Jump to content
saberry

Dah Nak Raya Ni, Musim Main Mercun Datang Lagi...

Recommended Posts

Kat kampung tempat tinggal saya ni, ada satu masalah. Masalah yang sama setiap tahun, al maklumlah selagi penyebab masalah tu belum masuk lokap atau masuk kubur, selagi itu masalah tetap ada.

MERCUN. Salah satu objek yang cukup saya suka setiap kali nak raya. Walaupun penah beberapa kali cedera disebabnya saya tetap main. Tapi cara saya main tak macam budak-budak dan bapak-budak yang main di persekitaran rumah saya. Saya main jauh dari rumah orang dan adalah tempat khas nak main mercun, biasanya tempat kami main layang-layang, padang bola.

Di tempat tinggal saya pula lain pula mainnya. Dibaling merata-rata. Orang lalu lalang, dibaling, orang nak pergi terawih, dibaling, kereta lalu, dibalingnya juga, motor lalu, dibaling, sampaikan kucing pun dibaling dengan mercun, inikan pula manusia. Time orang sedang menunaikan solat terawih, dibalingnya mercun pada bahagian depan masjid sampaikan ada sekali imam yang dah tua tersasul bacaanya.

Pelaku perbuatan tak bermoral ini adalah dari budak-budak dan bapak-budak yang kalau sesiapa kenal, mereka adalah suku sakat, saudara mara pemilik syarikat pengusaha bas WIRA RANTAU ENT. di Pengkalan Chepa Kota Bharu Kelantan. Merekalah pengedar, pemain dan pengajar budak-budak main mercun dengan cara yang kurang ajar. Baru semalam, sepupu saya yang datang ke rumah menjadi mangsa kurang ajar mereka. Keretanya dibaling dengan mercun, nasib baik kesan hangus boleh dipadam dan tak tercalar apa-apa. Cuba bayangkan, dari sebelum Maghrib hingga jam 12 malam, bunyi letupan mercun, tak habis-habis kedengaran. Banyak gila stok diaorang ada. Maklumlah, dah nak dekat raya.

Beberapa bulan yang lalu ibu saudara saya sendiri menjadi mangsa. Lantaran sering terkejut dengan letupan mercun, beliau memarahi pemain mercun yang dah tua dan juga bekas banduan yang pernah dipenjarakan atas kesalahan memiliki ganja, nasib baik tak mampus dalam penjara, boleh tambah dosa lagi:-D. Reaksi orang yang tak bermoral. Dahla dia yang buat salah, ditambah pula dengan balingan mercun yang terlalu kuat bunyinya dan balingan tongkol-tongkol kayu dan batu ke arah rumah ibu saudara saya.

Persoalan saya kat sini, pihak polis tak bolehkah ambil tindakan apa-apa? Tamatkan sahaja zaman maharajalela makhluk-makhluk zalim tak beragama ni. Nak lihat dengan mata kepala sendiri, datanglah ke Kampung Panchor, di tapak projek perumahan PKINK Desa Mardhiah Binaraya. Lihat dengan mata kepala sendiri, orang tengah azan Maghrib, dijawabnya dengan letupan mercun dan kadang-kadang berlarutan hingga tengah malam, maklumlah stok banyak, pengedarlah katakan...cuma pengedarnya tak tau yang mana satu, tapi sukusakatnya yang mana saya tak tahu, harap pihak yang bertanggungjawab boleh ambil tindakan sepatutnya. Saya dah cari alamat web rasmi kastam kelantan tapi tak jumpa.

Maaflah kalau panjang sangat. Harap tolong komen masalah saya ni...

Persoalan saya kat sini, pihak polis tak bolehkah ambil tindakan apa-apa? Tamatkan sahaja zaman maharajalela makhluk-makhluk zalim tak beragama ni. Nak lihat dengan mata kepala sendiri, datanglah ke Kampung Panchor, di tapak projek perumahan PKINK Desa Mardhiah Binaraya. Lihat dengan mata kepala sendiri, orang tengah azan Maghrib, dijawabnya dengan letupan mercun dan kadang-kadang berlarutan hingga tengah malam,

maklumlah stok banyak, pengedarlah katakan...cuma pengedarnya tak tau yang mana satu, tapi sukusakatnya yang mana saya tak tahu, harap pihak yang bertanggungjawab boleh ambil tindakan sepatutnya. Saya dah cari alamat web rasmi kastam kelantan tapi tak jumpa.

