Jump to content
Shanai

Derma Tampung Kos Hosting Putera.com

Recommended Posts

Assalamualaikum.

Ahli-ahli dan para pengunjung yang kerap masuk ke PUTERA.com mungkin telah sedia maklum bahawa sejak kebelakangan ini web site PUTERA.com sering menghadapi masalah seperti lembab dan MySQL connection error.

Salah satu punca yang telah dikenalpasti ialah masalah web hosting yang digunakan sekarang. Menurut pihak web hosting, PUTERA.com sedang menggunakan lebih 20% cpu resources. Kalau kat tempat lain, dah lama akaun ini di-terminate. Tapi saya minta ehsan sementara waktu, dan dia setuju.

Kelemahan web hosting sekarang ialah, dia hanya company skala kecil/sederhana dan server tak cukup power untuk tampung PUTERA.com. Tetapi kelebihannya ialah dia tak banyak songel dan friendly, serta harga berpatutan.

Jadi penyelesaiannya ialah PUTERA.com perlu dipindahkan ke server web hosting yang baru. Sehubungan itu, kami mempelawa sesiapa yang berminat untuk menderma sebagai menampung kos untuk hosting PUTERA.com.

Kos minima yang diperlukan untuk hosting di web server yang established dan reliable ialah sekitar RM400.00 (setahun). Tetapi itu masih shared hosting dan mungkin boleh bertahan selama 1-2 tahun sebelum kita `berpindah' sekali lagi.

Kos minima untuk penyelesaian yang paling ideal ialah RM600 sebulan untuk memiliki dedicated server sendiri, ataupun RM300-400 sebulan untuk co-location sekiranya ada orang boleh dermakan satu server 1U.

Proses pemindahan ini diharap dapat dilakukan dengan segera, sebelum terlambat. Sebarang usaha dari rakan-rakan untuk membantu memastikan kelancaran PUTERA.com sangatlah dialu-alukan serta amat dihargai.

Terima kasih

- admin, PUTERA.com

Sebarang bantuan derma boleh dihulurkan kepada pihak pengurusan PUTERA.com melalui kaedah-kaedah berikut:

• Cek atas nama Khazanah Maya Computer Systems dikirim atau diserahkan kepada Khazanah Maya Computer Systems, 10A, Tingkat 1, Jalan 7/2, Taman Serdang Jaya, 43300 Seri Kembangan, Selangor.
  • Bank-in Bumiputera Commerce atas nama Khazanah Maya Computer Systems Cawangan UPM Serdang, nombor akaun 1215-0008584-05-4 (akaun semasa)
  • Bank-in Maybank/Maybank2U atas nama Hasani Hassan Cawangan Sri Serdang, nombor akaun 162142902211 (akaun simpanan)

Sebarang jumlah derma adalah dihargai.

Jika anda sudah derma, harap dapat hantar mesej melalui PM kepada Shanai, SMS/call kepada 0163985657 atau e-mel shanai @ tm.net.my

Assalamualaikum,

Apa lagi WARGA PUTERA SEKALIAN.. Inilah masanye korang dan aku untuk membalas budi kepada PUTERA.com

Wassalamualikum

Edited by pakeeza

Assalamualaikum,

Apa lagi WARGA PUTERA SEKALIAN.. Inilah masanye korang dan aku untuk membalas budi kepada PUTERA.com

Wassalamualikum

betul tu apa lagi friends ku sekelian.. kiter kan ada lbh kurang 10k user yg berdaftar dan lbh kurang 6-700 ratus user yg akitf klu donate sorang rm1 sebulan pun kiter dah blh cover costing tu.. Ayuh tunjukkan la keperihatinan anda semua. Rugi woo klu web ni ditutup. Byk benda yang kiter pelajari dari sini tul tak.

Lagi satu aku rasa klu nak kirim lbh elok klu bank in kan dalam akaun Khazanah Maya je. Takyah byk2 akaun bkn apa nti takut bercampur aduk dan memening kan kepala admin je

Edited by Gigabyte

Mr. Big Boss, kenapa taknak host sendiri. buat 1 server and simpan kat cc, ramai yg leh tolong setup terutama saudara azuan. tapi kalau nak pakai server luar pun tak kisah la, sekadar cadangan.

bdonate sorang rm1 sebulan pun kiter dah blh cover costing tu.. Ayuh tunjukkan la keperihatinan anda semua. Rugi woo klu web ni  ditutup. Byk benda yang kiter pelajari dari sini tul tak.

