Jump to content
Prince of Andalus

Matrikulasi Vs Diploma

Recommended Posts

korang rasa mana lebih baik,

masuk diploma engineering pastu amik ijazah engineering ke,

masuk matrik kementerian pastu amik ijazah engineering..

saya nak komen dari segi skills, pasaran kerja dll...

bagi saya kalau amik diploma skill dia lagi tinggi drpd org yg amik ijazah..

betul ke???

korang rasa mana lebih baik,

masuk diploma engineering pastu amik ijazah engineering ke,

masuk matrik kementerian pastu amik ijazah engineering..

saya nak komen dari segi skills, pasaran kerja dll...

kalo da ade diploma, at least ko da ade satu gulung sijil (in case kalo ko tak lepas ijazah).lebih selamat.

terkejut aku biler tengok tajuk ko nie...

Matrix maner ble dibanding kan dgn diploma..

matrix tu tak der nilai aper aper...

tapi kalo nak masuk ada degree better ambik matrix...

pasal confirm dapat kalo ble pointer okay...

kalo ambik diploma, belum tentu dpt sambung..

aku ingat lagi kata2 Dr M

"Yang ada diploma tu bagi dia keje dulu la, bagi peluang untuk org lain plak"...

tak tau la tren skrg camner..

tu pasal aku putus asa nak sambung degree fulltime...

dah brp taun dah aku pohon, tak dapat2

smpai pernak aku antar surat direct to fakulti...

jawapan dia aper?

"sila buat rayuan ke bahagian hep"

so kalo rasa nak ada degree, better ambik matrix pastu ambik degree terus...

pasal skill, kalo maner2 IPTA byk bljar teori...

nak ada skill, kene usaha, bljr sendir...

diploma, degree... seme start 0..

just pandangan sahaja...

terkejut aku biler tengok tajuk ko nie...

Matrix maner ble dibanding kan dgn diploma..

matrix tu tak der nilai aper aper...

tapi kalo nak masuk ada degree better ambik matrix...

pasal confirm dapat kalo ble pointer okay...

kalo ambik diploma, belum tentu dpt sambung..

aku ingat lagi kata2 Dr M

"Yang ada diploma tu bagi dia keje dulu la, bagi peluang untuk org lain plak"...

tak tau la tren skrg camner..

tu pasal aku putus asa nak sambung degree fulltime...

dah brp taun dah aku pohon, tak dapat2

smpai pernak aku antar surat direct to fakulti...

jawapan dia aper?

"sila buat rayuan ke bahagian hep"

so kalo rasa nak ada degree, better ambik matrix pastu ambik degree terus...

pasal skill, kalo maner2 IPTA byk bljar teori...

nak ada skill, kene usaha, bljr sendir...

diploma, degree... seme start 0..

just pandangan sahaja...

terkejut??

kalau nak amik degree, dia amik byk budk diploma ke matrik ataupun dia ade kiraan dia ??

ade sepupu saya dia kata kalau engineering baik amik diploma la sbb byk praktikal drpd teori. dia skrg elektrikal engineering kat uitm. dia pun drpd diploma jugak.. tu pandangan dia...

ade jugak org kata, kalau diploma latihan dia untuk bekerja.. pastu kalau degree latihan dia untuk org cari ilmu...

tu sbhgn pendapat org lain yg saya dpt....

saya rasa puteranian byk jugak engineer.. tlg bagi pendpt tak kira drpd sesiapa je sbb matrik taun ni daftar 16.5 ..

kalau nak amik degree, dia amik byk budk diploma ke matrik ataupun dia ade kiraan dia ??

ikut quota yang U masing² da tetapkan..setiap intake ade syarat² tersendiri.rujuk buku UPU (buku UPU tak tulis bilangan quota yang diorang nak - sebab tu rahsia universiti, tapi buku UPU ade tulis syarat²nye).. sleep.gif

ade jugak org kata, kalau diploma latihan dia untuk bekerja.. pastu kalau degree latihan dia untuk org cari ilmu...

