Jump to content
haphiz

Hukum Rokok

Recommended Posts

camner nak nasihatkan member yg merokok nih.. bukannya busybody tapi utk kbaikan semua, takla habiskan duit makbapak diorg, mudharatkan ksihatan diorg dan org lain, dulu aku pernah berbahas dgn ustaz aku yg rokok itu haram, tapi ustaz aku kata makruh.. alasan aku rokok nii menjejaskan kesihatan siperokok dan org lain dan satu prbuatan yg mbazirkan duit, kan mmbazir tuh sifat syaitan.. cubelaa dermakan duit tuu kearah kbajikan.. utk pengetahuan semua Muzakarah Jawatankuasa Fatwa Kebangsaan kali ke 37 pada 23 Mac 1995 membuat keputusan bahawa "Merokok adalah haram dari pandangan Islam kerana padanya terdapat kemudharatan" Dalam hal ini, umat Islam diharamkan bersikap lalai dalam menjaga kesihatan badan dan mempertahankan kekuatannya. Sebab badan adalah titipan Allah yang diamanatkan kepadanya. Kerana itu segala sesuatu yang membahayakan misalnya merokok dilarang dalam agama.. aku nak mintak pndapat korang plak,. walaupun kerajaan menaikkan hrga rokok dan rokok itu sudah jelas terang lagi bersuluh adalah HARAM tetapi tdk mberi sbarang perubahan kpd golongan perokok tegar ini.. aku harap ada sebarang komen yg membina dlm membendung masalah ini..

Edited by haphiz

ko tak bagi pon komen membina asal nak mintak orang lain lak yang bagi komen membina?

rokok tuh haram kat sstgh negara (memang betol). ttp kita nyer negara kita, makruh. dgr cerrite sstgh mufti pon hisap rokok. diorang defend le kemakruhannya. entahlah.

apa kata ko kasik member ko hisap banyak2. dah over bosan lah nanti.

fuyoooooooooo!!!!!!!!! plan yang sungguh bernas!!!

why not kalo gitu, kepada penagih2 dadah, kite sumbat bertan2 dadah kat dalam mulut diorang. dah over bosan lah nanti kan? kan?

ako rase elok jangan bagi pendapat la kalo camni. memalukan diri snirik je.

rokok tuh haram kat sstgh negara (memang betol). ttp kita nyer negara kita, makruh. dgr cerrite sstgh mufti pon hisap rokok. diorang defend le kemakruhannya. entahlah.

apa kata ko kasik member ko hisap banyak2. dah over bosan lah nanti.

diorang lagi suka ko bagi banyak2 ^_^ & pandai2 simpan yang lebih tu...

Edited by boom_bread

x leh haram sebab cukai tinggi.

penagih dadah pon sama. wat satu paradise dadah. sumbat bnyk2 dadah,. jgn kasik apa2 melainkan dadah. dah tgk member mati, pandai2 la fikir nasib sendri nak berhenti ke tak. kalu serius nak berhenti, bantu. kalu still hard core, mati je la. jimat duit kerajaan. thailand kacang jer, hisap dadah, hantar ejen senyap2 bunuh. kita berjuta2 blanja. kebanyakkan hisap balik. *tertaluk untuk org yg hisap dadah untuk tujuan rekreasi shj.

Kenapa sestgh negara mengharamkan rokok?

bg aku,senang jer apa yg aku fikirkan...

merokok----> bila smpai tahap kritikal,boleh membawa maut..

Bukankah mencari maut seerti dgn "bunuh diri"..???

Fikirkanlah...

P/S: maafkan aku andai aku terkasar...sekian...wassalam..

Kenapa jadi isu besar pasal merokok tu haram? haramkan rokok? so kat malaysia ni haramkan la semua benda yg haram tu..judi,dedah aurat,pegangtangan sesama bukan muhrim..dan segala haram lagi yg jelas nyata haramnya dari merokok yg masih terdapat berbeza pandangan dari setiap mufti ikut negeri/negara.

korang isap rokok sapai ketagih lepas tuh baru stat pikir camner nak hentikan tabiat nih...

kite x bleh ckp sebab diri sendiri x ketagih..

Kenapa sestgh negara mengharamkan rokok?

bg aku,senang jer apa yg aku fikirkan...

merokok----> bila smpai tahap kritikal,boleh membawa maut..

Bukankah mencari maut seerti dgn "bunuh diri"..???

Fikirkanlah...

P/S: maafkan aku andai aku terkasar...sekian...wassalam..

so x kritikal x membunuh diri, kan? :)

for me, org yg x hisap bende2 berasaskan tembakau (rokok, paip, curut dsb) dont deserve to maki, caci org yg isap rokok. sebab korang x ketagih, dan xtau ape raser ketagih rokok nih.

hukum rokok? pada aku, x haram. coz rokok leh buat org relaks, tapi x tido, x macam panadol dsb.

for me, org yg x hisap bende2 berasaskan tembakau (rokok, paip, curut dsb) dont deserve to maki, caci org yg isap rokok. sebab korang x ketagih, dan xtau ape raser ketagih rokok nih.

hukum rokok? pada aku, x haram. coz rokok leh buat org relaks, tapi x tido, x macam panadol dsb.

