Jump to content
Sign in to follow this  
hjali11

camner batalkan sumpah??? tolong

Recommended Posts

dulu aku pernah kerja. kedian ader barang hilang semua staf kena sumpah laknat dpn quran. masa tu aku pun bersumpah jgk dan mmg aku tak amik. tapi aku ada tersebut takder niat nak jatuhkan syarikat masa sumpah tu. tapi hati tu ader jgak terdetik 'kalau syarikat bankrup baru padan muka'sebab syarikat tak jaga kebajikan.

so camner nak betulkan keadaan ni?takut makan sumpah beb.
kalau sumpah yang biasa biasa nie plak macam time marah sebut "demi allah tak pergi dah tempat tu" camner nak tebus balik?
tolong yer buntu gak aku

oit nih bukan mslh umah tangga la nk sebut talak2 nih...
adoyai...
TS aku rase cukup kalo ko bertaubat blik..
bukan ape sumpah2 nih...nk lak ngn nama Tuhan...tak baikla...
aku sbnrnye pun taktau nk wat cne tp rasanye, kalo bertaubat tuh jalan kuar paling selamat... insyaAllah!

sumpah memang tak boleh buat main2,
tapi selagi niat tue betul, toksah risau sangat pikir kan sumpahan nie..

so aku tak rase sumpah ko nie serius, kalau terlepas kate tu lain pulak cite,

macam cakap jedi takut gak la benda macam nie jadi kurafat, tu pun dosa gak..

P/S: kalau nak bersumpah, pikir dulu baik2. ikut kemampuan diri. jangan main sedap mulut jer

ScareCreW wrote:ada sebut cerai talak tiga tak ?

tolong jawap secara serius ye, ko ingat nie ruang sembang??

kalau serius pergi la tanya dalam forum mymasjid, al-ahkam, al-fikrah.net atau call saja hotline jabatan (majlis) agama islam dan adat resam melayu negeri negeri masing-masing.

sini mana ada ustaz/ustazah/tok guru, lebai, alim ulamak ?

setakat 'aku rasa' mana boleh guna.

jawapan dari forumer semua tak boleh dipakai sebab tak ada tauliah.

kalau tak salah aku(kalau salah tolong betulkan) kalau nak langgar sumpah boleh tapi kena bayar denda

1.memerdekakan seorang hamba.
2.beri makan kepada 30 orang fakir miskin(kadar secupak sorang)
3.kalau yang kat atas tu tak mampu nak buat kenalah puasa 3 hari berturut2.

kalau ade yang pakar tolong2 la...

ScareCreW wrote:

setakat 'aku rasa' mana boleh guna. .

yup, sini takde ustaz, ustazah maupun alim ulama'
tp ape kaitan 'ade sebut cerai talak tiga tak?' dgn topik sumpah nih...
jangan la lengai sgt oi...

ScareCreW wrote:

abes, soalan ko tuh bole pakai sgt la????

ScareCreW wrote:kalau serius pergi la tanya dalam forum mymasjid, al-ahkam, al-fikrah.net atau call saja hotline jabatan (majlis) agama islam dan adat resam melayu negeri negeri masing-masing.

setakat 'aku rasa' mana boleh guna.

masing2 ade pendapat bro, tapi pendapat ko langsung takde kene mengena pasal SOALAN TS tue,.. ada PAHAM??

ape pun thanks, pasal bagi info kat TS..

stop, jangan kuar topic lagi da..

maaf

Scarecrew,

terimalah teguran dari ahli lain dengan ikhlas. takde org nk tegur kalu kita tak silap. even kalu aku salah pun org lain boleh tegur dan aku terima ngn ikhlas. jgnlah pabila org dh tegur kita pulak melatah.

berkaitan dengan sumpah:

Mufti Mesir, Al-Sheikh Hasanin Muhammad Makhluf (1945-1950) dalam kitabnya, Fatwa Syariyyah ketika menjawab soalan mengenai hukum bersumpah dengan mushaf memetik pendapat Al-Imam Al-Aini iaitu:

“Jika seseorang bersumpah dengan mushaf atau meletakkan tangan ke atasnya, atau berkata; Demi Quran ini - maka ia adalah sumpah yang sah mengikut pendapat Imam Syafie, Hanafi dan Hambali.’’

