Jump to content
Sign in to follow this  
sharul_1

stadium sultan mizan zainal abidin runtuh...siapakah yang harus dipers

Recommended Posts

Eman Leto wrote:Buat malu aku org ganu je..haha
structure dia nk buat terapung ke,terbang ke aku rasa xde masalah as long ade kepakaran.. amek kontraktor cap ayam mmg r(bak kata MB) hehe
part bumbung kontraktor korea yg buat kn? aku tetap nk blame org yg luluskn.. tp klau korg tgk bnyk projek kt msia yg teruk tp lulus.. klau korg pernah lalu highway pantai timur mst korg bengang ngn jalan dia.. tp lulus.. apsal? hehe aku x mmpu nk jwb..

kehkehe,.,.,
payah nk jawab soklan nh,sapa yg luluskan?sapa lagi kalo bukan JKR,sebab projek kerajaan sememangnya dibawah kendalian JKR.

Tabiat yg biasa kita nampak,dah turap jalan esoknya mesti ada yg korek balik,kontraktor TNB, Kontraktor Talekom dan sebagainya,sama sja,knp xmo buat sebelum turap? BODO punya keja.(ini cth yg paling simple)?

btul tu kata toyo...
kt kwsn umah aku ni dlu jln bru jer turap..
cantek btul la...
esoknyer ader TNB korek nk wat ape ntah...da berlubang2...
esoknyer turap blk...cantek blk..siap da ader cat lg...
esoknyer plak ader syabas koreak plak..katenyer nk tukar paip..
jln berlubang 2-3 hari...
pastu bru turap balik......huhu..

aku tgk..diorg ni xder langsng persefahaman..
masing2 ngan hal masing2..
sbb tu kot byk duet lesap ntuk menurap jln..
perkara sama gak mngkin berlaku kt stadium...

memula kontraktor A pasang tiang...
pastu kne cabut blk sbb kontraktor B lupa nak cat bhagian bawah..
esoknyer kontraktor C da pasang bmbung...
esoknyer kne trunkan blk sbb kontraktor D lupe nak pasang beberapa tiang ntuk sokong bmbung tersebut..
maub dier rntuh sbb ader kontraktor lpe pasang pape kot...

p/s: sowi imaginasi aku tnggi sgt..hahaha..

Amalan biasa sejak meredeka,dh jadi tabiat.
Walhal dasar pandang ke timur,jepun sbg contoh terbaik.,.,hikhik,tapi habuk pun xnk ikut dari segi pengurusan,nk amik teknologi sj,pengurusan & pentadbiran xmo amik 7 QC Tools cuma belajar kat U sj,xmo prtaktik,aku tau knp,sebab time belajar suka guna toyol,masuk alam pekerjaan pun terikut jadi toyol.,.,hahha

Pelik tiada tindakan dari kerajaan,improvement pun xada,KMK pun dh jadi pekeling,ikut pun tidak,kalo buat KMK tajuk biasa cust cost activity,mampu jimat berjuta-juta setahun,.huhuhu.,.,bab turap jalan xmo plak wat KMK,

1. kesilapan dari design dia bumbung ni runtuh.
2. Bahan2 yang digunakan pun kurang berkualiti.
3. Sebab nak cepat siap tu yang jadi mcm ni...

ini pendapat aku...

loy_azloy wrote:1. kesilapan dari design dia bumbung ni runtuh.

ini pendapat aku...

1. kesilapan dari design dia bumbung ni runtuh.

ini pula pendapat aku...

Hu hu hu x kisah le sape memerintah, baik Bee Enn ker... Pi Kir Arr ke... P@S ke... Rasuah tetap akan berlaku juga, kdg-2 org pendangan jumud dan sempit je anggap parti-parti kesayangan korang tu suci... xde cacat cela langsung.... sempurna... bak kata Saleem, Suci Dalam Debu.... rasuah tetap berlaku di mana-2... hatta di Korea, Jepun, China, Indonesia sekalipun... tak dapat dipisahkan... Selagi wang menjadi raja...

assalammualaikum...

huhu..tahla...dok nampak jenis org yg tak telus....dok sub sana sini
masya allahh....wallahualam... tak pun pasal nie ke?klik sini

Dude.. asal bukak topik je mesti ada kaitan ngan politik.. Aku bukak topik pasal harga minyak pun kena hambur ngan politik.. Topik bumbung runtuh pun kena politik gak.. Tanah runtuh kat tepi highway pun pasal politik gak.. Hishhh... Bukak la satu topik khas untuk politik..

