Jump to content
Sign in to follow this  
sitoplasmat

Atm! Atm Help!

Recommended Posts

[b]Tolong baca yer....[/b]

Salam semua..aku tengah cuak nei..pada malam ini (5 june 2010) jam 8.25 mlm di tesco seksyen 18 ipoh, aku cucuk duit di atm tesco itu.. aku guna kat bank islam..memandang kan kat tesco tu tak ada ATM bank islam, maka aku guna maps..Aku guna [b]ATM BANK RAKYAT[/b], macam biasa,,aku pilih b.melayu > masuk no pin > dan lihat baki...Selepas tu aku tekan butang KELUARKAN WANG dan masukan nilai yg hendak dikuarkan...lepas tu tertulis di skrin "SILA TUNGGU SEBENTAR, URUSNIAGA ANDA SEDANG DIJALAN KAN"...Aku tggu nak dekat 2 minit tapi kad tak keluar duit pon tak kuar...masuk minit ke 3 dia tulis "sesion time out"...[b]RESIT PON TAK KELUAR[/b]...aku rasa tak sedap hati..lalu aku cek baki dekat ATM CIMB pula....dan aku cek baki "ALANGKAH TERKEJUTNYA AKU MELIHAT DUIT AKU DI POTONG, TAPI DUITNYA TAK DAPAT"...

SOALANNYA :

PERTAMA :
Apa yang aku perlu buat????

KEDUA :
Adakah masalah ini datang pada a/c BANK ISLAM aku atau MASALAH [b]ATM BANK RAKYAT[/b] ITU??

KETIGA :
boleh dapat duit tu balik ker???

Keempat :
Siapa yang perlu dipersalahkan..???

[b]HARAP BANTU AKU..RUSING DAN TERASA RUGI NYA...TOLONG[/b] Edited by sitoplasmat

Uiks, peliknya.
Tapi jangan panik, kalau panik nanti kita blank taktau apa nak buat.

Cuba call CS Bank Rakyat: [b]1-300-88-1BANK (2265)

[/b]Atau saya suggest Isnin nanti u pergi Bank Rakyat di mana u buat transaksi tu (or branch terdekat).
Cerita kat diorang apa yg berlaku. Mungkin mereka ada log untuk check.
Dan kemungkinan mereka akan suruh u buat police report kot.
Just in case mereka suruh pergi Bank Islam, sediakan buku akaun siap2, mungkin perlu digunakan nanti.

Apa2 pun ni cuma idea je, solution sebenar saya tak tau la sebab tak pernah alami.
Harap2 duit dapat diclaim semula..

buat report polis dulu.

isnin terus pegi bank rakyat.

Tu ler sebab aku memang pantang nak guna MEPS nie kalau kuarkan duit. Jadi perkara camnie memang susah hati dibuatnya. Tapi mesti la diorang ada rekod... ada resit tak keluar masa time out tu....??

kat tepi ATM tuh...ade no siri rasenyer...sepatutnyerr ko call terus hotline atm tuh dan sebut no siri kat atm tuh dan bagitau masalah ko tuh....member aku pakai cimb bank kad pastuh...kuar duit pakai maybank atm...dia terus call hotline maybank derang on the spot(sebab kat atm mesin biasanyerr derang ade no tepon)...masalah selesai dalam 2 3 ari gak....

aku dah call pusat data dioarang selepas 5 minit berlaku kejadian..ap yg diorang ckp "encik jgn risau, hari isnin encik pergi ke mana2 cawangan bank rakyat dan buat report, duit itu boleh dapat balik"

yang merisaukan aku adakah duit tu boleh dapat balik ke...sebab berdasarkan percakapan dengan bro dari pusat data bank rakyat terlalu simple dan macam tak ada prosuder jer...

macam mana bank rakyat boleh tahu aku keluarkan duit kat atm mereka...sebab resit tak ada.. Edited by sitoplasmat

Tak apa, kalau diorang sendiri yang cakap boleh dapat balik duit tu, satu berita baik la tu.
Setiap atm ada log yg disimpan dalam database, so walaupun xde resit diorang boleh check jugak betul ke tak transaction tu ada dibuat.
Nanti kena bagitau kat mana buat transaction tu, diorang akan check atm tu punya log file.

