Jump to content
haphiz

Hukum Rokok

Recommended Posts

ape kate korang gantikan daun tembakau dlm rokok tu dgn daun teh. teh kan bagus tuk otak. aku dh lame terpikir pasal ni tp x penah try sbb aku xde rokok. ade sesape nk try?

shisha

-xde mobility

ok, ader lebey 4000 bahan kimia dalam rokok. dulu maser kecik aku dgr 300 je. and then kenape raser rokok berbeza? dunhill lain, malboro lain, pall mall lain, SKL lain, Surya lain, Nusantara lain, Saat lain, so actually xkan xder detail percentages bout dis stuff?

aku bukan nak counter balik fakta 4000 tu, tapi xkan xder satu kajian spesifik mengenai bende2 ni?

ntah wat la rokok perisa durian ker limau nipis ker atau per2 perisa mcm shisha baru perokok nie raser bosan sebab mcm budok2 hisap rokok nie x mencabar jd nak nak x mau jer hisap k......

sisha x mudarat? kah kah kah. kat mesir, pegawai kesihatan naik pening. sekali sedut sisha bersamaan ngan brapa batang rokok ntah. aku baca rencana kat surat khabar.

pe kata beralih ke rokok kesihatan ke tak pon chewing gum.

i guess nothing to say anymore. secret is secret. even for you its a crap. i dont mind. :)

yes yes. pretend la kat sini yang kononnye ko ade sebab2 yang terlalu mulia untuk membuat dosa. harap2 ade la antara kita yang percaya yang kononnya ko ade justifikasi yang sungguh rasional, seperti semua justifikasi2 dan nas2 yang ko pertunjukkan kat kita semua dulu.

perlu diingat bahawa walaupon tembakau telah digunakan oleh manusia sejak beribu2 tahun lagi, rokok masih lagi baru.

DAN ROKOK BUKAN TEMBAKAU!!!!!

ROKOK ADALAH TAR DAN NIKOTIN BERPERISA TEMBAKAU!!!!!

aku ade petua best n berjaya... kalau nk brenti rokok, cube makan dadih... bapak aku trus brenti rokok pas mkan dadih..

iyer kerr..bagus..satu petua..tapi bukan serta merta kan..

maknanya kena makan bertong-tong dadih gak la...

susah ma dgn keadaan sekeliling k.... :unsure:

godaan byk ma...

dpt selesema la. pening2 la..batuk....demem pon ader..... :wacko:

itu gejala yg mungkin dihadapi...

klu dpt tau nak mati jer baru nak stop mcm kener kanser kerongkong k.... <_<

lemahnye...

aku ade petua best n berjaya... kalau nk brenti rokok, cube makan dadih... bapak aku trus brenti rokok pas mkan dadih..

kalau hati nak berhenti boleh je. takyah dadih dadih, cuma lepas berhenti

kemungkinan berat badan akan bertambah sebab banyak makan

kalo nak main quote separuh2 then sampai bile pon takde gune. because makin lama makin banyak ayat separuh2 orang akan quote.

SARCASM reti tak? kalo ko nak justify mengarut ngan bukak cite pasal gula, ako pon nak justify mengarut pasal AIDS.

but obviously it's lost in translation hehehe.

stupidity adalah bila nak gune idiom omputeh tapi tak reti

ahaha...seriously...aku pun bleh sarkastik dalam serius gak. then bukakla citer ape yg kamu rasa kamu suka. aku x guna benda aku x reti. maybe kamu yg x cukup IQ nak paham aku ckp.

i was "barking the tree" bukan kerana untuk menunjukkan sifat2 hitlerism (although, kalo ako nak memang efektif :) ), tapi kerana itulah sifat2 perokok.

ko yang tuduh sana tuduh sini yang ako ni bersifat hitlerism, walhal bukankah ko sendiri menunjukkan sifat sebegitu?

bukankah ko yang claim ako seperti bercakap macam kalo smoker mesti dapat cancer?