Maaflah kalau panjang sangat. Harap tolong komen masalah saya ni...

salam.. dari apa yang kau tulis ni.. aku faham masalah kau..

kau dah buat laporan polis?? kalau dah buat bagus lah.. tunggu jelah ape tindakan diorang..

kalau diorang tak buat pape, maknenye.... mungkin diorang telah di rasuah..

lagi satu, tempat kau kat kelantan kan?? maybe susah skit sebab bersempadan dengan thai.. mudah mercun di bawa masuk.. diorang boleh seludup senyap2.. atau pun secara terancang (maybe kastam pun telah dirasuah.. )

Edited by mosabiro_dari_Jepun

hmm aku paham sangat masalah ni... memang menyakitkan telinga... kekadang menggangu ketenangan orang lain..

polis.. hm kampung aku, ader je polis kejar.. heheheh pakcik aku penah kena.. dia main mercun buluh (orang kedah kata meriam kabaid)... dok lawan ngan kampung sebelah... last2 tgk polis datang kejar dia... lari tak cukup tanah... sampai ke tengah sawah polis tu kejar.. da la gelap. memang cari pasal tul... last2 terlepas sebab pakcik aku randuk petak sawah orang... hhehehe ngamuk la orang tu nanti.. :P...

tapi tu ar.. susah nak bentras... polis kena gi tiap2 tempat ke... aper kata bagi kuasa kat rela atau jawatankuasa kampung utk wat tindakan bagi kes ni... setiap tempat perumahan atau kampung kan ader rela atau JJJK kampung masing2.. so derang ni la wat rondaan... takkan nak harap polis.. erkk boleh ke eh???

main, main jugak, aku pun baru 3 thn berenti main mercun, tapi aku tak main sampai membahayakan keselamatan orang lain dan main dgn cara kurang ajar sampai macam nak hina agama. orang nak tengah azan Maghrib pun tak berenti, budak ke bapak budak ke sama je, sekalipun budak2 yang main, bapak budak sepatutnya larang anak2 dari main mercun time orang azan, atau baling ke arah orang nak pegi solat terawih, atau main kat bahagian depan masjid time orang tgh sembahyang terawih. ini dah melampau, nasib baik TUHAN ITU MAHA PENGASIH. kalau tak tentu kena mercun yang tuhan punya lak(petir).

susahla macam ni, memang pengedar dan pemain tu orang kaya, tak mustahil polis n kastam pun boleh dirasuah. sapa lagi kita nak mintak tolong, kang pegi belasah pemain mercun tuh kang polis tangkap kita pulak... :angry:

ntahla aku tgk kaum lain tu main mercun jugak tapi takde sampai x hormati org lain...

aku rasa ko rakam je perbuatan diaorg tu...amik video..pastu pandai2 ko lah nak sebar kan kat mana utk dptkan pertolongan..apapun leh dijadikan sebagai bukti..

aku rasa ko rakam je perbuatan diaorg tu...amik video..pastu pandai2 ko lah nak sebar kan kat mana utk dptkan pertolongan..apapun leh dijadikan sebagai bukti..

elok gak idea ko, hmmm nampaknya aku kena pinjam la hp atau camcoder yang power untuk kerja nie, kalau boleh tahun ni aku nak pergi solat terawih dengan aman dan tenteram, kalau setakat bunyi sayup2 tak kisah la, ni betul2 macam nak 'mengejutkan' orang yang tengah solat n 'mentidakhusyukkan' orang yang tengah solat, lebih teruk lagi bilamana mereka turut membaling mercun ke arah orang yang dalam perjalanan nak pegi menunaikan solat terawih.

