Jump to content
Balthazor

Tidur Di Masjid@kuliah@dewan Periksa

Recommended Posts

he he he..........smalam ntah kali keberapa aku berdengkur kat masjid masa khaib baca khutbah.............aku dah cuba sedaya upaya langkah2 supaya aku x tido kat masjid tapi x berhasil................................. :( ...........tapi yg peliknya kalo menghadap PC main game tu segar je mata tu........walaupun dah pukul 3 PG!!..........korang ada cara nak atasi masalah aku ni? soh makan apa2 ubat atau vitamin?................. <_<

time sembahyang Jumaat ke? kau tidur berapa jam? tak cukup tidur kot. Aku kalau khutbah tu menarik.. aku dengar.. tak tidur punya.

apsal boleh main game sampai 3 pagi? sebab ko seronok? macamtu jugakla apa apa benda ko buat, kalau seronok, memang takkan mengantuk punya. kalau buat sebab terpaksa, atau tak berminat tapi kena jugak buat, tu la jadinya

ko duduk saf depan skali..

time kuliah kalkulus mmg boring time pose camni...aper lg cari tempat plg blakang lar....

teringat zaman studi dulu... bila keluar dewan exam orang tanya; "susah ke?"... aku jawab "pejam mata jerrr!!"

hakikatnya mmg la pejam mata... kepala blurrr.... tido lee....

kalo ko tido mase2 tu, probably pasal ko takleh nak concentrate. khutbah mengarut dari tok imam yang bace dari kertas pon tak menolong ko concentrate.

so kalo ade masalah kurang nak concentrate, ni 99% berpunca dari makanan.

kalo ko budak kecik, prob #1 kurang attention adalah pasal breakfast mengarut. kalo ko bapak, jangan bagi anak ko makan coco crunch pagi2. pasal lebeh kurang separuh dari isi koko krunch tu adalah GULA. ko tengok je ingredients list. list tu disusun ikut komposisi. most of the time, makanan yang mengarut akan tulis gula kat #2 atau #3. macam coco crunch, ingredients die tulis macam "koko, gula, ..." daripada ko bagi coco crunch might as well ko bagi anak ko makan gula ngan cokelat. same je. and kalo ko tak makan breakfast, ko lambat berkembang. lagi2 otak ko.

ko kene banyakkan makan makanan yang ade B vitamins, especially B6, B12. fiber pon penting. macam roti high5, macam buah2. kalo kat ostolia tu die ade jem busuk gile dipanggil Vegemite, or begamite, or marmite. mase memule makan memang busuk, tapi lepas sebulan ko try memang rase sedap gile nye. minum air oren selalu, tapi oren fresh ah. jangan letak gule bile kat mamak, pasal ko kene ingat objektif ko minum air oren adalah untuk vitamin c. bukan untuk rase manis. mamak takde otak, pasal tu die bukak kedai mamak.

tapi fish dan fish oil is still the best makanan untuk otak, untuk concentration, untuk kuatkan attention. tapi orang melayu tak reti masak ikan. ikan takleh overcook, and masakan ikan melayu selalunye kite overcook. ikan patut ko masak paling lame pon 3-4 minit je untuk satu side ikan, dan 1-2 minit untuk side satu lagi. so daging ikan kene lembek, tapi bukan lembek mentah.

games tak perlukan attention. games perlukan refleks. games tak perlukan attention. kalo ye pon sikit je atau kejap je. macam ko main world of warcraft or ragnarok online, tengah jalan2 pastu monster keluar sana keluar sini. so ko kene kuatkan refleks dan attention. pastu ko jalan jauh2 mesti ko ngantuk nye pasal attention kurang.

kalo ko tengok ape yang ako tulis, semua ni takde kat sekolah. pasal tu bebudak tak reti dengar cakap cekgu. pasal tu bebudak malas belajar. takde sebab yang lebih tepat dan direk dari ni. malangnye pak menteri kita lebih suka bagi duit sana sini untuk renovate dan beli pc, instead of haramkan jual keropok dan aiskrim potong dan galakkan jual buah2 dan makanan berkhasiat.

