Jump to content
Balthazor

Tidur Di Masjid@kuliah@dewan Periksa

Recommended Posts

kadang2 aku makan cokelat (gula²) untuk ilangkan ngantuk..

walaupun dalam bulan puase. :lol:

walaupun dalam bulan puase. :lol:

itulah.........x kan dalam bulan puasa...............tp malam nanti sebelum terawih aku cuba makan coklat.............aku test teori bro siput dulu...............

faktor usia pun memainkan peranan jugak kot. dulu masa aku sekolah, dan sebelum usia aku cecah 20an, memang aku kerap mengantuk hari siang bulan puasa. kalau solat jumaat tu taim khutbah tu memang kena carik tiang/dinding la. sekarang umur aku dah lebih suku abad, takda lagi dah masalah macamtu, walaupun aku tido jam 12 bangun pukul sahur pukul 5, lepastu tak tido lagi dah sampai masa untuk pegi keje. ada jugak kesan mengantuk, tapi boleh tahan lagi la.

ada satu lagi petua yang aku rasa mujarab. madu. cuba makan madu selepas berbuka dan semasa sahur. kalau taknak makan sesudu, cairkan guna air suam, lepastu minum.

satu lagi petua turun temurun, 7 biji kurma selepas berbuka, dan semasa sahur. cubalah, anda pasti tidak akan menyesal.

Ko pilih jaaa animal yg ko paling benci....

cth.. KAMBING.. ko say dalam hati 'kalo aku tido aku adalah KAMBING'

sure pasti koo takut nak tidonyee lah...

haaaa nak tidor gak ker.... hahahaha KAMBING...

hahaha buat lawak gelak snirik

hahaha buat lawak gelak snirik

hehehe, mungkin dia rasa lawak di tu lucu, lawak kambing siot...

seriously ko tak penah tengok orang tido dalam masjid kat kelantan??????? lagi mengarut.

ader ako kata orang tdo ker???

tp, blh cuba cara azuan tu..nampak cam bagus jer..

Edited by dukun

pesan ustaz utk elak ngantuk :

// urut/usap kening masa mengantuk sbb urat2 mata ada kat bahagian tue..

sepanjang ako idup takde lak dgr tok imam baca khutbah ngarut... pape pon cuba concentrate n ddk dpan mimbar agar leh tgk tok imam baca khutbah... mmg kena baca text khutbah tu mana ada dia buat sendiri...

ako pna smayang kat majid mmu melaka tok imam speaking arab baca khutbah wlaupun tak faham tapi rasa menarik :D n dia tak baca text pn maybe dah hafal kot..

khutbah tu penting...(syarat) smpai majid lau dah start khutbah duduk je dgr takyah solat sunat...

peace

aku ade satu lagi petua, cube ko try pakai celak kat mate ko. tengok berkesan dok. sunah nabi gok tu. :D

alamak jd sembang sah ke tak solat jumaat lak..

mmg ko leh dtg lambat tp dr segi pahala mmg kurang sebab sape yg datang awal lg byk pahala..ade hadisnye..tp jgn dtg lambat sgt sebab kite kena ade sekurang2 nye sempat satu rakkat bersama2 imam..kalu ko sampai tp imam dah tahayat akhir maka semayang zohor la ko..

mmg ko leh dtg lambat tp dr segi pahala mmg kurang sebab sape yg datang awal lg byk pahala..ade hadisnye..tp jgn dtg lambat sgt sebab kite kena ade sekurang2 nye sempat satu rakkat bersama2 imam..kalu ko sampai tp imam dah tahayat akhir maka semayang zohor la ko..

ha yg tu aku x pernah lambat................pukul 1 ptg aku ade kat masjid...........tapi naik jer khatib pegang tongkat baca tejs..............aku dah rasa ngantuk betul...............

P:S...........nanti aku cuba makan kurma 7 biji..............(Kurma xde gula berlebihan ke) :blink:

kurma kalu bg yg ade kencing manis leh makan dua bijik jek..ko kalu x de leh la amik byk2..lagi pon tu gula "ori"..hehe..