Lagi satu aku rasa klu nak kirim lbh elok klu bank in kan dalam akaun Khazanah Maya je. Takyah byk2 akaun bkn apa nti takut bercampur aduk dan memening kan kepala admin je

yeah aku sokong.. kalau web nie tutup mana lagi la kita nak bergantung smile.gif

InsyaAllah saya akan tolong apa saya mampu....tapi ini cadangan saya why not just volunteer RM1.00 sebulan atau RM12.00 setahun one shot. kalau 50 orang yang volunteer dah RM600.00 cukup untuk cover shared hosting yang brother shanai cakap tu...kalau lebih dari itu simpan untuk tahun-tahun yang akan datang...Macam saya cakap tadi..IsyaAllah saya akan turut buat sumbangan..Sedih kalau putera tak ada sad.gif

Mr. Big Boss, kenapa taknak host sendiri. buat 1 server and simpan kat cc, ramai yg leh tolong setup terutama saudara azuan. tapi kalau nak pakai server luar pun tak kisah la, sekadar cadangan.

Saya takut nanti tak termampu nak tanggung bandwidth. Nanti user website complain kata slow...

Tapi cadangan yg baik, saya akan kaji semula, terutama berapa load bandwidth bila peak hours, dan lain-lain. CC pakai streamyx 512k sahaja - upload dah tentu jadi 128k sahaja.. persoalannya.. mampukah ia melayan hits nanti?

apa spesifikasi optimum yg dicadangkan kalau nak host dekat cc je?

Pada waktu puncak (berdasarkan purata 31 hari dalam bulan oktober 2005), bandwidth usage PUTERA.com ialah 47688kb sejam, iaitu bersamaan 13.5kb sesaat.

128k kalau perfect, mampu melayan 16kb sesaat. So, ia agak sesak nafas juga tu.

Ada sesiapa boleh hasilkan perkiraan matematik yang berlainan?

saya rasa, guna shared hosting pun dah memadai, lain kalau forum ni ada perkhidmatan muat turun (movie, mp3 dan lain2) , baru boleh apply dedicated server.. byk lagi company yg tawarkan bandwidh tinggi dan ada juga unmetered bandwidth, tp kena tgk polisi nyer dulu (read TOS first)..

berapa hits/ bandwidth dlm sebulan bg putera.com ? dan berapa pula pihak hosting provider skrang nie beri bw per month ? biggrin.gif

saya rasa, guna shared hosting pun dah memadai, lain kalau forum ni ada perkhidmatan muat turun (movie, mp3 dan lain2) , baru boleh apply dedicated server.. byk lagi company yg tawarkan bandwidh tinggi dan ada juga unmetered bandwidth, tp kena tgk polisi nyer dulu (read TOS first)..

berapa hits/ bandwidth dlm sebulan bg putera.com ? dan berapa pula pihak hosting provider skrang nie beri bw per month ? biggrin.gif

web hosting bagi bandwidth 35GB, Putera guna 20GB

web hosting bagi unlimited space, Putera guna 500MB

ada satu faktor yg jarang orang ambil kisah, iaitu CPU+memory resources. Benda ni hanya boleh jumpa dalam TOS dan tak ada dalam product features. Dan TOS juga kata web hosting boleh shutdown kita bila-bila masa mengikut budi bicara mereka.

90% web hosting tak risau pasal space atau bandwidth, tapi yg pasal server resources tu - mereka tak boleh tolak ansur.

Satu lagi indicator yang menandakan Putera.com sudah perlu pindak ke server yg lebih power, atau yg sepatutnya dedicated ialah Ranking. Check dengan Alexa atau Google, berapa ranking Putera.com dan bandingkan dengan the rest of the world yang guna shared hosting.

my opinion la, bila nak subscribe hosting.. bukan setakat baca TOS tanya pun ia (for make sure) ... mmg betul, kena tgk juga CPU + memory resource. (aku penah install web topsite, pastu hosting provider bgtahu, web aku tak allowed sebab guna memory resouce yg tinggi) ... sebab tue bkn setakat baca TOS, kena tanya betul2 kat host provider tersebut ...

kalau 20giga bw per month tue mmg tinggi smile.gif boleh juga apply yg unmetered bw tp bukan unlimited bw ... klau bab space tue, bg aku laa, tak berapa minat dgn pakej unlimited space ...

cadangan lain, boleh apply reseller program ...

