Jump to content
interferens

Pelajar Wanita Bertambah Ramai Di Ipt Awam

Recommended Posts

tp takpelah...lelaki memang dilahirkan untuk memimpin

:lol: bangga gile.........masih iktiraf lagi lelaki sbagai pemimpin......walaupun ramai yg dok kat serenti ngan penjara :P

entahlaahh aku pon tatau nak komen apa sebnarnya untuk topic sebegini...sebab bagi aku benda ni tak serious mana dan tak perlu dirisaukan...pelajar wanita kat ipta ataupon ipts sekalipon kena tengok gak course yg dia ambek....kebanyakannya course2 meniaga,sekreteri,akaun,lebey kurang more to management biznez aaaa course nurse dgn ustazah(yg ni ok laa atleast terjamin bila grad) pon ramai...laa pehtu it ni adalahh juger tu pon sekadar apa org kata nak maju kedepan pada asalnya niat tu bukan kerana minat...berlaku kat cuz aku...ambek it keluar2 jadik kerani aku tanya asal ko tamau keje bidang ko..dia kata aku belajar sekadar nak ada nama org ada diploma je bukan nak keje gitu lagipon aku tatau scop kerja it ni apa....masyallahhhhhhh....org belajar dia pon nak belajar gak..apply2 dapat grad2 jadi kerani nak wat camne dah rezeki camtu kan

jadi rumusan disini adalah pelajar perempuan yg dok ipt skang ni kebanyakannya ambek coz yg bakal menambahkan penganguran di masa hadapan..kalau kita peratikan quantity pelajar perempuan yg dok ambek medic,engineering,arkitek ataupon course yg memerlukan perkhidmatan lah aku ketegorikan tak ramai ataupon lebeh kepada teknikal...yg ramai siswazah kita di ipt yg ambek coz yg lebeh kepada menawarkan perkhidmatan...lagipon coz2 sebegitu dibuka untuk jumlah yg ramai...tu yg jadi ipt sesak dgn wanita..dan aku juga tak nafikan kegigihan kaum wanita bila belajar lebey daripada lelaki.....tu pasal senang dapat bila apply je kat ipt base on result ..berjaya dan diterima masuk

belajar tak salah ,kaum pompuan ramai kat ipt pon tak salah dan tak perlu bising2 dan risau akan kaum lelaki yg berkurangan di ipt dan takperlu dijadikan issue sebnarnya...yg perlu dijadikan issue adalah selepas tamat pengajian kEMANA HALA TUJU PELAJAR2 KITA...andaikata belajo kat ipt aku ambek contoh 4thn laa..pastu grad..lepas grad carik2 keje tak dapat menganggur lak 2thn kat umah...haa dari situ dah wujud satu problem..pastu yg tak belajar kat ipt ni aku ambek contoh lepas spm laa yg ni tak kira laa lelaki ke perempuan (tapi kebanyakan lelaki laa yg camni) pastu dia pon mintak keje jadi mechanic kat bengkel kete...after 2years dia dah tau baiki sebijik kereta dia punya skills tu macam org dok blaja kat ipt malah lebeh dari tu....so dia pon bukak perniagaan sendiri..kecik2 mula2 tempat basuh kete...pastu besarkan skit pam tayar..pastu terus kembangkan lagi...sampai leh bukak workshop sendiri...dan memakan masa hampir 3thn ..so aku total 5thn pengalaman kerja tanpa sijil tanpa ke ipt tanpa degree(5thn bersamaan degree kt ipt)dah ada biznez sendiri dan skill serta pengalaman...haaa....terjamin gakkan?takde pon nak risau pasal pengganguran kan?cuma level education tu je laa yg dia ni kureng skit..tapi kalau dia rasa nak maju lagi ambek part time course belajar..takyah bising2 takot2 risau2...dan jadikan issue belajo tinggi2 ni menjamin masa depan dan belajo tak tinggi ni tak menjamin masa depan...tak semestinya.....sumtime kita tgk kedepan...mana lagi untung belajo tinggi 5thn keluar2 tak dapek keje ataupon lepas spm target satu keje yg boleh menjamin masa depan tanpa perlu belajo tinggi...