Edited by BraDeRz

itulah.........x kan dalam bulan puasa...............tp malam nanti sebelum terawih aku cuba makan coklat.............aku test teori bro siput dulu...............

tapi aku buat nih time bukan bulan posa la..

maksud aku.. bila kita mengantuk..

bila makan cekelat, duk isap, gigit tu ilang la mengantuk..

tak tau la kalo ada orang buleh tido dengan ada cekelat dalam mulut dia..

huhuh..

tersedak nanti naya jer..

note : cekelat == gula² bagi bahasa pasar tempat aku

faktor usia pun memainkan peranan jugak kot. dulu masa aku sekolah, dan sebelum usia aku cecah 20an, memang aku kerap mengantuk hari siang bulan puasa. kalau solat jumaat tu taim khutbah tu memang kena carik tiang/dinding la. sekarang umur aku dah lebih suku abad, takda lagi dah masalah macamtu, walaupun aku tido jam 12 bangun pukul sahur pukul 5, lepastu tak tido lagi dah sampai masa untuk pegi keje. ada jugak kesan mengantuk, tapi boleh tahan lagi la.

betul kata en. azuan nih pun..

bila usia dah makin meningkat nih..

dah lain..

dulu2 masa zaman sekolah..

asal tuk imam pegang tongkat jer..

kita kat cni dah angguk²..

satu lagik yang aku cakap dalam post yang lepas..

jangan duduk bersila..

tapi ubah posisi kedudukan..

ini yang biasa aku buat dan berkesan untuk aku...

orang laen aku tak tau la..

makan gula2 tau..bukan coklat...

makan gula2 ni, ok ler kalau time dgr kuliah atau dewan peksa, tp kalau time dok dengar khutbah, rasa2nye x berapa elok...

makan gula2 ni, ok ler kalau time dgr kuliah atau dewan peksa, tp kalau time dok dengar khutbah, rasa2nye x berapa elok...

bukan tak berape elok, memang tak elok langsung pun, sebab kalu doh makan kene kumur dulu baru buleh sembahyang. kalu terus sembahyang tak kumur kalu ade saki baki dan tertelan sikit terus tak sah sembahyang.kan buleh nyakit tu. :lol:

kurma kalu bg yg ade kencing manis leh makan dua bijik jek..ko kalu x de leh la amik byk2..lagi pon tu gula "ori"..hehe..

xde kes berlebihan ke?...............pasal bapa aku baru je kena kencing manis...........dah potong kaki...........kira penyakit keturunan...............bleh ke?.............

xde kes berlebihan ke?...............pasal bapa aku baru je kena kencing manis...........dah potong kaki...........kira penyakit keturunan...............bleh ke?.............

yg ni kena jaga2 pi beli alat test ..simpan..standby..selalu test (boleh test sendiri)...bila selalu test kita boleh control sikit pemakanan...makan sikit dulu..macam BraDeRz cakap tu..2 biji..

ooo..bleh test sendiri ke ? kat ne ada jual ek ? farmasi ?

lau ngantuk pi la amik wuduk balik...insyallah segar la tue.. :D

untuk cek gula dalam darah (kencing manis)

ada jual alat dia kat farmasi..

tapi alat tu ratusan ringgit gak la..

atau kalo p cek kat farmasi dia charge biasanya RM5 (kedah)

sebelum cek pastikan tak makan apa² sebelum tu 2-3 jam (lebih lama lagi bagus)

sebab kalo dah minum (bergula) pagi² tu..

memang le tinggi kadar gula dalam darah tuh.. :)

itu saja alat yang aku tau dan penah guna..

yang laen aku tak tau..

untuk cek gula dalam darah (kencing manis)

ada jual alat dia kat farmasi..

tapi alat tu ratusan ringgit gak la..

atau kalo p cek kat farmasi dia charge biasanya RM5 (kedah)

sebelum cek pastikan tak makan apa² sebelum tu 2-3 jam (lebih lama lagi bagus)

sebab kalo dah minum (bergula) pagi² tu..

memang le tinggi kadar gula dalam darah tuh.. :)

itu saja alat yang aku tau dan penah guna..

yang laen aku tak tau..

macam aku ni kira terlebih gula ke?........tapi xkan dalam bulan posa x kurang langsung? :(

nak lagik sempoii tak mengantuk ialah..berdiri sepanjang khutbah tue..selama yang aku buat mmg x mengantuk..lagi satu aku nnie memang takleh bersila lelama..kesanya kaki aku akan kebas..perghh nak bangun masa sembahyang tue..rasanya mak aiii..tak leh nak jalan langsung.. tu pasal aku ambik alternatif utk beridri..hatta di bulan puasa..

nak lagik sempoii tak mengantuk ialah..berdiri sepanjang khutbah tue..selama yang aku buat mmg x mengantuk..lagi satu aku nnie memang takleh bersila lelama..kesanya kaki aku akan kebas..perghh nak bangun masa sembahyang tue..rasanya mak aiii..tak leh nak jalan langsung.. tu pasal aku ambik alternatif utk beridri..hatta di bulan puasa..

nak berdiri?..........aku leh tido sambil berdiri........sampai leh tido 20 minit before `tergolek`... :(

Kalau berdiri leh tido aku takleh buat ape22 ler..hehehehe..aku nasib lum penah teertido lagik ler.. selalunya aku akan berdiri sebelah tangga yang paling depan ler..nanti bila qamat aku still dapat saf2 yg depan2 skit..