Sekarang ni, dah tak ada orang dah yang nak lalu(jalan kaki) di hadapan rumah suku sakat tauke bas WIRA RANTAU ENT. ni untuk perjalanan ke masjid dah ramai orang kena...... apa jenis manusia aku pun tak tau la, dari yang kecik sampai yang dah tua pun sama je, macam dia orang tu maharaja kat kampung tu, maklumlah dah kaya, setau aku tauke bas express mutiara yang jugak tinggal selorong dengan diorang pun kaya gak, tapi tau respek orang, respek agama...

salam.. dari apa yang kau tulis ni.. aku faham masalah kau..

kau dah buat laporan polis?? kalau dah buat bagus lah.. tunggu jelah ape tindakan diorang..

kalau diorang tak buat pape, maknenye.... mungkin diorang telah di rasuah..

lagi satu, tempat kau kat kelantan kan?? maybe susah skit sebab bersempadan dengan thai.. mudah mercun di bawa masuk.. diorang boleh seludup senyap2.. atau pun secara terancang (maybe kastam pun telah dirasuah.. )

maafla bukan nak kutuk polis, tapi bila diorang datang, tengok budak2 je yang main, tak tau dalangnya orang tua, aku pernah dengar dengan telinga aku sendiri, suku sakat WIRA RANTAU ENT. ni, bekas banduan :angry: , suruh budak2 baling ke arah rumah orang,(yang dia tak puas hati..) yelah, kalau dia sendiri yang baling, tentu kena belasah, kalau suruh budak, kononnya orang takleh buat apa2..camtu gak ngan polis, kadang2 diorang takleh buat apa2 sebab alasan, budak2. paling tidak sekadar bagi warning, pastu masalah yang sama berulang lagi..

Edited by rakyatmalaysia

Aku harap raya tahun nie, ramai anak melayu beli mercun. Kita kayakan bangsa lain yang jual mercun..Mudah-mudahan

Aku pon harap mcm tu... biarlah ianya dijual secara berleluasa, biar adik2 kita dapat beli dgn mudah, utk merayakan dgn penuh perasaan, meriah & gilang gemilang....

Aku pon harap mcm tu... biarlah ianya dijual secara berleluasa, biar adik2 kita dapat beli dgn mudah, utk merayakan dgn penuh perasaan, meriah & gilang gemilang....

Aku mmg bantah sekeras-kerasnya penjualan mercun diharamkan. Bisness tak jalan, kalau orang tak beli mercun,Aku pulak tak dapat komisyen menjual mercun untuk anak-anak melayu.Lagi pun aku dapat mercun daripada Tokey, so boleh kayakan kaum-kaum yang menjual mercun ini. Semoga ramai orang membeli mercun tahun ini. Cemerlang, Gemilang,Terbilang, Temberang

Sebenarnya,makin disekat penjualan mercun tu makin ramai budak2 melayu yang otak terlebih kreatif modified mercun tu jadi meriam buluh la,tanah la,macam2 la...

Aku rasa biarkan aje dijual,cuma mak bapak tu perhatikan la anak2 tu jangan jadi Frankenstein lak.Main macam biasa insyaallah takde kejadian buruk akan terjadi.Senang cakap main ngan berhemah la..

Tahu Baru Cina berapa ramai yang main tapi takde 1 pun yang cedera atau putus kepala dan jari,ok aje sihat walafiat.. -_-

Aku mmg bantah sekeras-kerasnya penjualan mercun diharamkan. Bisness tak jalan, kalau orang tak beli mercun,Aku pulak tak dapat komisyen menjual mercun untuk anak-anak melayu.Lagi pun aku dapat mercun daripada Tokey, so boleh kayakan kaum-kaum yang menjual mercun ini. Semoga ramai orang membeli mercun tahun ini. Cemerlang, Gemilang,Terbilang, Temberang

aku pulak bangga coz anak bangsa kita ni sgt kreatif lagi inovatif.. dgn hanya menggunakan bunga api beberapa batang, boleh diubahsuai menjadi bom yg menggegarkan bumi malaysia kita... aku bangga...inilah dinamakan zaman teknologi... tahniah adik2 kita... semoga dpt mencipta rekaan yg dikagumi tahun ini...

ntah le, bagi aku la, main mercun ni sama tarap bakar bunga api masa even apa2 macam konsert ke, national day ke... tapi diorang ni bakar secara berhemah

dan banyak2 musim perayaan, hari raya puasa paling banyak kes mercun, cina pon main, tapi tak le sampai tahap ni...