P/S:perlu digtkan factor uwang juga penyebab utama..sumtime lelaki ni dia lebih kepada bertimbang rasa dan mengalah...nak tgk adik beradik lain berjaya maka dia rela laa tolak tawaran sebab adik2...betui dak? :P

aper yang penting skrang nih ... kita .. sebagai warga lelaki ..

janganlah... biarkan prompuan melebih-lebih sangat .

Yeah.. sekarang aku memajukan diri aku melebihi pompuan.. akobesh..ngehheheheh....

navigator perkara yg ko cakap tu kena becomes with usaha..jgn tahu berseru sahaja...usahanya kosong..hehehe

yep... biarkan kaum hawa .. duk berlambak.. kat IPTA , tapi jangan plak.. nak mengada ngada .. nak memimpin plak... pasal, tak bahgia .. kalau dipimpin perempuan ... bagi aku kalau aku la. , sume keje propuan walaupun tekun dan rajin , tetap cerewet dan akal yang "satu" adalah hadnya ...

sebab tu hidup ni jgn terlalu memandang rendah terhadap kaum ke jantina yg berbeza atau yg tak berbeza...makan timbullah pendapat2 busuk yg menghasut jiwa..maka keluarlah statement yg kurang enak untuk dikongsi bersama...dan timbullah pertikaman kata2..sehinggalah thread ditutup....sekian terima kasih

laaa....

tak boleh ker kalau kaum hawa jd PM...

pompuan nyer decision takleh pakai.. tu pasal takleh duduk tinggi sangat.

Edited by Ancient One

iskh 20 juta pn dia bleh tipu org kira kaum hawa nih dahsyat jgk la...

siap menari-nari depan camera...uhuk2...pssssssssssss pedasss

saya pun lelaki so saya paham

memang sifat lelaki pemalas

suka enjoy jer

mana tak sikit lelaki kat ipt awam

sangkut upsr ler, sangkut pmr ler, sangkut spm ler

eh ada ke semua jenis sangkut tuh?

tengok je lah lelaki lagi banyak kat putera

sebab lelaki lagi banyak online

banyak sebab online selain yg berfaedah contoh mcm

game online, chatting buang masa, buka laman lucah dll

kalau tak online pun sibuk main game kat komputer

ps2 pun tgh murah semua giler-giler main

jangankan yg sangkut tak masuk ipt awam

yg dah masuk pun ada yg boleh kena tendang sebab tak pass

selalunye lelaki yg kena

masalahnya lelaki buat cool je

tak ada rasa sedih ke malu ke

diorang boleh kata tak masuk u masih boleh berjaya

memang betul lah tapi dengan sikap 'tak apa lah'

kalau hidup tak berjaya nanti pun tak apa lah

Edited by DRS

wah apesal ngan DRS tu.frust ke? :lol: sikit2 dah le cerite pasal keburukan lelaki.banyak lagi sebab kenape lelaki kurang kat IPT.kebanyakannye org laki suke kerje bahagian industri.walaupun tak perlu ambil ijazah, diorang dah boleh dapat habuan lumayan kerje dlm bidang tu.OT selalu buleh buat.ramai jugok yg keje atas kapal.study kat akademi ALAM je.tu dok kire lagi yg masuk polis ngan askar.setakat nak online Putera.com kat tempat keje buleh.mcm aku ni. :lol:

skang masuk U tu byk teror menghafal" jek mase spm...kebijakan bukan diukur pakai tu..hehe..leh pakai tak idea aku nie..