klau reseller murah skit dr dedicated server dan mahal dr shared hosting ... maybe dlm ~100 per month

admin, aku rasa baik kita buat macam Gigabyte cakap..

sorang singgit....bukan mahal sangat singgit tuh....

tapi kalo kene bayar rm1 pon, berapa kerat sangat yang nak bayar...

host sendirik pon ok gak....

bab2 manage ngan setting kan kira resolve dengan adanya otai2 ket sinih...

ataupun dengan 1 cara lagik....

cari webhosting provider yang sanggup sponsor untuk putera.com...

kita buat bende baik, kalo kene gaya akan dapat nyer....

tapi kita kene jaga kandungan dalam putera.com plak la...

kang kalo share bende bukan2 takut reputasi webhost tercalar pastuh dia stopkan sponsor dia...

just my opinion....

tang hosting ke streamyx tu memang tak berapa praktikal kena pulak dia dynamic ip dan sekarang ni paham2 jela camana keadaan streamyx tu (tengok jela kat sub-forum internet tu berapa banyak topik pasal streamyx sampaikan aku nampak ruangan internet tu dah macam customer support untuk streamyx pulak laugh.gif)

cuba terai hosting malaysia yang aku nampak macam menarik:

www.mesrahosting.net

www.exabytes.com

sesambil tu kepada pengguna yang rasa berkemampuan untuk menyumbang (bukan setakat sembang besar guna huruf dan nombor dan extendec character, tapi bila mintak sumbangan derma semua senyap) silalah menyumbang untuk tabung putera.com

tak perlu kasiktau kat umum sapa anda dan berapa banyak anda derma. jadikan ianya sebagai satu derma yang ikhlas.

admin, cuba ko usya 2 website hosting tu. memandangkan pelayar putera.com kebanyakannya datang dari malaysia, rasanya baik cari hosting yang duduk dalam rangkaian di malaysia.

InsyaAllah saya akan tolong apa saya mampu....tapi ini cadangan saya why not just volunteer RM1.00 sebulan atau RM12.00 setahun one shot. kalau 50 orang yang volunteer dah RM600.00 cukup untuk cover shared hosting yang brother shanai cakap tu...kalau lebih dari itu simpan untuk tahun-tahun yang akan datang...Macam saya cakap tadi..IsyaAllah saya akan turut buat sumbangan..Sedih kalau putera tak ada  sad.gif

mengikut perkiraan tu..kalau sorang rm1 pun dah dapat tampung rm400 yg putera nak tu..ape kata setiap ahli dikenakan yuran utk tampung bayaran yg dikenakan tu..kalau sorang rm1 pun dah boleh dapat baper ribu kan..

Satu lagi indicator yang menandakan Putera.com sudah perlu pindak ke server yg lebih power, atau yg sepatutnya dedicated ialah Ranking. Check dengan Alexa atau Google, berapa ranking Putera.com dan bandingkan dengan the rest of the world yang guna shared hosting.

Ranking putera? Hmm ada sesapa leh explain tak? X faham ler..

kalau 20giga bw per month tue mmg tinggi smile.gif boleh juga apply yg unmetered bw tp bukan unlimited bw ... klau bab space tue, bg aku laa, tak berapa minat dgn pakej unlimited space ...

cadangan lain, boleh apply reseller program ...

klau reseller murah skit dr dedicated server dan mahal dr shared hosting ... maybe dlm ~100 per month

terima kasih jimmyptm atas cadangan tu.

saya tak kisah sangat pasal unlimited space sebab saya dah awal2 tanya webhosting, dia kata tu memang marketing gimick dengan andaian majoriti website tak akan pakai sebanyak mana pun. Lagi pun saya percaya TOS ada terms lain yang akan cover benda tu.

Pasal unmetered versus unlimited bw tu memang betul, cuma concern sekarang bukan lagi pada bw, tapi pada resources.

Sekarang ni server yg host Putera.com cuma AMD Duron 1.2GHz dgn 512MB memory, kita kena cari server yg high powered macam Dual Xeon hyperthreading processor ke..? 2GB RAM ke.., baru percentage resource yang dikongsi nampak tak tinggi. Tapi kalau server dedicated, nak guna 100% resource pun tak kisah walaupun pakai processor cikai pun.

