Jump to content
Tempus

Aku Nak Tanya Pasal Nikmat Pada Manusia...

Recommended Posts

Tidur aku tak terkawal..kekadnag tidur cepat kekadang tidur awal.kekadang tak tidur....tapi aku dapat merasakan kalau bangun pagi pukul 8 pagi perkara menyegarkan.dapat rasa kesegaran.....tidur yang paling best ialah pada waktu petang....walaupun 15 minit..tapi nikmatnya....lena sungguh....

aku tak makan minum takpe...tapi tidur mmg aku tak boleh kata TAK! :lol:

so ,masalah nye time/mase tido ko yang tak menentu la nie??

haha, tido petang yang bagus adalah waktu lepas zohor
segar bugar badan

eropah/amerika sane da praktis kan benda nie lama da,
walhal islam dulu galakkan tido waktu petang, untuk kesegaran tahajud malam :lol:

[quote name='khairul anwar' date='26 May 2010 - 02:25 PM' timestamp='1274855131' post='1033195']
so ,masalah nye time/mase tido ko yang tak menentu la nie??

haha, tido petang yang bagus adalah waktu lepas zohor
segar bugar badan

eropah/amerika sane da praktis kan benda nie lama da,
walhal islam dulu galakkan tido waktu petang, untuk kesegaran tahajud malam :lol:
[/quote]
lebih kurang la..aku actually nak hidup mcam manusia biasa.tidur pada waktu bangun pada waktu....ke apa badan aku kurang vitamin?.

nie tips aku untuk aku la
sebab aku pong sebelum nie memang ade masalah macam nie

kurang kan internet
tido sebelum kul 12malam
jaga pemakanan (makan dengan betul, makan utk hidup, bukan hidup tuk makan)

sesiapa yang terjerumus dalam internet2 nie
memang susah nak tido malam
heheheheh

so mari la kembali ke[s] pangkal jalan[/s] kehidupan yang normal dan sihat

Tido selepas solat zohor sekejap .. bagus untuk kesihatan dan bangun tengah malam.
Tido sebelum pukul 12.00 malam bagus untuk bangun subuh.

orang dewasa 4-6 jam dah cukup
remaja 8 jam elok.
(8/24 = 1/3 hari)

tak kira lah nak tido waktu apa tapi tido penting bagi sistem imun badan kita,tido merupakan satu cara sel2 tubuh kita perbaiki sel2 yang rosak,jangan tido lewat sebab jika lewat,sel2 kulit tak cukup masa untuk memperbaiki sel2 tubuh kita.nak awet muda?tido atau rehat kena cukup.
that why kalau kita pegi klinik jumpa doktor ayat yang wajib dr kata "balik ni makan ubat dan kena banyak rehat" sebab rehat tu salah satu cara hidup sihat,kalau makan ubat tapi rehat tak cukup,tak berkesan sangat ubat yg dr bagi.
tido boleh dikawal tapi bergantung pada aktiviti kita jugak...kalau banyak aktivii kita lakukan hari tu maka ceptlah tidonya,kalau banyak relaks maka lewat sikit time ngantuknya.

Tuhan jadikan malam untuk berehat yakni tidur dan beribadat.
Betul ke fahaman boleh tidur tak kira masa?

"Dia [b]yang mematikan kamu pada malam hari[/b](yakni tidur), dan Dia mengetahui apa yang kamu mengerjakan pada siang hari, kemudian Dia membangkitkan kamu padanya supaya satu tempoh yang telah dinyatakan disempurnakan; kemudian kepada-Nya kamu kembali, lalu Dia memberitahu kamu apa yang kamu telah buat."
surah 6, ayat 60

"Dia membelah langit kepada pagi, dan membuatkan [b]malam satu kerehatan[/b], dan matahari dan bulan untuk perhitungan. Itulah ketentuan Yang Perkasa, Yang Mengetahui."
surah 6, ayat 96