bukankah ko yang correlate ako bercakap seperti berkata semua orang adalah criminal?

bukankah ko yang mengarut pasal hari mendung hujan lak ni?

you are doing it. not me.

benda yg ko kata aku mengarut suma tu ada contoh2 yg sama nilanye dengan ayat2 generalization kamu.

dan clearly kamu x paham reductio ad hitlerum. carik sendiri. guna lah sebangsat2 wiki tu pun. at least x appear bodoh salah faham ape orang cakap.

although, kematian disebabkan penyakit lung cancer bergerak sama tinggi-rendah dengan pertambahan-pengurangan bilangan perokok :)

http://www.amazon.co.uk/Biology-1-Cambridg...s/dp/052178719X

rujuk bab carcinogen.

is it a fallacy jika ako mengatakan orang gemok yang kuat makan fast food menjadi gemok kerana tiada daya tahan diri? nope. i wasn't barking up the wrong tree. although the very thought of hitlerism macam ape yang ko cakap tu akan terus lambast ako dengan pemikiran cetek yang ako ni mengarut. do check up on the food additive called MSG, dan efek die terhadap makanan. then ko akan tau kenapa kita masih boleh makan burger mcdonalds dan burger king dan rasa sedap, walaupon burger diorang dalam realiti nampak cam taik.

so, berbalik pada smokers tiada ketahanan diri. ko sendiri menunjukkan yang smokers ni tiada ketahanan diri. not me.

bagaimana?

ko cakap, "we smokers" (tu generalisation kan?) bawak celaka kepada diri. tu bende baik ke? because ada perokok di sini yang cakap we smokers tau baik dari buruk. tu bukan generalisation?

point kat mana aku ckp perokok xde ketahanan diri, "bawak celaka kepada diri sendiri". don't put words into my mouth.

dan "we smokers" bukan generalization. aku refer kepada kami2 yang merokok kat putera yg kena lobi di salah tempat, salah sebab dan opleh salah orang.

reading comprehension kamu teruk.

2 generalisation daripada perokok.

ako cakap, smokers tak lari dari disuap oleh propaganda2 big corporations yang menunjukkan perokok itu adalah satu act yang cool, badass, dll through media. it has been going on for years. even katun2 lama disney disuap oleh konglomerat rokok untuk menunjukkan rokok itu bagus, malah baik untuk kesihatan. rujuk je advertisement2 dan "medical" research yang disponsor oleh BAT, dll. that is, kalo ko nak la kan :)

perokok, tanak mengaku yang apa yang mereka buat influence semua orang, termasuk budak darjah 6. actually, ako masih dok terfikir apa sangat yang teruknya merokok untuk budak darjah 6 ni, BILA NAK DIBANDINGKAN dengan budak tingkatan 1. budak darjah 6 tu kecik sangat ka? budak tingkatan 1 tu dah besa sangat ka?

ingat ako cakap perokok tu bodo?

Hex dah jawab. Aku tambah, claim kamu "smokers tak lari dari disuap oleh propaganda2..."...apa bukti? aku x merokok sebab merokok tu cool. merokok x cool. byk perokok yg aku kenal share pendapat ni dgn aku. so, it's an established fact that there exist smokers who do think smoking is not a cool act. Kamu generalize lagi. :rolleyes: juga menggunakan contoh lapuk. Siapa kat sini yang merokok atas pengaruh katun Disney? Cuba tanya. Aku jawab dulu. "Bukan saya."

diorang hidup dalam dunia diorang sendiri, menjustifikasikan dan tanak mengaku yang rokok tu adalah pilihan mereka sendiri. walhal tiada sesiapa, jika sedar akan perbuatannya merosakkan diri dan menyusahkan orang lain, akan terus menerus membuat perkara itu bila sudah sedar. this is sifat naluri manusia. kalo ko asyik terlanggar tiang, ko akan cuba untuk tak lalu situ. kalo ko asyik sakit perut, ko takkan makan benda yang sama.

kalo ko sedar bahaya rokok, maka ko takkan bagi macam2 alasan (mengarut) untuk justify rokok. rokok boleh hilang stress, gula pon boleh jadi seteruk rokok, jual arak kat hotel tu (lagi) haram, etc2.

di sini ako mencabar perokok yang lain yang pandai untuk tampil ke hadapan dan memberitahu ako:

1. kenapa semakin banyak public places mengharamkan rokok? salah tak kalo ako cakap yang kalo perokok itu pandai untuk tidak merokok di public places, maka pengharaman itu takkan berlaku?