Akaun skrng ni memang reseller pun, tapi macam saya katalah, reseller tak menjamin dapat special layanan untuk resources.

kutip sorang RM1.00? RM5.00? saya rasa itu mungkin akan beri kesan negatif kepada kita sebab mungkin ramai yg akan refuse. Biarlah ia percuma kepada user.

cuba terai hosting malaysia yang aku nampak macam menarik:

www.mesrahosting.net

www.exabytes.com

saya dah survey, tapi kalau nak try, itu satu keputusan yang kena buat betul-betul, sebab tak ada istilah try. Kita kena backup dan setup everything semula. Itu satu process yg tak larat nak buat banyak2 kali in-case kita tak puas hati dan terpaksa pindah semula.

Memang dua-dua local provider tu ada dalam pertimbangan saya, tapi concern saya masih lagi pada how much resources yg webhosting tu willing to be shared.

Tapi saya percaya local provider tak sekejam oversea, in-case kita terlebih had, mungkin mereka masih boleh berunding dan tolak ansur (tapi ini hanya andaian).

Kalau diikutkan, 4 tahun dulu Putera.com telah disyorkan oleh webhosting supaya pindah ke dedicated server sebab guna banyak resources. Tapi oleh kerana tak ada bajet, lagipun makin banyak company webhosting yang offer better, maka saya melompat dari satu webhosting ke satu yang lain. Ada yang sempat lompat, dan ada ketika yang dah terlewat.

Setiap kali sebelum lompat, Putera.com memang berada di puncak populariti, dan masa itu paling sibuk dan guna resource yg tinggi. Webhosting company mula curious dan siasat, bila dia tak paham bahasa Melayu dan terjumpa pulak benda2 yg illegal macam [lanun] ke.. itu yang naya tu.

Dan bila pindah ke server yg baru, saya akan cari yg terbaik dalam market dgn kos yg paling berpatutan. So bila dah dapat server baru, semua akan cool down balik, atas dua faktor:

1. server baru lebih power dan mampu tampung keperluan Putera.com

2. Kesibukan dah berkurang sebab ramai user dah lari!

Dan bila tiba masanya, perkara seperti itu akan berulang lagi buat kesekian kalinya, dan sedarilah bahawa sekarang kita berada di hujung kitaran itu!

Ranking putera? Hmm ada sesapa leh explain tak? X faham ler..

Sila ke alexa.com atau install toolbar alexa yg ada kat muka depan Putera.com.

atau install google toolbar dan check ranking yg google berikan untuk Putera.com

Ia cuma satu benchmark yg menunjukkan bahawa Putera.com adalah bukan calang-calang website. Pada pandangan saya, kebanyakan website lain yang sesibuk dan 'sehebat' Putera.com, mereka kebanyakannya berjalan dgn server sendiri dan bukan lagi shared hosting.

(menurut alexa, daripada berjuta-juta website yg ada di internet, pada hari ini, Putera.com berada ditangga yang ke 52,146, google pula beri ranking 5/10)

rasa nya cadangan tasek16 bagus sekali,minta soarang RM 15.00 untuk setahun ,kalau yang mana org penting  putera.com  mintak lebih sikit kalau setakat 20 ringgit ke 30 ringgit rasa nya tak jadi masalah

Kalau derma ikhlas... maksud aku... sesetengah nak derma... derma.. yg tak mo derma... duk senyap-senyap... itu maybe boleh.

Kalau di wajibkan... susah lah sikit... sebab aku tahu... ada beberapa yg still student disini. RM10 pon berat bagi orang macam mereka.

Kurang praktikal la kalau nak wujudkan sistem yang pada aku... nampak lebih kepada yuran tahunan.

Tapi kalau nak mintak... buat aja... aku bayar je...

rujuk balik pada petikan admin yang memula sekali kat atas.

DERMA, bukannya YURAN BULANAN. jadi kepada pengguna lain jangan salah faham, putera.com bukan nak buat yuran bulanan/yuran keahlian.

cuma sesiapa yang mampu untuk menyumbang dari segi bantuan kewangan, anda dipersilakan.

portal ni akan kekal percuma untuk membantu anda semua. percuma dalam erti kata mempelawa penderma untuk menderma

Derma ini adalah semata-mata derma ikhlas.

Bukan yuran dan bukan derma wajib.

Jika tak ada sesiapa derma sekalipun, insya-Allah website ini akan terus hidup dan insya-Allah juga kekal percuma.

Saya cuma memberi peluang kepada sesiapa yang nak menghulurkan bantuan, nak menderma atau ada 'nazar yg hendak dibayar'.

Terima kasih, jasa anda akan dikenang.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...