Jump to content
Prince of Andalus

Matrikulasi Vs Diploma

Recommended Posts

sori aaaa sbb lambat reply..

saya pegi camping kat pasir putih dr khamis sampai sabtu..

semalam pegi interview misc..

ari ni baru boleh bukak putera.com

Takkan kat matriks belajar duua benda tu jer? english ngan add math pun ada gak kan. aku dengar kak aku kata, matriks pembelajaran dalam bahasa inggeris tapi time jawab exam boleh pilih samada nak jawab dalam bi atau bm. Betul ke?

betul la..

hehe.. aku dapat matrikulasi pahang... aku pon harap ada yang bleh terangkan pasal matrikulasi lebih jelas ...

kawan2 saya byk dpt sana....

SAINS HAYAT @ SAINS FZK? huh.gif

Ramai orang kata jgn jadi engineer sbb dah berlambk kat mesia ni.

tapi aku x minat jadi doktor.

susah betul nak buat pilihan. sad.gif

solat istiharah................!

SAINS HAYAT @ SAINS FZK? huh.gif

Ramai orang kata jgn jadi engineer sbb dah berlambk kat mesia ni.

tapi aku x minat jadi doktor.

susah betul nak buat pilihan. sad.gif

solat istiharah................!

belajar engineering tak semestinya nak jadi engineer.. berlambak lagi keja yg boleh dikerjakan

mcm aku skang ni ambik electrical eng. tapi aku lebih berminat ke programming..hantam saja laa..asal ada income utk survive

dan utk buat belanja kawin biggrin.gif

belajar engineering tak semestinya nak jadi engineer.. berlambak lagi keja yg boleh dikerjakan

mcm aku skang ni ambik electrical eng. tapi aku lebih berminat ke programming..hantam saja laa..asal ada income utk survive

dan utk buat belanja kawin

mcm tu yg saya rancang la...

amik engineering pastu pandai2 idup la..

la ingtkan bro zeph ni budak IT.. budak engineering rupenye...

electrical engineering blaja jugak ke C programming?.. kalau mechanical programming, saya rase ade dlm silibus

dan utk buat belanja kawin biggrin.gif

hmmm........ susah betul.

boleh..tak de masalah..amik je mane² kos yang ko rase boleh bawak + yang ko minat..kalo ko pakse amik kos yang mengarut², memang susah la nak survive..tapi yang penting, buat solat istikharah kalo da banyak sangat pilihan biggrin.gif

sorila menyibuk..

Sape nak jimat masa ambikla matrix sbb matrix ni ambik masa 1 tahun jer klu dibandingkan ngan diploma 3 tahun,lepas tu boleh terus ambik degree.Tapi syarat pointer mesti ok at least 3.0 keatas.

Tapi ade risikonyela sebab matrix ni takde sijil,so kalau korang kantoi takgunela sebab kelayakan korang spm jer,kalau mintak keje pun korang kene gune spmla bukan matrix sebab matrix ni hanyalah pra-universiti.

Tapi matrix ni memang "pack sikit"korang kene bersedia dari segi fizikal dan mental.

Mana tak nye kelas start pukul 8am sampai 5pm.Lepas balik nak kene buat tutorial,lab report..tak cukup mase.skang dah pakai BI(time aku 1st start pakai BI)

Matrix ni ade 3 subjek je(utk sains,akaun aku x tau)

Math,Kim,Bio-hayat

Math,Kim,Fiz-Fizikal

Aku rekemen sape yg ambik matrix ambk la fizikal sbb banyak peluang nak abk degree

selalunye hayat ni memang kene struggle gile2 sbb pekerjaan plg diminati ialah doktor.

kene pointer 4 baru layak.

Tahap matrix ni lebih kurang same ngan stpm.Budak matrix bersaing ngan budak stpm utk masuk degree kt u.

Harap membantu smile.gif

TAWARAN PROGRAM BARU DI UiTM

UiTM akan menawarkan dua program persediaan baru mulai Sesi Julai ini iaitu Pra-Ijazah Farmasi dan Pra-Ijazah Kejuruteraan.Calon-calon Bumiputra Warganegara Malaysia yang mengambil SPM tahun 2004 bolehlah membuat permohonan.