nak main,. main la, aku pon main, thunder clap tu ade baki 3 batang dari raya lepas, punye banyak aku beli raya ari tu... dah lemau kot

kat kampung aku memang polis ronda, tapi bila family aku main, mercun yang terbang2 tu mesti dihadap keatas... yang letup kuat2 macam mercun telo, mercun ketupat tu main jauh dari kereta ngan rumah, biar alarm kereta orang tak berbunyi. yang kuat gila macam meriam ke main kat belakang rumah atau kebun... biasanya kat kampung aku ada satu padang (2x padang bola) dan jauh dari rumah orang kampung, memang untuk main meriam je... padang tu digunakan untuk 'berperang' dengan 'cannon field' kampung sebelah :D

pernah jadi kes (member aku, jiran kampung sebelah), tala mercun roket ke rumah orang... terbang berpusing2 menyusup masuk ruang tamu rumah orang tu pastu meletup dalam tu gak... terkezut orang yang beraya dalam tu (tengah ramai gile, bayangkan meletup atas kepala kat situ) nasib baik takda apa2

kalau tarawih kat masjid taman perumahan aku lak, budak2 ni suka baling mercun yang kuat2 kat carpark masjid, dapat 3 version bunyi :

1. bunyi meletup (mercun la)

2. makcik2, nenek2 dalam masjid melatah berjela-jela

3. bunyi alarm kereta berbunyi :ph34r:

happy tu happy gak, tapi fikir la perasaan orang lain

jadi, bermainlah dengan cara berhemah

kalau nk marcun..aku hanya laung kat seberang sungai..ooiii, bawa balik bedil.. dalam sejam..dapat la sebungkus.. mercun bola.. seposen sebiji.. lepas teraweh, terus main.. hehehe..

KALAU KAORANG NK TAU, sebenarnya kastam/PGA memang jalankan tanggungjawab sepenuhnya.. yang sangkut kat kastam banyak.. aku pernah tengok diaorang musnahkan mercun ni..hehehe..

Kita je tuduh diaorang macam2..rasuah la, butakan mata la.. (mungkin ada..tapi segelintir..amat sedikit)

Kaorang kena ingat..di sepanjang sempadan Thai-Kelantan ialah sungai.. di sepanjang sungai ada kampung, sebuah kampung ada banyak jeti kecil.. tu yang mercun senang di bawa masuk..

bukan saja mercun..beras pon naik...hehehe..

Seperti aku katakan tadi.. hanya satu laungan, dapat sebungkus mercun.. sebab jarak dari Thai-Malay hanya 30meter..heheheh..

tahniah kat kastam kerana berjaya merampas satu lori beras seludup bulan lepas..

Sebenarnya,makin disekat penjualan mercun tu makin ramai budak2 melayu yang otak terlebih kreatif modified mercun tu jadi meriam buluh la,tanah la,macam2 la...

Aku rasa biarkan aje dijual,cuma mak bapak tu perhatikan la anak2 tu jangan jadi Frankenstein lak.Main macam biasa insyaallah takde kejadian buruk akan terjadi.Senang cakap main ngan berhemah la..

Tahu Baru Cina berapa ramai yang main tapi takde 1 pun yang cedera atau putus kepala dan jari,ok aje sihat walafiat.. -_-

Diaorang main mercun bukan macam kita main, budak2 kita kreatif..reka sendiri..tu yang mencederakan diri.. budak2 diaorang main mercun kertas, diaorang gantung mercun tu..tu yang xmembahayakan..

budak2 kita pegang kat tangan.. kalau tangan bergetah..lekat & meletup kat tangan la..hhehehe.

Kita tengok rekod, negeri mana yang hantar dulu wakil ke spital angkara mercun ni..hehehe :P

kalau degil sangat nk main meriam buluh...tolonglah balut meriam tu dengan tiub motosikal yang dibelah & dawai.. kalau ia pecah, xmembahayakan.. janji balut sampai xnampak buluh tu.. Bukan mengajar bermain..tapi benda ni akan dimainkan juga dalam musim ni.. :(

Diaorang main mercun bukan macam kita main, budak2 kita kreatif..reka sendiri..tu yang mencederakan diri.. budak2 diaorang main mercun kertas, diaorang gantung mercun tu..tu yang xmembahayakan..

budak2 kita pegang kat tangan.. kalau tangan bergetah..lekat & meletup kat tangan la..hhehehe.