[quote name='sitoplasmat' date='06 June 2010 - 06:36 PM' timestamp='1275820615' post='1035231']
ok ak try buat report esok..nti update..tq semua..
[/quote]
oit...bukan ker report polis kena segerakan?

kalau kemalangan jalan raya dalam tempoh 24 jam dari kemalangan. atau kalau tak sedar diri (pengsan) kena buat setelah sedar.

[quote name='Panglima Khalid' date='06 June 2010 - 08:19 PM' timestamp='1275826759' post='1035241']
oit...bukan ker report polis kena segerakan?

kalau kemalangan jalan raya dalam tempoh 24 jam dari kemalangan. atau kalau tak sedar diri (pengsan) kena buat setelah sedar.
[/quote]

kena buat laporan polis ker..???... sebab berdasarkan perbualan telefon antara aku dan staff pusat data pada malam kejadian...dia kata buat report bank jer...

dan pada pagi tadi (7 june 2010) jam (9.40am) aku dah gi bank rakyat..gi bahagian servis kaunter..ckp maslah aku..dan dia bagi borang report tu..dia suruh isi..selepas isi..dia mintak kad ban dan kad pengenalan...dia masuk dalam pejabat..selepas 3 minit dia keluar dgn muka selamber...dia kata dia akan fax kan kar HQ di KL...lepas tu ak soal dia " bile boleh dapat duit" lalu dia ckp "paling lewat 2 minggu..klu tak ada maslah duit akn msk acc"
dan selepas tu dia bagi copy report aku tu...

betul ker proseduer nei..?? (simple nyer).. Edited by sitoplasmat

Mungkin amik masa kot, kalau resit tak keluar..ATM tu ada log dan stiap kali tukar tabung , diaorang akan copy data dari CPU tu.Dan duit mungkin berlebih dalam tabung tu disebabkan duit ko tak kuar.

[quote name='sitoplasmat' date='07 June 2010 - 08:10 PM' timestamp='1275912612' post='1035446']
kena buat laporan polis ker..???... sebab berdasarkan perbualan telefon antara aku dan staff pusat data pada malam kejadian...dia kata buat report bank jer...

dan pada pagi tadi (7 june 2010) jam (9.40am) aku dah gi bank rakyat..gi bahagian servis kaunter..ckp maslah aku..dan dia bagi borang report tu..dia suruh isi..selepas isi..dia mintak kad ban dan kad pengenalan...dia masuk dalam pejabat..selepas 3 minit dia keluar dgn muka selamber...dia kata dia akan fax kan kar HQ di KL...lepas tu ak soal dia " bile boleh dapat duit" lalu dia ckp "paling lewat 2 minggu..klu tak ada maslah duit akn msk acc"
dan selepas tu dia bagi copy report aku tu...

betul ker proseduer nei..?? (simple nyer)..
[/quote]

Hanya jauhari mengenal manikam.
Pihak bank lebih arif tentang prosedur perkara2 camni. So rasanya mmg camtu lah prosedurnya (simple jer).
Mungkin simple pada pandangan customer tapi beban jugak kepada pihak bank, sebab tu ambil masa hampir 2 minggu.
Apa-apa pun keep updated dengan pihak bank tu, kalau boleh dalam 3 hari sekali, call diorang tanya macam mana progress.
Takut2 sama jer perangai dengan ISP terkenal Malaysia ni, a day means a month. :P

errmmm kawan aku pun ada pernah terjadi camni... kad CIMB kuar kan kat MEPS Maybank.. pas abis transaksi duit tak kuar.. resit suma kuar..cek baki balik dah kena potong dah duit... lagi cuak...masa tuh ari sabtu mesin ATM tuh dah abis duit sebenarnya tapi dia lambat nak out of servis... masalah ATM nih... kawan aku laju2 call CIMB terus... bukan call kat no ATM mesin Maybank tuh...