Edited by C-Fu

Yeh.. C-Fu dah jadi pakar pemakanan.. 110% setuju dengan apa yang C-Fu cakap.. :D Tapi apa2 pon aku tetap tak suka makan ikan tambah2 yang daging dia lembek kecuali ikan bawal, fish n chip (ada boleh terima ada yang tak bergantung pada ikan yang digunakan) dan juga fillet-o-fish :P

Lagi satu kalo agak2 tabiat pemakanan tu tak seimbang amiklah pil supplemen vitamin macam vykmin..

kalo ko tido mase2 tu, probably pasal ko takleh nak concentrate. khutbah mengarut dari tok imam yang bace dari kertas pon tak menolong ko concentrate.

Ni lagi satu yang aku setuju sangat.. Tak tau nape aku setuju jer dengan ape yang C-Fu post kali nie.. :unsure: Kalo kene khutbah yang tok imam baca dari kertas tue memang melayang fikiran aku ke tempat lain kadang2 membawa kepada mengantuk.. Tapi kalau dapat tok imam yang baca khutbah best, dari mengantuk sebelum gi sembahyang Jumaat terus hilang ngantuk.. Concentrate habis.. Sampai dah habis solat Jumaat pon masih lekat lagi khutbah yang disampaikan.. Samalah kalo dengar apa2 speech.. Kalo si penyampainya setakat baca teks jer memang aku rasa nak suruh dia stop jer.. Membuang masa aku mendengar.. Itu bukan speech tu namanya membaca di depan khalayak ramai... (mungkin dah biasa sangat baca buku teks depan kelas)

aku penah tanya imam muda masjid tpt aku tahun bile ntah dia kata khutbah tu pihak majlis agama negeri yg beri...dia kene bace je x buleh tokok tambah :lol: sbb takut isu 'memfitnah' someone or something ;) dia bgtau aku gak time tue points dlm khutbah patut lebih kpd isu setempat yg aku mmg pun stuju...jemaah slalunyer lebih focus pabila citer pasal diorg ngan persekitaran diorg...

jgn la tido dlm masjid burok benor rupenyer :lol:

Yang aku buat bila time dengar khutbah..

- Jangan duk bersila.. tapi duk cam tahayat akhir

- Jegil / tengak luas² khatib yang tengah baca khutbah tu..

Sambil² tu baca teks / pemandangan yang dipancar dari LCD kat dinding..

Huhuhuhu...

tok imam takkan baca khutbah2 yg mengarut, ko kena paham, kalau khutbah tu ko rasakan mengarut, mungkin ia berpunca dr diri ko snirik...

sebelum p jumaat, mandi dulu biar segar skit tubuh tu...baru x ngantuk...

mcm kt klantan, ari jumaat cuti, so takder ler penat sgt time p smayang jumaat..

ko kene banyakkan makan makanan yang ade B vitamins, especially B6, B12. fiber pon penting. macam roti high5, macam buah2. kalo kat ostolia tu die ade jem busuk gile dipanggil Vegemite, or begamite, or marmite. mase memule makan memang busuk, tapi lepas sebulan ko try memang rase sedap gile nye. minum air oren selalu, tapi oren fresh ah. jangan letak gule bile kat mamak, pasal ko kene ingat objektif ko minum air oren adalah untuk vitamin c. bukan untuk rase manis. mamak takde otak, pasal tu die bukak kedai mamak.

tu bkan makanan bebi ke???

Tak de peleknyer tido mase tu... Aku lagi la pelek kalau nampak matehari je teros mengantok... Wakakakaa...

kurangkan makan,boleh elakkan mengantuk gak.satu lagi cara ialah nko rendahkan kepala,tarik nafas panjang2 dan tahan dgn cara ni oksigen dpt dihantar ke otak kite.lagi lama tahan lagi bagus.banyakkan minum air masak.tidur bior cukup.

dia kata khutbah tu pihak majlis agama negeri yg beri

memang. semua khutbah kat malaysia dah di standardised, so kene ikut je ape pihak kerajaan bagi.

tapi pihak kerajaan tak bagi jugak care nak sebut, care intonasi, lenggok bahasa, etc. itu terpulang pada tok imam. actually bile teks khutbah dah ade, tok imam dah takde sebab lain untuk bagi alasan tak reti nak baca dengan menarik, takde mase nak rehearsal, etc etc.

tok imam takkan baca khutbah2 yg mengarut, ko kena paham, kalau khutbah tu ko rasakan mengarut, mungkin ia berpunca dr diri ko snirik...

mcm kt klantan, ari jumaat cuti, so takder ler penat sgt time p smayang jumaat..

seriously ko tak penah tengok orang tido dalam masjid kat kelantan??????? lagi mengarut.

ooo rase mengantuk dlm masjid yea...aku ade tips2 utk mengatasinye.

