Jump to content
Sign in to follow this  
am_eniey_1

Bertudung tidak wajib tetapi menutup aurat yang WAJIB

Recommended Posts

masalah sekarang zaman sekarang ni walau pun menutup aurat sekali pun namun ada juga yang terjebak dengan penzinaan.....

kalau kamu skodeng mana2 laman web dari malaysia ni....mesti akan video2 memaparkan aksi seks bersama pasanagan tapi pakaian??? tuhan sahaja lah tahu apalah hukuman untuk mereka ni....bertudung lengkap sekali dengan baju kurung...

adakah zaman sekarang ni pemakaian tudung ni dan pemakaian pakaian yg menutup aurat ni hanya sekadar hiasan atau hanya untuk dipakai sahaja.....

lagi memalukan bila pelajar sekolah baru keluar dari pagar sekolah terus buka tudung....alasan panas tapi sanggup kah dorang ni tahan panas di akhirat nanti????

apalah nak jadi dengan remaja sekarang ni....

menutup aurat tapi maruah diri tergadai......

bila ditegur, yg kena balas "buat apa mau sibuk2 hal orng??? nak jaga tepi kain orang???bukan hal mu juga...bukan nya kamu tu ibubapa ku mau tegur2..." sedih tau bila kena macam ni...

salah siapa kah sebenarnya ni????

p/s:sori kalau ada bahasa yg kasar...hehehe

Tidak semua yang menutup aurat tu tidak baik,dan tidak semua yang tidak menutup aurat tu tidak baik...

Kalau ditergur ttp kita diherdik pula,tidak mengapa...biarkan jer sebab tugasan kita dah selesai dengan menegurnya agar berpakaian menutup aurat.Selebihnya terpulang pada empunya diri...dia dah dewasa dan tahu membezakan dosan dan pahala.

naxe88 wrote:masalah sekarang zaman sekarang ni walau pun menutup aurat sekali pun namun ada juga yang terjebak dengan penzinaan.....

kalau kamu skodeng mana2 laman web dari malaysia ni....mesti akan video2 memaparkan aksi seks bersama pasanagan tapi pakaian??? tuhan sahaja lah tahu apalah hukuman untuk mereka ni....bertudung lengkap sekali dengan baju kurung...

ish mcm tau je situasi ni.. adakah....

Haha paham2 sudahlah teri...zaman skang ni,pendedahan kat paper pun dah banyak lengkap dengan image,cuma dikaburkan je bahagian muka.

Pernah aku jumpa 2 orang perempuan pakai tudung ala2 paderi dan warna hitam.Aku sangkakan paderi,rupanya awek melayu.Yang jeliknya tudung yang boleh dianggap macam ape ntah.Nampak pangkal leher dan berjerut di tengahnya.

Salam, Aku pindah kan topik ini ke Bahagian agama, kerana ia amat baik untuk dibincangkan.

betui la aku laki2..tara percaya tara apa ...

bagus2...teruskan perbincangan korang...aku saja wat iklan haram je tadi...
pada aku, bertudung biar dgn rela, jgn sebab dipaksa...niat kena betul...

Mari kita kaji penyataan diatas yang digariskan tu...
Banyak orang mengatakan bahawa dalam Islam tiada paksaan. Siapa kata tiada paksaan dan tidak boleh dipaksa? cuba bagi bukti..

Perkara menutup aurad ini adalah wajib, apa maksud WAJIB?. Wajib ialah mesti buat dengan patuh, tidak boleh tidak. Jadi setiap yang wajib tiada kompromi!.

oh kerja ko ke hikhikhik...

em betul tu... aku teringt member aku.. mempertahankan ayat "takde paksaan dlm islam" dia lupa surah tu ditujukan pada org2 kafir arab dulu... penghayatan tak sama.

Diorang yang berpegang dengan ayat "Tiada paksaan dalam Islam" untuk tidak melaksanakan kewajipan, hanya baca secebis ayat je dalam surah al-Baqarah ayat 256 yang bermaksud:
"Tidak ada paksaan dalam ugama (Islam), kerana sesungguhnya telah nyata kebenaran (Islam) dari kesesatan (kufur). Oleh itu, sesiapa yang tidak percayakan Taghut, dan ia pula beriman kepada Allah, maka sesungguhnya ia telah berpegang kepada simpulan (tali ugama) yang teguh yang tidak akan putus. Dan (ingatlah), Allah Maha Mendengar, lagi Maha Mengetahui. ".
Lain kali kalau diorang beralasan dengan ayat "Tidak ada paksaan dalam Islam", suruh dia baca, atau kita bacakan semula sampai habis satu ayat 256 surah al-Baqarah tu. Jangan nak ambil sekerat-sekerat je..

??????????? wrote:Diorang yang berpegang dengan ayat "Tiada paksaan dalam Islam" untuk tidak melaksanakan kewajipan, hanya baca secebis ayat je dalam surah al-Baqarah ayat 256 yang bermaksud:
"Tidak ada paksaan dalam ugama (Islam), kerana sesungguhnya telah nyata kebenaran (Islam) dari kesesatan (kufur). Oleh itu, sesiapa yang tidak percayakan Taghut, dan ia pula beriman kepada Allah, maka sesungguhnya ia telah berpegang kepada simpulan (tali ugama) yang teguh yang tidak akan putus. Dan (ingatlah), Allah Maha Mendengar, lagi Maha Mengetahui. ".
Lain kali kalau diorang beralasan dengan ayat "Tidak ada paksaan dalam Islam", suruh dia baca, atau kita bacakan semula sampai habis satu ayat 256 surah al-Baqarah tu. Jangan nak ambil sekerat-sekerat je..

Kalau tak silap aku, ayat di atas tu merujuk kepada tiada paksaan dalam memeluk agama islam, bukan bermaksud tiada paksaan dalam agama islam, kalau kita beragama islam takkanlah kita nak buat(ikut perintah islam) perkara yang tertentu/yang kita suka saja,akan rosaklah imej islam tu sendiri. dalam islam, sudah dinyatakan dengan jelas apa yang boleh dan yang tak boleh.kena ikut SEMUA perintah islam.kalau tak,tak wujudlah hukum wajib,sunat,harus,makruh dan haram.

Contoh kalau kita nak guna jalan raya,dah tentulah kita kena follow semua rules di jalan raya.begitu juga dengan islam,kena ikut semua rules dia. inilah contoh analogi yang aku baca dari mana ntah,dah lupa.tapi senang kita nak paham. jadi tepuk dada,jangan tanya selera,kerana selera tu nafsu,tanyalah iman,insya ALLAH selamat.

p/s:berkenaan dengan maksud ayat di atas,kalau salah tolong tunjukkan ye..

TJ-Ariff wrote:Salam, Aku pindah kan topik ini ke Bahagian agama, kerana ia amat baik untuk dibincangkan.

betui la aku laki2..tara percaya tara apa ...

bagus2...teruskan perbincangan korang...aku saja wat iklan haram je tadi...
pada aku, bertudung biar dgn rela, jgn sebab dipaksa...niat kena betul...

Mari kita kaji penyataan diatas yang digariskan tu...
Banyak orang mengatakan bahawa dalam Islam tiada paksaan. Siapa kata tiada paksaan dan tidak boleh dipaksa? cuba bagi bukti..

Perkara menutup aurad ini adalah wajib, apa maksud WAJIB?. Wajib ialah mesti buat dengan patuh, tidak boleh tidak. Jadi setiap yang wajib tiada kompromi!.

huhu...maksud aku kat situ, tuan punya badan tu sendiri..jgn disebabkan kerana dipaksa baru nk bertudung...kena sedar sindri...kalu x, x bermakna la kalu bertudung sekalipun...

dan walopon bertudung itu wajib, nak menyuruh seseorang tu bertudung bukan secara paksa2...kena secara berhikmah..biar dia pakai kerana Allah, bukan kerana ayahnya, etc..sebab seingat aku, ayat dia lebih kurang macam ni "suruhlah ahli keluargamu"...xde pulak paksalah ahli keluargamu...

ok itu yg aku tahu...kalu salah tolong betulkan...

betik wrote:huhu...maksud aku kat situ, tuan punya badan tu sendiri..jgn disebabkan kerana dipaksa baru nk bertudung...kena sedar sindri...kalu x, x bermakna la kalu bertudung sekalipun...

dan walopon bertudung itu wajib, nak menyuruh seseorang tu bertudung bukan secara paksa2...kena secara berhikmah..biar dia pakai kerana Allah, bukan kerana ayahnya, etc..sebab seingat aku, ayat dia lebih kurang macam ni "suruhlah ahli keluargamu"...xde pulak paksalah ahli keluargamu...

ok itu yg aku tahu...kalu salah tolong betulkan...

Kita berbincang secara berhemah ok..
Betul apa yg ko kata kan tu, pakai kerana Allah bukan kerana siapa siapa, tetapi sebelum mencapai tahap "buat sesuatu itu semata mata kerana Allah", terlebih dahulu mestilah diajar dan dipaksa untuk melakukannya dulu.

Kalau tidak masakan ada hadis yang menyatakan agar dirotan anak jika tidak mahu bersolat!. Tidakkah nanti anak itu akan solat kerana takutkan ayahnya?, bukan takutkan Allah.

Bertudung kerana sesiapa atau kerana apa apa pun bukan soal nya, yang penting adalah pendidikan dan pengentahuan tentang Islam itu sendiri. Kalau umat Islam sendiri takut untuk menghidupkan syiar Islam, percayalah, Islam akan hancur, sekarang ini pun telah kelihatan kehancuran ajaran Islam.

Lemah lembut, budi bahasa, sopan santun, berhemah itu adalah tuntutan dan ajaran Islam, tetapi didalam lemah lembut itu mesti ada ketegasan!

Setiap yang wajib mesti dipatuhi, paksa mereka memakai tudung(menutup aurad) bukanlah sesuatu yang melampaui batas kerana itu adalah peraturan.
Didalam paksaan itu lah kita serapkan penerangan akan kewajiban dalam menutup aurad. Lama kelamaan, mereka dengan sendirinya akan menutup aurad bukan lagi kerana terpaksa tetapi kerana kecintaan mereka kepada Allah..

Allah hu alam..

Ayah aku kata biar lah dipaksa dulu insyaAllah lama2 akan sedar...aku pernah tegur kat gf aku...sebab dia selalu pakai seluar yg ketat...aku suruh lah satu hari tu pakai baju kurung, dia senyum dia segan katanya kalau perangai tak elok apa guna pakai baju kurung...tapi aku tempias ngan ayat macam tu, bab perangai jangan samakan dengan aurat, pentingkan yg wajib dulu yg kemudian tu mean perangai kita sama2 improve kan, lagipun aku tak suka sebenarnya perempuan pakai seluar jeans sebab aku sendiri tak pernah pakai seluar jeans...sebab ayah aku tak pernah belikan...payahla nak basuh, ustaz aku kata nak wat pakai solat dipersoalkan tahap kebersihannya...biarlah kita berhadapan dengan Allah dengan elok dan baik...but depend on the person...

TJ-Ariff wrote:Kita berbincang secara berhemah ok..

mula2 aku x paham gak apsal ko cakap mcm tu sbb aku rasa aku tulis dah secara berhemah ::icon_biggrin::...bila aku baca balik pos aku dgn nada lain, baru aku paham...
sori kalu ko rasa macam aku pos secara x berhemah ::icon_smile::...
Betul apa yg ko kata kan tu, pakai kerana Allah bukan kerana siapa siapa, tetapi sebelum mencapai tahap "buat sesuatu itu semata mata kerana Allah", terlebih dahulu mestilah diajar dan dipaksa untuk melakukannya dulu.

Kalau tidak masakan ada hadis yang menyatakan agar dirotan anak jika tidak mahu bersolat!. Tidakkah nanti anak itu akan solat kerana takutkan ayahnya?, bukan takutkan Allah.

ye aku setuju...lepas kita suruh tapi x buat2 jugak, elok dirotankan...suruh se-awal 7 tahun...rotan kalau umur 10 tahun pon degil jugak...dah beri masa 3 tahun untuk dia berfikir sendiri...lagipon, kanak2 mmg tidak dapat wat "reasoning" dgn diorang...

Bertudung kerana sesiapa atau kerana apa apa pun bukan soal nya, yang penting adalah pendidikan dan pengentahuan tentang Islam itu sendiri. Kalau umat Islam sendiri takut untuk menghidupkan syiar Islam, percayalah, Islam akan hancur, sekarang ini pun telah kelihatan kehancuran ajaran Islam.

Lemah lembut, budi bahasa, sopan santun, berhemah itu adalah tuntutan dan ajaran Islam, tetapi didalam lemah lembut itu mesti ada ketegasan!

Setiap yang wajib mesti dipatuhi, paksa mereka memakai tudung(menutup aurad) bukanlah sesuatu yang melampaui batas kerana itu adalah peraturan.
Didalam paksaan itu lah kita serapkan penerangan akan kewajiban dalam menutup aurad. Lama kelamaan, mereka dengan sendirinya akan menutup aurad bukan lagi kerana terpaksa tetapi kerana kecintaan mereka kepada Allah..