tu la baok diaorg ni tak paham tajuk,sume nak kaitkan dgn politik,pas dah masuk politik sume nak menang dlm berhujah...kalau nak bincang pasal politik pg la blog2 yg khas utk politik,kat sini kalau nak bincang pun yang ringan2 aje...

terkait la..,.,.hahahha
mesti tak dapat lari,sebab?mestinya sesuatu yang remek itu juga bersangkut paut kn.
Masalahnya siapa yang bertanggungjawab?kontraktor korea?arkite?PBT yg bg CF?
Yang malu semestinya kerajaan terangganu sebelum dan semasa.Digelakkan oleh rakyat sendirinya,orang luar lagi la ketawa dan ajaib.

tak perlu kaitkan dalam topik ni,sepatutnya kita bincang apa puncanya,tu yang penting pastu dah tau barulah kita boleh nampak mana silapnya,ini mentaliti korang semua kalau jadi sesuatu situasi suke cari benda2 yang susah nak dapat dlm jangkamasa yg singkat.
cari punca pastu barulah boleh cari sape yg salah...baru betul. bukan tuduh dulu pastu baru nak cari punca,betul ke tu?

mfaizal2008 wrote:Hu hu hu x kisah le sape memerintah, baik Bee Enn ker... Pi Kir Arr ke... P@S ke... Rasuah tetap akan berlaku juga, kdg-2 org pendangan jumud dan sempit je anggap parti-parti kesayangan korang tu suci... xde cacat cela langsung.... sempurna... bak kata Saleem, Suci Dalam Debu.... rasuah tetap berlaku di mana-2... hatta di Korea, Jepun, China, Indonesia sekalipun... tak dapat dipisahkan... Selagi wang menjadi raja...

Rasuah memanng ada di mana-mana. Aku stuju.... tp, smua ni xkan berlaku slagi mana parti mengamalkan dasar Islam, sbb mrk taw yg bahawa dalam tu masih ada dosa n pahala, ada syariat yg perlu dipatuhi...

Setuju rasuah ada dimana2 namun parti yang menggunakan agama sebagai madah perjuangan juga mengamalkan rasuah mcmana pula tu?

loy_azloy wrote:Setuju rasuah ada dimana2 namun parti yang menggunakan agama sebagai madah perjuangan juga mengamalkan rasuah mcmana pula tu?

saudara loy,kalo nk ckp cmtu kemukakan bukti,lgpun hujah saudara pun dh out of topic kn.So kita kembali ke topic asal.
Akibat pun dh diketahui,punca pun telah dikenalpasti.Cuma penyiasatan?sunyi,tp kenapa sunyi?tidak sepantas yang dijangkakan seperti sebelumnh.SPRM?dimana?tidak dapat menyiasat?sebab?tiada laporan polis?laporaN KE SPRM?kn dah dibuat.

KOs pembinaan agak tinggi RM 692 jutan kan.Tak sampai setahun dh roboh n menyembah bumi.,sedih.
Kejuruteraan AWAM seperti sedia maklum,terdedah dgn unsur rasuah seluasnya.,,.huhuh.,.,masyallah.

aku cakap mcm tu sebab korang yg nak kaitkan dgn politik dan amalan rasuah,kita tgh bincangkan pasal topik ni tapi ade yg nak kait mengait so aku bosan benda yg sama nak dikaitkan.so aku psiko sikit korang dah x terima...

mitutoyo wrote:

KOs pembinaan agak tinggi RM 692 jutan kan.Tak sampai setahun dh roboh n menyembah bumi.,sedih.
Kejuruteraan AWAM seperti sedia maklum,terdedah dgn unsur rasuah seluasnya.,,.huhuh.,.,masyallah.

tentang stadium runtuh ni belum keluar kenyataan yg diaorg rasuah ko dah kaitkan,ade bukti ke?

loy_azloy wrote:
mitutoyo wrote:

tentang stadium runtuh ni belum keluar kenyataan yg diaorg rasuah ko dah kaitkan,ade bukti ke?

di UK,HK dan NZ,surveyor dianggap 'penghulu' dalam bidang pembinaan.mereka mmbuat kajian tanah (juruukur tanah),mengkaji bhn2 yg digunakan (juruukur bahan) dan memantau bangunan slepas binaan siap (juruukur bangunan).Ironinya di malaysia sgt berlainan.bleh dikatakan tak siapa sedar akan kewujudan kerjaya profesional ni..di malaysia,arkitek akan design bangunan dan akan luluskan sendri! ini tak berlaku di UK apabila juruukur yg akan luluskan design tersebut..