Kita tengok rekod, negeri mana yang hantar dulu wakil ke spital angkara mercun ni..hehehe :P

kalau degil sangat nk main meriam buluh...tolonglah balut meriam tu dengan tiub motosikal yang dibelah & dawai.. kalau ia pecah, xmembahayakan.. janji balut sampai xnampak buluh tu.. Bukan mengajar bermain..tapi benda ni akan dimainkan juga dalam musim ni.. :(

slalunya geng kedah pegang kan. hehehehe. bangga aku jadi anak kedah.. dah la terror main bola (ops teroff topic plak hehe) pastu kreatif dan inovatif... depa punya meriam kabaid la nak habaq hang... woo dasat tu.. siap guna gelung ayaq yang nak alirkan ayaq dari tali ayaq ke bendang tu.... (tapi kalo bendang kerin la...) depa la ni tak guna buluh dah... guna meriam dari simen... tu yang bila pecah, ngan kapla pun nak pecah tu... hahahahah kreatif, kreatif... iskk bangga sungguh aku....

yakinkan la diri sendiri, berjuang lah sejiwa murni,

tekun berani sesungguh hati, demi mercun membakar diri...

biar bunyi jadi kenangan, mercun kabaid lambang kemegahan

jelapang padi tempat pertarungan, negeri kedah darul aman....

anak kedah, anak kedah pantang kalah, walau patah, putus dan rebah...

majulah kabaid semula gagah, bujur lalu melintang patah....

boom bengg dentum bunyimu, meriam kabaid sayangku

hijau kuning darahku. meriam kabaid meriam ku.....

nyanyi dengan nada lagu biar jasa jadi kenangan k....:P

yakinkan la diri sendiri, berjuang lah sejiwa murni,

tekun berani sesungguh hati, demi mercun membakar diri...

biar bunyi jadi kenangan, mercun kabaid lambang kemegahan

jelapang padi tempat pertarungan, negeri kedah darul aman....

anak kedah, anak kedah pantang kalah, walau patah, putus dan rebah...

majulah kabaid semula gagah, bujur lalu melintang patah....

boom bengg dentum bunyimu, meriam kabaid sayangku

hijau kuning darahku. meriam kabaid meriam ku.....

nyanyi dengan nada lagu biar jasa jadi kenangan k....:P

aku terasa megah membaca puisi @ lagumu ini..tersusun amat..hehehhe

Biar meriam pecah,

Biar kepala berdarah,

Biar badan rebah,

Pantang berundur sebelum polis jerkah...hahahah

** AKu pernah kena kejar ngan polis masa muda2 dulu.. pasa meriam buluh la

Main bunga api dah la..

Main mercun kan merbahaya ..

Nanti putus kakitangan dan kepala ..

Susah mahu dapat duit raya ..

Kalau tak dapat duit raya

Susah untuk pergi berjalan raya

Kalau tak boleh pergi raya

Susah nak pergi rumah mak mertua

Kalau mak mertua dah takda

Tak dapat makan kuih raya

Kalau kuih raya masih ada

Boleh bagi sikit kat pak sedara

Kan lebih baik pergi solat tarawih di masjid

dapat juga beramal dan pahala

dari duk main meriam lada ...

Jadi.. Selamat berpuasa ...

:wacko: hadoiii, korang ni, macam macam komen, tak kisahla nak jual mercun ke nak main ke, macam yang selalu disebut, main secara berhemah, selagi ia tak berkaitan dengan isu Agama. Terus terang aku cakap, time aku kecik2 dulu pun ramai orang main mercun, memang tak meriah raya tanpa mercun, tapi cara ia DIMAINKAN taklah sampai tahap baling betul2 kat bahagian depan masjid, tempat imam tgh menunaikan solat dengan jemaah. Sampaikan orang lalu lalang pun bleh baling, tak tau la kampung korang ada ke tak golongan macam ni, bila kita sound budak2, makin dia samseng and kita punya rumah jadi sasaran. Bila sound mak n bapak budak pulak, dia marah kat kta balik.

tak taulah apa nak cakap ngan perangai manusia yang macam ni, orang lain pun main mercun gak, tp ada tempatnya, ada caranya, ni, macam sengaja nak mencedrakan orang n mengganggu ketenteraman. Memang suweyla dapat 'kampung mates' cam diorang ni, harapkan kaya duit jer, pemikiran miskin nak mampus, budi bahasa, adat, semua miskin...

