Jump to content
TonikCapGajah2013

Pro & Kontra Projek Angkasa Lepas Negara

Recommended Posts

Tahniah...rasa nak nangis aku tengok masa Soyuz tu launch.....BTW A few steps begin with a single step....lepas ni mungkin lebih jauh ...InsyaAllah.....

apa yg besh sangat ngan pi Angkasa lepas tuh?........... <_< aku dengar berbilion-bilion habis semata-mata projek nih..........adakah negara kita sudah cukup kaya-raya?................ :huh: ...........aku bukan x sokong tapi aku rasa tahun 2007 nih bukan masanya nak main2 pasal angkasa nih.........belanja bukan sikit...........lagipun aku teringat lagi kes orang kat dalam bersamu tu ha.......yg makan siput babi tuh.......diorang macam mana sekarang?................. :ph34r: ............

bangga beb bendera Malaysia ader kat roket tu...

semoga selamat sampai dan balik....

kite cuma prgi ke iss jer bukan bln ke...

utk ke iss saper p0n bleh pegi asalkan ader $$$

pap3rp0n bagus le... sebab ank melayu pegi... g00d luck!!

biasa la ada yang sokong dan ada yang bangkang.

masing2 ada sebab tersendiri.

aku cuma berdebar takut pelancaran gagal.

kalau berjaya, aku fikir berbaloi.

ayat sapa-sapa boleh pergi aku rasa tak sesuai .. emo tu... :lol:

utk ke iss saper p0n bleh pegi asalkan ader $$

kecah la. us pon x gi bulan lagi. neil armstrong kan hoax je.

AT LEAST pegi jugak angkasa. byk kajian yg dibawak kesana.

kecah la. us pon x gi bulan lagi. neil armstrong kan hoax je.

AT LEAST pegi jugak angkasa. byk kajian yg dibawak kesana.

memang hoax,..harap Malaysia dapat buat dulu..hahaha bagi aku teknologi sekarang ni tak boleh lagi ke bulan..

ingat dekat ke bulan tu..

PS-US kata depa dah pergi bulan,..ramai orang kata hoax tapi apasa history channel tu tak habih2 xpose US pergi bulan ekk..jangan2 betul..dia pakai technology alien kot.

kajian yg bleh dpt di tenet?

ak0 x ckp x skong...

tp kn bagus duit yg juta2 tuh digunakan untuk R&D? kurang2 ader gak mende yg bergune utk mase hdpn..

asyik ikut care pintas je nk naik nama,,,,

paperpon ak0 sokong gak la...

kajian yg bleh dpt di tenet?

ak0 x ckp x skong...

tp kn bagus duit yg juta2 tuh digunakan untuk R&D? kurang2 ader gak mende yg bergune utk mase hdpn..

asyik ikut care pintas je nk naik nama,,,,

paperpon ak0 sokong gak la...

ni mesti ko x tgk tv td kan? @ ko just tgk rocket launch je.

prof dr uitm bg statement td: 1 hari kajian di lab angkasa bersamaan 15 tahun di lab bumi (correct me if im wrong).

so?

ni mesti ko x tgk tv td kan? @ ko just tgk rocket launch je.

prof dr uitm bg statement td: 1 hari kajian di lab angkasa bersamaan 15 tahun di lab bumi (correct me if im wrong).

so?

yup aku dgr camtu gak..kajian ttg tulang blakang aper tah...

apa yg besh sangat ngan pi Angkasa lepas tuh?........... <_< aku dengar berbilion-bilion habis semata-mata projek nih..........adakah negara kita sudah cukup kaya-raya?................ :huh: ...........aku bukan x sokong tapi aku rasa tahun 2007 nih bukan masanya nak main2 pasal angkasa nih.........belanja bukan sikit...........lagipun aku teringat lagi kes orang kat dalam bersamu tu ha.......yg makan siput babi tuh.......diorang macam mana sekarang?................. :ph34r: ............

kenapa dgn kau ni? yg aku plg x boleh terima perkataan yg aku bold kan tu <_<

ni video yg terbaru :

Edited by madaya

korank rasa lepas nih Malaysia nak antar lagi ke angkasawan ke-2 hehehehe..aku rasa mcm tak je kalo ada pun maybe private corp sponsor hehehe..

mahal gle punya project nih huhuhuhu...lepas nih semua rasa penangan dia hahahaha just my 2cent :lol:

No offense

assalamualaikum...

diorang sampai orbit brapa jam aa (yg 300km lebih tu) ?

nak cantum ke ISS tu ye la sampai 2 ari pasal nak follow orbit dia.. :huh:

haha...meh aku tulun tiup... :lol:

aku sokong sbb menda nie mmg berbaloi dari segi hasil penyelidikan

harap-harap bila pulang nnti kita boleh advance lagi dari segi bio-kimia dan perubatan :)

dan lebih berbaloi hasilnya dari kos launch ke angkasaraya.

