Jump to content
tengkuhaadi

15/april/2006 Hari Terakhir Utk Non Ori Windows User

Recommended Posts

From other forum...

Kiamat Dunia PC

Saya dapat maklumat ni dari seorang kawan:

Sori ngan tajuk yg mungkin menyinggung sesetengah orang, tapi ana nak sume org ambik perhatian benda ni.

Company ana sebagai pengedar produk IT dapat fax pada awal bulan ini daripada distributor kami (ECS Astar) yg merupakan salah satu authorised distributor untuk produk Microsoft. Dlm fax itu mengatakan komputer2 yg menggunakan Windows XP cetak rompak akan menghadapi sekatan untuk beroperasi seperti biasa, sehinggalah Windows XP yg asli diinstall semula.

Ana mula2 agak sceptic juga dgn amaran tu mana tau tu cumalah taktik Microsoft utk menakut-nakutkan org ramai. Tapi semalam ana pegi ke Plaza Low Yatt, KL, didapati salinan fax tersebut turut ditampal di beberapa kedai komputer. Bila ana tanya salah sorang penjual di situ, dia kata berdasarkan seminar Microsoft yg dia hadiri, memang betul Microsoft akan enforce restriction tu pada 15 April 2006. Komputer windows based yg akan kena adalah yg mengakses kepada internet. Yg takde sambungan internet takkan trigger event tersebut. Ana sendiri percaya benda ni secara teknikalnya boleh dibuat dan kita tak tau apa benda yg Microsoft letak dlm OS yg kita pakai ni.

Dalam masa yg sama ana search isu ni dlm internet, tapi yg peliknya tak jumpa pulak gembar gembur tentang perkara ini confuse2 . Sebab ana rasa isu ni besar impaknya sebab pengguna cetak rompak ni cukup ramai dalam semua sektor termasuk kerajaan, kewangan, pendidikan dan sebagainya. Kalau komputer tu sume hang, mau huru hara dunia. kadang2 tu bukan dorang tak beli lesen yg asli, tapi technician install jugak yg [lanun] sebab leceh nak install satu persatu ikut lesen yg ditetapkan.

Jadi sebagai langkah berjaga2, ana rasa langkah terbaik adalah sape2 yg menggunakan Windows XP [lanun] ni buat dua langkah berikut sebagai pre-caution:

1. Backup kandung komputer ke storan yg lain (CD, external hdsik dll). Paling bagus kalau dapat buat image file menggunakan Norton Ghost.

2. Jangan melayari internet pada 15 April 2006 (not sure ikut waktu Malaysia or USA, so lebih baik ambik zon masa yg terawal)

Lepas buat dua2 langkah ini, kita perhatikan la apa akan jadi kat komputer org lain.... hehehe.... kalau PC dorang ok untuk sehari dua.... then maybe boleh consider utk kita continue pakai.

Tu je la ana nak ingatkan. Better safe than sorry. Dalam masa yg sama, peringatkanlah kawan2 kita yg lain. Kalau pun berita ni didapati tak betul, atleast bagus jugak amalan menyediakan backup utk komputer kita tu.....

Apa pendapat korang??

Aku ada dapat gak mesej fax ni dari syarikat tempat aku praktikal. Diorang hantar fax yang mengatakan bawaha Microsoft akan block Windows Update dari mana-mana perisian Windows yang [cokelat ubat batuk] punya. Hmpp... rasanya betul lah kot benda tu.

P/S:: Aku pakai Ubuntu 5.10...hehe

helemek.. kalo die nak sekat windows update.. hehehe tak heran la.. tapi takot die wat bende bukan2 le.. hohoho.. :D :D

Kecohlah diorang ni... dalam Vista yg dah nak kluar pun nak suruh orang beli XP yang ori jugak.. hehe.. :P

Microsoft dah upgrade dah pun WGA dia bulan lepas.. XP cetak rompak takkan boleh access ke Windows Update, and by the same time ko takkan boleh ubah permission leg1tcheckcontrol.dll di addons IE.. tapi kan, sehari lepas tu dah ada cr@cknya.. :rolleyes:

Memang kita tak tau apa Microsoft "tanam" dalam Windows kita.. tp aku rasa EULA kan dah cakap diorang takkan ambil apa2 info private kita.. tapi tak taulah.. aku masih yakin masih dapat surf internet guna XP piret lepas 15 april ni..

p/s: kisah apa... aku masih boleh boot guna suse linux 10 :D

ni bende lawak je. ignore, dan continue dengan hidup korang.

ni bende lawak je. ignore, dan continue dengan hidup korang.

camner ko tahu benda niee lawak??

