Jump to content
mr_smile

senarai makanan yang haram

Recommended Posts

Nak belajar masak segan + malas lak ...kalau tak memang jarang makan luar la.. hehe

bukan segan tapi ko tu malas hampeh hahaha... ::icon_biggrin::
kalau nak list aku rasa dekat beribu2 makanan haram,cume barang yang dalam malaysia yang ada sijil halal tapi sering menimbulkan keraguan atau tiada keputusan tentang sesuatu produk maka boleh diutarakan ditopik ini utk kita bincangkan bersama.

hehe kantoi ar ... Betul tu kadang2 tokey2 ni buat awal2 halal semua tu , tapi bila dah dapat lesen dia buat lain lak, macam yang kilang roti high 5 ke mana dulu .. Kotor gila kilang dia

Alhamdulillah setakat ni logo 'Halal' tu jer lah yang jadi panduan.
Niat memilih makanan kerana Allah SWT.
Ikutkan nak jer bantai mee segera dari Jepun/Korea tu.
Tapi takde logo 'Halal'...tak nak la ::icon_wink::

Info terbaru :

Panel Pengesahan Halal JAKIM telah menarikbalik Sijil Halal Malaysia kepada 3 syarikat yang telah melanggar syarat-syarat pensijilan 3 syarikat berkenaan ialah:

1. Syarikat BB Hailam Chicken Rice

Bukit Bintang, Kuala Lumpur.

2. Bestmark Food Sdn Bhd

Taman Perindustrian KIP, Kuala Lumpur.

3. Pimpinan Emas Sdn Bhd
Jalan Pudu, Kuala Lumpur.

Maklumat lanjut tentang premis makanan halal terbaru

http://www.halal.gov.my/maklumat_persijilan.php

Dalam banyak2 produk tu,aku terperasan 1 produk kesihatan malaysia tak de dalam senarai.Sebelum ni aku memang perasan pun logo halal dia tak same macam logo halal produk kesihatan lain.

Femes jugaklah produk ni...pape pun aku cuba dapatkan bar code dan pengesesahan syarikat melalui salesrep

assalamualaikum...

ko kasi tau la nama company tu..sok takdela org nak beli lagi produk tak halal tu

pengesesahan syarikat

aku setuju beb..mmg nak kena sesah pejabat yg mempermainkan halal tu..harhar

Pringles & Snickers???

Sedap tu sedap laa.. tapi logo tu takde..

Chess pantang jer nampak kesalahan ayat,ko terus mempergunakan ayat tu eh maya.. haha ::icon_lol::

Aku tak boleh nak bagitahu dlu sebab aku perlukan penjelasan dr pihak atasan produk tu.Pringles & Snickers tu makanan ler...

macam hampeh cakap tue,

memula nak dapat sijil halal mereka semua buat2 la produk nie halal, ikut spec yang jakim tetap kan

pas da dapat sijil halal, ikut suke diorang la nak campur ape pun janji sedap+jimat kos,..

islam amat menitik berat kan perkara halal & haram nie

contoh macam kes sembelih ayam tak ikut syariat

terus BATAL kan saje lesen dia, tak yah denda2 or warning2 nie
kes nie serius , beribu2 orang islam sebagaai pelangaan dia tapi mcam nie dia buat kat pelaggan dia?

jakim pun lembih+slow

kalo pandang serius dalam hal nie,
buat betul2, tambah kaki,tangan, badan
tegas

baru la takde tokey2 yang nak untung lebih nie langar+pijak kepala

kenaler buat sesuatu, tak bolehlah jadikan itu satu alasan sehingga produk halal terus dipermainkan. Ini merupakan fardhu kifayah bagi semua umat islam.... tak gitu... heheheh

Disebabkan negara kita ni berbagai agama ada,memang susah nak pastikan sama ada makanan yang dihasilkan tu halal atau tidak.

Sebagai contoh,aminah peniaga nasi lemak,dia menggunakan semua bahan yang dibeli di pasar untuk hasilkan nasi lemak,kecuali timun yang d curi dari rumah sebelah.Korang pula orang luar,baru tiba dan beli saja nasi lemak tu,korang pasti makanan tu halal bg korang ?

Penjelasannya skang ni,walaupun ia d buat oleh orang islam tetapi terdapat unsur yang halal tp haram ( curi timun ) , jadi korang tahu ke nasi lemak tu betul2 selamat dan halal di makan atau x ?

Begitu jugak peniaga kaum lain,mereka nak dapatkan pengguna islam dengan hasil produk halal mengikut kehendak islam ( bersih,suci ) tp kita yang meragui,terus cop tak halal walhal ia memang dah d sahkan halal oleh JAKIM.

* kalau salah tolong perbetulkan ::icon_cool::

aku harap kerajaan dan rakyat malaysia dapat mempertingkatkan cara untuk melabelkan makanan halal dengan lebih berkesan, sebab halal bukan sahaja bersih dari sudut islam tetapi cara penyediaan dan kebersihan juga diambil kira. Jika ini dapat dilaksanakan sepenuhnya aku percaya rakyat yg bukan beragama islam juga menyokong cara ni... Tapi bukan senang ler