yup... aku agak setuju ngan pendapat ko.. mmg yang tak isap rokok tu senang cakap, tp yang penghisap tu pon aku rase nak stop gak tapi tak mmpu melawan nafsu ketagih tu..

p/s:aku bukan smokers.. hehe..

assalamualaikum...

alhamdulillah bapak aku dulu berjaya berenti isap rokok dh dekt 15 taun rasanya.. smpai skang dia xisap rokok lagi.. kesimpulannya 'nak seribu daya' :D

bapak aku dulu isap rokok 555 - skang ni dh xjual lagi, paling tidak sekotak la sehari dulu2.. :P

korang isap rokok sapai ketagih lepas tuh baru stat pikir camner nak hentikan tabiat nih...

kite x bleh ckp sebab diri sendiri x ketagih..

alah tu atas hati masing masing. ketagih tak kemana pun kalau hati kuat.

aku dulu hisap rokok dari tahun 1998 sampai 2002.

nak kata ketagih tu, sampai kawan aku kata mulut bau longkang.

sekali aku lepak kedai mamak sekotak[14] aku abiskan (yes aku sorang).

tu tak kira bila aku main game lagi, tambah tambah bila sangkut kat mana mana map dalam Tomb raider.

lepas sebatang, sebatang, sebatang, sampai la aku jumpa penyelesaian.

daripada aku start ngan dunhill [dunia umpamana neraka hidup ibarat layang layang] --> marlboro [membeli adalah rugi lebih baik operasi

rokok orang] --> LM [lambat mampos/mati @ lelaki macho] --> benson & hedges [ni aku lupa apa panggilan dia]

--> marlboro balik

tapi aku boleh je berhenti...

Edited by MatchMaker

isaplah rokok Sempoerna... baru sempurna hidupmu.... :huh:

>dulu mula2 aku isap dunhill...lama2 xleh g, sakit dada...

>pastu marlboro light...lama2 xleh g, sakit dada gak...

>pastu salem light...lama2 xleh g, sakit dada gakkk...

>skg....sempoerna..... leh tahan lama skit

lps ni.... TAK NAK! isap rokok...huhuhu

Edited by wbr_4044

tak haram??? ko biar betul..

makruh kalau lama2 bleh jadi haram kan?

apa2 yang memudaratkan diri dan orang lain adalah haram, plain and simple

bg yg x isap rokok tu jgn la start isap. nnt bile dh ketagih jgn lak kate org x isap rokok ape tau korang x rase ape yg kite rase. dh tau mende tu wat ketagih watpe start. ssame la gak mcm dadah. mmg mende tu akan wat ketagih. merokok tu memudaratkan. bukan aje pade diri sendiri tp kat org2 sekeliling gak. yg isap tu mmg la rase masyuk je leh ilang tension. yg tersedut asap2 2nd hand tu rase ape lak...

bg yg x isap rokok tu jgn la start isap. nnt bile dh ketagih jgn lak kate org x isap rokok ape tau korang x rase ape yg kite rase. dh tau mende tu wat ketagih watpe start. ssame la gak mcm dadah. mmg mende tu akan wat ketagih. merokok tu memudaratkan. bukan aje pade diri sendiri tp kat org2 sekeliling gak. yg isap tu mmg la rase masyuk je leh ilang tension. yg tersedut asap2 2nd hand tu rase ape lak...

rasa cm bangang la..

xpasal2 dapat penyakit..org lain yg hisap..org lain yg kena..

xke zalim namanya tu..

pasni mesti ad org isap rokok reply kt sini dgn statement "~~~~korang yg xisap rokok xkan memahami jiwa perokok cm kami ni...~~~~~" :lol:

Edited by roronoazoro

apa lak cmtu...isap rokok walaupun sikit ia ttp memudaratkan...dah nama pun sedut asap..:)...tak kiralah apa hukum bg merokok skrg ni yg pntg jauhilah..org yg merokok nih umo tak pnjg..percayalah..mmglah ajal di tgn tuhan,tp secara teorinya,org yg tak hisap rokok akan lebih pnjg umo berbanding org yg menghisap rokok..so tak slh kalau korg2 yg menghisap rokok ni cuba jauhi dari menyedut asap tsebut..ada kbaikan ke dari merkok nih??? cuba ckp?? hehe..benda kalau dh tak elok ttp tak elok...skrg sumenya terpulang pd diri masing2..nak seribu daya..tak nak seribu dalih... :rolleyes:

sekian..

P/S: andai aku tkasar bahasa...sorry....

kalo korang terbace brite paper utusan.

ade satu university di korea nak wat undang2 yg mane untuk apply masuk

u ,msti bkan perokok...hahah..cmane la yer...

kalo korang terbace brite paper utusan.

ade satu university di korea nak wat undang2 yg mane untuk apply masuk

u ,msti bkan perokok...hahah..cmane la yer...

yang isap dadah,pit,gam pun banyak lepas masuk ipt....inikan pulak merokok..agak2 kau macammana nak buat?...aku pun rasa kalau undang2 ni ada kat malaysia, mungkin boleh kurangkan perokok yang ada...walaupun tak semua, tetapi mungkin akan ada perubahan..

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...