Cara-Cara Memohon

1. Mengisi borang permohonan sepertimana yang ditetapkan oleh UPU atau melalui on-line http://emoe.gov.my

2. Di dalam borang permohonan perlu memilih program Diploma Farmasi atau mana-mana program diploma dalam bidang kejuruteraan UiTM.

Calon-calon perlu memohon diploma berkenaan terlebih dahulu memandangkan kedua-dua program berkenaan adalah program baru dan tidak dapat dimuatkan ke dalam Buku Program Pengajian Lepas SPM/Setaraf yang dikeluarkan oleh Bahagian Pengurusan Kemasukan Pelajar UPU

Tarikh Tutup Permohonan

Sepertimana ditetapkan oleh UPU bagi permohonan kategori A (Permohonan SPM Tahun 2004) iaitu pada 3 April 2005.

Syarat Kelayakan

Pra Ijazah Farmasi - Lulus SPM dengan mendapat kepujian

dalam Bahasa Malaysia dan Bahasa

Inggeris serta mendapat gred A1/A2

dalam mata pelajaran-mata pelajaran

Matematik, Matematik Tambahan,

Kimia, Fizik dan Biologi

Pra Ijazah Kejuruteraan - Lulus SPM dengan:-

i) Mendapat kepujian dalam Bahasa Malaysia dan gred A1/A2 dalam Bahasa Inggeris atau

ii) Mendapat gred A1/A2 dalam Bahasa Malaysia dan kepujian Bahasa Inggeris SERTA

iii) Mendapat gred A1/A2 dalam mata pelajaran-mata pelajaran Matematik, Matematik Tambahan, Fizik dan Kimia

Tempoh Pengajian

Tempoh pengajian adalah selama 1 semester (5 bulan).

Pelajar-pelajar yang lulus program ini dengan mendapat HPNG 3.00 atau ke atas akan diserapkan ke program Ijazah Farmasi bagi lulusan Pra Ijazah Farmasi dan ke program Ijazah mana-mana bidang kejuruteraan bagi program lulusan Pra Ijazah Kejuruteraan.

Pelajar-pelajar yang tidak mencapai HPNG 3.00 akan meneruskan pengajian di peringkat diploma dalam bidang berkaitan yang akan ditetapkan oleh Fakulti berkenaan.

amik dr website istudent.uitm.edu.my

saya amik diploma engineering kat uitm..

kalau saya tak pegi matrik kpm.. boleh amik yg ni....

5 bulan je...

tp saya tak cukup 1 syarat je.. yg semua cukup

fizik saya dapat 3B la..

tp mana pihak uitm nak cari budak yg cukup syarat camtu??

kebanyakan budak yg dpt result camtu dah pegi matrik...

PISANG MASAK KABAIT..... PAPER ENGINER...

??

sorila menyibuk..

Sape nak jimat masa ambikla matrix sbb matrix ni ambik masa 1 tahun jer klu dibandingkan ngan diploma 3 tahun,lepas tu boleh terus ambik degree.Tapi syarat pointer mesti ok at least 3.0 keatas.

Tapi ade risikonyela sebab matrix ni takde sijil,so kalau korang kantoi takgunela sebab kelayakan korang spm jer,kalau mintak keje pun korang kene gune spmla bukan matrix sebab matrix ni hanyalah pra-universiti.

Tapi matrix ni memang "pack sikit"korang kene bersedia dari segi fizikal dan mental.

Mana tak nye kelas start pukul 8am sampai 5pm.Lepas balik nak kene buat tutorial,lab report..tak cukup mase.skang dah pakai BI(time aku 1st start pakai BI)

Matrix ni ade 3 subjek je(utk sains,akaun aku x tau)

Math,Kim,Bio-hayat

Math,Kim,Fiz-Fizikal

Aku rekemen sape yg ambik matrix ambk la fizikal sbb banyak peluang nak abk degree

selalunye hayat ni memang kene struggle gile2 sbb pekerjaan plg diminati ialah doktor.

kene pointer 4 baru layak.

Tahap matrix ni lebih kurang same ngan stpm.Budak matrix bersaing ngan budak stpm utk masuk degree kt u.