"Dia yang membuatkan bagi kamu [b]malam untuk berehat padanya[/b], dan siang untuk melihat; sesungguhnya pada yang demikian itu adalah ayat-ayat bagi kaum yang mendengar."
surah 10, ayat 67

"Dia yang membuatkan [b]malam bagi kamu untuk menjadi pakaian, dan tidur untuk rehat[/b], dan siang Dia membuatkan untuk kebangkitan."
surah 25, ayat 47

"Tidakkah mereka melihat bagaimana Kami membuatkan malam bagi mereka untuk berehat padanya, dan siang, untuk melihat? Sesungguhnya pada yang demikian itu adalah satu ayat bagi kaum yang mempercayai."
surah 27, ayat 86

"Katakanlah, "Apa pendapat kamu, jika Allah membuatkan siang berterusan kepada kamu sampai Hari Kiamat? Apakah tuhan, selain daripada Allah, yang mendatangkan kepada kamu [b]malam untuk berehat padanya[/b] (yakni tidur)? Tidakkah kamu melihat?"
surah 28, ayat 72

"Allah yang [b]membuatkan untuk kamu malam, untuk berehat padanya[/b], dan siang, untuk melihat. Sesungguhnya Allah mempunyai pemberian kepada manusia, tetapi kebanyakan manusia tidak bersyukur (berterima kasih)."
surah 40, ayat 61

"Berjaga-jagalah pada waktu malam, kecuali sedikit,"
surah 73 ayat 2

"Dan pada waktu malam; [color="#FF0000"][b]tidakkah kamu memahami?[/b][/color]"
surah 37, ayat 38

nak tanya, kerja malam tu kerja apa?.
itu la susahnya kalau negara mengamalkan sistem ekonomi
yang bukan sistem ekonomi islam.

aku pernah tanya hal nie kepada TGHJA
"boleh buat shif dimana semua sempat tidur malam walaupun seketika.
terutama bagi kerja2 yang mustahak seperti askar diperbatasan"

aduh...singkat betul pemikiran... kalau dah letih,badan tak bermaya atau kurang sihat belah siang,takkan nak tunggu malam?
benar firman Allah namun ianya terkandung bagi keseluruhan hidup seharian dan bagi mereka yang sihat, namun bagaimana pula jika dalam keadaan keuzuran?so adalah lebik elok ko kaji balik dan jangan bagi firman2 Allah yang ko sendiri tak cari dengan lengkap...
[color="#FF0000"][b]Tidakkah anda memahami?[/b][/color]

[quote name='OngBok' date='26 May 2010 - 04:40 PM' timestamp='1274863223' post='1033234']
nak tanya, kerja malam tu kerja apa?.
itu la susahnya kalau negara mengamalkan sistem ekonomi
yang bukan sistem ekonomi islam.

[/quote]
agak pelik kenyataan diatas.apa masalah ko kalau org tu sumber rezeki halal dia kerja belah malam? salah ke org keja belah malam?zaman nabi dulu mana ada kilang beroperasi 24jam? kalau salah keja belah malam kalau malam2 kita kena rompak,kena bala,sape nak bantu?takkan nak tunggu siang baru minta tolong polis?cuba bayangkan kalau kat hospital pulak?lu pikirlah sendiri...

[quote name='e_X' date='26 May 2010 - 04:25 PM' timestamp='1274862320' post='1033231']
[b]Kalau kerja malam macam mana nak setting?[/b]
[/quote]
tidur waktu pagi...terbalikkan masa sahaja...takde plak Allah kata tak boleh terbalikkan masa tidur plak...cuma pada mata manusia bila ko tidur waktu pagi orang akan kata ko ni pemalas....suami pemalas..lelaki pemalas....bla bla bla...pastu asal ada urusan time tu ko tidur...kan susah.....tapi tu la kalau ko tak tidur tak kan nak amik dadah plak kan?
tu dah lain cerita.

