Jump to content
Sign in to follow this  
nakal

Waktu Bila Sesuai Sevis Kereta

Recommended Posts

nak tanya kawan2 semua

biasa kereta perlu sevis ikut 5000 atau 10 ribu KM. ada juga pengeluar kereta contoh produa atau proton suggest untuk sevis 3 bulan sekali..mcm kereta viva aku 10 ribu sekali bawa dekat2 jer kadangs etahun sekali baru cukup 10 ribu...nak ikut yang mana kilometer atau bulan

ini aku pun tak pasti.. tapi aku nya keta walaudah cukup 10ribu aritu aku tak pi service lagi pun.. sampai tarikh yang dia tulis situ pun aku tak pi lagi... lama lepas tuh baru aku pi.... kalau jarang2 bawak yang selalu aku tengok abang aku buat..dia check sendiri jer minyak itam tuh... kalau rasa cam dah pekat atau macam perlu tukar baru pi service... atau sebelum jalan jauh baru pi services...

biasenyer setiap 5k

paling bagus setiap 3k

kalo jarang2 gune/bawak dekat2 tu setiap 3 bulan sekali yang direkomen kan

1.kalau kereta hari2 jalan, cukup 5000km sesuai diservice.
2.Kalau jarang berjalan,hanya seminggu sekali cukup 3 bulan sesuai diservice.
3.Kebanyakan orang akan ikut bajet baru service(tidak berapa sesuai)
4.Minyak hitam dah terlampau hitam baru diservice(tidak sesuai)

Service mengikut jadual sangat penting pada kenderaan supaya jangkahayat kenderaan lebih panjang.
Kenderaan yang mengeluarkan asap putih(makan minyak hitam)adalah kereta yang tidak diservice secara teratur.Prestasi injin pun menurun,kuat makan minyak petrol,keselamatan kenderaan menurun untuk dipandu.

ikut y recommended oleh pengeluar.. kalau semi syn tiap 5k km / 3 bulan..yang mana terdahulu. kalau full syn tiap 10k km / 3 bln..

p/s : keta aku tiap sebulan setengah sure kena servis dah :lol:

kalau jarang guna tak ker membazir jer minyak hitam 3 bulan kejap jer tue..padahal 3 bulan baru 1000KM guna...

[quote name='arfaie' timestamp='1317404374' post='1072919']
ikut y recommended oleh pengeluar.. kalau semi syn tiap 5k km / 3 bulan..yang mana terdahulu. kalau full syn tiap 10k km / 3 bln..

[/quote]
tp lau minyak hitam mineral cm mne?

ape beza minyak hitam mineral,semi-sintetik dgn full-sintetik? adakah klau kita servis mineral=setiap 5000km, semi-sintetik=setiap 7000km dan full-sintetik=setiap 10000km.?

ada member aku cakap kalau dah sampai time nak servis (mileage dah sampai) boleh tahan sampai 1000km lagi.. lebih dari tu dah tak elok untuk enjin sebab minyak hitam dah pekat/likat. x sure betul ke tak :D

so far aku ikut mileage, sampai je terus pi servis.

so ada beza x antara minyak hitam mineral,semi-sintetik dgn full-sintetik?

[quote name='FryShadow' timestamp='1317711802' post='1073048']
ada member aku cakap kalau dah sampai time nak servis (mileage dah sampai) boleh tahan sampai 1000km lagi.. lebih dari tu dah tak elok untuk enjin sebab minyak hitam dah pekat/likat. x sure betul ke tak :D

so far aku ikut mileage, sampai je terus pi servis.
[/quote]
sama ar dgn aku smpai je mileage tu , terus p servis...jaga enjin beb haha

[quote name='arfaie' timestamp='1317404374' post='1072919']

[/quote]

ko memang arr paie... hari-hari keje berjalan jer keta ko tuh.. tak reti nak dok diam... hari tak keje pung keta ko tak henti2 jalan..deyy.. caiitt....

aku tak tau arr.. bab2 nih.. ikut jer arr tarikh yang diaorang bagi tuh.. tapi kadang2 terlebih gak 2-3 minggu pas tarikh baru pi servis.. wakkakakaka...