Memang nyesal aku naik bas sekolah diorang time aku kecik2 dulu. I HATE BAS SEKOLAH WIRA RANTAU ENTERPRISE..(padan muka ko, biar orang tau sikap sebenar korang...biar orang datang tengok sendiri perangai setan korang...) :angry:

tak payah main mercun.duit mercun tu elok didermakan pada orang-orang miskin,orang-orang palestin,darfur,iraq dan penduduk-penduduk islam miskin yang lain.jangan bakar duit.selain merbahaya,membazir itu amalan syaitan.ibubapa sila ambil perhatian!

bagi 'rakyat malaysia'..ko senyap2 pi beli bom tangan kat siam,baling kat rumah depa yg kojaq tu..jangan la sampai kantoi lak..apa2 hal tanggung sendirik(kira baling bom sembunyi tangan la).hahaha :lol:

Rakyat Malaysia..jangan over & marah2..bulan pose ni, nanti kurus pahala pose.. biar Allah saja yang balas segala perbuatan 'kesamsengannya'.. kita yang lemah ni kena berharap & berdoa agar dia insaf..jangan berdoa supaya dia dicelakakan...

Malam pertama : xda lagi bunyi mercun ni..

apa kes main mercun... main meriam la best.. dulu aku kecik2 standard main meriam jer.. hehehe

tp aku duk tepi tgk jer... budak laki2 main meriam buluh huhuhu :lol:

yg korang nak marah2 ni nape? dulu korang kecik2 x main mercun ke?

agaknya korang ingat lg ker kecik2 korang main mercun mcm maner? aku rasa mesti lebih kurang jer kan?

aku rasa dulu lg meriah... dgn mercun x diharamkan merata2 jual senang jer cari

korang nak tahu sbb apa mercun diharamkan? sbb kiter la punya angkara hehehe.. kesian budak2 sekarang nak cari mercun pun dah susah

jd alternatifnya main la meriam huhuhu... best ooo

bagi je kat Karam Sigh Walia.pandai la dia nak settlekan(kalo nak repot gak tungu abih pose) :lol: . tapi aku suke kalo time2 pose nie maen mercun buluh huhu layannn.

bang bang boom(ntah ape ape ntah)

tak taula nak buat camne lagi, kang pakat ramai ramai gi belasah kang, baru jadi kes polis lak, nak salahkan sapa pun tak tau, nak salahkan mak bapak yang tak ajar CARA MAIN MERCUN YANG BETUL pun, susah, kadang2 diaorang sendiri yang belikan n suruh baling kat orang2 yang tak puas hati ngan diorang, nak salahkan budak tu pun, kadang2 budak ni tak pandai pikir mana baik n mana buruk, cam kita kecik2 dulu.. susah susah biar je lah, kalau dah kena mata orang, kepala orang repot polis, ada duit lebih saman...orang kaya yang ada bisnes lagi senang, boleh kasi busuk nama kompeni... sebab tu tiap kali bulan posa aku lebih rela pegi sembahyang terawih kat masjid muhammadi kota bharu dari sembahyang kat masjid panchor, bawa semua mak, bapak, atok n adik beradik yang lain. tenang jer, bunyi mercun pun sayup sayup, kalau ada pun yang kecik kecik peng!peng! tu jer... betul gak macam korang cakap, biar Allah je balas, posa2 ni nak marah orang kurus lak posa aku.... kalau betul niat dia main mercun sebab nak sakiti hati orang, nak cederakan orang, nak ggu orang solat, Allah jer yang tau hati dia.......Allah jer yang tau apa nak buat dgn dia..... :ph34r:

saudara/ri pasti ke yg mak bapak atau org tua yg suruh budak2 baling mercun kat mah org?org2 tua tu x gi smayang trawik ke..mgkin salah faham kot..maklumla bdk2 makin dilarang makin buat..kalau betulla apa yg ko ckp...memang kurang ajorla org2 tua yang mengajor anak dia tu...ko repot je kat JKKK kg ko tu...

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...