Shaikh Muhammad Abu Zuhra dalam bukunya Fatawa al-Sheikh Muhammad Abu Zuhra dalam jawapannya kepada soalan tentang hukum bersumpah dengan nama Allah dengan meletakkan tangan atas mushaf menyatakan;

“Bersumpah dengan nama Allah dengan meletakkan tangan ke atas mushaf adalah sumpah yang sah.”

jadi kira sumpahan TS ni mmg sumpah yg sah kerana gunakan nama Allah.

dengan kata lain:

Sumpah tu yang sah tidak boleh ditarik balik

Tetapi orang yang bersumpah dengan sesuatu yang tidak wajar hendaklah melanggar sumpahnya dan membayar kaffaarah.

Kaffaarah sumpah ada disebutkan dalam quran
(ayat 89 surah al Maaidah)Sila rujuk ayat 89 surah al maaidah

فَكَفَّارَتُهُ إِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاكِينَ مِنْ أَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ أَهْلِيكُمْ أَوْ كِسْوَتُهُمْ أَوْ تَحْرِيرُ رَقَبَةٍ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ ذَلِكَ كَفَّارَةُ أَيْمَانِكُمْ

........................maka kafaratnya ialah:
Memberi makan sepuluh orang miskin dari jenis makanan yang sederhana yang kamu (biasa) berikan kepada keluarga kamu,
Atau memberi pakaian untuk mereka,
Atau memerdekakan seorang hamba.
Kemudian sesiapa yang tidak dapat (menunaikan tiga pilihan kafarat di atas), maka hendaklah dia berpuasa tiga hari.
Yang demikian itu ialah kafarat penebus sumpah kamu ....................

Pilih satu daripada 3.
Bila semua 3 pilihan tu tak mampu barulah puasa 3 hari.

tapi kan teri,

mengikut ape yang ts tulis kat 1st post tue,

dia mengatakan bahawa dia bersumpah tidak mengambil barang, tiba2 TERDETIK kat hati dia ayat ini "kalau syarikat bankrup baru padan muka"

terdetik tanpa niat dan bukan niat nak bersumpah...

camner tue?

ker ayat tuan thread nie samar? ::icon_question::

kalu terdetik mmg bukan sumpah. sapa2 pun terdetik utk menyumpah ngn org lain...

cth la kan, korg bwk kete, ada org overtake dengan bahaya.. otomatik dlm ati terdetik mati la ko kene langgar.... yg tu tak dikira sumpah yg dah. tu namanya menyumpah dlm hati hehehe..

so berbalik pada soalan TS yg pertama, yg terdetik itu bukan sumpahan yg sah.

utk soalannya yg kedua yakni semiranya bersumpah dengan nama Allah... dan sumpahan itu tidak munasabah.. maka perlulah TS mengambil langkah2 yg dinyatakan sebelum ini...

hem.. jelas?

isyallah puasa tiga hari.
yer la kekadang kita takder niat nak wat tak elok tapi ter tua ader. macam kita mula-mula kerja bos mintak kita berjanji dan bersumpah tak akan guna barang pejabat jika bukan untuk kerja. tapi tup tup terguna jugak. macam amik kertas sehelai ker fotostat ker dan aper jer lar tuk peribadi tak boleh.

tu yang pikir banyak dosa aku... nak masuk neraka takut.syurga macam tak layak jer

hjali11 wrote:
tu yang pikir banyak dosa aku... nak masuk neraka takut.syurga macam tak layak jer
apekata ko duduk tengah2 hehehe....aiyark aku spam plak...

Teri, boleh x bg reference mana kamu dpt info tu. Penting ni, juz nak tgk coz ikut ape yg sy blaja dn apa yg dipraktikkan di certain negara2 Islam lain (x termasuk Msia), sumpah atas nama Tuhan hanya boleh digunakan dlm isu 'lian' iaitu dimana apabila kita hendak mengatakan bahawa isteri kita curang atau sbgnya.. cth yg tlh diberi adalah, "Sy bersumpah atas ..... bahawa anak di dalam kandungan wanita itu bukan anak sy." Jadi sy nk make sure yg mana betol n mempunyai dalil yg paling kukuh dan sahih. Almaklumlah zmn sekrang ni bnyk sgt benda yg dah terpesong dan bid'ah ni. Kne la sentiasa berhati-hati. T.kasih.