2. kalo smokers tau baik buruknya sesuatu perkara, maka kenapa banyak perokok yang dapat kanser? (the quote "walaupun 90% penghidap kanser paru2 adalah perokok tegar, tak bererti 90% perokok akan menghidap kanser paru2" adalah quote yang perokok suka guna. orang pandai akan just cakap "90% penghidap kanser paru2 adalah perokok tegar." tentang tegar atau tak, is not even the issue here. )

and please, bila menjawab soalan 2, sila jangan jawab dengan soalan balik, macam makan gula banyak pon dapat kanser. itu tak menjawab. itu main lari2. ako tanak kejar2 hehe.

1. Naluri dan nature adalah dua perkara berbeza. what ever your instinct tells you is wrong, some you still do it for nonsensical reasons, while others for a very logical reason, while some for no obvious reason. That is because it is in the very human nature to procreate and destroy. Tengok sekeliling kamu.

2. Kamu mempersoalkan orang yang merokok. Kamu tempelak jawapan diorang sebagai nak justify tindakan diorang sedangkan kamu mahu mereka jawab. Berfikiran tertutup, zealot dengan tak menerima jawapan yang diberikan. Sungguh childish.

3. Orang pandai takkan berhujah seperti kamu. Whatever we ["kami yang perokok", dan juga "kami yang bukan perokok"] chose to do, it is our prerogative bound by respect. Aku perhatikan, kamu sebok mencaci orang dalam mana2 topik. Dalam thread ni, kamu melobi hak kami untuk merokok. So, soalannya: berapa banyak komen kepada kamu tentang ke'kurang-ajar'an kamu yang kamu buat tak endah? Jika kamu tak pernah peduli, kenapa start sekarang? kenapa nak peduli kenapa kami merokok? kenapa?

fakta nyata adalah, apa2 yang baik pada merokok - hilang mengantuk, kurang stress, kuatkan badan, halau nyamuk, dll - ada alternatif SIHAT yang lain. senang je.

cuma pada perokok, lebih senang untuk just rokok je. bende yang ada depan mata ape. susah sangat ke nak admit?

Hex admitted. Aku admit. Ada yang xkan admit. Ada yang akan admit. What does this tells us? : Personal preferences. So, kenapa kamu terus menyalak?

ayat selepas tu....

hidup dalam dunia sendiri hehe.

Hidup dalam dunia sendiri? Hahaha...ok lah, kalau tak faham maksud tersiratnye, "kamu ni, nak berfikir pun tak reti, nak suruh orang jangan fikir bukan bukan. hujah hujah tak konkrit, ilmu x tinggi mana, nak berlagak"...

itu maksudnye.

yes yes. pretend la kat sini yang kononnye ko ade sebab2 yang terlalu mulia untuk membuat dosa. harap2 ade la antara kita yang percaya yang kononnya ko ade justifikasi yang sungguh rasional, seperti semua justifikasi2 dan nas2 yang ko pertunjukkan kat kita semua dulu.

perlu diingat bahawa walaupon tembakau telah digunakan oleh manusia sejak beribu2 tahun lagi, rokok masih lagi baru.

ahahaha....

inilah komen paling genius kamu boleh buat. Sila jadikan tajuk buku ajaran sesat kamu nanti.

datang dari seseorang yang dok guna contoh kempen anti-rokok kerajaan, tapi dismiss kenyataan kerajaan yang rokok adalah produk tembakau.