:huh: ? ? ?

mungkin jgk apa yg DRS ckp tu betul....

tp heran jgk pasai per DRS tak backing kaum adam sendiri...

apapun yg penting mana2 jantina kena berusaha untuk memajukan diri.

soal kaum hawa ramai di IPT tu mgkin sbb atas usaha sndiri untuk berjaya

skang masuk U tu byk teror menghafal" jek mase spm...kebijakan bukan diukur pakai tu..hehe..leh pakai tak idea aku nie..

tepat sekali. aku tuent spm tahun lepas mmg tau dan nampak bende ni berlaku.

Sepatutnya isu pompuan lagi ramai dari laki ni x timbul. tapi aku rasa isu ni timbul "berekoran" [pergh...bahasa..] dari isu kawin2 ari tu. diorang risau nanti ramai sgt golongan2 pompuan ni nanti jadi golongan professional yang xnak kawin.

Yang patut dirisaukan ialah salah satu sistem pendidikan kita ni yang sebenarnya agak bermasalah, there's a flaw in the system, yang mana ia mempunyai matlamat yang bagus, tetapi turut mengundang kepada masalah lain seperti pengangguran.

Maksud aku ialah, jumlah kehadiran ke kelas/kuliah yang diwajibkan supaya tidak di'bar' dari menduduki peperiksaan. Antara tujuannya ialah secara x langsung, ia membina disiplin di dalam diri pelajar tersebut. Tapi, pada aku, ramai yang akan lebih takut di'bar' dari suka pergi menuntut ilmu dgn suka hati dan gembira. Jadi, apakah tujuan mereka yang paksa-rela ini ke universiti sebenarnya? Buat sempit atau betul2 bertujuan untuk buat research, menjaga disiplin sesuatu ilmu, atau nak carik kerja? Sila kaitkan dengan tujuan asal wujudnya universiti. Selaras tak?

Kehadiran yang diwajibkan, akan menyebabkan semua orang dapat menduduki peperiksaan, yang akan melahirkan ramai lulusan, dan akan secara terus meningkatkan kadar pengangguran. sebab peluang kerja bukan banyak yang untuk memenuhi citarasa dan kehendak orang² yang dah ada diploma, degree nih.

Ada yang berhujah, ada kelulusan tu, bukak lah bisnes sendiri. Memang betul. Tapi cakap memang senang.

Balik kepada point asal aku. Kalau kehadiran tidak diwajibkan, mesti x ramai yang akan amik inisiatif untuk pergi belajar. Maka, jika mereka betul pandai, mereka akan lulus dalam exam. dan yang malas DAN intellectually challenged ni mestilah x lepas. Hasilnya, yang genius dan yang betul2 jujur dan bekerja keras, tanpa pengawasan inilah yang lahir dalam pasaran kerja.

Sebab itulah, bukan salah IPT yang melahirkan kuantiti, tetapi sistem itu sendiri yang tidak menggalakkan lahirnya grad yang berkualiti.

Dan aku harap pihak majikan, sesapa yang jadi dan bakal jadi majikan kat putera.com ni berhati-hati dalam meletakkan syarat perlukan ijazah itu ini...sebab akhirnya yang diambil nanti x semestinya orang yang berada dalam disiplin ilmu yang dinyatakan. Ramai yang kecewa nanti termasuk diri sendiri.

Ok. aku tahu post aku nih off topic, tapi aku post kat sini sebab aku malas nak bukak thread baru. Maaf yeee.

huhuh tul gak... duk mengafal... but skill kureng ... bila mintak apply kerje,... temuduga je .. failed...

ya la.. nak hafal.. camner nak jawap soalan temuduga hokhokhokhokhok .. mengelabahje..

cuba carik sape2 yg dapat A sejarah SPM...pastu ko tanya balik sejarah2 simple msia ni, kalu yg teror menghafal mmg x leh jwp nyer~~~

mmg hafal tu penting,tp skang ramai yg hafal sbb nak exam jek..tapi bile habes exam buku ke mane nota ke mane...aku dah tua nie pon masih lagi suke baca buku spm sejarah malaysia..