hehe mmbr aku setiap minggu naik, turun KL 3minggu skali servis haha

[quote name='nakal' timestamp='1317414153' post='1072920']
kalau jarang guna tak ker membazir jer minyak hitam 3 bulan kejap jer tue..padahal 3 bulan baru 1000KM guna...
[/quote]
sekarang membazir la..skali minyak tu jadi tar, baru ko kena perkataan overhaul, hat tu lg membazir...actually minyak itam ni, sekali dah kuar dari botol, ada macam xpired dia la..kalau park lama, nnt minyak tu jadi lagi pekat dan bersifat mcm tar..sbb tu kalau jarang guna, every 3 bulan elokla tukar

[quote name='mon678' timestamp='1317427278' post='1072923']
tp lau minyak hitam mineral cm mne?
[/quote]

mineral, setiap 5k..sangat baek baru org y kurang jalan, mcm en nakal kita :lol:

[quote name='mon678' timestamp='1317711582' post='1073044']
ape beza minyak hitam mineral,semi-sintetik dgn full-sintetik? adakah klau kita servis mineral=setiap 5000km, semi-sintetik=setiap 7000km dan full-sintetik=setiap 10000km.?
[/quote]

mineral, semi-syn, full syn beza bnyk..tp yang selalu org jdkan ukuran adalah jarak di antara servis mcm contoh ko bg tu la

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1317712084' post='1073052']

ko memang arr paie... hari-hari keje berjalan jer keta ko tuh.. tak reti nak dok diam... hari tak keje pung keta ko tak henti2 jalan..deyy.. caiitt....

aku tak tau arr.. bab2 nih.. ikut jer arr tarikh yang diaorang bagi tuh.. tapi kadang2 terlebih gak 2-3 minggu pas tarikh baru pi servis.. wakkakakaka...
[/quote]
aku mmg suka meronda..nk wat cm na :lol: jom cput, p dating

[quote name='arfaie' timestamp='1317727780' post='1073081']

aku mmg suka meronda..nk wat cm na :lol: jom cput, p dating
[/quote]

jom jom... lama dah tak dating ngan ko... wei.. no phone aku dah tukar... hp ilang.. nanti rajin2 aku PM ko k... hihihihi

Kalau ku memang 3 bulan sekali perg service sebab memang jarang bawak kereta kecuali ada perg tempat yang memang jauh la. Ku ada satu kemuskilan ni, apa yang korang buat dengan minyak yang lebih lepas service tu? Macam kawan ku sorang ni dia akan guna minyak ni balik untuk service seterusnya, maksudnya dia akan tuang minyak yang lebih tu masuk dulu yang tak cukup lagi baru dia topup minyak baru. Bagi pendapat sikit. ^_^

[quote name='M3ntary' timestamp='1317776462' post='1073107']
Kalau ku memang 3 bulan sekali perg service sebab memang jarang bawak kereta kecuali ada perg tempat yang memang jauh la. Ku ada satu kemuskilan ni, apa yang korang buat dengan minyak yang lebih lepas service tu? Macam kawan ku sorang ni dia akan guna minyak ni balik untuk service seterusnya, maksudnya dia akan tuang minyak yang lebih tu masuk dulu yang tak cukup lagi baru dia topup minyak baru. Bagi pendapat sikit. ^_^
[/quote]

abang aku pun ajar aku wat camtu.. yang lebih2 tuh campur2 sampai penuh satu tong... masa service bagi jer minyak tuh.. takyah beli dah... suh orang tuh tukarkan minyak itam jer...

Boleh nk guna balik utk topup klu aras minyak hitam dh kurang dlm enjin. Tp klu masa servis guna la minyak baru jgn masuk yg baki tu sbb takut minyak lama tu dh ada tindak balas dgn udara.