bukti kan??? <_<

Ke Fax Berantai? Hehehehe.... :P

hahah..benda ni boleh dikategorikan sbg lawak april fool cuma dia terlewat sikit..Tengah2 bulan..Masa korang dpt fax tu, tak tengok ke saper penghantar dia?

camner ko tahu benda niee lawak??

bukti kan??? <_<

ko dah carik surat dari microsoft tu kat lowyat?

and camner nak halang windows yang tak online dari berfungsi? cube terangkan sket teori ni.

simply put, kalo korang ambik masa KURANG2 seminit pon dalam hidup korang untuk actually fikir tiap2 mesej berantai, ako rase aman dunia ni kurang ngan fitnah2.

fuhhh.... lega aku dengar korang ckp mcm tue. kalo tak habis business aku.

xnasixb baik tipu2 jer.

mmg giler kalo microsoft buat mcm tue.

rilek. kalau anda terlalu paranoid, tetapi nak jugak online internet pada 15 haribulan tersebut, bagi yang mempunyai software/hardware firewall yang mampu buat outbound filtering, ikutilah langkah berikut:

1. block semua connection keluar by default (atau dalam bahasa melayu "secara lalainya", dipetik dari buku IT universiti, hohkohkokhohkokhohk)

2. buka port keluar yang anda perlu guna sahaja, contoh, port 80. dan jangan taktau, port ni microsoft boleh guna jugak. jadi tapis keluar yang perlu sahaja, contoh ke google.com.my, ke bharian.com.my ke forum.putera.com dan beberapa lamanweb yang perlu sahaja :lol kalau anda kaki sembang kat irc dan instant messenger, sila ketahui apa port yang digunakan untuk ko connect ke servis tersebut. sila jangan guna MSN messenjah sebab dikhuatiri microsoft guna laluan tersebut untuk tujuan lain.

3. check log firewall sepanjang hari 15 haribulan tu. tengok mana yang peli k, dan check kepada siapa IP address tersebut didaftarkan. kepada microsoft kah atau sebagainya. maka anda bolehlah andaikan bahawa itulah aktiviti untuk menjadikan windows anda sebagai hari kiamat :lol:

tidak perlu ada nombor satu tiga tiga tujuh didahi anda untuk anda buat 3 perkara di atas. selamat berjaya! hohokohkhokohkohkohkh

IPB Image
saya sedang menanti detik tersebut nak tahu betapa keberkesanannya...
dari 14hb sampai 16hb tak akan off komputer dan internet...
nak tengok ape yg microsof boleh buat kat vistaXP piret saya nie...
kawan2 semua jangan salah faham ini semua...
tapi sekadar nak uji sejauh mana kekebalan ilmu yang cikgu saya ajar....
sama sama kita nantikan.... tunggu dan lihat saja.

IPB Image

IPB Image

saya sedang menanti detik tersebut nak tahu betapa keberkesanannya...

dari 14hb sampai 16hb tak akan off komputer dan internet...

nak tengok ape yg microsof boleh buat kat vistaXP piret saya nie...

kawan2 semua jangan salah faham ini semua...

tapi sekadar nak uji sejauh mana kekebalan ilmu yang cikgu saya ajar....

sama sama kita nantikan.... tunggu dan lihat saja.

IPB Image

Alamak. Ganasnya. Ada gambar tengkorak la tu hehehe. Respek sama u la bro.

rilek. kalau anda terlalu paranoid, tetapi nak jugak online internet pada 15 haribulan tersebut, bagi yang mempunyai software/hardware firewall yang mampu buat outbound filtering, ikutilah langkah berikut:

1. block semua connection keluar by default (atau dalam bahasa melayu "secara lalainya", dipetik dari buku IT universiti, hohkohkokhohkokhohk)

2. buka port keluar yang anda perlu guna sahaja, contoh, port 80. dan jangan taktau, port ni microsoft boleh guna jugak. jadi tapis keluar yang perlu sahaja, contoh ke google.com.my, ke bharian.com.my ke forum.putera.com dan beberapa lamanweb yang perlu sahaja :lol kalau anda kaki sembang kat irc dan instant messenger, sila ketahui apa port yang digunakan untuk ko connect ke servis tersebut. sila jangan guna MSN messenjah sebab dikhuatiri microsoft guna laluan tersebut untuk tujuan lain.

3. check log firewall sepanjang hari 15 haribulan tu. tengok mana yang peli k, dan check kepada siapa IP address tersebut didaftarkan. kepada microsoft kah atau sebagainya. maka anda bolehlah andaikan bahawa itulah aktiviti untuk menjadikan windows anda sebagai hari kiamat :lol:

tidak perlu ada nombor satu tiga tiga tujuh didahi anda untuk anda buat 3 perkara di atas. selamat berjaya! hohokohkhokohkohkohkh

hokhokohhkhohkhohkoh.... ni kira dah paranoid tahap gaban dah ni... tambah sikit lagi untuk paranoid... off juga automatic updates anda bagi mengelakkan windows anda diupdate secara automatik.