1)sebelum ko pegi sembahyang jumaat tu disunatkan tidur sekejap. jadi tak adelah rase ngantuk sangat.

2)yg ni tak digalakkan ko buat, tapi sekali sekale tak ape kot. :lol: ko bajet mase supaye bile ko sampai kat masjid nanti tinggal 5 minit lagi org dah nak sembahyang.

3)bile dengar kutbah tu cube ko bayangkan sesuatu yg tak memboringkan mcm ko sedang tengok mat2 rempit tengah berlumbe. :lol:

2)yg ni tak digalakkan ko buat, tapi sekali sekale tak ape kot. :lol: ko bajet mase supaye bile ko sampai kat masjid nanti tinggal 5 minit lagi org dah nak sembahyang.

3)bile dengar kutbah tu cube ko bayangkan sesuatu yg tak memboringkan mcm ko sedang tengok mat2 rempit tengah berlumbe. :lol:

apa guna semayang jumaat tanpa khutbah? :huh:

1)sebelum ko pegi sembahyang jumaat tu disunatkan tidur sekejap. jadi tak adelah rase ngantuk sangat.

Tak dengar khutbah atau teros sembahyang tak sah sembahyang Jumaat ko siot...

Tak dengar khutbah atau teros sembahyang tak sah sembahyang Jumaat ko siot...

ape pulok tak sah sembahyang jumaat.cume kalu buat mcm tu tak adelah dapat pahala penuh.makruh beb.dan sah dapat lakukan sembahyang jumaat bile ade sekurang2nye 40 org (bukan mushafir) yg dengar khutbah tu. kalu terkurang barulah tak sah sembahyang jumaat seluruhnye sekali. ok sudah clear sekarang? :D

Edited by nie feng

apsal boleh main game sampai 3 pagi? sebab ko seronok? macamtu jugakla apa apa benda ko buat, kalau seronok, memang takkan mengantuk punya. kalau buat sebab terpaksa, atau tak berminat tapi kena jugak buat, tu la jadinya

tapi apsal kalo aku nonton VCD pasal politik atau pasal kes murtad aku x ngantuk walaupun pukul 4 PG!............sebelum aku lupa............kat masjid tu dia punya `sound system` cam berlaga atau bergema..........bila itu berlaku aku dah mula rasa berat.........................

P:S........terawih pun sama......leh tido masa sujud.........kalo x kerana adik aku `cuit` mmg x bangun :ph34r: he he he

tapi apsal kalo aku nonton VCD pasal politik atau pasal kes murtad aku x ngantuk walaupun pukul 4 PG!............sebelum aku lupa............kat masjid tu dia punya `sound system` cam berlaga atau bergema..........bila itu berlaku aku dah mula rasa berat.........................

P:S........terawih pun sama......leh tido masa sujud.........kalo x kerana adik aku `cuit` mmg x bangun :ph34r: he he he

sound system kat masjid selalu bermasalah..

aku pun tak tau la kenapa..

selalu bergema..

sound system tu orang masjid yang pasang kot?

bukan pakej skali dengan bina masjid.. :huh:

tido masa sujud?

hehehehe... ini dulu² la..

masa skolah dulu.. huhuhuhu...

cara nak elak mengantuk kita tido!!!!

lari...

memanglah kena tido.................tapi kenapa masa khutbah@dewan Periksa plak?..........ni sekarang dah bulan ramadhan..........pun `penyakit` aku still x berubah..........waa cam mana ni?

kadang2 aku makan cokelat (gula²) untuk ilangkan ngantuk..