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1317783697' post='1073116']

abang aku pun ajar aku wat camtu.. yang lebih2 tuh campur2 sampai penuh satu tong... masa service bagi jer minyak tuh.. takyah beli dah... suh orang tuh tukarkan minyak itam jer...
[/quote]
Kalau nak tunggu penuh satu tong boleh rosak minyak tu, baik guna terus untuk nesxt service, pastu topup minyak baru yang untuk yang tak cukup lagi. Jadi ko akan sentiasa simpan minyak yang terbaru. :3:

[quote name='asdasd' timestamp='1317784033' post='1073118']
Boleh nk guna balik utk topup klu aras minyak hitam dh kurang dlm enjin. Tp klu masa servis guna la minyak baru jgn masuk yg baki tu sbb takut minyak lama tu dh ada tindak balas dgn udara.
[/quote]
Kalau ikut betul itu la kegunaan dia untuk topup balik kalau minyak engine dah kurang sebelum time service. Tapi kalau macam ku ni jalan pun kurang memang tak ada peluang nak topup la.. ^_^ Ku rasa macam mana pun minyak tu memang dah tak berapa bagus sebab dah ada tindak balas dengan udara. tapi kalau 10%-15% minyak lama + 85%-90% minyak baru ok lagi kot nak jimat punya pasal. :lol: Apa pendapat korang?

ooo camtu pulak yek... betui jugak ko cakap kan... camtu baru sentiasa ada minyak baru dalam simpanan... errmm... next service nak wat camtu arr..
kalau tak rugi arr.. minyak tuh..

[quote name='arfaie' timestamp='1317727780' post='1073081']

mineral, semi-syn, full syn beza bnyk..tp yang selalu org jdkan ukuran adalah jarak di antara servis mcm contoh ko bg tu la

[/quote]
paie ape perbezaan yg ketara antara minyak hitam mineral dgn semi-syn?

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1317733604' post='1073087']

jom jom... lama dah tak dating ngan ko... wei.. no phone aku dah tukar... hp ilang.. nanti rajin2 aku PM ko k... hihihihi
[/quote]

ok cun! :lol:

[quote name='M3ntary' timestamp='1317776462' post='1073107']
[/quote]

err..kalau sekali dah buka seal tu, tak elok simpan lama2. sbb minyak tu dah kena udara (masuk angin senang ckp). ada tabiat setengah orang suka simpan, pastu isi dalam satu bekas,,bg cukup 4 liter dan guna semula, ini tabiat yang sgt tak baik untuk enjin kereta.

[quote name='mon678' timestamp='1317786577' post='1073128']
paie ape perbezaan yg ketara antara minyak hitam mineral dgn semi-syn?
[/quote]

paling ketara adalah jarak antara servis.. mineral 5k km, semi 7.5k km. selain tu spec minyak tu la, viscocity ngn kepekatan dia

emmm bru bertukar ke minyak hitam semi-sync....rase lg ringan enjin...bunyi enjin pn x bising sgt...nk speed senang pickup hehe...sblm ni pakai mineral hampeh

[quote name='arfaie' timestamp='1317918842' post='1073231']
err..kalau sekali dah buka seal tu, tak elok simpan lama2. sbb minyak tu dah kena udara (masuk angin senang ckp). ada tabiat setengah orang suka simpan, pastu isi dalam satu bekas,,bg cukup 4 liter dan guna semula, ini tabiat yang sgt tak baik untuk enjin kereta.
[/quote]
Betul la tu.. sebab tu ku tak simpan sampai 4liter dah tukar, next service ku dah guna minyak tu balik, tapi still tak bagus sangat untuk engine sebab minyak dah buka kan. Tapi nak kasi jimat punya pasal. :lol: Tapi sebelum ni pun ku ada simpan sampai 4liter, tapi bila guna minyak tu ku tak guna lama, selalunya dalam sebulan je.. Pastu masuk minyak baru. :lol:

[quote name='mon678' timestamp='1318047490' post='1073275']
emmm bru bertukar ke minyak hitam semi-sync....rase lg ringan enjin...bunyi enjin pn x bising sgt...nk speed senang pickup hehe...sblm ni pakai mineral hampeh
[/quote]

pasni pakai full syn..musti terus tak bunyi henjin dah :lol: