Jump to content
Balthazor

Tidur Di Masjid@kuliah@dewan Periksa

Recommended Posts

untuk cek gula dalam darah (kencing manis)

ada jual alat dia kat farmasi..

tapi alat tu ratusan ringgit gak la..

atau kalo p cek kat farmasi dia charge biasanya RM5 (kedah)

sebelum cek pastikan tak makan apa² sebelum tu 2-3 jam (lebih lama lagi bagus)

sebab kalo dah minum (bergula) pagi² tu..

memang le tinggi kadar gula dalam darah tuh.. :)

itu saja alat yang aku tau dan penah guna..

yang laen aku tak tau..

ada yg murah..kawan aku pernah guna...

macam aku ni kira terlebih gula ke?........tapi xkan dalam bulan posa x kurang langsung? :(

kena cek dulu la..

huhuh..

tinggi ke rendah ker..

Bagi aku semua nih adalah "MINDSET" tu je

kalau ko dah set minda ko .. nak tertido kat masjid .. maknanya ko akan tido la..

cam main game gak.... ko dah set minda ko untuk habiskan game tuh ,

jadi .. bila nak gi solat Jumaat .. set minda anda untuk ... menghayati kuthbah

kalau ko dah set minda ko .. nak tertido kat masjid .. maknanya ko akan tido la..

Heheh tetiba aku teringat sorang abg Palapes kat UTM dulu..

Sikit2 kata semuanya MINDA jer..

Macam pernah sekali masa minggu orientasi beratur tengah panas..

Abg tu yang jaga.. Dia pon cakap "mane ada panas.."

"Minda korang jer fikir camtu..

Cuba fikir sejuk, sejuk lah jadi nye.."

Tup2 lepas jer dia cakap tiba2 mendung..

Haha ape lagi dengan bangganya dia pon cakap..

"Tengok dah sejuk.. betul tak cakap aku??"

ooo mind set rupenye. tapi contohnye kalu aku tak tido 3 hari berturut2 pahtu mate jadi bengkak dan pade mase tu pulok duduk sambil dengar khutbah sambil dlm minda cakap tak rase mengantuk. aku rase pade mase tu memang seksa yg amat sangat utk melawan rase ngantuk. guane cerite tu? :D

huh? mindset?.......kenapa masa aku dengar ceramah Ustaz Akil atau veramah Agama Alkulliyah TV3 tu aku x ngantuk?........... <_< dengar kaset ceramah aku x ngantuk/tido?...mindset gak ke?

yang ko tanye kitorang buat hape macam la kitorang leh jawab :blink:

Edited by C-Fu

hah.. mindset... abis kalu mcm tuh leh ler pegang api semua.. pasal dgn senang lenang setkan mind tuh cakap tgh pgang ais...

kalau pasal ngantuk masa tgh dgr khutbah atau kat dlm dewan tah ade yg cakap pasal waktu tgh hari kandungan karbon dioksida pada tahap tertinggi pastuh duk lagi bersesak2 kat dewan atau masjid dgr khutbah... tapi kalau karbon dioksida yg menyebabkannya ada logik gak dah ler duk bersesak2 kat dlm dewan atau masa tgh khutbah semua bernafas dan mengeluarkan karbon dioksida tuh... rasanya kalau dengar khutbah atau kuliah kat bawah pokok sambil angin bertiup sepoi2 bahasa rasa tak ngantuk kot...

Haha ape da korang punye MINDSET.. Kasi logik sikit laa.. Nih contoh mudah kalo korang tak faham gak tak tau lah..

Math.. Kalo korang dah set awal2 dalam kepala korang "Susah lah math".. "Aku mana reti math".. "Ahh kalo aku belajar buat math betul2 pon bukannye aku boleh buat.. dah memang aku bengap".. So resultnye korang dah kalah awal2 pasal MINDSET korang.. Takde motivasi langsung nak buat ape2 inisiatif.. Jadi sampai ke mati lah korang tak reti math..

Tapi kalo MINDSET "Apa yang susahnye math, orang lain boleh buat takkan aku pon takleh buat".. "Hmm.. selama ni math aku teruk, mesti approach aku salah".. "Tak mustahil lah aku nak master dalam math".. Result?? Dia ada motivasi untuk improve math dia.. Walaupon mungkin tak excel sekurang2nya result math dia lebih positif berbanding MINDSET kat atas..

mindset penting. tp kene tgk kemampuan kiter sendiri gak le....

aku kat skool dulu mmg gampang malas.... main game, komik, tdo......

tapi awal form 4, aku target nak 11A1 (giler ah). coz why? first, aku fikir ' klo kiter x dpt mencapai langit, sekurang2nyer mesti mencapai awan'. second, aku terbakar tgk member2 aku kat asrama......

hasilnya? aku dpt 6A.... skang kat UiTM melake......tp member aku sume skang buat preparation nak fly overseas...... cissss.......

berbalik pasal khutbah tu, aku sengaje dtg lambat sket, so bile masjid dah penuh, aku kene bdiri. bile kene berdiri confirm x tdo. input khutbah tu still dpt walaupon x 100%.

psal dewan pekse tuh, dah jadi kelaziman aku membute 5 minit apabile start satu2 paper. macam kene 'freshkan' otak betul2 baru leh buat. klo x , jawapan aku blurrrrr.... tp korang jgn amalkan lak, silap2 5 minit lg nak abis baru nak start bace paper tuh.....:)

mindset penting. tp kene tgk kemampuan kiter sendiri gak le....