Salah la bro fakta lu... Juruukur Bahan @ QS tu keje dia sebagai cost controller dan contract administrator bukan kaji bahan... yang buat test untuk bahan binaan tu civil engineer... manelak arkitek design pastu luluskan sendiri?? Design akan dibuat ikut Uniformed building by law... design akan dihantar ke PBT dan bila approved baru la boleh start construct... kalau tak hantar kat PBT camner lak telekom, tnb, Puas nak masukkan utiliti??? Ko sekolah maner ni???

kbyakan pihak kontraktor atau konsultan akan memanggil jurutera awam ntuk mamantau bangunan yg telah siap.sayangnya mereka sbnrnyer xder kemahiran khusus dlm bidang pembinaan.kejadian di Highland Tower tahun 1991/92 disebabkan oleh semua pihak tak sedar akan kewujudan air dlm tanah.hal ini dpt dielakkan jika adanya profesional sperti juruukur tanah.selepas kejadian 1991/92 tu,brulah wujud kerjaya juruukur pro ini..bidang ini hanya berusia 12 thn di malaysia..

Karut la ko ni... Selama geran tanah nenek moyang kita tu ada maka selama tu la keje surveyor ni dah lama ada kat mesia... kalau tak sape pulak yang ukur luas tanah atok aku yang kat kampong tu???

Lagi satu karut pasal surveyor boleh tau pasal air bawah tanah... kalau nak tau tentang rupabentuk bawahtanah orang akan buat soil test dan soil test dibuat oleh Civil engineer... ko buat dakyah ape ni???

di malaysia cuma ada satu firma JURUUKUR/SURVEYOR..hanya satu!
dan hanya JKR mempunyai jawatan ini..
slalunya di malaysia bangunan akan dipantau oleh engineer..tapi di HK contohnye,setiap bangunan mempunyai sepasukan juruukur yg kompeten.

harap kejadian ini dpt membuka mata pelbagai pihak betapa pentingnya manusia yg dipanggil juruukur profesional ini.

Tipu... Punyalah melambak-lambak surveyor firm kat malaysia ni... cuba pi masuk kat www.pnfl.com.my... yang tu QS firm salah satu juruukur bahan jugak... dan yang menariknya projek stadium ni dulu pernah dioffer ke firm tu tapi akhirnya diberikan kepada consultant QS yang lain di Kuala Terengganu sebab projek tengah sarat time tu...

Apa pndapat korg sume kalau aku katakan bahawa;

kejadian ini berlaku kerana ia dibina oeh 'mereka yg bukan pakar dalam bidangnya' ? Ada dalil mengenai point ini tapi aku dah lupa samada dalam bentuk firman Allah SWT atau sabda Rasulullah
[ sapa yg tau dalil tu dialu2kan utk bgtau. Tq ]

Sebab itulah penting utk mdalami & menguasai ilmu semahir-mahirnya dan BUKAN sekadar utk lulus exam. Aku rasa pkara ini ada kaitan dengan exam-oriented learning yang diamalkan kt negara kita.

Ini bukan lari dari topik asal jika korg renung sedalam-dalamnya, boleh ?

Aku rasa pkara ini ada kaitan dengan exam-oriented learning yang diamalkan kt negara kita.

::icon_lol:: bila masuk universiti lain la cara belajar dia ,mana la ada budak sekolah buat kerja surveyor nih . Masalah ni lebih kepada salah kira pastu tak diambil tindakan walaupun kesalahan tu disedari orang yang terlibat .

Masalah pengukuran selalu wujud dalam kerja pembinaan tapi masalah tu diatasi segera pasal dalam pelan nampak ok tapi bila kerja dah jalan ada masalah kritikal kekadang tu kalau tengok rancangan mega structure dan lain2 kat astro tu selalu ada masalah tapi tindakan pantas diambil untuk diselesaikan.Masa buat KLCC pun ada masalah jugak tapi dapat diatasi.

nak tambah...apa sahaja binaan yang dibina untuk bermegah megah tidak akan kekal lama...tapi kalau binaan yang dibina ikhlas kerana ALLAH akan kekal lama.....

bila masuk universiti lain la cara belajar dia ,mana la ada budak sekolah buat kerja surveyor nih . Masalah ni lebih kepada salah kira pastu tak diambil tindakan walaupun kesalahan tu disedari orang yang terlibat .