Only the paranoid survive... :D

hokhokohhkhohkhohkoh.... ni kira dah paranoid tahap gaban dah ni... tambah sikit lagi untuk paranoid... off juga automatic updates anda bagi mengelakkan windows anda diupdate secara automatik.

Only the paranoid survive... :D

Nih dad sikit tips untuk Windows Update, memandangkan keyboard azuan hanya terpapar huruf 1 3 3 7 hahahaha :lol: . Disable Windows Update. Dan bila korang nak Update Windows, pastikan korang JANGAN JANGAN JANGAN pilih update dari jenis "Validation Tools" tak kiralah apa kenama dia. Untick update file jenis tuu... hehehe..

P/S::Weh electro kat mana nak cari [cokelat ubat batuk] tu ... IPB Image

Nih dad sikit tips untuk Windows Update, memandangkan keyboard azuan hanya terpapar huruf 1 3 3 7 hahahaha :lol: . Disable Windows Update. Dan bila korang nak Update Windows, pastikan korang JANGAN JANGAN JANGAN pilih update dari jenis "Validation Tools" tak kiralah apa kenama dia. Untick update file jenis tuu... hehehe..

P/S::Weh electro kat mana nak cari [cokelat ubat batuk] tu ... IPB Image

cokelat ubat batuk cari di kedai cokolat le.. hehe.. :P

UGPM

kalo winxp lanun kat pc aku ni kene lock kene pakai win98se balik la jwbnye...yg itu confirm original....huhu

Ni utk XP yang cetak rompak punya je ke?

jap.. mintak korang test kat pc korang sat? (yg [lanun] punya aje)

Bukak MS-DOS taipkan arahan ni:

C:\> netstat -a

cuba tengok korang dapat tak senarai panjang yg akan scroll sampai ke bawah. Cuba test tengok, aku nak buat kepastian sikit ni sebab aku ada pasang IDS ni nak check betul ke tak berita ni. Guess what? aku mendapati ada paket yg tak dikenali yang keluar outbound secara bertubi-tubi ke internet. NETBIOS SMB-DS IPC$ unicode share access. Port 135, 139 dan 445. Biar betul? ke PC yang aku test ni ada masalah lain ni. pelik gak ni.. Mintak respon sikit, electroboy ke? azuan ke sapa-sapa?

Tambahan: Maksud senarai scroll ke bawah tu dia punya LISTENING dengan SYN_SENT state.

Edited by puteranetwork

Ni utk XP yang cetak rompak punya je ke?

jap.. mintak korang test kat pc korang sat? (yg [lanun] punya aje)

Bukak MS-DOS taipkan arahan ni:

C:\> netstat -a

cuba tengok korang dapat tak senarai panjang yg akan scroll sampai ke bawah. Cuba test tengok, aku nak buat kepastian sikit ni sebab aku ada pasang IDS ni nak check betul ke tak berita ni. Guess what? aku mendapati ada paket yg tak dikenali yang keluar outbound secara bertubi-tubi ke internet. NETBIOS SMB-DS IPC$ unicode share access. Port 135, 139 dan 445. Biar betul? ke PC yang aku test ni ada masalah lain ni. pelik gak ni.. Mintak respon sikit, electroboy ke? azuan ke sapa-sapa?

Tambahan: Maksud senarai scroll ke bawah tu dia punya LISTENING dengan SYN_SENT state.

ko ade pakai P2P tak sebelum nie???

kalu ade biasa laaaaa...

buat masa ini saya punya komputer tak de ape2... sofwere perakam pergerakan keluar masuk menunjukkan masih lagi normal... dah try 15min tadi update pun window masih lagi sempurna...mana kiamat tu???? atau saje je diaorang nak buat gempak...???

Pemantau peket aku pulak menunjukkan yang port 1024 aku bertubi-tubi nak akses ke Windows Update, padahal automatic updates aku dah disabled:

IPB Image

..contek ke IP 209.208.122.142 (Atlantic net, Florida US) . Dan yang peliknya... several occasions aku nampak ada yg cuba akses ke IP google 216.239.53.99, tapi atas Flag Windows Update. :huh:

Aku tak pernah alert plak benda ni.. tapi benda ni activity normal ke?

puteranetwork: tiada aktiviti di port 135, 139 dan 445

Edited by electroboy

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...