ke apa, tapi bagus jugak macam tu, supaya diorang tau dunia linux ni bukan setakat ubuntu+deb je :D

POINT 3: non-cli config

CLI vs GUI, dua2 ada fungsi masing2, so pakai ikut situasi la,

- mende simple2/complex pakai la GUI

- mende repetitive, pakai la CLI

free to choose right? :D

POINT 4: bersaing dalam desktop market

kenapa nak kena bersaing? classic analogy:

- if you want a full-fledge working out-of-the-box car, BUY it (windows/OSX/etc..)

- if you want to learn about the car, BUILD it (linux/bsd/etc..)

both can work in harmony

p/s:

IMHO, linux sebenar bukan pasal freedom ke? liberating users from software-vendor lock-in, tapi tu yang aku percaya la, tu je :lol:

but sometimes users just are not ready to be free, so ....

kalau ikut konsep2 asal GNU, dimana kernel nih dilesenkan dan siinspirasikan pun, GNU pasa asalnya cuba breate somplete OS tapi userland dan lain2 apps, compiler semua ok kecuali kernel je yg tak menjadik.. so bila kernel ygdiasaskan oleh Linus Torvalds ni "menjadik" itu lah gabungannya jadi LINUX..

anyway masih kena ingat konsep GNU/FSF adalah freedom, freedom to distribute, to use, dan lain2...

mungkin para newbies pada awalnya cuba pakai dulu, tapi konsep asasnya UNIX dan "cucucicit"nya tak perlu "jadi windows" :).. so mereka telah bangun dan berdiri kukuh sekian lama...

soal Ubuntu based debian, no issue.. debian mmg dah kukuh dan antara linux terawal bersama2 Slackware ( asalnya SLS ), Jurix, Bogus dan lain2..

apa2 back to the roots.. fahami spirit dan konsep.. insyallah takde masalah apa2 :).. even aku mmg tak pakai ubuntu dan guna BSD serta Slackware dan lain2 variant linux/UNIX, pilihan atas masing2... taste aku belum tentu taste orgh lain juga :D

sebenar atau tidak peduli apa. bukan kena bayar duit pun.

ubuntu ialah distro linux yg paling popular.

yg penting sekarang tunggu la hardware baru datang sekali driver untuk xp, vista, osx, deb, rpm.

linux yg sebenar...

LINUX = Kernel

LINUX BUKAN OS

itulah yg sebenar-benarnya....

Ahahaha....

Kalau nak bincangkan pasal istilah :

Linux hanya merujuk kepada kernel yang asalnya dibangunkan oleh Linux Torvald.
GNU/Linux merujuk kepada sistem yang terdiri daripada perisian2 GNU dan kernel Linux.
Ubuntu adalah sistem operasi, terdiri daripada GNU/Linux dan perisian2 lain, begitu juga dengan segala macam distro lain - semuanya adalah OS, dan boleh dibandingkan secara terus dengan OS lain seperti Windows dan Solaris. Cuma biasanya mereka lebih disebut sebagai "Linux distribution" kerana menggunakan base system yang sama - iaitu kernel Linux yang berasal dari kernel.org (some are heavily patched) dan pelbagai perisian asas GNU.

Perbincangan "Ubuntu bukan Linux Yang Sebenar" perlu memberikan arguments serta bukti2 spesifik untuk menjadikan ianya lebih berkualiti dan boleh dimanfaatkan oleh pembaca. Jika tidak tutup sajalah thread ni. Tentu kita semua tak mahu pengguna OS lain melihat kita memulakan "distro wars" pulak smile.gif

QUOTE(Leopard @ Nov 5 2008, 12:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
if ubuntu bkn linux, so os ape yg btul2 linux? suse,mandriva,redhat?... musskill wacko.gif

nampaknya hencek leopard ni blom lagi baca artikel-artikel sebelum ni rolleyes.gif

jemput baca.

sbnyr xde masalah pn ttg artikel nih sbb biasanya kita terlalu sgt ikut nenek-moyang atau kebayakan org sedangkan kita sendiri pn xtau ilmu menyeluruh ttg benda tu . cb tgk Islam skrang same je la yg terjadi kat pengguna Distro Linux. eg. "kate sunni islam sebenyar ,wahabi la betul , syiah bukan islam sebenar. mcm2 lagi la".. yg penting tuh adalah akidah atau pegangan(tujuan) kita menggunakan perisian tu utk apa SEBENYARNYA.

hihi cam bagi ceramah lak... harap jgn salah phm maksud aku. x niat nk sama kn linux = islam tp cme nk berfikir je . kalu silap maafkan ye.. >_<

hahaha bro jgn la selit agama dalam soal ni....agama konsep dia lain ,begitu juga teknologi konsep lain...tapi satu je yang boleh selit sekali...jgn lalai agama sebab teknologi....hehehe

QUOTE(semak @ Jan 1 2009, 03:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hahaha bro jgn la selit agama dalam soal ni....agama konsep dia lain ,begitu juga teknologi konsep lain...tapi satu je yang boleh selit sekali...jgn lalai agama sebab teknologi....hehehe

yes nanti jd lain pulak kisahnya..

anyway aku keep monitoring, selagi tak menyinggung mana2 pihak.. it's ok

linux dengan linux pun nak gadoh, pakai je la semua distro...abis citer...
budak baru belajar windows pun ramai blagak kononya terer...biasa la tu...semua bidang camtu...baru kenal dunia...
lama2 dia diam la bila tau dunia ni lagi besar...

anyway...aku ada tambah komen panjang lebar kat blog tu...haha....
http://mydubuntu.blogspot.com/2008/09/ubun...ng-sebenar.html

ubuntu versi agama pun ada keluar bro. siapa kata ubuntu tiada kaitan dgn agama ?

ada ubuntu muslim edition
ada ubuntu kristian edition
ada ubuntu setan edition
ada ubuntu yahudi edition
ubuntu itu sendiri ialah satu kepercayaan bagi bangsa zulu.

sape2 yg nak tau konsep yg cuba dibawa oleh OS Ubuntu ni, ape kata dengar ape kata Nelson Mandela pasal Ubuntu..
search la kat youtube..
kalo x silap aku kat cd gutsy ada video tu..

Best apa guna ubuntu. Lagipun yang guna ubuntu ni tak semestinya tak penah guna distro lain pun. Aku baru sebulan guna ubuntu dan aku puas hati sebab dia senang skit nak guna dibanding kan OS linux yang lain. Tapi apa-apa OS linux pun semua best laa...setiap satu dengan keistimewaan masing2. Kalau Ubuntu bukan linux pun takpe janji Ubuntu lagi best dari Vista..huhu