--------------------------------------------------------------------------------

bdk skolah mmg tak buat keje surveyor TAPI budak skolah tu le yg akan ke uni/kolej & kuar sebagai surveyor,architect, eng, lawyer, manager, supervisor hatta mat kontrak.

kepentingan menguasai ilmu seringkali diketepikan krn mengejar keuntungan. tak mungkin terjadi runtuhan kalau ada org yg betul-betul pakar dalam pembinaan stadium tu. Sebab, walau sehaprak mana org tu jika dia terer dlm bab bina2 stadium pasti awal2 lg dia dh nmpak kelemahan dlm proses pmbinaan.

ni pdpt aku le...mgkin tk mendalam sptmana org lain.

Kdg2 masalh ni tk perlu fikir jauh2, kdg2 sebabnyer mgkin simple jer

kindaichi_hajime wrote:sbnrnyer ni adalah ksilapan yg tak siapa di mlaysia ni sedar...
nak tau tak dalam sektor pembinaan,org yg paling berkuasa ialah SURVEYOR(juruukur)? di UK,HK dan NZ,surveyor dianggap 'penghulu' dalam bidang pembinaan.mereka mmbuat kajian tanah (juruukur tanah),mengkaji bhn2 yg digunakan (juruukur bahan) dan memantau bangunan slepas binaan siap (juruukur bangunan).Ironinya di malaysia sgt berlainan.bleh dikatakan tak siapa sedar akan kewujudan kerjaya profesional ni..di malaysia,arkitek akan design bangunan dan akan luluskan sendri! ini tak berlaku di UK apabila juruukur yg akan luluskan design tersebut..

cuba kita tnya sapa2 apakah kerjaya pro?mereka akan jawab doktor,peguam,engineer dll..tp takkan sebut juruukur/surveyor.kini rmai ingt juruukur ni hanya pekerja biasa dan mmpunyai kelayakan spm..
kenalkah anda nama gelaran ini??

1. DR.
2. IR.
3. SR.

DR. adalah gelaran doktor,IR. pulak engineer dan SR. adalah juruukur.

kbyakan pihak kontraktor atau konsultan akan memanggil jurutera awam ntuk mamantau bangunan yg telah siap.sayangnya mereka sbnrnyer xder kemahiran khusus dlm bidang pembinaan.kejadian di Highland Tower tahun 1991/92 disebabkan oleh semua pihak tak sedar akan kewujudan air dlm tanah.hal ini dpt dielakkan jika adanya profesional sperti juruukur tanah.selepas kejadian 1991/92 tu,brulah wujud kerjaya juruukur pro ini..bidang ini hanya berusia 12 thn di malaysia..

di malaysia cuma ada satu firma JURUUKUR/SURVEYOR..hanya satu!
dan hanya JKR mempunyai jawatan ini..
slalunya di malaysia bangunan akan dipantau oleh engineer..tapi di HK contohnye,setiap bangunan mempunyai sepasukan juruukur yg kompeten.

harap kejadian ini dpt membuka mata pelbagai pihak betapa pentingnya manusia yg dipanggil juruukur profesional ini.

aku tolak.
1.rasuah sbb tak dibuktikan lg (kalo aku tduh,kreadibiliti aku akan terjejas).
2. silap kontraktor (kontraktor korea buat bumbung.bkn kontraktor kelas F)

arkitek ~ design rupa bangunan

juruukur tanah ~ ukur tanah, levelling (engineer pun leh wat ni)

Jurutera Awam/struktur/geotech (consultant) ~ design struktur, design tanah, buat ujian tanah, ujian bahan, luluskan kerja2 awam/struktur etc. (arkitek & surveyor biasanya tak leh wat)

juruukur bahan ~ bayar kontraktor. buat site evaluation dari segi kemajuan kerja yang melibatkan wang ringgit.

ramai lagi sbnrnye M&E, ID, lanscape, infra etc.

tu je yg aku tau

kalau kes stadium ni mula2 sekali diorang kena tengok balik design. kalau semua betul ikut standard, tengok pulak bahan2 adakah mengikut spec? kalau amterial dah ikut spec macam design tengok pulak installation dia adakah mengikut spec?kalau ikut spec tengok plak dari segi maintenance?bnyak benda la nk kena tengok.

btw

Engineering is the art of modelling materials we do not wholly understand, into shapes we cannot precisely analyse so as to withstand forces we cannot properly assess, in such a way that the public has no reason to suspect the extent of our ignorance.
- Dr AR Dykes