Harap membantu smile.gif

Ko cakap cam nie... dah buat aku berdebar.... dah ler esok aku nak pi saner... kalau kantoi kat saner... alamatnya... MAMPOS AHHHH.....

Edited by ApoNie

Ko cakap cam nie... dah buat aku berdebar.... dah ler esok aku nak pi saner... kalau kantoi kat saner... alamatnya... MAMPOS AHHHH.....

good luck!!!!!!!!!!!!!!aku dah lepas biggrin.gif ,yg penting jgn pandang susah sesuatu kalau belum mencuba.Okiesssss

Bagi saya, kalo mereka yg lemah BI ke, tak nak belajar lama2.. Amik Diploma senang.. MUET pun takde.. Hehehehehehe..

Sorry nak tanya kepujian tu macam mana? dan korang rasa course baru kat UiTM tu mereka ambil pelajar ikut kekosongan ataupun ikut kelayakan. Aku rasa aku memenuhi syarat tapi takut mereka ikut kalau ada kekosongan baru mereka bg masuk sbb aku dah tolak matriks kementerian. Lagi satu UiTM pilihan ke 6 aku sbb dua pilihan matriks UIA 3 pilihan UTM dan 3 pilihan baru UiTM. So ape pendapat korang?

Edited by Mirage_Angel

Sorry nak tanya kepujian tu macam mana?

B4 dan ke atas kot...

korang rasa course baru kat UiTM tu mereka ambil pelajar ikut kekosongan ataupun ikut kelayakan

tatau.. kena tanya org uitm ni.... kalau ikut kelayakan mesti tak cukup kuota dia sbb yg ade kelayakan ni ramai dah pegi matrik kementerian...

aku dah tolak matriks kementerian

same la kita....

Lagi satu UiTM pilihan ke 6 aku sbb dua pilihan matriks UIA 3 pilihan UTM dan 3 pilihan baru UiTM

saya uitm pilihan no. 1. uia dia punya matriks ade 3 sem

smile.gif arini daftar matrik kemeterian.... smile.gif

B4 dan ke atas kot...

tatau.. kena tanya org uitm ni.... kalau ikut kelayakan mesti tak cukup kuota dia sbb yg ade kelayakan ni ramai dah pegi matrik kementerian...

same la kita....

saya uitm pilihan no. 1. uia dia punya matriks ade 3 sem

smile.gif arini daftar matrik kemeterian.... smile.gif

good luck smile.gif

bukan apa course yg UiTM anjurkan ni menjimatkan masa. Foundation cuma 5 bulan jer...maksudnya tahun nie abih pastu awal tahun depan leh buat degree terus.....jimat tu.

UIA 2-4 sem. Aku rasa bergantung kpd keputusan kat matriks UIA ni. kalau ok mungkin 2 jela.

amik matrk laa lagi bagus...boleh terus masuk universiti..tapi kene pointer tinggi aaa...baru boleh fist choice...diploma pun ok gak...tapi masa tu lebih diploma laa..tapi masing2 ada kelebihan dan kekurangannya...buat keputusan yang betul..jangan menyesal dikendian hari...aku masuk matrik..KMPP...

amik matrk laa lagi bagus...boleh terus masuk universiti..tapi kene pointer tinggi aaa...baru boleh fist choice...diploma pun ok gak...tapi masa tu lebih diploma laa..tapi masing2 ada kelebihan dan kekurangannya...buat keputusan yang betul..jangan menyesal dikendian hari...aku masuk matrik..KMPP...

mase matrix lebih pendek kalau nko study betul2 mase kat U..tak extend study..mase akan jadi lebih pendek kalau nko study ikut suka hati (kena buang) sad.gif ..so study betul2 bila smbg degree..jgn ikut cara matrix,kena pakse baru nak jalan..aku mase mula2 masuk U,aku tgk bebudak matrix awal2 dah kena warning ngan staf supaya study ikut cara U..sbb paling ramai kena buang bdk matrix..ape pun..study rerajin..prepare awal2 k.. smile.gif