Edited by BraDeRz

Memang tak dapat dinafikan kebanyakkan kaum wanita nie bukan bijak tapi rajin.. diorang hafal semua subjek, memanglah leh skor exam.. tapi cuba ko bagi soalan yang simple, tapi berbelit skit yang mana perlu otak untuk fikir, konfem kantoi punya...

sbabtu ahh kalau pompuan dapat pointer tinggi aku tak respek..

Memang tak dapat dinafikan kebanyakkan kaum wanita nie bukan bijak tapi rajin.. diorang hafal semua subjek, memanglah leh skor exam.. tapi cuba ko bagi soalan yang simple, tapi berbelit skit yang mana perlu otak untuk fikir, konfem kantoi punya...

right!!!

betul tuh...

haha..pernah gak terjadi..ni mase pemilhan inspektor hari tu..kena buat public speaking..ade la minah sorang ni bukan main lg speaking pasal topik perubatan..siap citer dgn sel2..organ2..bla bla..tapi pastu seisi soal jwp, member aku saje jek tanye soalan bodo, "ayam dulu ke telor dulu" minah tu x leh jawap? mmg la soalan x logik tp x kan la kalu ko teror sains ko x leh xplain yg soalan tu tak relevan ke..x munasabah ke..ni tak,x leh jwap langsung..amende la..nampak sgt menghafal..bg soalan trick sket dah kaku..

ilek-ilek. jgn panaskan suasana. nanti lain lak jadinya. huhu. masing2 ade kelebihan dan kelemahan masing2. mmg aku akui yg kaum hawa nie mmg rajin dan aku akui juga ade juga yg pandai2(tapi taklah suma). tapi korang kena sedar juga salah faktor terjadi sbb ini pun bilangan kaum hawa yg bertambah ramai. tapi satulah yg aku terperasan. mmg org perempuan nie boleh belajar tinggi2 dan menjawat jawatan tinggi. tapi masalahnya berapa banyak jawatan yg ade untuk diaorg. akhirnya keceruk dapur juga.

sbb sekrang nie negara kita memerlukan org yg mempunyai kemahiran didalam bidang teknikal. bukannya cuma berasaskan pada teori sahaja. perlukan kepakaran untuk merancang dan buatkan perancangan itu menjadi. pendek kata org yg boleh buat kerja dan kerja tu siap. bukannya sekadar bercakap sahaja. lagi2 kerja2 yg memerlukan ketahanan fizikal. (mental mana2 kerja suma memerlukan ketahanan mental). walaupun ade kaum hawa nie yg bekerja melibatkan fizikal tapi tak suma kan.

so kalo nak tahu yg diorg nie betul bijak atau tak kita tgk jer dlm sektor pekerjaan. diorg leh buat kerja ke tak. biasanya jaranglah lagi2 lak kat tempat kerja aku. ish ish kadang2 tu hangin lak aku rasanya. :angry: .

belajar jer tinggi tapi otak2.....zero. betul kata ko tu aponie. pompuan nie bijak mcm mana pun diorg akan cari gak org lelaki. kadang2 kerja senang pun nak hulurkan kat lelaki. kononnya minta tolong tapi ambil kesempatan. huh. cakap tak serupa bikin.

eh...alamak aku lak yg panaskan suasana balik. eh sorilah. aku teremosi lak. yelah nak buat camne kalo ade boss pompuan nie. dah hampir setahun aku pendam nie..terlepas lak dlm nie lak. hahaha. :lol:

p/s: <_< tengah cari pakar kaunseling.

erm...tapi kan...kat UTM KL pompuan kurang le...nape ek???

Student UTM KL ke ni? :lol: Apa salahnya pelajar wanita bertambah ramai? Bukan ke sekarang ni akhir zaman dah nak kiamat? Memang tanda-tanda akhir zaman wanita lebih ramai daripada laki2. ada yg mengatakan nisbah laki dgn perempuan akhir zaman ialah 1 : 50 :huh:

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...