Good job C-Foo! *tepuk*tepuk*

Edited by Sinful

ko agak2 kalo letak fakta..org2 isap rokok ni akan baca x?akan ikut x?

aku rasa x..jd ape gunanya?

ko nak tau ape beza rokok dgn gula,garam,santan bla bla bla..?

sb rokok ada APA YANG GULA,GARAM,SANTAN TAKDE...<<klik sini...(kang xsuruh klik kang..xtau plak.. :lol: )

tlg berikan sumber benar..

tau pon..ko sendiri cakap.. :lol:

aku fail nampak apa masalah kamu dengan post aku.

tapi, tapi je lah kan...kalau semua tindakan nak berasaskan "rasa" kamu, kita semua kene hidup dalam dunia kamu je.

aku tak pernah membincangkan apa kandungan2 rokok, gula, garam. setahu aku, aku propose rokok bukan satu2nya produk yang memudaratkan.

ooo...nak link? nah..

http://www.makna.org.my/lungcancer.asp

memanglah aku tahu. all the more reasons to have it stamped into "our" brains how hypocritical we all are being in here.

Dosa? jauh benar ko pegi tu c-fu. even ulamak x dapat conclude satu penyelesaian yang concrete antara mereka, apalagi kite manusia biasa yg mmg selalu buat salah? dont simply made conclusion about myself bahkan ko sendiri isap tembakau. rokok is a new medium how people use tembakau. i dont care it is new or not.

rokok bukan tembakau? abih ape yg aku isap selame ni ape yek? yg petani2 kat Kelantan tu tanam ape yek? tembakau sintetik +tar n nikotin @ daun teh berperisa tembakau? :)

Pictures speak thousand word..!

hisap jer kalau nak hisap..jangan peduli :lol:

Edited by zzool

Aku yang merokok bertahun2 lagi sejak masih bayi lagi takder masalah..Apa yang bising2 nie..

bayi dulu ko isap puting..dh besar bru ko isap rokok.

rokok bukan tembakau? abih ape yg aku isap selame ni ape yek? yg petani2 kat Kelantan tu tanam ape yek? tembakau sintetik +tar n nikotin @ daun teh berperisa tembakau?

yang ko hisap adalah PROCESSED, CURED, daun DAN batang tembakau yang dicampur dengan beratus bahan kimia lain, termasuk tar dan nikotin.

dan pasal nilah semua rokok ada perisa die sendiri.

ape, ingat rokok perisa strawberri tu die picit strawberi letak kat dalam rokok ke?

naif betul korang ni. memang naif ke, buat2 bodo atau memang bodo? pilih yang mana berkenaan.

and by the way, processed tembakau adalah seasli tembakau asli sepertimana processed meat adalah seasli daging betul.

tau kan processed meat tu ada daging, kuku, tulang, bulu binatang? so since korang ni pandai, pikir2 snirik la ye.

aku tak pernah membincangkan apa kandungan2 rokok, gula, garam. setahu aku, aku propose rokok bukan satu2nya produk yang memudaratkan.

of course. ko propose dengan pandainya bahawa rokok tu memudaratkan sama macam kalo makan gula or apa2 lagi benda lain dalam dunia ni.

even the most thick-headed person boleh nampak kebodohan buat comparison sebegitu.

dan "we smokers" bukan generalization. aku refer kepada kami2 yang merokok kat putera yg kena lobi di salah tempat, salah sebab dan opleh salah orang.

reading comprehension kamu teruk.

ako taktau kalo ko teringin untuk sekarang menjadi spokesperson kelab perokok2 putera pulak. but untuk someone yang tak reti gune idiom omputeh, berani lak tuduh ako yang ada reading comprehension yang teruk ek :) ok, i give you that.

2. Kamu mempersoalkan orang yang merokok. Kamu tempelak jawapan diorang sebagai nak justify tindakan diorang sedangkan kamu mahu mereka jawab. Berfikiran tertutup, zealot dengan tak menerima jawapan yang diberikan. Sungguh childish.