Pihak CIMB cakap masalah ATM tuh.. jangan risau duit akan dapat balik.. ari isnin nanti pi bank buat report kat bank ... kejadian nih berlaku kat mesin ATM Maybank Kreco Juru Penang....sabtu tuh kawan aku balik KL dah.. so isnin dia terus ke CIMB KL... buat report... bagitau dan tunjuk resit semua... pastu pegawai bank minta kad ATM dan IC... dalam khamis petang duit dah masuk balik dah dalam bank,... tak sampai 2minggu pun....

aku rasa prosedur yang kawan aku lalui nih sama jer cam tuan punya thread nih.. so rasa nya memang tuh laa prosedur bank... proses nak update balik data tuh jer... maybe cepat atau lambat bergantung pada bank.... tapi confirm dapat duit balik...

InsyaAllah dapat balik. Sebabnya setiap Mesin ATM ada log tertentu. Aku pun pernah kena dengan Maybank. Aku nak keluarkan rm2000, tetiba dia keluarkan semua RM50, jadi dekat tempat keluarkan duit tu penuhlah duit.. Aku nak tarik keluar duit pun susah. akhirnya, aku dapat tarik 1500 sahaja. baki rm500 telan balik masuk ATM. Lepas repot, diorang check apa semua, tak sampai seminggu, duit RM500 ada dalam akaun aku balik. Yang penting repot terus lepas kejadian tu, repot kat bank Mesin tu..

[quote name='sitoplasmat' date='05 June 2010 - 09:21 PM' timestamp='1275744061' post='1035094']
[b]Tolong baca yer....[/b]

Salam semua..aku tengah cuak nei..pada malam ini (5 june 2010) jam 8.25 mlm di tesco seksyen 18 ipoh, aku cucuk duit di atm tesco itu.. aku guna kat bank islam..memandang kan kat tesco tu tak ada ATM bank islam, maka aku guna maps..Aku guna [b]ATM BANK RAKYAT[/b], macam biasa,,aku pilih b.melayu > masuk no pin > dan lihat baki...Selepas tu aku tekan butang KELUARKAN WANG dan masukan nilai yg hendak dikuarkan...lepas tu tertulis di skrin "SILA TUNGGU SEBENTAR, URUSNIAGA ANDA SEDANG DIJALAN KAN"...Aku tggu nak dekat 2 minit tapi kad tak keluar duit pon tak kuar...masuk minit ke 3 dia tulis "sesion time out"...[b]RESIT PON TAK KELUAR[/b]...aku rasa tak sedap hati..lalu aku cek baki dekat ATM CIMB pula....dan aku cek baki "ALANGKAH TERKEJUTNYA AKU MELIHAT DUIT AKU DI POTONG, TAPI DUITNYA TAK DAPAT"...

SOALANNYA :

PERTAMA :
Apa yang aku perlu buat????

KEDUA :
Adakah masalah ini datang pada a/c BANK ISLAM aku atau MASALAH [b]ATM BANK RAKYAT[/b] ITU??

KETIGA :
boleh dapat duit tu balik ker???

Keempat :
Siapa yang perlu dipersalahkan..???

[b]HARAP BANTU AKU..RUSING DAN TERASA RUGI NYA...TOLONG[/b]
[/quote]

[b]Aku boleh gerenti ko daapt balik.[/b]

1)Simpan resit.jangan rosakkan.letak elok2.

2)buat report dengan bank cawangan berdekatan.

3)ko kena cerita nilai duit ko.ko kena cerita itu ini.bagi pengawai tu paham.

4)ko bagi 2 hari.konfirm dapat balik.

Mana aku tau? AKU PERNAH KENA!.ngan bank cimb.Masa tu aku nak masuk duit.RM 800.dia tengah kira-kira tetiba mesin out of bla bla bla.aku dah risau.duit masuk ke idak ni? maka esok tu aku pergi cawangan bank berdekatan.aku bising.duit GAJI SAYA itu ini...etc etc.dia mintak resit.aku bagi.dia kata akan OK bagi 2 hari.

Ko tau apa aku buat??

Hari yang sama aku duduk depan mesin tu.tunggu kot kot mulut mesin terbuka.orang lain nak masuk duit.tapi untung.orang bank cimb datang nak collect duit.diorang kata mmg ada duit RM 800 dalam tu....tapi dalam masa yang sama aku tak boleh amik duit tu..pasal aku dah buat report.

maka seperti dikatakan 2 hari...duit aku `beranak` kembali.diSyaratkan buat UPDATE AKAUN.

