Jump to content
mamaRd

Sape Ade Info Tentang Kayap? Pls Help Me!

Recommended Posts

salam semua...
last week i rase gatal2 kat area tali bra kiri belah bawah. skali ngan tempat ikatan simpul kain batik kat belah kiri. gatal2 tu i ingat gatal biasa je, maybe tali bra ketat sgt or kulit gatal asik kena simpulan kain tu. next few days i tgk naik tompok merah2 kat 2 tempat tu tapi masih tak ambik kisah coz ingat kena gigit bdbugs ke ape (my mistake la tu ...! buat tak kisah sgt!) at the same time memang badan rase tak larat, pening, cam nak demam pun ada. my bb is 6 months old, slalu i tidokan dia dulu tapi time tu i tertido dulu sebelah dia sbb bdn terlalu letih n tak larat (pity my bb..) sengal2 plus menyucuk2 n berdenyut2 kat belah kiri pinggang, sampai ke ketiak, lengan semua.Allah je yg tau cmne rase dia.. then i sapu minyak gamat, bijik kecil start tumbuh. then the next day sapu ubat gatal, bijik2 tu tambah banyak n gatal, tapi i tak garu coz takut pecah. kelmarin baru gi jumpa doc, dia ckp kayap. i memang have got no idea at all psl benda ni, so tak berapa kisah sgt bila doc ckp dia bg ubt makan n sapu, in 2 weeks time akan baik. masuk2 keta hubby ckp penyakit ni serious... start situ baru buat research n baru tau sikit2 pasal penyakit ni punya pantang larang dsbnya... i makan ubat doc sehari je skali ngan ubat sapu,bijik tu cantum n jadi bigger. then smalm ambik ubt kg, minum air pakcik tu bagi plus sapu daun sirih, pinang, bedak sejuk, akar pokok bunaraya putih n satu lagi sagu ape tah... pagi ni tadi... lepas mandi... i perasan ada 2 small bijik tumbuh kat kemaluan... i am so scared...! nak jumpa doc balik ke? so malu!!! :( :( and so takut as well!!! pls share anything that might help or ape2 je tentang benda ni. anyone?? :( :(

kayap, memang bahaya,

last time abang ai ade kene,

berubat cara kampung jer, sapu ubat, pedih gak ubat nie,

kat 2-3 minggu gak nak sembuh

tapi kes mama nie, better rujuk doktor
pilih la doktor perempuan,

salam..

mama.. bahaya penyakit nih mama...
hime dgr kalo penyakit nih dh tumbuh keliling badan
dan bercantum... susah nk ubat dh.. dan bole membawa maut..
better mama g berubat kg.. atau pn mcm yg KA saran kan..
jumpa doktor pakar kulit doktor perempuan..

ape pn hime doakan moga mamaRd cpt semboh eh..
yg penting jgn putus asa utk berubat..

aku pernah kena.. sapu dengan daun keladi.. gatal memang tak ingat.. tapi Alhamdullilah seminggu lepas tu OK.. yang peliknya kena time mandi.. elok time nak ambik wuduk perasan ada kayap tu..

yang aku tau kayap ni datang dari kuman.. the best way nak fight dia improve anti body.. sebab kayap ni akan mati dibunoh antibody..

cube cara kg,kalau jumpe doktor biasenye dorang akan bagi ubat sapu gitu je.kayap ni kalo tak silap ade dua jenis,kayap api dgn kayap ular - betulkan jika tersilap.adik aku pernah kena kayap api tu..merah2 bdn dia,then guna ubat kg...jmpe sorang tu then dia kunyah2 daun ape entah,baca2 sikit...sapu kat tempat yg kena tu...kena ulang kali sapu lg,boleh buat sendiri.brp hari lps tu dah kering...alhamdulillah dah ok.

aku dulu kena kayap (masa sekolah asrama, standard lah sekolah asrama) ayah aku g farmasi beli ubat sapu, xsampai seminggu kering kayap tu...

tapi sebelum pakai ubat tu 2 minggu lebih kurang aku bertahan je sebab aku tak suka makan ubat atau ke hospital. seminggu pertama baru gi hospital dengan rombongan sekolah (pagi2) ubat makan aku tak makan, aku sapu je ubat hospital bagi. lepas seminggu xde kesan baru bgtau parent (xnk diorang risau awal2).

dan pakaian kena rebus/basuh dengan air panas (ikut kesesuaian fabrik), ada kan sabun yang anti-bacteria ?? jemur biar betul2 kering, kena panahan cahaya matahari, tingkap rumah bukak bagi cahaya masuk dan pengudaraan baik. tilam cadar semua kena cuci.

seminggu tu penat lah sikit, tapi berbaloi insyaAllah.

Ubat kayap makan seminggu sekali ? acyclovir ke ? kalau ya takkan sekali kot. Biasa acyclovir 800mg makan setiap 4 jam. Dan dalam masa tak sampai seminggu insya alla akan baik .2 minggu terlalu lama nak elok .

Kayap kala kene akan terasa sakit kt kawasan yang kene termasuk bawah lapisan kulit,urat pun same sakit .Rasa macam nak demam pun ada kalau imuniti badan lemah dan kulit kering. berwarna merah .Pada pandangan mata nampak macam kasar jer..

aku sokong pang5 cakap tuh.. baju cadar semua kena rebus letak antibakteria... pastu mama jangan dekat2 ngan bb sangat arr wat masa sekarang.. takut kang jangkit plk... huhuhuhu... tak pernah kena kayap so taktau nak sharing pe.. tapi selalu dengar2 citer berubat kampung mujarab....

klu boleh jgn dicampur ubat sapu selain arahan doc...takut jangkitan kuman lak kang..bukan tak caya ubatan tradisional tu tp ikut la arahan doc dan konsisten makan ubat tu..jgn tukar2 ubat atau abiskan ubat tersebut....klu dah abis baru la jumpa doc balik ...

Aku penah kene , Dekat pinggang dlu time tu baru balik camping ,

mule2 ada doktor yg agak kurang tuuttt ckp xpe ni dik , xpe ni just alergic je ,

then 1 minggu pastu , aku rase xsedap hati , sbb mende tu terus menular di pinggang ku, pastu aku terus jumpe doktor , and dokter tu baru sah kan aku kene kayah
ahhh , susah ke nak detect mende ni dari awal , ish2

then dia bagi ubat , oleh kerana aku masih belajar , sume ubat free walaupun mahal :D huhuhuuh

malam2 punye sakit fuhhh xleh blah wehh , bise yg amat ,

aku ada tips camner nak tido lena ,

tips dia , ambik tisu yg lembut dan kering lepas tu lapis atas kayap tu , selawat n doa jgn lupe , lepas tu tido , insyaAllah time tido ko xkan rase pedihnya :D

aku buat macam ni suke2 je .. tp xsangke plak mujarab bagi aku huhu :D

pape pun aku doakan ko cepat sembut , make sure jgn BIARR!!! nanti melarat , bahaye and ko jugak yg susah ,

[font="'Comic Sans MS"][size="5"]saya pernah kena kayap masa darjah 2..kayap ular..keliling pinggang.2 3 biji jer nak bertangkup..org kata klo bertangkup leh mati..x tau ler.berubat kampung...sembur ngan air sireh...sembuh..tp tok bomoh tu da meninggal[/size][/font] Edited by NUR ASYIKIN