3. Orang pandai takkan berhujah seperti kamu. Whatever we ["kami yang perokok", dan juga "kami yang bukan perokok"] chose to do, it is our prerogative bound by respect. Aku perhatikan, kamu sebok mencaci orang dalam mana2 topik. Dalam thread ni, kamu melobi hak kami untuk merokok. So, soalannya: berapa banyak komen kepada kamu tentang ke'kurang-ajar'an kamu yang kamu buat tak endah? Jika kamu tak pernah peduli, kenapa start sekarang? kenapa nak peduli kenapa kami merokok? kenapa?

bagus. a very excellent excuse (reason :rolleyes: ) untuk merokok. sori beb, ako "berfikiran tertutup" untuk percaya alasan demi alasan yang tak ada kaitan maupun masuk akal langsung. pasal asap kete la, pasal gula pon leh rosakkan badan la. nak rokok tu, rokok je la. kalo takde sebab, toksah bagi alasan2 nonsense yang masih tak menjawab soalan. korang sendiri tau very well tentang buruknya rokok, tapi korang masih tak mahu dan tak boleh untuk berhenti. just mengaku je la! asal bile orang tanye, cakap salah asap kereta la, cakap gula pon mudarat jugak bila lebih2 la, cakap ako berfikiran tertutup la. not even sorang kat sini yang kononnya pandai berani cakap die takleh berenti. that says a lot about kelab perokok putera ni :)

jika perokok macam ko reti untuk tak merokok kat public space, cam kedai makan, istilah 2nd hand smoker takkan ada. that is a simple, honest fact. like it or not, samada kelab perokok putera sedar atau tak, korang pernah dan akan merokok yang asap rokok ko akan pergi ke non-smokers. next thing you know, korang salahkan non-smokers pasal duduk kat open space kat mamak, as if open space itu adalah some god-given right untuk perokok melepaskan gian diorang.

addiction, adalah tanda kelemahan diri. apa2 jenis addiction pon, be it gula, rokok, or whatever. korang adalah lemah untuk buang bende yang tak elok, yang korang sendiri sedar lak tu. because here's the thing:

kalo korang bebetul pandai, then tak akan bagi macam2 alasan mengarut untuk merokok. or better yet, korang takkan merokok, atau BOLEH berenti merokok. tapi korang tak boleh.

as childish as i am, ako cukup kuat untuk resist the temptation untuk merokok.

Edited by C-Fu

yang merokok tu dengar jalah..

merokok memang buruk..

kalo berhenti lagi bagus..

aku seorang perokok gak...

aku isap rokok di rumah sahaja..

kat tempat keja 12 jam aku menahan diri..

kat tempat awam pun xmerokok..

disiplin penting..walaupun seorang perokok..

respect other people right..

ganjaran untuk orang yang menghargai

hak orang lain tak ternilai....dah takleh nak benti

apakata hormat hak orang lain..other recommend and

briefing from non smoker fine with me..

thank you for your advise..

bayi dulu ko isap puting..dh besar bru ko isap rokok.

aku hisap rokok dulu baru hisap puting skung :wacko:

huhuhuhuhu :P

sebab skung tanggung sendiri (RM) :(

kat tempat keja 12 jam aku menahan diri..

terer ko dpt thn sampai 12 jam..member aku kalo tak isap rokok 2 batang sehari boleh jd sasau..

terer ko dpt thn sampai 12 jam..member aku kalo tak isap rokok 2 batang sehari boleh jd sasau..

bukan aku sorang camni..kat tempat keja aku

ramai yang camni....sampai umah lain plak jadi..

jenuh asap berkelun.. :lol:

mungkin persekitaran tempat keja kot yang mendidik

kami..cleanroom environment....ada smoking corner

tapi tak selesa kat situ.

mindset..xjadi sasau lah kalo xisap.

tip benti rokok banyak da dibincang kat sini kan??