just an advice.. smile.gif

mase matrix lebih pendek kalau nko study betul2 mase kat U..tak extend study..mase akan jadi lebih pendek kalau nko study ikut suka hati (kena buang) sad.gif ..so study betul2 bila smbg degree..jgn ikut cara matrix,kena pakse baru nak jalan..aku mase mula2 masuk U,aku tgk bebudak matrix awal2 dah kena warning ngan staf supaya study ikut cara U..sbb paling ramai kena buang bdk matrix..ape pun..study rerajin..prepare awal2 k.. smile.gif

just an advice.. smile.gif

Betul tu..kat sane tak leh buang mase seminit pun,sungguh berharga.Anyway budak matrik tahun ni dah daftar hari ni.Selamat berbahagia hehehe... tongue.gif

klu matriks kantoi korang x leh dpt keje..coz matriks cume lesen untuk amik degree..

so bile nk amik matriks tu prepare la byk²..jgn nk main...klu pointer rendah,jawabnye amik la diploma..hhuhu..

korang rasa mana lebih baik,

masuk diploma engineering pastu amik ijazah engineering ke,

masuk matrik kementerian pastu amik ijazah engineering..

saya nak komen dari segi skills, pasaran kerja dll...

bagi saya kalau amik diploma skill dia lagi tinggi drpd org yg amik ijazah..

betul ke???

** kalau rasa2 rajin blajar/ suka, lebih baik amik matrikulasi. confirm leh sambung degree tp jgn ler gagal. kalau ader dip, nak sambung amik degree susah sbb bersaing ngan budak2 matrikulasi. kalau dorang lebih kepada bebudak dip, bebudak matrikulasi nak wat aper nanti? cool.gif

Graduan politeknik mudah dapat kerja

JITRA: Misi politeknik untuk menghasilkan guna tenaga separa profesional berkualiti bagi menampung keperluan negara tercapai apabila saban tahun hampir 85 peratus graduannya mendapat pekerjaan dalam tempoh enam bulan selepas tamat pengajian.

Timbalan Menteri Pengajian Tinggi, Datuk Fu Ah Kiow, berkata kajian kementerian itu mendapati graduan politeknik di seluruh negara mudah mendapat pekerjaan dalam pelbagai bidang sebaik saja tamat pengajian di institusi itu.

Beliau berkata, ia membuktikan kursus separa profesional yang ditawarkan mampu melahirkan tenaga kerja dalam bidang sains dan teknologi yang memenuhi keperluan pasaran serta selaras hasrat kerajaan mencapai status negara maju menjelang 2020.

"Mengikut kajian kementerian, dalam tempoh dua tiga tahun kebelakangan ini, hampir 85 peratus graduan politeknik mendapat pekerjaan dalam tempoh enam bulan selepas tamat pengajian.

"Di Politeknik Sultan Abdul Halim Muadzam Shah (Polimas) misalnya, lebih 53 peratus graduannya mendapat pekerjaan dalam tempoh dua bulan selepas tamat pengajian dan bilangan ini meningkat kepada lebih 80 peratus dalam tempoh enam bulan.

"Ini menunjukkan graduan politeknik senang diterima industri kerana pengajaran dan pembelajarannya yang menekankan aspek praktikal membolehkan mereka terus berkhidmat tanpa memerlukan banyak latihan lagi," katanya.

Beliau berkata demikian pada sidang media sebelum menghadiri majlis Pragraduasi Polimas, di dewan besarnya, di sini, semalam. Turut hadir, Timbalan Pengarah Polimas, Mohamad Ya Ayob.

Sementara itu, Fu berkata, sebagai institusi pengajian tinggi yang mampu melahirkan tenaga kerja mahir dalam pelbagai bidang, politeknik juga bersedia menawarkan khidmat kepakaran melatih kakitangan agensi kerajaan dan swasta.

Beliau berkata, pengurusan politeknik di seluruh negara bersedia mengubah suai kursus bagi memenuhi kehendak majikan untuk meningkatkan kemahiran pekerja masing-masing sesuai dengan perkembangan semasa.

"Selain itu, politeknik juga menawarkan kemudahan penyelidikan kepada syarikat yang ingin membangunkan produk masing-masing," katanya.

Sehingga kini, ada 20 politeknik di seluruh negara yang menawarkan lebih 60 kursus kemahiran peringkat sijil dan diploma.

http://www.bharian.com.my