Aku masalahnya masa aku ni keje tak tentu masa.pastu keje sendiri plak tu.aku pernah cuba tak tidru sehari...tapi buruk akibatnya bawak motor pun dah boleh terbabas.Ni kalau iman tak kuat...dah la dah amik dadah...amik ecstasy...nauzubillah.
[i]aku nak je tidur macam Ashabul Kahfi.tidur selama 300 tahun...bila bangun semua dah berubah...[/i]

[quote]aku nak je tidur macam Ashabul Kahfi.tidur selama 300 tahun...bila bangun semua dah berubah... [/quote]
semua orang akan tidur lama.. mungkin lebih dari 1000 tahun.
bila bangun semua sekali berubah kecuali Allah.

[quote]...takde plak Allah kata tak boleh terbalikkan masa tidur plak[/quote]
Cuba ko renung, teliti dan perhalusi ayat:
"Dan pada waktu malam; tidakkah kamu memahami?"
surah 37, ayat 38 Edited by OngBok

Tidur dengan niat ini Suruhan Allah (swt) - Ini dapat pahala
Tidur ikut Sunnah Rasulullah (saw) - Ini dapat pahala
Baca doa selepas dan sebelum - Ini dapat pahala
Ambil wudu' sebelum tidur - Ini dapat pahala
Tidur malam niat solat Tahajud - Ini dapat pahala (walaupun x wake up)
Sebelum tidur amalkan Tasbih Fatimah. ( 33+33+34 ---> Khasiat dia akan mendapat kekuatan seperti 2 orang hamba)

Nak bangun malam jangan makan terlalu banyak, amalkan puasa Isnin & Khamis

Tidur merupakan kematian kecil - ambil iktibar :rolleyes:

[b]Amal dan sampaikan - Ini dapat pahala berterusan......[/b]

nice mr.mika
yap.
setiap perkara yang kita buat niat keranaNya adalah ibadah

ok back to topic,
macam permasalahan tuan tempus tu.,
rasenye permasalahan dia normal la kot
pasal jadual harian tak tetap, so ko kene la manage kan timing ko dengan betul,
jadual biar teratur,
busy camne pun rehat dan makan yang cukup akan menjamin kesihatan badan :lol:

[quote name='khairul anwar' date='27 May 2010 - 12:11 AM' timestamp='1274890262' post='1033290']
nice mr.mika
yap.
setiap perkara yang kita buat niat keranaNya adalah ibadah

ok back to topic,
macam permasalahan tuan tempus tu.,
rasenye permasalahan dia normal la kot
pasal jadual harian tak tetap, so ko kene la manage kan timing ko dengan betul,
jadual biar teratur,
busy camne pun rehat dan makan yang cukup akan menjamin kesihatan badan :lol:
[/quote]
aku air masak aku minum sebulan sekali.aku suka minum ehem ehem...iaitu air nescafe...3 gelas boleh habis beb.dulu minum teh tarik tapi susu dia kuat sangat x boleh tahan...yang aku heran kan kalau aku minum air masak tu 2 gelas badan akan jadi berpeluh...rasa panas giler....

insyallah aku cuba esok lusa tulat minggu depan tahun depan aku minum air masak je....lagipun keluarha aku ada penyakit Diabetis...doktor kata penyakit keturunan. :( umur aku baru je 24...ntah dah ada kencing manis tak?

[quote name='Tempus' date='27 May 2010 - 02:43 AM' timestamp='1274899439' post='1033322']
[b]aku air masak aku minum sebulan sekali[/b].aku suka minum ehem ehem...iaitu air nescafe...3 gelas boleh habis beb.dulu minum teh tarik tapi susu dia kuat sangat x boleh tahan...yang aku heran kan kalau aku minum air masak tu 2 gelas badan akan jadi berpeluh...rasa panas giler....