jom benti rokok..!!

it's becoming pointless bercakap dgn org mcm C-Foo ni. you're dragging, you're making stupid assumptions, fail. and guess what, kamu dah mula selective quoting. apsal? cedera parah? nangis? hahaha.

bukan aku x admit, kamu ada point, tapi aku ada sebab aku gak. dan aku dah cakap. too bad it's not good enough for you. but it's not like i'm seeking approval anyway. ape lagi approval dari kamu.

labellah ape kamu nak label, keep having those assumptions.

ahaha...sebab aku merokok? nah...news...aku merokok supaya org mcm kamu jadi 2nd hand smoker. so stay away. stay veeeeeerryy far away.

and i used the right idiom. i didn't say u barked the wrong tree. i asked WHY? Why all the b*tchiness? Everybody's got problem everyday. I don't see each and everyone of them complain over petty things like smoking.

GROW UP AND DEAL WITH IT!

Fuyooo... pertarungan ganas antara C-fu dan orang yang hisap rokok...

Macam ni la... kite sama-sama orang Malaysia, tak elok gado-gado

Yang merokok pertahankan tabiat mereka (aku pun termasuk), tapi yang tak merokok takyahla kutuk macam-macam. In fact, kami sedar yang merokok membahayakan kesihatan. Sama macam orang gemuk tahu makan berlebihan membahayakan kesihatan. Mahupun orang takde lesen memandu bawa kereta tengah-tengah bandar membahayakan kesihatan. Bukan tak tahu. In one point in life, perokok (if they're like me...) mesti akan terfikir nak berenti merokok. Especially bile Pak Lah menaikkan harga rokok tiap-tiap tahun. Tapi, berapa ramai yang berenti? Entah... aku pun tak stop-stop lagi. Ada jer cara nak jimat benda lain semata-mata nak hisap rokok.

Apa kata, instead of flaming other people defending their opinion, kite bersama-sama memberi cadangan bernas untuk berenti merokok. :)

Aku? Aku akan berenti merokok apabila mendapat seorang teman wanita!!! This is my pledge. Aku sentiasa berdoa agar gf aku tak suka asap rokok. Buat masa ni, takdak awek lagi. hee.

Aku perokok,setiap hari aku merokok....why? aku tahu hukum tu haram. Aku merokok ngan orang yang merokok, aku tak merokok kat tempat yang tak sepatutnya merokok. Aku akan tahan diri aku merokok bila bergaul ngan orang yang tak merokok, skang ni aku dapat kurangkan merokok kalau 20's tu kekadang tahan seminggu..

sape nak merokok sila fikir2 dulu perlu ke tak memrokok pada masa tersebut...kalau bias pada tak perlu..so jangan hisap..

Aku banyak setuju ngan statement korang...kepada yang merokok korang yang pilih untuk terus merokok dan ada yang memang tahu hukum rokok sebenarnya haram.Takkan la sampai nak menghasut orang hisap rokok.

To C-Fu yang nak sembur asap cigar kat muka perokok tu aku yakin yang ko akan dianggap sewel dan kurang ajar kerana ko nak sembur dengan sengaja...cam haram jer cara ko tu. Orang yang hisap rokok pon tak teruk camtu bila merokok.. :ph34r: huhu

Kalau nak cerita pasal benda haram ni,...keliling kita jer kita tengok dah nampak kan...bagi aku dosa hisap rokok ni bukan kita yang ukur tu Allah punya urusan aku tak tahu sejauh mana besar hisap rokok.....tapi dosa orang yang menyakitkan hati individu lain semangnya fitnah yang berdosa lebih besar..haram! Manusia berlainan agama pon menjaga hati sesama sendiri...ni kan pulak isu merokok!

Nak citer tentang hati atau peparu hitam yang penuh dengan tar??...hati yang suka dengki lebih hitam dari peparu yang penuh dengan tar...jadik tak perlu la nak kata perokok bodoh...dan lain-lain.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...