Bende ni berlaku kerana:

1)salah mesin tu sendiri.korang tau tak dalam mesin tu ialah PC lama? pakai win 98?well korang tau la komputer kan.....

2)Korang berurusan pada waktu MALAM.Waktu malam semua mesin kena `tidur`.

Bank sendiri tak tau pasal masalah ni berlaku.bagi diorang ni perkara biasa. :lol: ..bengong...kalau daun atau ranting kayu dalam tu aku tak kisah.ni duit..!!!!dan ianya CASH!!! :angry:

Tidak digalakkan cakap ko nak beli barang.guna skrip GAJI atau nak beli SUSU ANAK.etc etc.main emosi sikit....pasal pengawai tu keje je.main emosi ni keje jadik cepat.

Ada yang betul, tapi ada yang kurang tepat apa ko ckp tu kitt.
1. ATM mmg pakai Windows. tapi tak semestinya 98, sebab aku pernah nampak atm guna Windows XP - not really an outdated os.
2. Pihak bank tau masalah tu pernah / akan berlaku, tu sebab mereka dah tau apa nak kena buat jika perkara tu berlaku kat customer diorang.

Semua rangkaian atm akan mengalami server down setiap malam dalam lebih kurang jam 12am hingga 12.30am kalau tak silap.
atm unavailability pada jam tersebut bukannya berlaku secara tidak disengajakan, ianya memang disengajakan (ia dijadualkan/scheduled).
Utk apa, pihak bank je yg tahu, tapi aku rasa untuk update data2 kpd server etc.
So elakkan berurusan dengan atm / deposit machine pada masa tersebut.

[quote name='TOYSЯUS' date='15 June 2010 - 12:18 AM' timestamp='1276532294' post='1036856']
Ada yang betul, tapi ada yang kurang tepat apa ko ckp tu kitt.
1. ATM mmg pakai Windows. tapi tak semestinya 98, sebab aku pernah nampak atm guna Windows XP - not really an outdated os.
2. Pihak bank tau masalah tu pernah / akan berlaku, tu sebab mereka dah tau apa nak kena buat jika perkara tu berlaku kat customer diorang.

Semua rangkaian atm akan mengalami server down setiap malam dalam lebih kurang jam 12am hingga 12.30am kalau tak silap.
atm unavailability pada jam tersebut bukannya berlaku secara tidak disengajakan, ianya memang disengajakan (ia dijadualkan/scheduled).
Utk apa, pihak bank je yg tahu, tapi aku rasa untuk update data2 kpd server etc.
So elakkan berurusan dengan atm / deposit machine pada masa tersebut.
[/quote]
mesin yang aku nampak/kawasan aku win 98.tapi tempat lain tak pasti.Kurang-kurang bank kena bagi notis atau peringatan.THis machine bla bla bla takde la kita pergi masuk duit tu jugak.dah mesin tu ada kat situ.kita masuk la.tu la guna mesin.nak beratur panjang kat kaunter tu mustahil.

tapi mesin terima duit@pembayaran pinjaman kereta elok la pulak.takde sangkut-sangkut.kan bagus letak rm 10~30 pastu mesin jem. :lol:

Aku pantang duit aku ada dalam mesin tu pastu mesin tu buat hal duit aku terlibat sekali...duit orang lain aku tak kisah...duit aku jangan.....bagi aku tu la guna mesin atm tu... Edited by Tempus

Hek eleh, selfish giler, duit ko je ko kisah, duit orang lain tak kisah. LOL.
Camtu la pegawai bank tu cakap kat ko jugak nanti. Duit dier la die kesah, duit ko dia tak kisah ko punya pasal lah. :P

Well semua orang pun geram kalau duit memasing terlibat dalam problem atm tu..
Tapi jgn la risau, sebab memang duit boleh dapat balik punyer kalau masalah tu disebabkan atm sendiri.
Lain la kalau nak bank-in kat deposit machine, pastu tersalah masuk nombor account. haa yg tu baru la tak boleh refund balik duit walau nangis berairmata darah sekalipun.
Sebab tu bukan salah machine, tapi salah pengguna sendiri yg cuai. :)