insyallah aku cuba esok lusa tulat minggu depan tahun depan aku minum air masak je....lagipun [b]keluarga aku ada penyakit Diabetis[/b]...doktor kata penyakit keturunan. :( umur aku baru je 24...ntah dah ada kencing manis tak?
[/quote]
yang aku boldkan tu ko kena amik serius,minum air masa sebulan sekali?dan keturunan ade kencing manis,kalau ko amalkan tabiat sebegini aku yakin!!! ko ade potensi mengidap Diabetis dlm 80% tak lama lagi.
amalkan setiap kali bangun tido minum air masa segelas,dan sblm tido segelas.kalau boleh setiap kali minum air manis diikuti dengan air masak segelas,ianya juga akan membersihkan gula dicelah2 gigi.
kalau nak makan supplement atau vitamin boleh minta pendapat pakar fermasi encik Oggy kita. :P

salam...

tido 15 minit selepas zohor ea? ak ingtkan sebelum zohor.

dlu ade sape tah cakap kat ak.. tdo siang tu jgn lebih 15 minit. kalo lebih die bukan buangkan penat, tapi buat kita lg penat.

sekarang ak cuma tdo awal dan bangun awal..

[quote name='raidizh AR' date='02 November 2010 - 09:36 AM' timestamp='1288661818' post='1052068']
salam...

tido 15 minit selepas zohor ea? ak ingtkan sebelum zohor.

dlu ade sape tah cakap kat ak.. tdo siang tu jgn lebih 15 minit. kalo lebih die bukan buangkan penat, tapi buat kita lg penat.

sekarang ak cuma tdo awal dan bangun awal..
[/quote]
sunnahnya tidur sebentar (nap-english|qailulah-arabic) sebelum zohor (waktu dhuha) agak2 dalam 15-30 minit. itu sunnah kecuali pada hari jumaat disunatkan tidur tu selepas zohor/jumaat.

aku rasa masalahnya pada TIMING. just perlu lebih berdisiplin untuk mengajak diri tidur pada timing tertentu, bangun pada waktu tertentu. dah biasa nanti dia akan jadi BIOLOGICAL CLOCK.

yang lain2 tu seperti pemakanan dan aktiviti akan membantu memudahkan tidur dan mencepatkan bangun.

tips lain untuk mudah bangun : elak maksiat sehari sebelum tidur. kalau ada maksiat bertaubat, istighfar, baca quran, insyaAllah mudah bangun. ni teori kawan aku bgtau masa aku f4-f5 dulu..tak tahu dia dapat dari mana. kalau pahala dan amal kebajikan kita kurang dari kejahatan maksiat serta dosa susah nak bangun tidur. kalau sama 50-50 pun susah. kena bagi lebih "banyak" atau banyak lebihnya kebajikan dan pahala.

tentang kerja shift malam, nak buat camne, memang malam tu untuk rehat, itu satu fakta. fakta Quran adalah fakta yang paling benar takkan sapa boleh nafikan kebenarannya.

kalau boleh, sebenarnya boleh, kerajaan boleh buatkan peraturan untuk kebajikan pekerja seperti ini, kerja-kerja yang hanya untuk ekonomi bagi lah malam untuk rehat. mesin pun kena rehat, manusia bukan mesin. tak seluruh malam pun sebahagian malam pun boleh kan? kerja sampai pukul 2 atau 3 pagi, pastu tahajjud ke rehat ke, lepas subuh, awal pagi dalam 6.30 dah boleh start balik operasi kilang.
untuk kerja yang kritikal seperti askar dan polis serta lain2, memang kena ada yang berjaga malam, buat shift arini dia esok orang lain, ada jugak jaga di waktu malam. ni tak, doktor baru posting kena Housemanship berapa bulan tah tak cukup tidur..ka 2 tahun. tu salah tu.

kerja aku skrg memerlukan aku untuk berjaga waktu malam...kerja shif.kitaran hidup dah tak normal mcm orang lain.walau dah kerja lama kadang2 waktu mlm memang akan merasa mengantuk.ambil sikit masa utk lelapkan mata,rehat sekejap then sambung buat kerja semula.balik kerja sambung tido...tapi jgn sampai terlebih tido.