Jump to content
umarzuki

Gusi Bengkak

Recommended Posts

salam kawan-kawan semua,

dalam seminggu-dua ni gusi aku bengkak macam gigi 'wisdom tooth' mau tumbuh. tapi kat gusi aku ada lapisa daging yang tutup 90% gigi tu jadi rasa pedih je...nak makan tergigit bengkak tu, pedih...

ada apa-apa petua yang tak memerlukan banyak duit (gaji tak masuk lagi) atau tak memerlukan aku cari herba-herba diceruk hutan? maklumlah tinggal di tengah bandar.

[quote name='FryShadow' timestamp='1304750226' post='1068101']
Cuba kumur air garam.. ni petua orang lama.. kalau berkesan Alhamdulillah :)
[/quote]
ini jam saya kasi try

klinik gigi swasta bro.
klinik gigi kerajaan kena tunggu sebualan lebih baru sampai giliran.

[quote name='dvd' timestamp='1304826190' post='1068153']
klinik gigi swasta bro.
[/quote]
takkan sampai sebulan bro hehe.. nak pegi klinik kerajaan ni kalau tak urgent yang tak ramai customer.. kalau ramai nasib la.. bayaran murah mmg la ramai.

:salam:

Berus gigi betul2.

Berus sebelum tidur dan waktu pagi.

Berus gigi Systema bagus; 0.02 mm.

Berapa umur umarzuki ? kalau kat gusi berkemungkinan gigi nak keluar lagi tp tak lepas atau jangkitan kuman,.Untuk langkah awal bagi gusi bengkak,doktor bagi antibiotik,tahan sakit dan kecut bengkak. Nak cari sendiri boleh,cari nama ubat tu metridonazole,cloxacillin 250mg,naproxen 275 or 550 power sikit,papain.

If masih tak kurang juga,baik pergi jumpa doktor buat pemeriksaan.Bonjela pun boleh jugak untuk langkah sementara supaya kawasan sakit tu kebas :)

kalo gusi bengkak pakai cengkih pun boleh kan?

ade gak dengar2 dulu :D
[quote name='dvd' timestamp='1304826190' post='1068153']
klinik gigi swasta bro.
[/quote]

sebulan? yeker

rasenyer system klinik gov agak bagus gak la sekarang ni

sebab banyak kali gak berurusan ngan gov nyer klinik/hospital :)

[quote name='K.A.' timestamp='1304964090' post='1068256']
kalo gusi bengkak pakai cengkih pun boleh kan?

ade gak dengar2 dulu :D

sebulan? yeker

rasenyer system klinik gov agak bagus gak la sekarang ni

sebab banyak kali gak berurusan ngan gov nyer klinik/hospital :)
[/quote]

nak i klinik gaji tak masuk lagi...kampeni lama macam haram takmo masuk gaji aku, dah 2 minggu tangguh. sape2 tau nama kampeni tu harap ban je dari mana-mana projek.

bila aku check bebetul, bukan gigi nak tumbuh, tapi nanah...tapi takde mata. patut aku kasi pecah ke apa macam?

[quote name='umarzuki' timestamp='1305351255' post='1068439']
nak i klinik gaji tak masuk lagi...kampeni lama macam haram takmo masuk gaji aku, dah 2 minggu tangguh. sape2 tau nama kampeni tu harap ban je dari mana-mana projek.

bila aku check bebetul, bukan gigi nak tumbuh, tapi nanah...tapi takde mata. patut aku kasi pecah ke apa macam?
[/quote]
boleh kasi saman je bro.. membahayakan nyawa ko je

Aku penah kena jugak macam ni, ada macam daging lembut kat sebelah belakang sekali, memang tak rasa tak best..siap macam nak demam duk melayan sakit + takda selera makan pasal risau tersilap kunyah. Aku punya dia hilang sendiri je.
Semoga TS cepat sembuh.

Kalau dah nanah tu pergilah cari nama ubat yang ada kat atas tu,save sikit.kalau nak keluar duit lebih lagi,boleh ke klinik untuk dapatkan ubat yang sama.

[quote name='ogGY' timestamp='1304952428' post='1068246']
Berapa umur umarzuki ? kalau kat gusi berkemungkinan gigi nak keluar lagi tp tak lepas atau jangkitan kuman,.Untuk langkah awal bagi gusi bengkak,doktor bagi antibiotik,tahan sakit dan kecut bengkak. Nak cari sendiri boleh,cari nama ubat tu metridonazole,cloxacillin 250mg,naproxen 275 or 550 power sikit,papain.

If masih tak kurang juga,baik pergi jumpa doktor buat pemeriksaan.Bonjela pun boleh jugak untuk langkah sementara supaya kawasan sakit tu kebas :)
[/quote]
25 thn

aku ade gi klinik AA kt taipan usj, farmasi tu bagi ubat diclofenac sodium 50 mg & serratiopeptidase 5 mg. kurang sakit sekejap, tapi bengkak ada balik lepas beberapa jam.

ubat2 yg bro cadangkan tu kena amik semua ke salah satu je?

[quote name='hampeh' timestamp='1305367026' post='1068448']
Aku penah kena jugak macam ni, ada macam daging lembut kat sebelah belakang sekali, memang tak rasa tak best..siap macam nak demam duk melayan sakit + takda selera makan pasal risau tersilap kunyah. Aku punya dia hilang sendiri je.
Semoga TS cepat sembuh.
[/quote]
tq bro, dah lebih 2 minggu dah ni...

metridonazole tab 200mg,cloxca 250mg tu makan 1's 3x sehari same,naproxen 275mg (apo-napro-na,sunprox )tu plak makan 1's 2x sehari,papain tu kecut bengkak 2's 3x pun boleh maksimum.

ubat yang dia bg tu penahan sakit dengan satu lagi tu kecut bengkak tak silap.diclofenac tu biasa aku bg pada pesakit yang sakit sendi,lutut,sengal2 tulang dengan saraf.

makanan liat2 dengan keras jangan makan dlu buat sementara waktu,dah ok baru makan semula.Harap dapat bantu dengan ilmu yang tak seberapa ni.

[quote name='umarzuki' timestamp='1304743510' post='1068095']
salam kawan-kawan semua,

dalam seminggu-dua ni gusi aku bengkak macam gigi 'wisdom tooth' mau tumbuh. tapi kat gusi aku ada lapisa daging yang tutup 90% gigi tu jadi rasa pedih je...nak makan tergigit bengkak tu, pedih...

ada apa-apa petua yang tak memerlukan banyak duit (gaji tak masuk lagi) atau tak memerlukan aku cari herba-herba diceruk hutan? maklumlah tinggal di tengah bandar.
[/quote]

aku ada pengalaman mcm ko jugak ,dulu aku kerap bengkak gigi,pi klinik gigi pun doktor bagi ubat tahan sakit ,lepas tu cuci gigi,tapi tak ok jugak masih gusi bengkak,last sekali aku tukar cari klinik gigi lain dia kasi aku ubat ,lepas baik dia suruh pakai ubat gigi Sensodyne warna unggu ,utk gigi sensetif,lepas dari tu aku amalkan guna ubat gigi yg disyorkan oleh doktor ,alhamdulillah ok