hehehe..ikut U/KU/K/P jugak la..aku selalu borak² dengan lecturer, die ade bagitau U mane yang slalu produce untuk jadi Pekerja atau jadi Penyelidik..aku tanak tulis kat sini sebab tanak ade orang terasa...tapi suma U/KU/K/P = bagi ilmu.. biggrin.gif

saya rasa puteranian byk jugak engineer.. tlg bagi pendpt tak kira drpd sesiapa je sbb matrik taun ni daftar 16.5 ..

err...aku bukan dalam bidang engineering..tapi pendapat aku masih lagi valid untuk soklan ko kan? wink.gif

ade sepupu saya dia kata kalau engineering baik amik diploma la sbb byk praktikal drpd teori. dia skrg elektrikal engineering kat uitm. dia pun drpd diploma jugak.. tu pandangan dia...

laugh.gif hehehe..ni plak pandangan aku la.

bagi aku dua2 sama..

asalkan ko mahir dlm skill yg ko amik tue..

jgn sampai dpt dgree kelas pertama tapi tak tau buat keje sudah..

ikutkn mmg better amik matrix kalau nko mmg determine nak pursue degree..mmg lebih terjamin nak further..diploma nie kuota dia mmg sikit compared dgn bdk matrix.tp kalau nko score mase dip takde masalah..utk pengetahuan nko..majority budak dip mase smbg degree dia score.dan peratusan tertinggi budak yg kena tendang adlh bdk matrix..nie kat U akulah dan aku rase kat U lain pun same..

tgk jugak dip yg nko amik kat mane..kalau kat poli mmg diorang lebihkn praktikal.tp kat U biasenye mmg lebih teori..praktikal kureng.

so tepuk dada tanye selera..buat semayang istikharah smile.gif

err...aku bukan dalam bidang engineering..tapi pendapat aku masih lagi valid untuk soklan ko kan? wink.gif

[

boleh. sesape pun boleh....

majority budak dip mase smbg degree dia score.dan peratusan tertinggi budak yg kena tendang adlh bdk matrix..nie kat U akulah dan aku rase kat U lain pun same..

tq for this info....

cepat, pandangan puteranians diperlukan lg...

A'kum.. blh ker kiter nk komen skit..... biggrin.gif

Sebenarnya saya pun baru lepas SPM... so rasanya layak sekiranya saya komen skit...

Macam ni, saya lebih minat nak amik diploma dulu. Sebelum ni ada mintak matrikulasi, tapi tak dapat, so saya tak buat rayuan pun. Bagi saya, ambik diploma ni ada kelebihannya... berbanding dengan stpm dan matrikulasi. Walaupun diploma dah khusus dengan bidang yg dipilih, tapi kita akan ada skill bila ambik degree nanti... Berbanding dengan stpm dan matrikulasi, diorang xder skill bila ambik degree. Sebab tu bila saya pikir balik, lebih baik ambik diploma. Lgpun kalau trus ambik degree x confirm blh lepas, tapi masih ada diploma sebagai backup.

Tapi, saya x berani nak kata stpm dan matrikulasi x bagus. Cuma kalau nak ambik, kena fokus betul². Tak boleh tersasar tumpuan langsung.... saingan pun sengit. Tapi bila dah lulus, semua 'u' berebut nak ambik lulusan stpm dan matrikulasi. Pada masa ni la graduan diploma ada masalah skit nanti...

Sebenarnya nak ambik diploma/matrikulasi kena tengok plan masa depan jugak. Samada nak blajar untuk segulung ijazah atau untuk mendapatkan ilmu. So, plan dulu nak macam mana, kalau nk keje bagus, trus blajar sampai degree. Lgpun diploma pun dah ada basic yang mencukupi... Kalau rasa masih berminat, blh sambung degree... Bagi saya, masa bukan suatu masalah. Walaupun stpm/matrikulasi tamat dalam masa yg singkat, tapi pikir la jugak sistem pembelajaran....susah/senang. Tapi bila ambik diploma, kita dah pun didedahkan dengan alam pekerjaan walaupun tempoh masa agak lama...