syabas

malaysia boleh!

juz my 88cents hehe

assalamualaikum...

diorang sampai orbit brapa jam aa (yg 300km lebih tu) ?

nak cantum ke ISS tu ye la sampai 2 ari pasal nak follow orbit dia..

mcm armageddon plak..hehe :blush:

assalamualaikum...

aku sokong sbb menda nie mmg berbaloi dari segi hasil penyelidikan

harap-harap bila pulang nnti kita boleh advance lagi dari segi bio-kimia dan perubatan

dan lebih berbaloi hasilnya dari kos launch ke angkasaraya.

ntahnya.. kan ke kita dituntut utk menuntut ilmu sampai ke negeri china..skang ni dah lajak dah pon hahaha :lol:

aku dengar berbilion-bilion habis semata-mata projek nih.: ............

erk.

bukan ke angkasawan malaysia pergi ni free of charge?

semuanya ditanggung kerajaan russia.

sebab perjanjian pembelian jet sukhoi tu.

tatau la kalo aku silap dengar.

utk ke iss saper p0n bleh pegi asalkan ader $

The price for a flight brokered by Space Adventures to the International Space Station aboard a Soyuz spacecraft is now $30 million. Flights are fully booked until 2009.

Siapakah "saper p0n" yg ko maksudkan tu? Ko penggodam boleh la..senang nak curi duit sesukati dari maybank2u, budak newbie cam aku ni maner ada duit banyak tue, nak beli beras pun tak cukup... Hahaha...sapa ada high-definition punya video launching. Meh la share sini sama.

Terharu aku bila lihat roket tu launch. Teringat zaman Azhar Mansor berlayar dulu, he used to be my hero when I was a kid. Semoga Dr Sheikh Muszaphar dapat inspire ramai lagi org kita utk maju ke hadapan. Malaysian Boleh!

erk.

bukan ke angkasawan malaysia pergi ni free of charge?

semuanya ditanggung kerajaan russia.

Masa beli sukhoi tu dlm agreement cakap rakyat Malaysia sorang join diorang ke space. How, hidden charges, or whatsoever rasanya dah kira rahsia negara bawah OSA kot. Haha...besides spaceflight pun bukan sekadar melancong kosong je...ada gak peranan dia kena buat, and those research....it isn't free.. imo.

Edited by electroboy

yup aku dgr camtu gak..kajian ttg tulang blakang aper tah...

yup, kalau buat kajian osteoporosis kat bumi amik masa bertahun-tahun, tapi kat sana (angkasa lepas), amik masa kurang dari tu. berhari-hari je, tak sampai sebulan pon. jadi jimat masa, dan segalanya.

mmg bangga dapat tengok anak melayu lepas ke angkasa lepas. tahniah buat semua...

Malaysia catat sejarah, angkasawan pertama negara berlepas

BAIKONUR (Kazakhstan) 10 Okt. - Malaysia membuka satu episod baru dalam lipatan sejarah negara apabila angkasawan negara, Dr Sheikh Muszaphar Shukor Sheikh Mustapha berlepas ke Stesen Angkasa Antarabangsa (ISS) menggunakan roket Soyuz TMA-11 buatan Rusia dari tapak pelancaran Baikonur Cosmodrome, Kazakhstan tepat pukul 7.21 malam ini (9.21 malam waktu Malaysia).

Kejayaan menghantar angkasawan negara itu menandakan satu lagi pencapaian di peringkat dunia yang mampu diraih oleh rakyat negara ini, selaras dengan usia kemerdekaan negara ke-50 bebas dari penjajahan, pada 31 Ogos lepas.

Selain Dr Sheikh Muszaphar Shukor, misi pesawat angkasa lepas seberat 7,170kg itu disertai Komander Peggy Whitson dari Amerika Syarikat dan jurutera penerbangan, Yuri Malenchenko dari Rusia.

Bukan itu sahaja, Dr Sheikh Muszaphar Shukor juga mencatat sejarah sebagai angkawasan pertama Islam yang bakal menyambut Aidilfitri di angkasa lepas, yang berada pada kedudukan 333km dari muka bumi dengan jangkaan tiba ke ISS selama dua hari.

Beliau berlepas di saat umat Islam berpuasa pada 28 Ramadan.

Di Malaysia, berjuta-juta rakyat menonton pelepasan itu yang disiarkan secara langsung melalui media elektronik khususnya televisyen, di RTM1, TV3 dan Astro 588, dan beberapa skrin yang ditempatkan di lokasi strategik di ibu negara bagi menyaksikan detik-detik kegemilangan itu.