Allah hu alam..
ye aku setuju...
tapi apa yg aku maksudkan sebelum ni, kalau orang dah besar panjang, paksaan kurang berkesan...sebab tu akan menyebabkan dia lagi defensive...
dan kerana itu aku berpendapat, kenapa suruhan berhijab contohnya, diberi kepada orang yg terdekat(i.e: ahli keluarga, sahabat handai, ect) dan bukan kepada pemerintah misalnya, kerana org yg dekat dengan dia lebih tahu cara utk membawa dia kearah itu(ada yang kalu lagi dipaksa, lagi dia buat, pastu lari kalu terus dipaksa...ada yg dpat menerima cara tu, etc)...

jadi, secara berhikmah ditekankan oleh Islam...penerimaan seseorang berbeza2...kalau patut dipaksa dan cara itu lagi berkesan utk individu tertentu, maka elok lah dipaksa...kalau elok dinasihat secara pelan2, elok nasihat pelan2...kalau elok dinasihat secara praktikal(e.g: kita buat dan tunjukkan hikmah berhijab), elok dibuat cara tu...

sebab, IMO berdakwah bukannya satu benda yg 'rigid'...bermacam2 cara bergantung kpd individu tertentu...seelok2nya, paksaan adalah the last resort...
Wallahua'lam ::icon_smile::

ak rase hal kewajipan bertudung ni mmg da terang2 wajib apabila kita menerima islam sebagai agama

yg ptt dipersoal adalah bagaimana bertudung itu benar2 dipggl bertudung

dimana kesilpn dlm bertudung (fesyen/niat)

knp masih ade yg belum bertudung

ak sndr mengaku xsempurna lg dlm bertudung

so, truskan, ak suke mendengar pndnt korg, menmbh pengetahuan ak, spy bole dipraktikkn..

ramai prempuan skang yg pkai tudung 'songsang'ni kebanyakannya disebabkan nak pikat jantan kacak sebenarnye..disebabkan kebanyakan jantan 'kacak' akhir zamanni nak yg 'mengiurkan' dorg pon gunalah cara tudung 'songsang' agar tidak dipandang pelik atau digelakkan oleh gadis2 moden lain klau pkai dgn cara yg btol..inilah jdnya bile cinta kite lebih kepada bende lain lebih drpd cinta pada Allah dan rasulnya..ingatlah saudara gadis2ku sekalian rasulullah pernah mengisyarat jari baginda dgn 10 jari mewakili kesemua kaum hawa dr zaman nabi adam hingga akhir zaman dan mengatakan 9.5 jari yg baginda isyaratkan mewakili kaum hawa yg akan masuk neraka,hanya separuh 1 ibu jr baginda yg mewakili kaum hawa yg masuk syurga,bertaubatlah..kalau ia pon nyawa korg 100 tahun blom tentu lg nyawa 'dunia' ni akan sampai 100 tahun..walallahualam

Ps/: aku lg suke tgok prempuan kiut yg tak pakai tudung tp lemah lembut drpada tengok prempuan yg pkai tudung tp 'seksi' walaupon die lemah lembut sebab bg aku die adalh wanita yg Munafik(hipokrit)!

Battousai wrote:ramai prempuan skang yg pkai tudung 'songsang'ni kebanyakannya disebabkan nak pikat jantan kacak sebenarnye..disebabkan kebanyakan jantan 'kacak' akhir zamanni nak yg 'mengiurkan' dorg pon gunalah cara tudung 'songsang' agar tidak dipandang pelik atau digelakkan oleh gadis2 moden lain klau pkai dgn cara yg btol..

benarkah? fakta atau andaian?

benarkah? fakta atau andaian?[/quote]ote]

jawapan bg soalan anda adalh..adaian semata2..ianya hanya pendpt aku yg memerhati golongan prempuan bertudung 'songsang' sekarang, sama ade ape niat dorg bertudung 'songsang' sudah pasti berbeza2, tp bolehke awak tolak andain saya dengan mengatakan andaian saya tu 100% salah?

aku anggp pemakaian tdung di m'sia ni lebeh kpd fesyen..
sedar ke xsedar bhawa skang ni terdpt byk gler jenis tudung...
ader tudung artis tu..artis ni...artis nun...
xkesah la nk pkai tdung jenis ape skali pn...
yg pnting niat kite nk menjaga aurat kite..eh..niat diorg..