Kesimpulannya, matrikulasi/diploma masing² ada kelebihan dan kekurangan.... tepuk dada tanya selera... laugh.gif

A'kum.. blh ker kiter nk komen skit..... biggrin.gif

Sebenarnya saya pun baru lepas SPM... so rasanya layak sekiranya saya komen skit...

Macam ni, saya lebih minat nak amik diploma dulu. Sebelum ni ada mintak matrikulasi, tapi tak dapat, so saya tak buat rayuan pun. Bagi saya, ambik diploma ni ada kelebihannya... berbanding dengan stpm dan matrikulasi. Walaupun diploma dah khusus dengan bidang yg dipilih, tapi kita akan ada skill bila ambik degree nanti... Berbanding dengan stpm dan matrikulasi, diorang xder skill bila ambik degree. Sebab tu bila saya pikir balik, lebih baik ambik diploma. Lgpun kalau trus ambik degree x confirm blh lepas, tapi masih ada diploma sebagai backup.

bukankah itu membazir masa dan wang anda.... dry.gif

bukankah itu membazir masa dan wang anda.... dry.gif

boleh hamba mencelah??nak kate membazir mase dan wang tue aku kurang setuju..sebabnye ape??sebab member aku yg matrix ramai yg extend sbb tak bleh bwk subjek..aku nie pun akan graduate sama dan even lebih awal dr bdk matrix..kelebihan budak dip diorang nie dah ade pendedahan dgn course yg diorang akan sambung..brbanding dgn matrix&stpm..diorang langsung takder pendedahan.ini aku lihat dlm course engineering lah..course lain aku tak tau.sbb tu bdk dip lebih menyerlah bile further study.. smile.gif

pada aku senang jerk..kalo ko nak belaja praktikal banyak..pastu nak habis cepat...nak keje cepat...amik diploma kt politeknik..bile dah kukuh sket kewangan..bleh wat degree part time...kalo ko nak belaja teori banyak..nak duk lama sket kt universiti...bile kuar nak gaji besar,keje best..leh amik degree.. wink.gif

ramai budak pk cmtu awal2.... pastu bile dah abes diploma... rase cam malas nak smbung study... bnyk mmber2 aku cmtu... dulu beria nak smbg.. last2 malas...pk btul2...senanye masuk matrix ko akan rase nak blaja lg coz matrix org tak pakai.... kalau dah ade dip.. ko rase dip tu leh bwk mase depan.... tu yg ko akan malas sambung deg tu....

aku ckp berdasarkan org sekeliling aku ni.......

bende ni kene pk masak2.... jgn perancangan ade tp tak jln kan nnti... buat rugi duit n mase je.....

tu belum kire kene extend lg.... kene extend 1-2 tahun tak makin rugi......byk woo org yg kononnye tanak extend nak study btul2... kene extend 3-4 sem.....pastu bile dah kene extend... mula lah pk lame lah malas nak smbungf la..... mcm2 lg... pk masak2... jgn ingat bile dah terlambat.....

cadangan aku....masuk jerr matrik...usah dibazirkan peluang yg ada...soal kerja itu fikir kemudian yg penting masuk u ambik degree...insyaallah rezeki ada dimana-mana...

Nak tanya skit matrikulasi ni senang ke susah? Apa pelajaran yang diajar dalam matrikulasi ni? Boleh sesiap terangkan dgn lebih lanjut skit tak sal matrikulasi ni? Aku dapat matriks penang. Sapa sini pernah belajar kat matriks penang.

Matrik:

kimia, fizik

Ting 6:

kimia, fizik

subjek yg dibelajar...

kalau ikut kemahiran, spt IKM dan Poli... straight 2 engineering course... like mechanical, electric, chargeman, and etc...

ting 6 ada pengalaman @ praktikal ??? blink.gif

tahun depan, ting 6 exam jugak, dan bdak matrik exam jgak... jurang masa tu x de beza sgt...