Betul tue.. Kalo belajar sains pon kita tau otak yang bagi arahan kat badan untuk buat sesuatu.. Kalo otak bagi arahan suruh tido maka badan pon ikutlah tido..

Cuma satu jelah.. Kalo otak bagi arahan tapi di luar kemampuan badan maka tak jadi lah.. Badan hanya akan ikut arahan semampu yang mungkin..

aku ader teringat lecturer aku citer maser klas dier....

satu hari tu, sume budak klas aku lesu semacam, apetaknye, klas straight dari 8 pg sampai 1 tgh (klas drawing). then dier cakap, 'actually awak sumer x penat, otak awak sume yg bg signal penat, xder kudrat. ok, cth camni, lepas ni, biler awak sampai bilik, penat giler, tetibe ader ular tedung selar kat tengah2 bilik, ready nak patuk awak. kalau awak boleh lagi lari berdesup, nak pegi mintak tlg, mmg sah awk x penat.'

fikir2kanlah....:)

yang ko tanye kitorang buat hape macam la kitorang leh jawab :blink:

ish x kan x pernah mengalami kot..........kecuali kalo mmg x pegi semayang jumaat.he he he

**C-fu::ko ada idea lain selain pemakanan yg ko kata itu ari?

kdg2 mindset ni btul gak.. tp mmg kne ikut kemampuan laa..

yg sorg tu ckp nk pegang api n bayangkn kite tgh pegang ais.. 2 mmg laa confirm xlehh..mmg dh xlogik..

betul gak semua tu...

1. faktor umur..mcm azuan...betul juga, bila umur dah meningkat mcm abang sham nie tidur kurang pun takper...dulu-dulu pukul 10:00pm dah flat...sekarang nie jam pukul 2-3 pg pun okey...(msg nie ditulis jam 2:00pg).

2. faktor makanan...betul juga...makanan mempengaruhi keaktifan kita..untuk aktif, banyakkan makanan glukos (buah kurma, kismis dll) dan kurangkan karbohidrat (nasik dll)..cari segi-tiga pemakanan...amalkan..

3. senaman...penting untuk melonggarkan urat-saraf dan otot..bila urat saraf berbelit, otot lembik.banyak lemak...ngantuk la...

4. minda....emm...abang sham masih ingat, masa belajar silat dulu mandi minyak panas menggelegak....okeyy jer..takder jampi apa-apa pun yakinn jer...kenapa tengok wayang 2-3 jam tak ngantuk? dengar ceramah agama 2-3 minit dah lelap?? ...(syaitan??) :o

so, penting...kawal pemakanan, ambil vitamin, bersenam (tapi jgn berlebihan) dan sesekali gi spa atau yoga...insyaAllah u will have a healthy life... ;)

betul gak semua tu...

1. faktor umur..mcm azuan...betul juga, bila umur dah meningkat mcm abang sham nie tidur kurang pun takper...dulu-dulu pukul 10:00pm dah flat...sekarang nie jam pukul 2-3 pg pun okey...(msg nie ditulis jam 2:00pg).umur aku 20 hn

2. faktor makanan...betul juga...makanan mempengaruhi keaktifan kita..untuk aktif, banyakkan makanan glukos (buah kurma, kismis dll) dan kurangkan karbohidrat (nasik dll)..cari segi-tiga pemakanan...amalkan..

aku pepagi makan roti canai or nasi lemak

3. senaman...penting untuk melonggarkan urat-saraf dan otot..bila urat saraf berbelit, otot lembik.banyak lemak...ngantuk la...He he h e x pernah buat....tapi aku rajin jalan kaki berkilometer tanpa henti

so, penting...kawal pemakanan, ambil vitamin, X pernah amik vitamin kecuali minyak kod yg warna oren tu

errrr... ramai yg tak suka mendengar secara terus lelama.. lebih suka bercakap tu pasal kalu dok diam time dengar khutbah ngantuk... pas abis jer terus ok... sama cam kena leter ngan bini la hokhokhohkhokhokh

errrr... ramai yg tak suka mendengar secara terus lelama.. lebih suka bercakap tu

aku bukan x suka dengar.........bukan aku benci......aku leh nengok Alkulliyah/Ilmuwan Islam/Cearmah Agama PAS........siap menanya soalan lagi.............jangan kata mengantuk menguap pun xde........

biasa la...setan mmg suka menghasut utk supaya kita tak dpt dgr/buat benda2 baik....

tp kan, bulan2 puasa nie, setan dah dirantai, camana tu yer...

mungkin kt snirik kot..

tp kan, bulan2 puasa nie, setan dah dirantai, camana tu yer...

mungkin kt snirik kot..

nafsu power lg dr setan kot...setan pun terkesima tgk nafsu manusia zaman skrg,x yah bg guide...