Perdana Menteri, Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi menyaksikan sendiri kejayaan yang dicapai oleh anak muda dari Seremban itu dalam satu majlis khas di Pusat Konvensyen Kuala Lumpur (KLCC) bersama-sama Timbalan Perdana Menteri, Datuk Seri Najib Tun Razak; Timbalan Menteri Sains, Teknologi dan Inovasi, Datuk Kong Cho Ha; dan 280 pelajar sekolah.

Sebelum itu, majlis berbuka puasa dan solat tarawih diadakan di situ.

Ketiga-tiga angkasawan itu akan berada di ISS selama 10 hari dengan Dr Sheikh Muszaphar Shukor mengadakan tiga uji kaji membabitkan tiga komponen penting iaitu sel di angkasa, mikrob di angkasa serta pengkristalan protein sebelum pulang ke bumi pada 21 Okt ini.

Yang berada di sini untuk menyaksikan pelepasan angkasawan negara itu ialah Menteri Sains, Teknologi dan Inovasi, Datuk Seri Jamaludin Jarjis dan kedua-dua ibu bapa Dr Sheikh Muszaphar Shukor, Datuk Sheikh Mustapha Sheikh Shukor dan Datin Zuraida Sheikh Ahmad.

Program angkawasan negara bermula pada 2003 apabila Rusia bersetuju menghantar seorang rakyat Malaysia ke ISS sebagai sebahagian daripada perjanjian pembelian 18 jet pejuang Sukhoi 30-MKM bernilai RM3.42 bilion buatan Russia oleh Malaysia pada 5 Ogos 2003.

Dr Sheikh Muszaphar Shukor dipilih untuk misi ini, namun begitu Agensi Angkasa Persekutuan Rusia (Roskosmos) juga mengiktiraf seorang lagi angkasawan negara, Kapten Dr Faiz Khaleed yang menjadi angkasawan sokongan bagi misi ini.

Roskosmos juga bersetuju semalam bahawa Dr Faiz dihantar menyertai misi angkasa bagi sesi 2008/2009 dan dibenarkan terus menjalani latihan di Pusat Latihan Angkawasan Yuri Gagarin, Star City, Russia.

Pada 13 Oktober 2003, kerajaan secara rasminya membuka peluang kepada rakyat Malaysia menjadi calon angkasawan yang pertama dengan sebanyak 11,267 orang memohon.

Selepas menjalani pelbagai ujian, Dr Faiz dan Dr Sheikh Muszaphar Shukor menjalani latihan di Pusat Latihan Angkasawan Yuri Gagarin sejak September tahun lepas.

Penerokaan manusia ke angkasa lepas bermula pada April 1961 apabila angkawasan pertama Yuri Gagarin dari Rusia membuat pusingan bersejarah mengelilingi bumi dengan masa 108 minit, menggunakan kapal angkasa Vostok 1 seberat lima tan. - Bernama

tapi aku lagi suka tumpukan macam mana nak ciplak jet tuh supaya next time x payah beli jet tulagi dari diorang :ph34r: ..........jimat duit dan belanja.....jadi macam Iran x salah Jet amerika F 14 ke yg dia ciplak pastu cop dan guna kat negara sendiri............... <_< .............ke buat kereta solar ke.........

assalamualaikum...

mlm td kamera dr Muszaphar kejap je pastu omputih tu pegi switch ke muka dia plak ...ceh :P

Bangga2.. ada gak bendera Malaysia (Mewakili Melayu, Cina, India, Kaum Bumi, Siam dan lain2 tu)yang naik ISS..

Memang kapal diaorang kena follow ISS (ikut orbit), pasal menda ISS ni gerak laju oooo memusing bumi..

Malaysia Boleh !!!

tapi aku lagi suka tumpukan macam mana nak ciplak jet tuh supaya next time x payah beli jet tulagi dari diorang :ph34r: ..........jimat duit dan belanja.....jadi macam Iran x salah Jet amerika F 14 ke yg dia ciplak pastu cop dan guna kat negara sendiri............... <_< .............ke buat kereta solar ke.........

Keta proton pon orang luar xnk beli.. :lol:

Ko ingat nk buat jet tu sama mahal ngan nk wat keta ke?

---------

Nanti kuar jet buatan malaysia, sapa nk beli..hehehe

Note : sekadar berhibur

Keta proton pon orang luar xnk beli.. :lol:

Ko ingat nk buat jet tu sama mahal ngan nk wat keta ke?

---------

Nanti kuar jet buatan malaysia, sapa nk beli..hehehe

Note : sekadar berhibur

xde la mulalah dulu ngan kapal terbang ringan......yg murah2 boleh pakai.............nanti kalo dah maju sikit baru boleh together sekali ngan MAS.....pastu maju sikit boleh buat chopper plak gantikan Nuri...........

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...