Nak tanya skit matrikulasi ni senang ke susah? Apa pelajaran yang diajar dalam matrikulasi ni? Boleh sesiap terangkan dgn lebih lanjut skit tak sal matrikulasi ni? Aku dapat matriks penang. Sapa sini pernah belajar kat matriks penang.

hehe.. aku dapat matrikulasi pahang... aku pon harap ada yang bleh terangkan pasal matrikulasi lebih jelas ...

Aku baru membuat keputusan kemarin untuk ambik matrikulasi...setelah aku pikir pikir... aku harus pergi matrik kerana :-

1.Tiada pinjaman.

2.Wang saku Rm1000 se semester (tidak membebankan mak bapak aku)

3.Jimat Masa.(1 tahun jer)

4.Ramai kawan aku pi matrik sama ngan aku.

5.Dekat ngan negeri aku (aku duk terengganu)

6.Selama ini aku tak pernah study 100% dan masa nie ler aku nak test kemampuan aku..

7.Tidak menghampakan harapan mak bapak aku..

Dan sebab apa aku mengambil masa yang lama untuk membuat keputusan :-

1.Sebab aku tak terer BI.

2.Susah kalau dapat pointer rendah.. (kalau terlalu rendah.. bleh kena buang)

3.Takut tak dapat follow pelajaran...

aku kira².. peratusan untuk aku pergi matrik hanya 60%.. sebenarnya aku takut gagal dalam matrik... tapi tak apa... seperti kata einstein... "Dalam masalah itu terdapat peluang yang hebat".

quote ^

1. pinjaman, erk rasanya tetiap semester kene bayar yuran..

2. elaun sara hidup... anggaran RM10 sehari

-

6 & 7. bagus... mesti persaingan hebat smile.gif

^^

2. risiko jugak... kalau further studie 4 degree... dan tetiba failed... tidak ada backup... spm shj. .. ermm..

* semua pekerjaan ada risiko...

'kamu ada Tuhan, nak takut apa' - lirik lagu amuk

Matrik:

kimia, fizik

Ting 6:

kimia, fizik

subjek yg dibelajar...

kalau ikut kemahiran, spt IKM dan Poli... straight 2 engineering course... like mechanical, electric, chargeman, and etc...

ting 6 ada pengalaman @ praktikal ???  blink.gif

tahun depan, ting 6 exam jugak, dan bdak matrik exam jgak... jurang masa tu x de beza sgt...

Takkan kat matriks belajar duua benda tu jer? english ngan add math pun ada gak kan. aku dengar kak aku kata, matriks pembelajaran dalam bahasa inggeris tapi time jawab exam boleh pilih samada nak jawab dalam bi atau bm. Betul ke?

dulu aku dapat offer kat matriks alor gajah..tapi aku tak pegi,sebab aku dpt kat utmkl..aku fikir bila masuk diploma,takyah masuk matriks..dah jimat usia kat situ..habis diploma dah boleh cari keje..bila amik degree lamat skit..tapi atas pendirian masing2..yg mana rasa elok..amik matris then ke u.

dulu aku dapat offer kat matriks alor gajah..tapi aku tak pegi,sebab aku dpt kat utmkl..aku fikir bila masuk diploma,takyah masuk matriks..dah jimat usia kat situ..habis diploma dah boleh cari keje..bila amik degree lamat skit..tapi atas pendirian masing2..yg mana rasa elok..amik matris then ke u.

weh kota tinggi..nko sama ngan aku lah.aku dpt matrix alor gajah gak dulu tp aku tolak then masuk UTMKL..nko amik course ape haa?bila graduate?aku smbg kat utm skudai..skang aku praktikal kat UTMKL hehe..

aku rase depend pada diri masing2 lah..buat semayang istikharah mintak petunjuk..kalau nko nak msk matrix..train yourself to be independent..kat U takder sape nak force nko utk study..lantak nko nak study ke tak..ramai student matrix yg kecundang sbb dah biase dgn cara blaja kat matrix..

nasib org lain2.maybe jalan yg terbaik utk nko melalui matrix.then proceed..good luck.make wise dicision then smile.gif