Lebih kepada fesyen pun ada,tapi lebih kepada mengikut kengkawan pun ada...sebabnya xgf aku sendiri,bila aku tegur soal tudung pun dia dah melenting.Aku bukan nak bukak aib dia,tapi aku tak puas hati kenapa nak mengikut orang lain.Alasan yang diberi " Panas " , " kawan pakai nampak cantiklah " dan yang paling aku kecik hati " suka hatilah nak pakai macam mana , saya yang pakai dan bukan awak yang pakai " .

Aku tak kisah awek2 nak pakai tudung mcam mana skalipun,asalkna tudung tu melepasi paras DADA cukuplah dan xmenampakkan DADA anda.Bukan ker pras aurat seorang wanita memakai tudung,mesti di bawah paras dada.Apa guna pakai baju dan tudung tapi menayangkan DADA dan PUNGGUNG pada orang lain.

Bab memupuk anak sebenarnya biarlah dari kecik,sebagaimana mengajar anak2 menghormati ibu bapa,sebegitu jugak kene ajar anak2 supaya mentaati perintah Allah swt.aku dulu kecik2 kene marah dengan pak teh aku pasal pakai seluar katok.Dia cakap aurat laki sampai paras lutut...sejak dr tu aku pakai sluar track jer kalau duduk rumah.Aku g mandi manda pun pakai sluar panjang jugak..

cian ko kne mara ngan ex-gf...hehe..
ye...memupuk tu bior la dari kecik...
aku ske tgk bdk2 umur 4-5thn da pndai pkai tdung...
hrp2 besar2 nnti pn diorg ttp kekalkn tdung la...
pastu ader gak family yg ske sgt2 bior anak2 diorg pkai skirt la...
ibu bpe pn x beri contoh yg baik...
byk kali aku tgk pmpuan pangkat nenek rmbut perang x pkai tdung..

Aku dh tergelak tgk teri tanye..haha ::icon_lol::
dlm pala dh bygkan, depan muka tutup, blakang terbukak..wakakaka mcm org men pedang daaa.. adui sakit perut aku..

Songsang bg batt tu mungkin lari dari konsep kot. Yerla, menutup kepala tapi msih terdedah dgn trend dan gaya pemakaiannya. Contoh mudah selimpang tuduh ke belakang..klu rase rimas dan panas bek takyah bertudung, pkai serkop / key jer..lbih kurang jer. Dosa tetap dosa..minta maaf la klu tempekean ni tepat ke muka anda..hehe

Kesedaran diri tu penting dlm ape jua yg kite nk buat..bertudung bukan menjiwai watak dan perwatakan. Tapi sbg 1st impression yg kita adalah sbg seorang muslim. Tapi klu tak kena pada caranya, org tetap perlekehkn jugak. Berbaliklah kepada niat kita. Pkai kerana Allah & ingin menjaga kesucian diri.Bayangkanlah Dosa mengalir bagi setiap panahan nafsu mata yg memandang..Nauzubillah ~

Hiruka wrote:Aku dh tergelak tgk teri tanye..haha ::icon_lol::
dlm pala dh bygkan, depan muka tutup, blakang terbukak..wakakaka mcm org men pedang daaa.. adui sakit perut aku..

Songsang bg batt tu mungkin lari dari konsep kot. Yerla, menutup kepala tapi msih terdedah dgn trend dan gaya pemakaiannya. Contoh mudah selimpang tuduh ke belakang..klu rase rimas dan panas bek takyah bertudung, pkai serkop / key jer..lbih kurang jer. Dosa tetap dosa..minta maaf la klu tempekean ni tepat ke muka anda..hehe

Kesedaran diri tu penting dlm ape jua yg kite nk buat..bertudung bukan menjiwai watak dan perwatakan. Tapi sbg 1st impression yg kita adalah sbg seorang muslim. Tapi klu tak kena pada caranya, org tetap perlekehkn jugak. Berbaliklah kepada niat kita. Pkai kerana Allah & ingin menjaga kesucian diri.Bayangkanlah Dosa mengalir bagi setiap panahan nafsu mata yg memandang..Nauzubillah ~

yelah manalah aku tau pkai tudung songsang.. pkai tudung mcm org biasa pkai la... manalah tau da fashion terbaru yg aku tak tau hahaha!!!

Haha teri ke pakai tdung songsang tu ? tidak ler... rasanya tudung ekin bini mawi pakai tutup aurat x ? aku tgk depan blakang tutup.tepi je x hehe..